FB kontakt

23.01.2018

Strona główna Aktualności Wydarzenia Lamiera– udany debiut w Mediolanie

Lamiera– udany debiut w Mediolanie

Monika Kaczmarek   |   27-07-2017

W tym roku po raz pierwszy włoskie targi Lamiera odbyły się nie w Bolonii, lecz w stolicy włoskiego designu – Mediolanie. Tematyka targów obejmowała: maszyny, instalacje, urządzenia do obróbki blach, rury, kształtowniki, druty i elementy konstrukcji stalowych, formy, spawanie, obróbkę cieplną i wykańczanie powierzchni oraz podwykonawstwo przemysłowe.

Podczas targów w dniach 17–20 maja zaprezentowało się 480 firm (o 25% więcej niż w 2016 r. w Bolonii), przy czym 27% stanowili wystawcy z zagranicy. Taki zresztą cel przyświecał organizatorom imprezy – jednym z głównych powodów przeniesienia wystawy do Mediolanu była chęć uczynienia z niej imprezy o zasięgu bardziej międzynarodowym niż dotychczas. Zwiększyła się także powierzchnia wystawy – do 40 000 m2 (o 21% w stosunku do poprzedniej edycji).

 

Lamiera Living

Jako temat pierwszej mediolańskiej edycji targów Lamiera organizatorzy zaproponowali „Lamiera Living”. Na specjalnie wydzielonej przestrzeni można było obejrzeć przedmioty, które wyprodukowano za pomocą urządzeń i technologii obróbki plastycznej i które otrzymały prestiżową nagrodę ADI Compasso d’Oro. Inicjatywa ta została zrealizowana we współpracy z oddziałem lombardzkim ADI (Stowarzyszenia Wzornictwa Przemysłowego.

 

Lamiera w liczbach

Łączna liczba zwiedzających osiągnęła 23 579 i była większa o 15% w porównaniu z poprzednim rokiem. Dwukrotnie większa była też frekwencja osób z zagranicy, które stanowiły 9% wszystkich odwiedzających targi. Wielu operatorów przybyło z Niemiec, Hiszpanii, Francji, Polski, Serbii, Chorwacji, Rosji, Japonii, Indii, Wielkiej Brytanii oraz ze Szwajcarii i Słowenii.

Dodatkowo w ramach inicjatywy promowanej przez UCIMU-SISTEMI PER PRODURRE we współpracy z Ministerstwem Rozwoju Gospodarczego oraz Agencją Promocji i Internacjonalizacji Przedsiębiorstw Włoskich zaproszono 110 klientów z Rosji, Brazylii, Kanady, Chin, Niemiec, Indii, Iranu, Maroka, Meksyku, Serbii, Turcji oraz Polski. Przedsiębiorcy, którzy poszukują nowych rozwiązań w zakresie technologii obróbki plastycznej i planują nawiązać kontakty z firmami włoskimi, mieli do tego znakomitą okazję – podczas targów Lamiera doszło do 1600 spotkań bilateralnych.

Massimo Carboniero (w środku) przedstawił pozycję sektora maszyn do obróbki plastycznej we Włoszech

Zdjęcie 1. Massimo Carboniero (w środku) przedstawił pozycję sektora maszyn do obróbki plastycznej we Włoszech

 

Liczby i statystyki dotyczące wystawy potwierdzają słuszność decyzji organizatorów o zmianie lokalizacji i roku, w którym odbywają się targi dzięki temu wystawa zyskała jeszcze bardziej międzynarodowy charakter, a jednocześnie udało się zachować włoską specyfikę – podkreślał Massimo Carboniero, prezes UCIMU-SISTEMI PER PRODURRE.

Sektor maszyn do obróbki plastycznej jest we Włoszech bardzo silnie reprezentowany i stanowi prawie połowę tamtejszej produkcji obrabiarek. Włosi zajmują trzecie miejsce (po Chinach i Niemczech) wśród krajów produkujących maszyny do obróbki blach i plasują się na drugim miejscu pod względem eksportu tych maszyn. Polska jest natomiast w pierwszej czwórce krajów, do których trafiają eksportowane z Włoch maszyny do obróbki plastycznej.

Polscy przedsiębiorcy, z którymi miałam okazję porozmawiać, byli przede wszystkim zainteresowani systemami automatyki i oprogramowaniem, a także maszynami, które pozwoliłyby na dalsze zwiększanie możliwości produkcyjnych i poprawę przepływu informacji w obrębie całej linii produkcyjnej.

 

Przemysł 4.0

Dało się zauważyć, że większość stoisk nawiązywała do koncepcji Przemysłu 4.0, co nie zaskakuje, biorąc pod uwagę fakt, że problem komunikacji pomiędzy maszynami i przepływu informacji we wszystkich aspektach produkcji jest w branży maszynowej gorącym tematem. Wystawcy zgodnie twierdzili, że zwiedzający pytali głównie o to, czy ich maszyny są przystosowane do pracy zgodnie z założeniami czwartej rewolucji przemysłowej.

Włoski rząd zachęca lokalne firmy do wdrażania nowych technologii, aby sektor produkcji w kraju był bardziej konkurencyjny. Podczas konferencji prasowej Massimo Carboniero podkreślał, że rząd ulokował sektor produkcji w centrum strategicznych inwestycji – wprowadził nowe ulgi podatkowe i rozszerzył zachęty dla firm, które inwestują w rozwiązania wpisujące się w ideę Przemysłu 4.0.

 

Kolejna edycja targów Lamiera odbędzie się w dniach 15–18 maja 2019 r. Organizatorzy już zapowiedzieli, że na pewno zwiększą powierzchnię wystawienniczą, by dla wszystkich chętnych wystawców wystarczyło miejsca.

Monika Kaczmarek

Galeria zdjęć

Nasze propozycje

Autodesk Inventor Professional 2018PL/2018+/Fusion 360. Metodyka projektowania.
Andrzej Jaskulski

Autodesk Inventor Professional 2018PL/2018+/Fusion 360. Metodyka projektowania.

Wydawnictwo Naukowe PWN

Jest to podręcznik do nauki projektowania wyrobów (z uwzględnieniem symulacji, obliczeń MES i analiz...

Robotyzacja procesów produkcyjnych
Wojciech Kaczmarek, Jarosław Panasiuk

Robotyzacja procesów produkcyjnych

Wydawnictwo Naukowe PWN

Kolejna książka z serii ROBOTYKA, która w przystępny sposób przedstawia praktyczne wykorzystanie...

AutoCAD 2018/LT2018/360+. Kurs projektowania parametrycznego i nieparametrycznego 2D i 3D
Andrzej Jaskulski

AutoCAD 2018/LT2018/360+. Kurs projektowania parametrycznego i nieparametrycznego 2D i 3D

Wydawnictwo Naukowe PWN

Podręcznik zawiera kompletny kurs projektowania parametrycznego i nieparametrycznego 2D/3D oraz drukowania...

Środowiska programowania robotów
Wojciech Kaczmarek, Jarosław Panasiuk

Środowiska programowania robotów

Wydawnictwo Naukowe PWN

To pierwsza książka z przygotowanego przez wydawnictwo naukowe PWN cyklu ROBOTYKA, wprowadzająca...

Nasi partnerzy