ENG FB kontakt

26.03.2019

Strona główna Aktualności Wydarzenia Dzięki Teamcenter producent komponentów z tworzyw sztucznych generuje obliczenia kosztowe o 50 procent szybciej

Dzięki Teamcenter producent komponentów z tworzyw sztucznych generuje obliczenia kosztowe o 50 procent szybciej

21-03-2018

Wirthwein wykorzystuje rozwiązanie Siemens PLM Software do obliczeń kosztów oprzyrządowania, aby móc przygotowywać dodatkowe, dokładniejsze oferty cenowe. W wyniku wdrożenia zredukowano o połowę czas obliczeń kosztów, zwiększono dokładność cen ofertowych i uspójniono zestawienia kosztów, a liczba ofert cenowych wygenerowanych w tym samym czasie wzrosła o 40%.

 

Zarządzanie złożonością

Wirthwein polega na oprogramowaniu Teamcenter® dostarczonym przez Siemens PLM Software jako na narzędziu do szybkich i dokładnych obliczeń kosztów oprzyrządowania. Od dziesięcioleci Wirthwein pozostaje wiodącym producentem wysokiej jakości komponentów z tworzyw sztucznych, posiadającym zakłady produkcyjne w Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych. Produkty firmy są stosowane w branży motoryzacyjnej, kolejowej, energetycznej, urządzeń domowych, technologii medycznej i wyposażenia wnętrz. Wirthwein jest dostawcą systemowym, który ponosi kompleksową odpowiedzialność za cały proces – od zaprojektowania produktów „przyjaznych tworzywom sztucznym” poprzez zaprojektowanie oprzyrządowania i wykonanie formy, po produkcję, montaż i logistykę.

 

 

„Stopień zróżnicowania oprzyrządowania stale rośnie; każda część jest inna i często wysoce złożona", mówi Thomas Dörfler, lider departamentu oprzyrządowania w Wirthwein GmbH & Co. KG. „Jeżeli materiał lub projekt ulega zmianie, zmianie musi ulec także forma.” Tymczasem dopuszczalny czas oczekiwania na wycenę stale się skraca. Dzisiaj klient powinien otrzymać ofertę w ciągu jednego tygodnia. W przeciwnym razie, szanse na zdobycie zamówienia spadają z powodu nieustannie zwiększającej się konkurencji międzynarodowej.

 

„Przez długi czas, jakość przygotowania danych cyfrowych dostarczanych przez wielu naszych klientów była słaba i uniemożliwiała ich wykorzystanie jako danych bazowych. W połączeniu z rozwiązaniem Teamcenter do obliczania kosztów oprzyrządowania, moduł 3D może uwolnić cały swój potencjał, ponieważ dzisiaj dostarczane są znacznie bardziej precyzyjne i pewniejsze dane CAD."

Według Dörflera, nastąpił również wzrost wkładu pracy w dokumentowanie i dostarczanie obliczeń, co jednocześnie spowodowało wymóg tworzenia arkusza analizy kosztów, w którym szczegółowo przedstawiano wszystkie kroki procesu i dane kosztowe. Dlatego też departament sprzedaży Wirthwein wymaga, aby wyceniane pozycje były rozbijane w bardzo przejrzysty sposób. "Nasza kadra sprzedażowa potrzebuje maksymalnie dokładnych i zrozumiałych liczb w możliwie jak najkrótszym czasie," mówi Dörfler. "Dysponując taką informacją, mogą oni posługiwać się tym samym językiem, którym mówią ich potencjalni klienci. Korzystając z rozwiązania Teamcenter przeznaczonego do kalkulacji kosztów oprzyrządowania, nasz zespół sprzedaży może teraz prowadzić udane negocjacje, narzucać ceny, prowadzić dokładną dokumentację i być kompetentnym partnerem."

Przed rozpoczęciem korzystania z rozwiązania Teamcenter, przeznaczonego do kalkulacji kosztów oprzyrządowania, Dörfler używał tabel w arkuszach kalkulacyjnych, które wymagały stałego aktualizowania i poprawiania. Ta praktyka uległa zdecydowanej zmianie dzięki wdrożeniu Teamcenter.

Wirthwein wybrał Teamcenter, ponieważ oprogramowanie to zapewnia dokładne wyniki obliczeń. Opcjonalna zdolność do analizy danych 3D stanowiła kolejny powód. „Zdolność do importowania danych 3D do oprogramowania obliczeniowego sprawiła, że Teamcenter staje się dla nas jeszcze bardziej interesujący” - mówi Dörfler. „Przez długi czas, jakość przygotowania danych cyfrowych dostarczanych przez wielu naszych klientów była słaba i uniemożliwiała ich wykorzystanie jako danych bazowych.

 

 

Rozpoznanie kształtów geometrycznych wspomaga kalkulację kosztów

Zdolność importowania geometrii 3D przez system Teamcenter do kalkulacji kosztów oprzyrządowania i mechanizm rozpoznawania kształtów geometrycznych stanowi szczególną zaletę.

„Mogę od razu zobaczyć, ile podcięć istnieje i gdzie one są“, mówi Dörfler. „To pomaga zapobiegać błędom transferu danych i optymalizować kształt, a są to korzyści, których lider oprzyrządowania nie może pominąć.”

Najważniejszy dla Dörfler'a jest zaoszczędzony czas obliczeniowy. Dzięki zastosowaniu Teamcenter, Wirthwein opracowuje wysoce dokładne wyceny w ciągu 2 do 4 godzin. Niektóre formy wtryskowe można obliczyć nawet w ciągu pół godziny. „Dzięki Teamcenter, działam teraz dwa razy szybciej niż wcześniej“, mówi Dörfler.

Dziś nawet ci pracownicy, którzy nie posiadają szerokiej wiedzy Dörflera, mogą generować dobre obliczenia szacunkowe. Teamcenter umożliwił wbudowanie specjalnych parametrów stosowanych przez firmę Wirthwein, takich jak stawki roboczogodzin, maszynogodzin, procesy produkcyjne i logistyczne do obliczeń. W rezultacie, przedstawiciele handlowi mogą teraz tworzyć arkusze dokładnych zestawień kosztów, co ma pozytywny wpływ na negocjacje z klientami.

 

Plany na przyszłość

Pracownicy firmy Wirthwein widzą szansę na jeszcze większe wykorzystanie możliwości oprogramowania Teamcenter. Obecnie jest ono stosowane do większości średniego rozmiaru oprzyrządowania wtryskowego. Plany na przyszłość wymagają obliczania parametrów oprzyrządowania w znacznie większych formach. Dörfler ma także nadzieję na polepszenie zyskowności poprzez przeszkolenie większej liczby osób w zakresie korzystania z oprogramowania. Dodatkowe plany zawierają obliczanie kosztu części i umożliwienie użytkownikom dostępu do zintegrowanych baz wiedzy. „Im więcej wykonujemy obliczeń korzystając z oferowanych przez Teamcenter możliwości zarządzania kosztami, tym więcej uzyskamy korzyści“, zauważa Dörfler.

 

 

Źródło: Siemens Industry Software Sp. z o.o.

Nasze propozycje

Wytrzymałość materiałów. Zbiór zadań z rozwiązaniami
Roman Gieleta

Wytrzymałość materiałów. Zbiór zadań z rozwiązaniami

Redakcja Wydawnictw WAT

Podręcznik jest zbiorem rozwiązanych zadań z podstawowych działów wytrzymałości materiałów. Jest...

Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy
Grzegorz Lindenberg

Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy

Wydawnictwo Otwarte

Autor opisuje, na czym polega rewolucja w genetyce, jak działa i co dziś potrafi sztuczna inteligencja....

Podstawy skrawania materiałów konstrukcyjnych. Wydanie III zmienione i uaktualnione
Wit Grzesik

Podstawy skrawania materiałów konstrukcyjnych. Wydanie III zmienione i uaktualnione

Wydawnictwo Naukowe PWN

Publikacja ta stanowi bogate kompendium wiedzy o procesie skrawania i jego zastosowaniach w przemyśle. W...

Autodesk Inventor Professional 2019PL / 2019+ / Fusion 360. Metodyka projektowania
Andrzej Jaskulski

Autodesk Inventor Professional 2019PL / 2019+ / Fusion 360. Metodyka projektowania

Wydawnictwo Naukowe PWN

Podręcznik jest przeznaczony dla osób, które chcą się nauczyć projektowania wyrobów (obejmującego...

Nasi partnerzy