ENG FB kontakt

21.05.2019

Strona główna Aktualności Wydarzenia Nanotechnologiczna firma XTPL obiera kurs na Krzemową Dolinę

Nanotechnologiczna firma XTPL obiera kurs na Krzemową Dolinę

26-02-2019

XTPL - nanotechnologiczna firma – debiutująca 20 lutego na parkiecie głównym GPW – właśnie uruchomiła swoją spółkę w Sunnyvale, w Krzemowej Dolinie. XTPL Inc. – tak nazywa się amerykański oddział – ma wspierać zabezpieczenia kluczowego dla firmy IP (Intellectual Property) i realizowanie wdrożeń we współpracy z przemysłowymi potentatami w USA.

XTPL działa w obszarze technologii addytywnej i wprowadziła szereg innowacyjnych rozwiązań w zakresie ultraprecyzyjnego drukwania nanomateriałów, które mają zastosowanie w wielu obszarach przemysłu jak np. przy naprawie zerwanych połączeń metalicznych w wyświetlaczach, druk transparentnych warstw przewodzących na ekranach, prostą i ekonomiczną produkcję kropek kwantowych o niezwykle małej średnicy (1 μm), innowacyjne głowice drukujące i specjalne nanotusze umożliwiające ultraprecyzyjną depozycje i uzyskiwanie zaprojektowanych nanostruktur do różnych zastosowań w sektorze półprzewodników.

 

Dr Filip Granek, prezes XTPL

Dr Filip Granek, prezes XTPL

 

W zarządzie XTPL Inc., oprócz dr. Filipa Granka zasiadają wpływowi, amerykańscy partnerzy: Harold Hughes (m.in. były CFO Intela i CEO Rambusa) oraz Amir Nayyerhabibi (partner w Benhamou Global Ventures, funduszu VC z siedzibą w Silicon Valley).

 

– Krzemowa Dolina to miejsce, które szybko zdefiniowaliśmy jako biznesowy kierunek numer jeden dla XTPL. To wyjątkowy tygiel, łączący przemysł, innowacje, kapitał i ludzi. W najbliższym sąsiedztwie naszego biura są nie tylko tacy potentaci jak LinkedIn czy Apple ale także np. Corning, który słynie z technologicznych innowacji wdrażanych na masową skalę. W USA mamy już grupę amerykańskich menedżerów wspierających nas w zakresie komercjalizacji oraz ochrony IP. Do tego zakończyliśmy niedawno z sukcesem kolejny etap zaawansowanego projektu typu proof-of-concept dla jednego z tamtejszych czołowych graczy w segmencie smart glass – zaznacza Filip Granek, prezes XTPL.

 

Unikalny system XTPL

Unikalny system XTPL pozwala na precyzyjne nanoszenie na różnych podłożach specjalnie skomponowanego przez firmę nanotuszu.

 

XTPL rozwija i komercjalizuje na światowym rynku zaawansowaną, addytywną technologię umożliwiającą ultraprecyzyjne drukowanie nanomateriałów. Unikalny system XTPL pozwala na precyzyjne nanoszenie na różnych podłożach specjalnie skomponowanego przez firmę nanotuszu. Kształt, wielkość i odstępy pomiędzy strukturami submikronowymi uzyskanymi tą metodą (szerokość nawet 1 μm) mogą być dostosowywane do różnych zastosowań przemysłowych i badawczych. Technologia ta umożliwi produkcję nowej generacji warstw TCF (Transparent Conductive Films), tj. transparentnych warstw przewodzących, wykorzystywanych w produkcji monitorów, ekranów dotykowych, ogniw fotowoltaicznych i wyświetlaczy – dla tej branży XTPL może również dostarczyć przełomową technologię naprawy przerwanych, niezwykle cienkich połączeń metalicznych w układach elektronicznych (tzw. open-defect repair) oraz technologię precyzyjnego dozowania kropek kwantowych. Rozwiązanie XTPL może również stanowić poszukiwaną przez rynek alternatywę dla fotolitografii stosowanej między innymi w sektorze półprzewodników. Celem spółki jest oferowanie unikalnych głowic drukujących, każdorazowo zaprojektowanych i przeznaczonych do konkretnych zastosowań – a także kompatybilnych, precyzyjnie dopasowanych nanotuszów. Innowacje technologiczne opracowane przez XTPL mają potencjał, by w pierwszej kolejności zrewolucjonizować, a potem stać się standardem w wielu wybranych obszarach elektroniki drukowanej. Tak jak dziś tanio i szybko drukujemy gazety i książki, w najbliższej przyszłości drukować będziemy właśnie wytwarzać wyświetlacze, ogniwa słoneczne, biosensory i inne zaawansowane elementy.

 

Harold Hughes, członek zarządu XTPL Inc.

Harold Hughes, członek zarządu XTPL Inc.

 

– Kierunek Silicon Valley jest dla XTPL naturalny, m.in. ze względu na koncentrację w tamtym obszarze firm będących liderami najbardziej interesujących dla spółki obszarów przemysłu. Jest to jednocześnie rynek o unikalnej infrastrukturze biznesowej oraz ogromnym doświadczeniu we wdrażaniu wysokich technologii. Otwarcie spółki w Dolinie podnosi wiarygodność XTPL w oczach potencjalnych amerykańskich kontrahentów, gdyż preferują oni współpracę z firmami posiadającymi lokalne struktury, także w kontekście podpisywania wszelkich umów – mówi Harold Hughes, członek zarządu XTPL Inc.

 

XTPL buduje wartość poprzez poszerzanie swojego portfolio w zakresie własności intelektualnej (IP). Po zakończonych w grudniu 2018 r. pracach zespołu badawczo-rozwojowego, wspierająca XTPL amerykańska kancelaria patentowa K&L Gates, operująca w Palo Alto, przedstawiła do rejestracji kolejne 2 zgłoszenia patentowe. Oba wnioski będą procedowane w ramach międzynarodowej procedury PCT.

 

Źródło: xtpl.com

Kalendarium wydarzeń

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd

Nasze propozycje

Strukturalne aspekty odkształcania metali
Karol Przybyłowicz

Strukturalne aspekty odkształcania metali

Wydawnictwo WNT

W książce zawarto jakościowy opis procesów zachodzących podczas plastycznego odkształcania metali z...

Podstawy mechaniki ciał stałych i płynów
Andrzej Flaga

Podstawy mechaniki ciał stałych i płynów

Wydawnictwo Naukowe PWN

Najważniejszą zaletą niniejszej monografii jest przedstawienie w ramach jednego opracowania głównych...

Wytrzymałość materiałów. Zbiór zadań z rozwiązaniami
Roman Gieleta

Wytrzymałość materiałów. Zbiór zadań z rozwiązaniami

Redakcja Wydawnictw WAT

Podręcznik jest zbiorem rozwiązanych zadań z podstawowych działów wytrzymałości materiałów. Jest...

Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy
Grzegorz Lindenberg

Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy

Wydawnictwo Otwarte

Autor opisuje, na czym polega rewolucja w genetyce, jak działa i co dziś potrafi sztuczna inteligencja....

Nasi partnerzy