ENG FB kontakt

12.12.2018

Strona główna Aktualności Wydarzenia Politechnika Białostocka odkrywa diamenty innowacyjności

Politechnika Białostocka odkrywa diamenty innowacyjności

24-09-2018

Maszyna do szycia dla osób z niepełnosprawnością nóg; rękawica, która informuje o temperaturze otoczenia; platforma, dzięki której łatwiej nauczyć się geografii; a także roboty wielozadaniowe i mini łaziki marsjańskie – autorami tych i wielu innych innowacyjnych projektów są uczniowie z Podlasia i województw ościennych. W rozwijaniu talentów oraz zainteresowań technicznych od trzech lat wspiera ich Stowarzyszenie oraz Program „Odkrywcy Diamentów”.

 

 

Stowarzyszenie „Odkrywcy Diamentów” powstało z inicjatywy rektora Politechniki Białostockiej, prof. Lecha Dzienisa. Obecnie projekt wspiera kilkunastu podlaskich przedsiębiorców. Łączy ich wspólny cel: pomoc młodym zdolnym ludziom, którzy mają pomysły na nowe rozwiązania z zakresu technologii, inżynierii, designu, matematyki oraz zarządzania.

 

 

„Naszym celem jest odnajdywanie i wspieranie młodych osób, które dzięki naszej pomocy finansowej już na wczesnym etapie edukacji mogłyby w sposób swobodny, nieobarczony ograniczeniami finansowymi, rozwijać swój talent w zakresie nauk ścisłych, uczyć się pracy w grupie i odnajdywać nowe możliwości rozwoju.

 

Na wsparcie Stowarzyszenia mogą liczyć uczniowie województwa podlaskiego, a także regionów warmińsko – mazurskiego oraz mazowieckiego. Do tej pory najwięcej zgłoszeń od młodych konstruktorów napływało z Białegostoku, ale Stowarzyszenie wsparło także zespoły z Augustowa, Grajewa, Moniek, a nawet z Suszu (woj. warmińsko – mazurskie). Z dofinansowania skorzystali autorzy 34 innowacyjnych projektów uczniowskich. Stowarzyszenie ufundowało także stypendia dla 8 studentów Politechniki Białostockiej. Na swoją działalność „Odkrywcy Diamentów” przeznaczyli już blisko 415 tys. złotych (wsparcie projektów i stypendia).

 

Za pieniądze Odkrywców Diamentów zbudowaliśmy najpierw prototyp naszej wersji roweru elektrycznego, a potem go udoskonaliliśmy: kupiliśmy specjalną ramę, lepsze opony i zmodernizowaliśmy instalację elektryczną. Naszą konstrukcję pokazywaliśmy na Olimpiadzie innowacji technicznych, a w tym roku zamierzamy wystartować w konkursie Technotalenty – mówili uczniowie Zespołu Szkół Elektrycznych im. prof. Groszkowskiego w Białymstoku, członkowie zespołu O&O.

 

Skuteczni Innowatorzy Elektryka dzięki wsparciu Stowarzyszenia skonstruowali system ułatwiający życie osobom niedosłyszącym. W naszym przypadku zgłoszenie do programu, a potem otrzymanie sporego dofinansowania, zadziałało jak potężny impuls żeby ten projekt stworzyć, doprowadzić do pewnego etapu a potem wygrywać konkursy – opowiadali uczniowie.

 

 

„To inwestycja w przyszłość" - powiedział Jan Zadykowicz, prezes firmy Jazon, która tworzy program. Mówił, że czas upływa, w firmach są potrzebne „młode kadry". „Wyszukujemy młodych ludzi, którzy są w stanie zainteresować się naukami technicznymi, pogłębić tę wiedzę, bo w przyszłości, to będą nasze kadry" - dodał.

 

Źródło: Politechnika Białostocka

Nasze propozycje

Podstawy skrawania materiałów konstrukcyjnych. Wydanie III zmienione i uaktualnione
Wit Grzesik

Podstawy skrawania materiałów konstrukcyjnych. Wydanie III zmienione i uaktualnione

Wydawnictwo Naukowe PWN

Publikacja ta stanowi bogate kompendium wiedzy o procesie skrawania i jego zastosowaniach w przemyśle. W...

Autodesk Inventor Professional 2019PL / 2019+ / Fusion 360. Metodyka projektowania
Andrzej Jaskulski

Autodesk Inventor Professional 2019PL / 2019+ / Fusion 360. Metodyka projektowania

Wydawnictwo Naukowe PWN

Podręcznik jest przeznaczony dla osób, które chcą się nauczyć projektowania wyrobów (obejmującego...

AutoCAD 2019/LT 2019/Web/Mobile+. Kurs projektowania parametrycznego i nieparametrycznego 2D i 3D
Andrzej Jaskulski

AutoCAD 2019/LT 2019/Web/Mobile+. Kurs projektowania parametrycznego i nieparametrycznego 2D i 3D

Wydawnictwo Naukowe PWN

Podręcznik zawiera kompletny kurs projektowania parametrycznego i nieparametrycznego 2D/3D oraz drukowania...

Bezpieczeństwo układów hydraulicznych i pneumatycznych
Ryszard Dindorf, Jakub Takosoglu, Piotr Woś

Bezpieczeństwo układów hydraulicznych i pneumatycznych

Wydawnictwo Politechniki Świętokrzyskiej

W monografii kompleksowo opisano zagadnienia związane z bezpieczeństwem układów hydraulicznych i...

Nasi partnerzy