ENG FB kontakt

23.09.2020

Strona główna Aktualności Wydarzenia Łożyska do pracy w trudnych warunkach

Łożyska do pracy w trudnych warunkach

03-09-2020

Wdrożenie serii opraw dzielonych SNN wyposażonej w łożyska baryłkowe NSKHPS rozwiązało problem awarii łożysk w przenośniku sortownika optycznego w zakładzie recyklingu. Dzięki ograniczeniu kosztów wymiany łożysk, konserwacji oraz naprawy uszkodzeń zakład oszczędza rocznie ponad 50 tys. euro.

Problem w zakładzie recyklingu ujawnił się wkrótce po instalacji łożysk – w ciągu zaledwie trzech miesięcy odnotowano pięć napraw. O rozwiązanie tej kwestii zwrócono się do zespołu ekspertów NSK. Przeprowadzili oni pełny przegląd zastosowania i ustalili, że przedwczesne uszkodzenia łożysk są wynikiem wibracji i problemów ze smarowaniem. Zwłaszcza wibracje – charakterystyczne dla tego typu zastosowań – powodują poluzowanie śrub dociskowych, co z kolei prowadzi do poślizgu wału w wewnętrznym pierścieniu łożyska. Odnotowano również, że zespół łożyskowy nie miał otworu do odprowadzania smaru, dlatego dochodziło do nadmiernego gromadzenia się środka smarnego i występowania wysokiej temperatury.

 

Z powodu uszkodzeń łożysk przenośnik sortownika optycznego w zakładzie recyklingu ulegał 10 awariom rocznie

 

Firma NSK zarekomendowała użycie łożysk baryłkowych NSKHPS (High Performance Standard) w obudowach dzielonych SNN, montowanych na wale za pomocą tulei wciąganych. Metoda blokowania za pomocą tulei wciąganej oznacza, że łożysko nie może się poluzować na wale, nawet pod wpływem wibracji. Co więcej, oprawy dzielone SNN NSK są standardowo wyposażone w otwór wylotowy dla smaru, dzięki czemu unika się nadmiernego gromadzenia środka smarnego.

W ramach swojej modułowej serii SNN NSK oferuje oprawy dzielone opracowane pod kątem zastosowania w trudnych warunkach, np. w przenośnikach w instalacjach do recyklingu, produkcji stali, w kamieniołomach czy rolnictwie. Komponenty można łatwo zainstalować dzięki szczegółom konstrukcyjnym, takim jak lite narożniki obudowy, które zapewniają optymalne mocowanie trzpieni pozycjonujących, oraz znacznik centrujący wspomagający ustawienie. Precyzyjnie wykonana obudowa dzielona upraszcza wymianę łożysk i konserwację, a dwa specjalne otwory umożliwiają uzupełnianie smaru.

Sztywność (minimalizująca odkształcenia gniazd łożysk), dobre rozpraszanie ciepła oraz szeroki zakres rozwiązań uszczelniających dopasowanych do różnych potrzeb to kolejne zalety serii opraw dzielonych SNN. Dodatkowo ta sama obudowa może być używana z dwurzędowymi łożyskami baryłkowymi lub dwurzędowymi łożyskami kulkowymi wahliwymi. Jednostki łożyskowe montowane w serii opraw SNN są dostarczane dla wałów o średnicach od ⌀20 mm do ⌀140 mm.

Zastosowane w zakładzie recyklingu łożyska baryłkowe NSKHPS są przystosowane do dużych prędkości i obciążeń. Występują w wersji z koszykiem stalowym lub mosiężnym i charakteryzują się optymalną konstrukcją bieżni oraz wykończeniem powierzchni, a także stabilnością temperaturową do 200°C. Łożyska NSKHPS oferują o 25% wyższą obciążalność, do 20% wyższą prędkość graniczną oraz dwukrotnie dłuższą żywotność.

Od momentu wdrożenia rozwiązania NSK nie odnotowano żadnego uszkodzenia łożyska. W połączeniu z oprawami dzielonymi z serii SNN łożyska NSKHPS pozwoliły zakładowi recyklingu zmniejszyć liczbę awarii w ciągu roku do zera.

NSK Europe Ltd. jest europejskim oddziałem japońskiej firmy NSK produkującej łożyska. Oprócz łożysk tocznych portfolio firmy obejmuje: zespoły łożyskowe w obudowach, technologię liniową, łożyska piast kół, łożyska przekładni i silnika oraz układy kierownicze.

 

Seria opraw dzielonych SNN została zaprojektowana do wymagających aplikacji

 

Źródło: www.nskeurope.pl

Nasze propozycje

Pojazdy autonomiczne i systemy transportu autonomicznego
Włodzimierz Choromański, Iwona Grabarek, Maciej Kozłowski:

Pojazdy autonomiczne i systemy transportu autonomicznego

Wydawnictwo Naukowe PWN

W publikacji znajdują się charakterystyki pojazdów autonomicznych o różnym poziomie autonomizacji – L3-L5,...

Wybrane zagadnienia z zakresu prawa. Podręcznik akademicki dla studentów studiów technicznych
Krzysztof Zymonik

Wybrane zagadnienia z zakresu prawa. Podręcznik akademicki dla studentów studiów technicznych

Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej

W książce zawarto podstawową wiedzę z zakresu prawa cywilnego, prawa handlowego i prawa pracy, potrzebną...

Jak myślą inteligentne maszyny
Sean Gerrish (tłum. Filip Fierek)

Jak myślą inteligentne maszyny

Wydawnictwo Naukowe PWN

Książka zawiera przegląd przełomowych odkryć w obszarze AI i uczenia maszynowego, które uczyniły dzisiejsze...

The Plastics Paradox: Facts for a Brighter Future
Chris DeArmitt

The Plastics Paradox: Facts for a Brighter Future

Phantom Plastics LLC

Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych poleca publikację autorstwa dr. Chrisa DeArmitta, członka the...

Nasi partnerzy