ENG FB kontakt

18.08.2018

Strona główna Aktualności Wydarzenia LECTRA zdobywa tytuł „Przedsiębiorstwa Produkcyjnego Przyszłości”

LECTRA zdobywa tytuł „Przedsiębiorstwa Produkcyjnego Przyszłości”

27-09-2017

Związek Przemysłu Przyszłości (AIF) wyróżnił Lectrę tytułem „Przedsiębiorstwo Produkcyjne Przyszłości” za spełnianie kryteriów dobrego przykładu, innowacyjności i zaangażowania. Certyfikat nadawany jest firmom, które szczegółowo opracowały przełomowy projekt organizacji swojej produkcji wykorzystujący potencjał rozwiązań cyfrowych.

AIF przyznał wyróżnienie Lectrze za jej konkurencyjność w zakresie kosztów, jakości i terminów dostaw, uzyskaną dzięki zastosowaniu koncepcji Lean w zarządzaniu i przemyślanemu projektowaniu produktów. Lectra otrzymała wyróżnienie również za konkurencyjność w zakresie wartości. To wyróżnienie wręczono za mistrzostwo w obsłudze klientów, z którego wynikły nowe, powiązane usługi.

 

 

Od roku 2013 Lectra zainwestowała w badania i rozwój kwotę 86 mln euro, co odpowiada 9,4% jej przychodów. Inwestycja ta pozwoliła spółce przejść metamorfozę w oparciu o zaawansowaną metodologię i technologię, zwiększoną rekrutację i konkurencyjność na wszystkich rynkach geograficznych i sektorach działalności gospodarczej.

Posiadając dziesięć lat doświadczenia w przemysłowym internecie rzeczy w zakresie systemów tnących oraz fachową wiedzę o automatyzacji i optymalizacji projektowania, a także rozwoju produktów, Lectra oferuje wyjątkowe wsparcie klientom i wprowadza ich w erę Przemysłu 4.0.

 

Co oznacza certyfikat „Przedsiębiorstwa Przemysłu Przyszłości”?
W 2016 roku Związek Przemysłu Przyszłości wyróżnił 20 firm tytułem „Przedsiębiorstwo produkcyjne przyszłości”. Tytuł otrzymują spółki, które szczegółowo opracowały przełomowy projekt organizacji swojej produkcji wykorzystujący potencjał rozwiązań cyfrowych. Firmy, które chcą uzyskać tytuł, muszą wdrożyć szereg rozwiązań technologicznych pochodzących głównie z Francji. Ten tytuł rozpowszechniania dobre praktyki, wyróżniając projekty wyjątkowe i inspirujące, dając im widoczność na poziomie krajowym i międzynarodowym.
 
Związek Przemysłu Przyszłości (AIF)
Związek Przemysłu Przyszłości to stowarzyszenie działające we Francji. Związek zrzesza i promuje umiejętności i energię organizacji zawodowych, podmiotów naukowych i akademickich, spółek oraz samorządów lokalnych. Stowarzyszenie organizuje i koordynuje na szczeblu krajowym inicjatywy, projekty i czynności, których celem jest modernizacja i transformacja francuskiego przemysłu, zwłaszcza z wykorzystaniem technologii cyfrowych.

 

Wyróżnienie firmy Lectra

Wywierany przez niektórych udziałowców w roku 2005 nacisk na przeniesienie produkcji do Chin stał się impulsem dla wdrożenia przemysłowego projektu Lectry. Po analizie ryzyka – kosztu transportu do Europy, rotacji wykwalifikowanych pracowników, niepewności co do praw patentowych oraz jakości – Lectra zdecydowała się pozostawić produkcję we Francji. Na tę decyzję wpłynęły czynniki takie jak innowacyjność, konieczność bycia na bieżąco, wzrost produktywności i wartości dostarczanej klientom. Projekt połączono z wdrożeniem koncepcji zarządzania Lean i zmianami organizacyjnymi, które pozwoliły Lectrze osiągnąć pożądany poziom doskonałości w zakresie produkcji i konkurencyjności.

 

Lectra została wyróżniona tytułem „Przedsiębiorstwo Przemysłu Przyszłości” za:

  • przełomowy projekt organizacji produkcji wykorzystujący potencjał rozwiązań cyfrowych. W ciągu ostatnich trzech lat zakład Lectry poprawił swój wskaźnik wydajności o 18 punktów procentowych i od tej pory utrzymuje go na poziomie 89%. Spółka zmniejszyła też koszty o 25%, poprawiła jakość oraz skróciła terminy dostaw;
  • za konkurencyjność w zakresie wartości dostarczanej klientom (mistrzostwo w obsłudze klientów, dzięki zastosowaniu nowych metod wsparcia Smart Services (Inteligentne Usługi).

 

Niektóre zmiany, jakie dokonały się dzięki projektowi, to:

  • wzrost wydajności produkcyjnej dzięki poprawie warunków pracy i wdrożeniu koncepcji zarządzania Lean;
  • włączenie inżynierów produkcji w tworzenie świadomości o ograniczeniach zakładu dla nowych projektów już na etapie projektowania. Ten proces łączący projektowanie z produkcją daje optymalizacją kosztów globalnych;
  • nacisk na modułowość produktów, procesów i logistyki oraz integracja opcji na jak najpóźniejszym etapie (opóźniona personalizacja produktów). W ten sposób ograniczenia logistyczne można uwzględniać już na etapie projektowania. Modułowość produktów umożliwia na przykład transportowanie maszyn w kontenerach zamiast przewożenia ich wyspecjalizowanym transportem ciężarowym.

 

O firmie Lectra

Lectra jest światowym liderem w zintegrowanych rozwiązaniach technicznych (oprogramowanie, urządzenia do cięcia automatycznego i powiązane z nimi usługi), przeznaczonych w szczególności dla gałęzi przemysłu wykorzystujących do wytwarzania produktów tkaniny, skórę, tekstylia techniczne i materiały kompozytowe. Firma wspiera najważniejsze branże świata – modową i odzieżową, motoryzacyjną, meblową oraz wiele innych. Zatrudniająca ponad 1 600 pracowników spółka nawiązała uprzywilejowane kontakty z prestiżowymi klientami w ponad 100 krajach, przyczyniając się do osiągnięcia przez nich doskonałości operacyjnej. W 2016 r. Lectra uzyskała przychody w wysokości 288 mln USD i jest notowana na giełdzie Euronext.

W Polsce Lectra jest obecna głównie w branży meblarskiej i samochodowej dostarczając:

  • komputerowe systemy do projektowania mebli tapicerowanych i tapicerki samochodowej, do tworzenia ich wirtualnych prototypów w 3D oraz przygotowywania dokumentacji technicznej;
  • automatyczne katery (krojownie) do tkanin i skóry;
  • usługi serwisowe (zdalna pomoc, serwis prewencyjny i predykcyjny);
  • doradztwo w zakresie optymalizacji procesów produkcyjnych.

 

Źródło: Lectra

Nasze propozycje

Bezpieczeństwo układów hydraulicznych i pneumatycznych
Ryszard Dindorf, Jakub Takosoglu, Piotr Woś

Bezpieczeństwo układów hydraulicznych i pneumatycznych

Wydawnictwo Politechniki Świętokrzyskiej

W monografii kompleksowo opisano zagadnienia związane z bezpieczeństwem układów hydraulicznych i...

Ziarna i mikroziarna diamentowe. Rodzaje ścierniw i przykłady zastosowania
Andrzej Bakoń, Adam Barylski

Ziarna i mikroziarna diamentowe. Rodzaje ścierniw i przykłady zastosowania

Wydawnictwo Politechniki Gdańskiej

W książce przedstawiono podstawowe informacje z zakresu właściwości mechanicznych, termicznych,...

Rysunek techniczny w mechanice i budowie maszyn
Paweł Romanowicz

Rysunek techniczny w mechanice i budowie maszyn

Wydawnictwo Naukowe PWN

To nowoczesna publikacja dotycząca zagadnienia istotnego dla każdego inżyniera – sporządzania i...

Podstawy konstrukcji maszyn. Ćwiczenia
Ryszard Knosala, Aleksander Gwiazda, Andrzej Baier, Piotr Gendarz

Podstawy konstrukcji maszyn. Ćwiczenia

Wydawnictwo Naukowe PWN

Publikacja jest skierowana m.in. do studentów mechaniki i budowy maszyn, automatyki i robotyki,...

Nasi partnerzy