ENG FB kontakt

18.08.2018

Strona główna Aktualności Wydarzenia Nowe laboratoria w krakowskiej AGH – także dla start-upów

Nowe laboratoria w krakowskiej AGH – także dla start-upów

01-08-2018

 

W nowym budynku AGH naukowcy znajdą przestrzeń dla tworzenia start-upów, w laboratoriach samochodowych powstaną elektromobilne pojazdy, rozwijane będą technologie tele- i biomedyczne, wiertnicze i naftowe. Studenci dostaną do dyspozycji nowe sale seminaryjne.

W Krakowie ruszyła inwestycja, która ma się zakończyć w 2019 r. Nowy budynek naukowo-laboratoryjny dla Akademii Górniczo-Hutniczej powstaje na terenie głównego kampusu uczelni. Budynek istniejący na miejscu dawnej stołówki zostanie rozbudowany o dwie kondygnacje oraz dodatkowo o symetryczne skrzydła od strony wschodniej i zachodniej.

Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki przeznaczy nowe pomieszczenia przede wszystkim na „Interdyscyplinarne Centrum Naukowo Technologiczne Start-up”. Będą tu prowadzone interdyscyplinarne badania, które mają być następnie transferowane do biznesu poprzez tworzenie start-upów przez studentów, doktorantów i pracowników. Laboratoria pomiarowe techniki medycznej, techniki samochodowej (elektrycznej, hybrydowej, autonomicznej), laboratoria projektowania komputerowego i biomechaniki zorganizuje Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej.

Laboratorium techniki samochodowej będzie współużytkowane z firmą DELPHI. Zagadnienie elektromobilności jest intensywnie rozwijane w kołach naukowych i projektach indywidualnych studentów AGH. Zaproponowali oni m.in. pierwszy bolid o napędzie elektrycznym. W pracowni pojazdów hybrydowych pojawi się symulator wirtualnych jazd testowych. Poza tym, studenci będą mogli swobodnie modelować systemy aktywnego bezpieczeństwa czy jazdy autonomicznej.

Ponad trzydzieści laboratoriów zagospodaruje w nowym budynku Wydział Wiertnictwa, Nafty i Gazu. W większości zostaną one przeniesione z dotychczasowych pomieszczeń wydziału, ponieważ obecnie używane pracownie nie spełniają wymaganych kryteriów, przez lata mocno się wyeksploatowały. Przy większości laboratoriów wydziału znajdują się warsztaty, w których przygotowuje się próbki i dokonuje obróbki materiału. Dzięki nowym pomieszczeniem naukowcy i studenci będą mieli znacznie wyższy standard i komfort pracy. Poza tym niektóre pracownie będą chłodzone pompami ciepła – eksperymentalną konstrukcją, która obecnie zlokalizowana jest w pobliżu siedziby wydziału. W nowym budynku znajdą się laboratoria Katedry Wiertnictwa i Geoinżynierii oraz laboratoria Katedry Inżynierii Naftowej.

Nowy budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przebudowane zostaną również chodniki wokół budynku, istniejący parking oraz schody zewnętrzne. Zgodnie z planem ma być oddany do użytku w ostatnim kwartale przyszłego roku.

 

Źródło: PAP

Nasze propozycje

Bezpieczeństwo układów hydraulicznych i pneumatycznych
Ryszard Dindorf, Jakub Takosoglu, Piotr Woś

Bezpieczeństwo układów hydraulicznych i pneumatycznych

Wydawnictwo Politechniki Świętokrzyskiej

W monografii kompleksowo opisano zagadnienia związane z bezpieczeństwem układów hydraulicznych i...

Ziarna i mikroziarna diamentowe. Rodzaje ścierniw i przykłady zastosowania
Andrzej Bakoń, Adam Barylski

Ziarna i mikroziarna diamentowe. Rodzaje ścierniw i przykłady zastosowania

Wydawnictwo Politechniki Gdańskiej

W książce przedstawiono podstawowe informacje z zakresu właściwości mechanicznych, termicznych,...

Rysunek techniczny w mechanice i budowie maszyn
Paweł Romanowicz

Rysunek techniczny w mechanice i budowie maszyn

Wydawnictwo Naukowe PWN

To nowoczesna publikacja dotycząca zagadnienia istotnego dla każdego inżyniera – sporządzania i...

Podstawy konstrukcji maszyn. Ćwiczenia
Ryszard Knosala, Aleksander Gwiazda, Andrzej Baier, Piotr Gendarz

Podstawy konstrukcji maszyn. Ćwiczenia

Wydawnictwo Naukowe PWN

Publikacja jest skierowana m.in. do studentów mechaniki i budowy maszyn, automatyki i robotyki,...

Nasi partnerzy