ENG FB kontakt

16.02.2019

Strona główna Aktualności Wydarzenia Photon – polski robot edukacyjny podbija serca najmłodszych w Polsce i zagranicą

Photon – polski robot edukacyjny podbija serca najmłodszych w Polsce i zagranicą

10-07-2018

Ponad 5 tys. Photonów, edukacyjnych robotów dla najmłodszych, zostało już sprzedanych na polskim rynku. Firma założona przez absolwentów Politechniki Białostockiej wchodzi ze swoim produktem na rynki zagraniczne.

 

Photon – polski robot edukacyjny (fot. photonrobot.com)

Photon – polski robot edukacyjny (fot. photonrobot.com)

 

Photon to interaktywny, zintegrowany ze smartfonem lub tabletem robot, który poprzez zabawę i rywalizację pomaga najmłodszym m.in. w nauce logicznego myślenia i podstaw programowania. Dzieci, rozwiązując zadania, otrzymują specjalne punkty, dzięki którym później mogą odblokować nowe możliwości robota, a inne ulepszać. W ten sposób Photon rozwija się razem z dzieckiem.

Aby wkroczyć z Photonem na rynek, jego twórcy założyli firmę Photon Entertainment. Ze zbiórki na międzynarodowej platformie crowdfundingowej Kickstarter pozyskali 52 tys. dolarów. W start-up zainwestowała również Polska Grupa Kapitałowa AHB2. Photon Entertainment podpisało umowę z Cobin Angels, co umożliwi rozwój projektu za granicą.

Produkcja Photona ruszyła we wrześniu 2017 roku (jego produkcja odbywa się na Stadionie Miejskim w Białymstoku). Jak powiedział jeden z twórców i szef start-upu Marcin Joka, w ciągu dziewięciu miesięcy udało się sprzedać na polskim rynku ponad 5 tys. robotów. Wynik ten był zgodny z założeniami biznesowymi i pokazał, że jest zainteresowanie Photonem.

 

Możliwości Photona (fot. photonrobot.com)

Możliwości Photona (fot. photonrobot.com)

 

Photon jest dostępny w największych sieciach sprzedażowych w kraju. Jest też obecny w 450 przedszkolach i szkołach podstawowych. Do edukacyjnych Photonów dołączane są specjalne materiały dydaktyczne dla nauczycieli.

Od kwietnia firma ma swoich przedstawicieli i partnerów w Singapurze, Szwecji i Australii. Do dziś na tych rynkach zamówionych zostało ponad 1 tys. sztuk Photona.

"Jesteśmy głodni lepszych sukcesów" - powiedział Joka, a firma przygotowuje się do sprzedaży produktu w Niemczech, Czechach i Słowacji. Do 2020 roku Photon ma być dostępny na 30 rynkach na świecie - zapowiada firma. W planach jest też stworzenie oferty dla najmłodszych dzieci, a także m.in. zaawansowanej dla studentów.

 

 

Pod koniec czerwca start-up Photon zwyciężył w międzynarodowym programie CEE Released organizowanym przez European Business Angels Network (EBAN) i otrzymał tytuł najlepszego start-upu Europy Środkowo-Wschodniej we wczesnym etapie rozwoju. W finale zmierzył się z najlepszymi start-upami z 18 krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Joka powiedział PAP, że konkurs pokazał, iż Photon jest produktem, który może zaistnieć praktycznie na każdym globalnym rynku.

"Trafiliśmy w idealny moment, kiedy świat zrozumiał, że musimy uczyć dzieci programowania, bo to nie tylko technologia, ale przede wszystkim rozwijanie w dzieciach umiejętności logicznego myślenia i rozwiązywania problemów w kreatywny sposób" - dodał. W jego ocenie, inwestorzy i tzw. aniołowie biznesu "z najwyższej półki pokazali zielone światło do dalszego rozwoju i podboju rynków zagranicznych".

Photon trzy lata temu wygrał finały krajowe konkursu Imagine Cup, organizowanego przez Microsoft; oraz Technotalent - konkursu dla innowacyjnych ludzi z Podlaskiego. Photon został też wyróżniony w projekcie „Startupy w Pałacu”, wspólnej inicjatywie Kancelarii Prezydenta oraz Fundacji Startup Poland.

 

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Nasze propozycje

Wytrzymałość materiałów. Zbiór zadań z rozwiązaniami
Roman Gieleta

Wytrzymałość materiałów. Zbiór zadań z rozwiązaniami

Redakcja Wydawnictw WAT

Podręcznik jest zbiorem rozwiązanych zadań z podstawowych działów wytrzymałości materiałów. Jest...

Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy
Grzegorz Lindenberg

Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy

Wydawnictwo Otwarte

Autor opisuje, na czym polega rewolucja w genetyce, jak działa i co dziś potrafi sztuczna inteligencja....

Podstawy skrawania materiałów konstrukcyjnych. Wydanie III zmienione i uaktualnione
Wit Grzesik

Podstawy skrawania materiałów konstrukcyjnych. Wydanie III zmienione i uaktualnione

Wydawnictwo Naukowe PWN

Publikacja ta stanowi bogate kompendium wiedzy o procesie skrawania i jego zastosowaniach w przemyśle. W...

Autodesk Inventor Professional 2019PL / 2019+ / Fusion 360. Metodyka projektowania
Andrzej Jaskulski

Autodesk Inventor Professional 2019PL / 2019+ / Fusion 360. Metodyka projektowania

Wydawnictwo Naukowe PWN

Podręcznik jest przeznaczony dla osób, które chcą się nauczyć projektowania wyrobów (obejmującego...

Nasi partnerzy