ENG FB kontakt

19.06.2019

Strona główna Aktualności Wydarzenia Cobots Expert’s Breakfast: współpraca na linii człowiek-robot jako odpowiedź na aktualne wyzwania rynku pracy

Cobots Expert’s Breakfast: współpraca na linii człowiek-robot jako odpowiedź na aktualne wyzwania rynku pracy

19-10-2018

Czy robotyzacja może być odpowiedzią na pojawiające się wyzwania na rynku pracy związane ze spadkiem bezrobocia, demografią, trudnością w obsadzeniu niektórych stanowisk? Na ile rozwiązania zapewniające współpracę człowieka z robotem mogą przyspieszyć procesy automatyzacji i rozwój w polskich przedsiębiorstwach? To były główne tematy dyskusji podczas czwartego spotkania Cobots Expert’s Breakfast zorganizowanego w Warszawie przez Universal Robots.

 

Cobot firmy Universal Robots pracujący w zakładzie Nichrominox

Cobot firmy Universal Robots pracujący w zakładzie Nichrominox

 

W trakcie spotkania Anna Omylińska z firmy rekrutacyjnej Antal oraz Marcin Gwóźdź, przedstawiciel Universal Robots przekonywali, że postępująca w przemyśle robotyzacja sprawia, że większy sukces odnoszą przedsiębiorstwa produkcyjne, które potrafią tak zorganizować proces produkcyjny, aby odciążyć pracowników od monotonnych oraz ciężkich fizycznie prac poprzez wykorzystanie robotów współpracujących. Firmy, które wykorzystują zarówno roboty, jak i ludzi na liniach montażowych odnotowują znaczny wzrost produkcji (nawet o 85%) - przekonywał Marcin Gwóźdź.

 

Cobot firmy Universal Robots pracujący w fabryce Scandinavian Tobacco Group

Cobot firmy Universal Robots pracujący w fabryce Scandinavian Tobacco Group

 

Według raportu “The Future of Jobs Report 2018” zmiany technologicznie w istotny sposób przesuwają granice między zadaniami realizowanymi przez człowieka a tymi realizowanymi przez maszyny czy algorytmy. W 12 branżach objętych badaniem aż 71% roboczogodzin było wykonywane przez ludzi, podczas gdy 29% przez maszyny. Do 2022 proporcje te ulegną zmianie: 58% roboczogodzin wypracują ludzie, a 42% - maszyny. Mądre decyzje zarządzających przedsiębiorstwami prowadzą do przełomowych zmian w komforcie pracy, kreowania nowych stanowisk i ogólnej poprawy jakości życia.

Według prognoz World Economic Forum do 2022 roku 75 mln miejsc pracy może być przesuniętych ze względu na zmianę w podziale pracy pomiędzy ludźmi a maszynami i algorytmami. Jednocześnie powstanie zapotrzebowanie na 133 mln pracowników w nowych specjalnościach m.in. w obszarze programowania, analityki danych czy wsparcia klienta i e-commerce. Poszukiwani też będą specjaliści w zakresie Machine Learning i menedżerowie innowacji. Już teraz rośnie potrzeba szkoleń i dostosowania kompetencji pracowników do zmian technologicznych. Nowe kompetencje wymagane w związku z nowymi technologiami to m.in. myślenie analityczne, innowacyjność, aktywne uczenie się, strategie szkoleniowe, programowanie, krytyczne myślenie i rozwiązywanie kompleksowych problemów.

 

Źródło: Universal Robots

Nasze propozycje

Strukturalne aspekty odkształcania metali
Karol Przybyłowicz

Strukturalne aspekty odkształcania metali

Wydawnictwo WNT

W książce zawarto jakościowy opis procesów zachodzących podczas plastycznego odkształcania metali z...

Podstawy mechaniki ciał stałych i płynów
Andrzej Flaga

Podstawy mechaniki ciał stałych i płynów

Wydawnictwo Naukowe PWN

Najważniejszą zaletą niniejszej monografii jest przedstawienie w ramach jednego opracowania głównych...

Wytrzymałość materiałów. Zbiór zadań z rozwiązaniami
Roman Gieleta

Wytrzymałość materiałów. Zbiór zadań z rozwiązaniami

Redakcja Wydawnictw WAT

Podręcznik jest zbiorem rozwiązanych zadań z podstawowych działów wytrzymałości materiałów. Jest...

Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy
Grzegorz Lindenberg

Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy

Wydawnictwo Otwarte

Autor opisuje, na czym polega rewolucja w genetyce, jak działa i co dziś potrafi sztuczna inteligencja....

Nasi partnerzy