ENG FB kontakt

16.02.2019

Strona główna Aktualności Wydarzenia Nowe laboratoria w krakowskiej AGH – także dla start-upów

Nowe laboratoria w krakowskiej AGH – także dla start-upów

01-08-2018

 

W nowym budynku AGH naukowcy znajdą przestrzeń dla tworzenia start-upów, w laboratoriach samochodowych powstaną elektromobilne pojazdy, rozwijane będą technologie tele- i biomedyczne, wiertnicze i naftowe. Studenci dostaną do dyspozycji nowe sale seminaryjne.

W Krakowie ruszyła inwestycja, która ma się zakończyć w 2019 r. Nowy budynek naukowo-laboratoryjny dla Akademii Górniczo-Hutniczej powstaje na terenie głównego kampusu uczelni. Budynek istniejący na miejscu dawnej stołówki zostanie rozbudowany o dwie kondygnacje oraz dodatkowo o symetryczne skrzydła od strony wschodniej i zachodniej.

Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki przeznaczy nowe pomieszczenia przede wszystkim na „Interdyscyplinarne Centrum Naukowo Technologiczne Start-up”. Będą tu prowadzone interdyscyplinarne badania, które mają być następnie transferowane do biznesu poprzez tworzenie start-upów przez studentów, doktorantów i pracowników. Laboratoria pomiarowe techniki medycznej, techniki samochodowej (elektrycznej, hybrydowej, autonomicznej), laboratoria projektowania komputerowego i biomechaniki zorganizuje Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej.

Laboratorium techniki samochodowej będzie współużytkowane z firmą DELPHI. Zagadnienie elektromobilności jest intensywnie rozwijane w kołach naukowych i projektach indywidualnych studentów AGH. Zaproponowali oni m.in. pierwszy bolid o napędzie elektrycznym. W pracowni pojazdów hybrydowych pojawi się symulator wirtualnych jazd testowych. Poza tym, studenci będą mogli swobodnie modelować systemy aktywnego bezpieczeństwa czy jazdy autonomicznej.

Ponad trzydzieści laboratoriów zagospodaruje w nowym budynku Wydział Wiertnictwa, Nafty i Gazu. W większości zostaną one przeniesione z dotychczasowych pomieszczeń wydziału, ponieważ obecnie używane pracownie nie spełniają wymaganych kryteriów, przez lata mocno się wyeksploatowały. Przy większości laboratoriów wydziału znajdują się warsztaty, w których przygotowuje się próbki i dokonuje obróbki materiału. Dzięki nowym pomieszczeniem naukowcy i studenci będą mieli znacznie wyższy standard i komfort pracy. Poza tym niektóre pracownie będą chłodzone pompami ciepła – eksperymentalną konstrukcją, która obecnie zlokalizowana jest w pobliżu siedziby wydziału. W nowym budynku znajdą się laboratoria Katedry Wiertnictwa i Geoinżynierii oraz laboratoria Katedry Inżynierii Naftowej.

Nowy budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przebudowane zostaną również chodniki wokół budynku, istniejący parking oraz schody zewnętrzne. Zgodnie z planem ma być oddany do użytku w ostatnim kwartale przyszłego roku.

 

Źródło: PAP

Nasze propozycje

Wytrzymałość materiałów. Zbiór zadań z rozwiązaniami
Roman Gieleta

Wytrzymałość materiałów. Zbiór zadań z rozwiązaniami

Redakcja Wydawnictw WAT

Podręcznik jest zbiorem rozwiązanych zadań z podstawowych działów wytrzymałości materiałów. Jest...

Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy
Grzegorz Lindenberg

Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy

Wydawnictwo Otwarte

Autor opisuje, na czym polega rewolucja w genetyce, jak działa i co dziś potrafi sztuczna inteligencja....

Podstawy skrawania materiałów konstrukcyjnych. Wydanie III zmienione i uaktualnione
Wit Grzesik

Podstawy skrawania materiałów konstrukcyjnych. Wydanie III zmienione i uaktualnione

Wydawnictwo Naukowe PWN

Publikacja ta stanowi bogate kompendium wiedzy o procesie skrawania i jego zastosowaniach w przemyśle. W...

Autodesk Inventor Professional 2019PL / 2019+ / Fusion 360. Metodyka projektowania
Andrzej Jaskulski

Autodesk Inventor Professional 2019PL / 2019+ / Fusion 360. Metodyka projektowania

Wydawnictwo Naukowe PWN

Podręcznik jest przeznaczony dla osób, które chcą się nauczyć projektowania wyrobów (obejmującego...

Nasi partnerzy