ENG FB kontakt

26.03.2019

Strona główna Aktualności Wydarzenia Dni Druku 3D już w przyszłym tygodniu!

Dni Druku 3D już w przyszłym tygodniu!

04-04-2018

W tym roku jubileuszowa 10. edycja Dni Druku 3D odbędzie się w Targach Kielce między 10 a 12 kwietnia. W tym samym czasie i miejscu odbędzie się Przemysłowa Wiosna. Podobnie jak poprzednio będzie można zobaczyć praktycznie wszystko, co oferuje branża druku 3D w Polsce.

 

Dni Druku 3D 2017

Dni Druku 3D 2017

 

Fundatorami tegorocznych Dni Druku 3D zostały firmy: 3DGence, Atmat, F3DFilament, igus, UBOT 3D. Jak co roku wystawcy przygotowali masę atrakcji dla zwiedzających. Sponsorem głównym jest Hawlett-Packard, którego na terenie Polski reprezentuje firma Integart Sp. z o.o. Firma ta zaprezentuje nowy sposób tworzenia prototypów i części funkcjonalnych, który może odbywać się teraz w dziesięciokrotnie krótszym czasie i o połowę taniej w porównaniu do innych rozwiązań aktualnie dostępnych na rynku.

Widocznym trendem jest coraz większy udział technologii wysokobudżetowych prezentowanych podczas Dni Druku 3D. Cieszy fakt, że w tym segmencie rynku coraz częściej pojawia się polska myśl techniczna. Jednym z ciekawszych stoisk, jeśli chodzi o technologie druku z metalu, będzie na pewno stoisko firmy 3DLab z Warszawy. Znany w branży zespół zaprezentuje swoje autorskie urządzenie ATO One, które ma szansę zrewolucjonizować część technologii druku 3D z proszków metalu. Natomiast Sondasys - nowa polska firma - również przedstawi swoje najnowsze dziecko - drukarkę Sondasys SLS. Drukarka ta dzięki zmiennej objętości pola roboczego i innowacyjnym rozwiązaniom w systemie sterowania wiązką lasera ma szansę stać się ciekawą alternatywą dla dotychczas istniejących na rynku rozwiązań. Jak zapewnia Maciej Patrzałek (główny architekt urządzenia) budowa maszyny pozwala na znaczną optymalizację kosztów produkcji i łatwiejsze wdrożenie technologii SLS.

Warto też odwiedzić stoisko Bibus Menos, ponieważ firma zaprezentuje część swojej bogatej oferty, między innymi maszyny EOS. Bibus Menos jest specjalistą we wdrażaniu szerokiego wachlarza technologii (nie tylko tych popularnych jak SLS, PolyJet i DMLS, ale również tych wysokospecjalistycznych jak np. LCM, tj. drukowanie w ceramiki). Na stoisku będzie można porozmawiać ze specjalistami od wdrażania wspomnianych technologii oraz po raz pierwszy w Polsce podczas kieleckich Dni Druku 3D będzie można zobaczyć te maszyny podczas pracy.

Jednym z ciekawszych stoisk będzie też na pewno stoisko firmy ISOTEK. ISOTEK zaprezentuje urządzenie Gefertec. Jak zapewnia producent, jest to najszybsza technologia druku 3D w metalu na świecie.

Spośród polskich producentów swoją ofertę zaprezentują także: Atmat, Monkeyfab, Omni3d, Sinterit oraz Zortrax. Warto zwrócić uwagę na firmę Sinterit z Krakowa i ich unikalną w skali światowej drukarką LISA, pozwalającą na bardzo ekonomiczne wdrożenie technologii SLS. Natomiast firma Atmat zapowiedziała, że pokarze wydruk w skali niespotykanej do tej pory nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Nie sposób pominąć tu Vacu3d – desktopowej termoformierce, która po raz pierwszy będzie prezentowana podczas targów w Polsce, w finalnej wdrożonej do produkcji odsłonie.

Silnie będą reprezentowani też zagraniczni producenci. W imieniu większości z nich pojawią się dystrybutorzy. Na stoiskach firm CadXpert, FilamentsU4, Aemca i wielu innych będzie można zapoznać się z ofertami m.in. 3D Systems, Formlabs, MakerBot, Stratasys. Z edycji na edycję coraz więcej zagranicznych firm decyduje się na bezpośrednie reprezentowanie swoich produktów. Wśród nich po raz kolejny pojawi się czeski producent świetnie znanych na całym świecie drukarek Prusa3d.

Dla osób, które poszukują elementów wykonanych w technologii druku 3D, ale nie są nastawione na zakup drukarki, ciekawa może okazać się oferta usługodawców. Pojawią się firmy oferujące usługi praktycznie we wszystkich technologiach, w tym Materialise - największe tego typu przedsiębiorstwo na świecie.

 

Ubiegłoroczne nagrody dla najlepszych produktów z branży druku 3D

Ubiegłoroczne nagrody dla najlepszych produktów z branży druku 3D

 

Podczas targów odbędzie się konkurs dla wystawców. Kapituła złożona z przedstawicieli środowiska naukowego w Polsce, przyzna nagrody za najlepszy produkt. W jej skład wejdą prof. Grzegorz Budzik, prof. Marek Macko oraz dr Artur Szmit.

Podczas poprzednich edycji dużą popularnością cieszyło się seminarium organizowane przez SIT Polska i ProCAx. W tym roku do grona organizatorów dołączył IT Club. Cykl wykładów zatytuowanych „Wybrane aspekty druku 3D” odbędzie się od godz. 9:30 do 16:00 w dniach 10 i 11 kwietnia. Prelegenci przygotowali ciekawe wystąpienia. Jeden z nich poprowadzi Andrzeja Burgsa z firmy Sygnis New Technologies i będzie on dotyczył nowego projektu – drukowania ze szkła w niskich temperaturach. W czwartek 12 kwietnia o godzinie 11:00, rozpocznie się specjalnie przygotowany blok dla uczniów i nauczycieli. Program seminarium dostępny jest w pliku PDF.

Wstęp na targi Dni Druku 3D (oraz na cykl imprez Przemysłowa Wiosna w Targach Kielce) jest bezpłatny po wcześniejszej rejestracji na stronie targów.

 

Źródło: Paweł Rokita, SIT Polska

Pobierz plik / download

Program Seminarium (PDF, ~2,6 MB)

Nasze propozycje

Wytrzymałość materiałów. Zbiór zadań z rozwiązaniami
Roman Gieleta

Wytrzymałość materiałów. Zbiór zadań z rozwiązaniami

Redakcja Wydawnictw WAT

Podręcznik jest zbiorem rozwiązanych zadań z podstawowych działów wytrzymałości materiałów. Jest...

Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy
Grzegorz Lindenberg

Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy

Wydawnictwo Otwarte

Autor opisuje, na czym polega rewolucja w genetyce, jak działa i co dziś potrafi sztuczna inteligencja....

Podstawy skrawania materiałów konstrukcyjnych. Wydanie III zmienione i uaktualnione
Wit Grzesik

Podstawy skrawania materiałów konstrukcyjnych. Wydanie III zmienione i uaktualnione

Wydawnictwo Naukowe PWN

Publikacja ta stanowi bogate kompendium wiedzy o procesie skrawania i jego zastosowaniach w przemyśle. W...

Autodesk Inventor Professional 2019PL / 2019+ / Fusion 360. Metodyka projektowania
Andrzej Jaskulski

Autodesk Inventor Professional 2019PL / 2019+ / Fusion 360. Metodyka projektowania

Wydawnictwo Naukowe PWN

Podręcznik jest przeznaczony dla osób, które chcą się nauczyć projektowania wyrobów (obejmującego...

Nasi partnerzy