ENG FB kontakt

10.07.2020

Strona główna Aktualności Wydarzenia Firmy przemysłowe w Polsce widzą w rozwiązaniach Przemysłu 4.0 sposób na zwiększenie efektywności i podniesienie konkurencyjności

Firmy przemysłowe w Polsce widzą w rozwiązaniach Przemysłu 4.0 sposób na zwiększenie efektywności i podniesienie konkurencyjności

Wyniki najnowszego badania „Sukcesy i wyzwania w cyfryzacji polskich przedsiębiorstw przemysłowych”

19-06-2020

Wdrażanie innowacji w przedsiębiorstwach przemysłowych postrzegane jest przede wszystkim jako możliwość zwiększenia konkurencyjności, efektywności i elastyczności produkcji, a także niezbędny krok do utrzymania dobrej pozycji na rynku. Aż trzy czwarte polskich firm w niedalekiej przyszłości planuje wprowadzenie co najmniej 3 rozwiązań Przemysłu 4.0, ale dla wielu przedsiębiorstw problem stanowi finansowanie takich inwestycji. Stan cyfryzacji w przemyśle ukazuje nowy raport „Sukcesy i wyzwania w cyfryzacji polskich przedsiębiorstw przemysłowych”, opracowany na zlecenie Inicjatywy Przyszłość Polskiego Przemysłu Autodesk.

Jak pokazało badanie, ponad 70% polskich firm przemysłowych zaobserwowało wzrost przychodów w wyniku inwestycji w digitalizację, a blisko co trzeci ankietowany uznał, iż wzrost ten był znaczący. Wśród największych korzyści z wdrożenia rozwiązań z zakresu czwartej rewolucji przemysłowej, najczęściej wymieniano poprawę ogólnej efektywności procesu (88,1%), wydajności pracy (84,2%), a także czasu wprowadzania produktu na rynek (83,1%).

Jednak inwestycja w rozwiązania wymaga kapitału. Aż 44,5% respondentów przyznało, iż brak wystarczających środków finansowych to powód, dla którego ograniczane jest wprowadzanie rozwiązań Przemysłu 4.0 w mikro i małych przedsiębiorstwach przemysłowych. Zauważalne braki widać również w strukturze zatrudnienia – 44% respondentów wskazywało na problem braku odpowiednio wykształconych pracowników w firmie.

 

„Ciekawym wnioskiem płynącym z badania są wskazane przez respondentów bariery w rozwijaniu innowacji. Brak wystarczających środków finansowych oraz ograniczony dostęp do odpowiednio wykształconych pracowników stanowią kluczowe czynniki blokujące cyfryzację przedsiębiorstw przemysłowych. Odpowiadając na te bariery powołaliśmy Inicjatywę Przyszłość Polskiego Przemysłu. W jej ramach wnosimy praktyczne podejście – chcemy pomagać właścicielom i kadrze zarządzającej polskich firm produkcyjnych i przemysłowych w praktycznym zastosowaniu nowoczesnych procesów i technologii po to, by mogły tworzyć lepsze produkty, zwiększać sprzedaż i generować większe zyski. Wskazujemy również miejsca, skąd można pozyskać finansowanie inwestycji w innowacje, które są kluczowe dla utrzymania konkurencyjności na dzisiejszym rynku przemysłowym.” - powiedział dr inż. Radosław Cieślak, Executive Industry Manager w Autodesk.

 

Istotnym warunkiem rozwoju polskiej gospodarki i jej potencjału innowacyjnego jest nie tylko obecny stan cyfryzacji przedsiębiorstw przemysłowych, ale przede wszystkim plany inwestycyjne w tym obszarze. Do poszerzania możliwości tych przedsiębiorstw potrzebne są zarówno nowoczesne systemy IT, jak i odpowiednio przygotowana kadra pracownicza. Wyniki badania pokazują, iż firmy rozumieją konieczność cyfryzacji. Trzy czwarte polskich przedsiębiorstw w niedalekiej przyszłości planuje wprowadzenie co najmniej 3 rozwiązań z koncepcji Przemysłu 4.0. 36,5% przebadanych przedsiębiorstw zamierza wprowadzić od 6 do 10 innowacyjnych rozwiązań. Wśród tych najpopularniejszych znajduje się: cyfrowy bliźniak (48,1%), Big Data (36,2%), sztuczna inteligencja (35,5%) oraz druk 3D (30,4%).

Znajomość pojęcia jak i rozwiązań z zakresu czwartej rewolucji przemysłowej wśród polskich firm jest zróżnicowana. Wśród tych najbardziej rozpoznawalnych znalazły się automatyzacja linii produkcyjnej czy druk 3D. Znacznie mniejsza część respondentów spotkała się z cyfrowym bliźniakiem (ang. Digital Twin), czy systemem PLM (Product Lifecycle Management), które stanowią obecnie podstawę Przemysłu 4.0.

Blisko 30% przedstawicieli przemysłu, którzy deklarowali, że słyszeli o Przemyśle 4.0 przyznało, że nie rozumie tego pojęcia. Chcąc w pełni czerpać korzyści z automatyzacji i cyfryzacji przedsiębiorstwa, konieczne jest bliskie zapoznanie się ze specyfiką idei Przemysłu 4.0. W tym celu Autodesk stworzył inicjatywę Przyszłość Polskiego Przemysłu, która ma na celu wypełnić lukę informacyjną polskich przedsiębiorców i wspomagać wdrożenie technologii cyfrowych w ich firmach, aby wspierać je w budowaniu i utrzymaniu przewagi konkurencyjnej.

Badanie zrealizowane zostało na przełomie maja i kwietnia 2020 roku przez Centrum Badawczo - Rozwojowe Biostat na zlecenie Autodesk, wśród przedstawicieli 200 przedsiębiorstw prowadzących działalność w sektorze przemysłowym na terenie całej Polski. Zastosowano metody telefonicznej ankietyzacji CATI oraz internetowej ankietyzacji CAWI.

Szczegółowe wyniki raportu dostępne są na stronie: https://www.autodesk.pl/campaigns/raport-cyfryzacja2020.

 

 

Źródło: Autodesk

Nasze propozycje

Pojazdy autonomiczne i systemy transportu autonomicznego
Włodzimierz Choromański, Iwona Grabarek, Maciej Kozłowski:

Pojazdy autonomiczne i systemy transportu autonomicznego

Wydawnictwo Naukowe PWN

W publikacji znajdują się charakterystyki pojazdów autonomicznych o różnym poziomie autonomizacji – L3-L5,...

Wybrane zagadnienia z zakresu prawa. Podręcznik akademicki dla studentów studiów technicznych
Krzysztof Zymonik

Wybrane zagadnienia z zakresu prawa. Podręcznik akademicki dla studentów studiów technicznych

Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej

W książce zawarto podstawową wiedzę z zakresu prawa cywilnego, prawa handlowego i prawa pracy, potrzebną...

Jak myślą inteligentne maszyny
Sean Gerrish (tłum. Filip Fierek)

Jak myślą inteligentne maszyny

Wydawnictwo Naukowe PWN

Książka zawiera przegląd przełomowych odkryć w obszarze AI i uczenia maszynowego, które uczyniły dzisiejsze...

The Plastics Paradox: Facts for a Brighter Future
Chris DeArmitt

The Plastics Paradox: Facts for a Brighter Future

Phantom Plastics LLC

Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych poleca publikację autorstwa dr. Chrisa DeArmitta, członka the...

Nasi partnerzy