ENG FB kontakt

29.03.2024

Strona główna Dla studentów Wydarzenia Odbywające się w Polsce European Rover Challenge 2015 odwiedzi astronauta Apollo 17

Odbywające się w Polsce European Rover Challenge 2015 odwiedzi astronauta Apollo 17

30-06-2015

Astronauta Apollo 17 Harisson Schmitt ma być gościem specjalnym zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge (ERC 2015), które we wrześniu odbędą się w podkieleckim Podzamczu (Świętokrzyskie), poinformowali w poniedziałek organizatorzy.
Choć od lądowania Schmitta na Księżycu miną w grudniu 43 lata, a on sam skończy w lipcu 80 rok życia, nadal mocno angażuje się w tematykę eksploracji kosmosu. „Najważniejsza rzecz, jaką zrobił Schmitt w ciągu ostatnich lat to jest lobbowanie za tym, abyśmy wrócili na Księżyc i wszyscy pasjonaci, którzy interesują się przemysłem kosmicznym będą mogli mu zadać pytanie: po co?” – powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Podzamczu prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej i organizator ERC Łukasz Wilczyński.

Astronauta-geolog, a w latach 1977-1983 senator USA, jest zwolennikiem m.in. wykorzystania w przyszłości surowców mineralnych znajdujących się na naturalnym satelicie Ziemi. Wspiera również liczne inicjatywy rozwoju technologii kosmicznych.

Schmitt oficjalnie jest ostatnim jak dotąd, 12. człowiekiem, który stanął na Księżycu. Wśród historyków trwa jednak spór, czy to on, jako ostatni podniósł stopę z powierzchni srebrnego globu. Według niektórych był to jednak jego dowódca Eugene Cernan, z którym w ramach misji Apollo 17 wylądował na Księżycu w grudniu 1972 roku. „To dobre pytanie, na które odpowiedź być może padnie podczas ERC 2015” – zaznaczył Wilczyński.

Gość specjalny wiele ma do powiedzenia także w temacie łazików. Sam podczas księżycowej wyprawy jeździł po jego powierzchni pojazdem LRV (Lunar Roving Vehicle), którego jednym z czołowych konstruktorów był pochodzący z Polski Mieczysław Bekker.

Konkurs konstruktorów European Rover Challenge po raz pierwszy został zorganizowany rok temu w Podzamczu (Świętokrzyskie).

W zamyśle organizatorów miał być europejską wersją odbywającej się w Stanach Zjednoczonych (Utah) znanej już w świecie nauki imprezy University Rover Challenge. Jak się okazało zainteresowanie drugą edycją odbywających się w Polsce zawodów dorównuje temu, jakie towarzyszy amerykańskiemu turniejowi. Zakwalifikowały się do niego 34 zespoły ze wszystkich kontynentów. Będą reprezentowały 12 krajów świata ze wszystkich kontynentów oprócz Antarktydy.

Druga edycja zawodów ERC odbędzie się 5 i 6 września 2015 roku na terenie Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu w gminie Chęciny. Zadaniem zespołów jest skonstruowanie robota, który będzie rywalizował w symulowanych zadaniach marsjańskich, m.in. nawigacyjnych, geologicznych oraz terenowych.

Podczas tegorocznych zawodów będzie obowiązywał zmieniony regulamin. „Będzie dużo trudniej” – ocenił Wilczyński. Jak zaznaczył, podczas zmiany zasad konkursu, w tym także punktacji, wzięto pod uwagę opinie przesyłane przez ubiegłorocznych uczestników.

„Na każdym etapie zawodnicy będą wiedzieli czy prowadzą, czy nie i ile brakuje im do lidera, a same zawody będą trwały od wczesnych godzin rannych do późnej nocy” – zapowiedział w poniedziałek prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej.

Wilczyńskiego cieszy fakt, że w tym roku pojawią się na zawodach ekipy konstruktorów z tzw. „starej Europy”. „W ubiegłym roku nasz kontynent reprezentowali wyłącznie Polacy, tym razem, będą to także zespoły m.in. z Holandii czy Hiszpanii.

Na potrzeby konkursu na terenach Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu wybudowany będzie większy tor o warunkach przypominających marsjańskie.

Z organizacji imprezy na skalę światową cieszył się obecny na konferencji marszałek woj. świętokrzyskiego, Adam Jarubas. „Nieprzypadkowo termin tej imprezy zbiega się z Międzynarodowym Salonem Przemysłu Obronnego, bo to porównując impreza tej skali. Technologie kosmiczne i wojskowe się przeplatają. To okazja do tego, by promować region jako miejsce innowacyjne” – powiedział marszałek dziennikarzom.

3 i 4 września ERC zostanie poprzedzone biznesową konferencją Space Days Poland 2015, której celem jest łączenie interesów sektora kosmicznego z firmami i instytucjami z różnych branż. Wydarzeniom patronuje Ministerstwo Gospodarki a jednym z partnerów jest Europejska Agencja Kosmiczna.

Space Days Poland 2015 to nowe przedsięwzięcie, organizowane przez województwo świętokrzyskie i Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, które nawiązuje do odbywających się przed laty Dni Technik Satelitarnych oraz spotkań branży kosmicznej organizowanych przez PARP.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Fot. www.roverchallenge.eu

Strona główna Dla studentów Wydarzenia Odbywające się w Polsce European Rover Challenge 2015 odwiedzi astronauta Apollo 17

Zamów NEWSLETTER

Nasze propozycje

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.
Stanisław Adamczak

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych" to kompendium poświęcone tematyce pomiarów i analizy...

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych
Jacek Banasiak, Katarzyna Szymańska-Dębowska

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Układy dynamiczne" to podręcznik związany z analizą układów dynamicznych, którą można zastosować w różnych...

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka
Joel L. Schiff (Tłum.: W. Sikorski)

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Matematyczny wszechświat" to wciągająca opowieść, która odkrywa przed czytelnikami prawa matematyczne...

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach
Tomasz Trzepieciński

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach

Wydawnictwo Naukowe PWN

W książce Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach przedstawiono specyfikę zjawiska tarcia...

Nasi partnerzy