ENG FB kontakt

16.04.2024

Strona główna Dla studentów Wydarzenia Naukowe Oskary rozdane

Naukowe Oskary rozdane

10-07-2014

Już po raz dziewiętnasty wręczono Nagrody Siemensa dla polskich naukowców i absolwentów uczelni technicznych.

Fot. Politechnika Warszawska

Do głównej części konkursu adresowanego do naukowców zgłaszano prace z zakresu innowacyjnych rozwiązań w dziedzinach elektrotechniki, automatyki i robotyki, ochrony środowiska i inżynierii medycznej. Łącznie do nagrody badawczej i promocyjnej zgłoszono 24 naukowców i zespołów naukowych. Jury konkursu, podkreślając wyjątkowo wysoki poziom projektów w tegorocznej edycji, wyłoniło trzech laureatów. Nagrodę promocyjną przyznano dr hab. inż. Aleksandrze Borsukiewicz-Gozdur z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie za pracę pt. „Poprawa efektywności pracy siłowni parowych zasilanych nisko- i średniotemperaturowymi źródłami energii”, a także oraz dr. inż. Mariuszowi Susikowi z Politechniki Łódzkiej – za pracę pt „Optymalizacja geometrii komór wlotowych pomp wody chłodzącej z wykorzystaniem numerycznej analizy przepływów trójwymiarowych”. Nagrodą badawczą uhonorowano w tym roku prof. dr. hab. Andrzeja Wiszniewskiego za całokształt pracy naukowej.

Fot. Politechnika Warszawska

Rosnącą popularnością cieszy się konkurs dla studentów realizowany od czterech lat w ramach konkursu o Nagrodę Siemensa. Komisja konkursowa po raz trzeci oceniała więc prace dyplomowe studentów uczelni technicznych z całego kraju. Wpłynęło aż 41 prac magisterskich i inżynierskich. Nagrodą Siemensa za 2013 rok uhonorowano następujące osoby:

  • Katarzynę Dunst z Wydziału Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej za pracę magisterską pt. „Czujniki gazów wykorzystujące polimery przewodzące”,
  • Tomasza Targiela z Wydziału Automatyki, Informatyki i Robotyki Politechniki Śląskiej za pracę inżynierską pt. „Opracowanie i implementacja modułowego urządzenia do termokamuflażu”,
  • Janusza Janisio i Jarosława Jastrzębskiego z Instytutu Politechnicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Głogowie za pracę inżynierską pt. „Projekt i budowa zmodyfikowanego współdziałającego zasilania, sterowania i wizualizacji wentylatorów typu W00 w wyrobiskach kopalnych Zakładów Górniczych Rudna KGHM Polska Miedź S.A.”

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 30 czerwca na Politechnice Warszawskiej, a laureaci otrzymali wyróżnienia z rąk prof. dr. hab. Jana Szmidta – Rektora PW, oraz Dominiki Bettman – Prezes ds. Finansowych Siemens Sp. z o.o. Nagroda Siemensa jest przyznawana corocznie (od 1995 r.) naukowcom i zespołom badawczym. Służy promocji wybitnych, mających praktyczne zastosowanie osiągnięć w technice i badaniach naukowych prowadzonych przez pracowników instytucji akademickich i pozaakademickich w Polsce. Dotyczy to zwłaszcza projektów z dziedziny elektrotechniki, energetyki, elektroniki, teleinformatyki, automatyki, transportu szynowego, inżynierii biomedycznej i inżynierii środowiska, w których aktywne działa Siemens. Łącznie nagrodę przyznano już (indywidualnie bądź zespołowo) ponad 60 naukowcom.

Od czterech lat oprócz osiągnięć zespołów naukowych oceniane są także prace dyplomowe studentów uczelni technicznych. Projekt ten przynosi pozytywne rezultaty i cały czas się rozwija. Polska ma bogate tradycje naukowe i ogromny dorobek w dziedzinie nauk ścisłych. Kilkanaście polskich uczelni politechnicznych oraz liczne instytuty naukowe i przemysłowe ośrodki badawczo-rozwojowe tworzą potężną bazę naukową, badawczą i dydaktyczną. Wśród kadry naukowej, absolwentów i doktorantów uczelni jest wielu pasjonatów potrafiących łączyć wyniki badań teoretycznych z praktyką inżynierską. Wielu z nich porusza się w tych obszarach nauki, które pokrywają się z profilem działalności Siemensa. Dzięki nagrodzie stają się potencjalnymi partnerami Siemensa w procesie tworzenia innowacyjnych rozwiązań.

Źródło: SIEMENS

Strona główna Dla studentów Wydarzenia Naukowe Oskary rozdane

Zamów NEWSLETTER

Nasze propozycje

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.
Stanisław Adamczak

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych" to kompendium poświęcone tematyce pomiarów i analizy...

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych
Jacek Banasiak, Katarzyna Szymańska-Dębowska

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Układy dynamiczne" to podręcznik związany z analizą układów dynamicznych, którą można zastosować w różnych...

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka
Joel L. Schiff (Tłum.: W. Sikorski)

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Matematyczny wszechświat" to wciągająca opowieść, która odkrywa przed czytelnikami prawa matematyczne...

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach
Tomasz Trzepieciński

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach

Wydawnictwo Naukowe PWN

W książce Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach przedstawiono specyfikę zjawiska tarcia...

Nasi partnerzy