ENG FB kontakt

24.04.2024

Strona główna Aktualności Relacje Dni Otwarte OKUMA w Japonii

Dni Otwarte OKUMA w Japonii

Irena Dziwiszek   |   13-05-2014

W dn. 12÷15 listopada 2013 r. odbywała się w Japonii wystawa obrabiarek Okuma Machine Fair OMF 2013. Impreza, organizowana przez koncern OKUMA Corporation, była połączona z Dniami Otwartymi, w czasie których zaprezentowano m.in. nowości z targów EMO Hannover 2013. W nowoczesnych fabrykach wytwarzających obrabiarki sterowane numerycznie na potrzeby globalnego rynku goście mogli zwiedzić nowootwartą halę produkcyjno-montażową DS1 (Dream Site 1) wybudowaną w Oguchi, a także oddaną do eksploatacji w 2007 r. halę K5 w Kani.

    Dużym zainteresowaniem cieszyło się też GCS Center – showroom, gdzie wyeksponowano najnowsze produkty i premierowe innowacje opracowane przez inżynierów zatrudnionych w OKUMA Corporation. Prezentowano w nim 26 obrabiarek 5-osiowych i wielozadaniowych, pionowych i poziomych centrów, tokarek CNC i szlifierek.
    O bogatej, 115-letniej historii firmy przypomniała ekspozycja w muzeum Memorial Gallery, gdzie umieszczono wybrane, kluczowe produkty Okumy – ponad 20 obrabiarek: od maszyny do produkcji makaronów, poprzez pierwszą tokarkę, do współczesnych obrabiarek. Wśród nich znalazła się słynna LB15 – pierwsza tokarka ze sterowaniem CNC, która zdobyła światową popularność.
    Na konferencji prasowej zorganizowanej dla dziennikarzy magazynów branżowych z Europy prezydent Yoshimaro Hanaki podkreślił, że dążeniem firmy jest monozukuri – „sztuka wytwarzania wyrobów lepszych niż kiedykolwiek”, produkcja obrabiarek w Japonii i umocnienie pozycji firmy na rynkach światowych. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że główne zespoły do obrabiarek: napędy, silniki, enkodery, wrzeciona i sterowniki CNC produkowane są w fabrykach OKUMA. Najbliższym celem jest zwiększenie udziału sprzedaży obrabiarek do krajów europejskich do 17% całej produkcji.

Nowa fabryka w Kani

    W lutym 2007 r. zakończono budowę piątej hali produkcyjno-montażowej K5 w fabryce Okuma w Kani. Decyzję o jej powstaniu podjęto w wyniku rosnącego popytu na obrabiarki w wielu sektorach gospodarki globalnej, w szczególności w przemyśle maszynowym i ciężkim oraz w sektorze lotniczym. Nowoczesne linie technologiczne w hali K5 pozwoliły zwiększyć wolumen produkcji i skrócić czas wprowadzania na rynek centrów dwukolumnowych, które powstają w ramach w pełni zintegrowanych procesów produkcyjnych, dzięki czemu szybciej trafiają do odbiorców.
    Hala K5 to ponad 20 000 m2 (165 x 125 m) powierzchni produkcyjno-montażowej spełniającej najwyższe wymagania zarówno w zakresie bezpieczeństwa, jak i jakości. W budynku zainstalowano system automatycznej kontroli temperatury oraz liczne urządzenia dźwignicowe (sufitowe i naścienne). Zarówno wielkość hali, jak i jej wyposażenie sprawiają, że jest to centrum wytwórcze przeznaczone do produkcji nowoczesnych obrabiarek wielkogabarytowych.
    Hala została zintegrowana z fabryką K4 ukończoną w marcu 2006 r. Efekt synergii obu obiektów pozwala w pełni wykorzystać i zoptymalizować moce przerobowe. Dzięki temu OKUMA Corporation zrealizowała cel stworzenia kompleksowego centrum produkcyjnego, w którym możliwa stała się realizacja dwukolumnowych centrów obróbkowych od etapu wytwarzania ich komponentów po etap montażu końcowego.

Nowa fabryka DS1 (Dream Site 1) w Oguchi

    W sierpniu 2012 r. Okuma rozpoczęła restrukturyzację głównego zakładu w Oguchi. Cztery stare budynki produkcyjne i montażowe mają zostać przebudowane na trzy budynki, z których każdy będzie przeznaczony do zintegrowanej produkcji określonych rodzajów maszyn. Cała inwestycja została zaplanowana na 3 lata (do 2015 r.) i ma kosztować ok. 20 mld yenów.
    Pierwsza część inwestycji została oddana do eksploatacji w maju 2013 r. Jest to budynek DS1 o powierzchni 23 600 m2, w którym pomieszczono cały proces wytwarzania obrabiarek wielozadaniowych i tokarek o średnich i dużych gabarytach: od produkcji części, poprzez montaż podzespołów i montaż finalny, po ekspedycję.
    Supernowoczesna fabryka DS1 to jeden z kluczowych elementów tworzonej przez OKUMA Corporation fabryki przyszłości wyposażonej w zaawansowane centra obróbkowe i innowacyjne technologie automatyzacji. Koncepcja ta z jednej strony stanowi ukłon w stronę wymagań współczesnego rynku, z drugiej zaś jest kontynuacją tradycji firmy, dla której wiedza i kompetencje mają najwyższy priorytet.
    Również w tym obiekcie zadbano o zapewnienie parametrów jakościowych – zarówno w hali produkcyjnej, jak i montażowej utrzymywana jest stała, optymalna temperatura powietrza oraz komponentów. Dzięki temu możliwa stała się niespotykana dotąd precyzja w wytwarzaniu obrabiarek.
    Halę DS1 wyposażono w 500 ogniw fotowoltaicznych umieszczonych na ścianach budynku oraz w 3800 ogniw zamontowanych na dachu. Obiekt stał się w ten sposób elektrownią słoneczną generującą energię na poziomie do 1037 kW. Dodatkowe ekopanele zlokalizowane pod panelami słonecznymi przyczyniają się do znaczącej redukcji emisji CO2 do atmosfery.
    W budynku zadbano też o optymalną izolację cieplną dzięki zastosowaniu w ścianach obiektu innowacyjnego systemu. Pozostałe, istotne rozwiązania to m. in. oświetlenie wykorzystujące technologię LED oraz systemy klimatyzacji z elektryczną pompą ciepła i kompresorem powietrza z nowoczesnym falownikiem. Specjalny namiot miechowy hamuje niekontrolowany napływ powietrza z zewnątrz do hali w czasie przeładunku, co pozwala na dodatkową oszczędność energii. Dzięki zastosowaniu wspomnianych technologii w DS1 udało się zredukować koszty energii – w tym poboru z sieci elektrycznej – o 30%.
    Hala produkcyjna wyposażona została w 40 zespołów wysoko wydajnych obrabiarek firmy Okuma, w tym wielkie centra dwukolumnowe, poziome centra obróbkowe, obrabiarki wielozadaniowe i szlifierki, a także FMS, roboty, automatyczne podajniki i in. Pracują one w systemie 24/7/365, gwarantując najwyższą wydajność, nieprzerwaną produkcję oraz pełne wykorzystanie mocy przerobowych.
    Uruchomienie produkcji obrabiarek w nowej hali DS1 pozwoli skrócić czasy dostawy, zredukuje koszty oraz zwiększy konkurencyjność firmy na rynku globalnym.

Irena Dziwiszek

Strona główna Aktualności Relacje Dni Otwarte OKUMA w Japonii

Zamów NEWSLETTER

Nasze propozycje

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.
Stanisław Adamczak

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych" to kompendium poświęcone tematyce pomiarów i analizy...

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych
Jacek Banasiak, Katarzyna Szymańska-Dębowska

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Układy dynamiczne" to podręcznik związany z analizą układów dynamicznych, którą można zastosować w różnych...

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka
Joel L. Schiff (Tłum.: W. Sikorski)

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Matematyczny wszechświat" to wciągająca opowieść, która odkrywa przed czytelnikami prawa matematyczne...

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach
Tomasz Trzepieciński

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach

Wydawnictwo Naukowe PWN

W książce Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach przedstawiono specyfikę zjawiska tarcia...

Nasi partnerzy