ENG FB kontakt

22.10.2019

Strona główna Dla studentów Wydarzenia Politechnika Świętokrzyska nagradza pomysłowych biznesmenów

Politechnika Świętokrzyska nagradza pomysłowych biznesmenów

20-11-2018

Sieciowy sterownik do zastosowania w skalowalnych farmach drukarek 3D, specjalistyczne usługi dronem, projektowanie przyjaznych dla środowiska budynków oraz ekomyjnia – to najlepsze pomysły na biznes zgłoszone do konkursu organizowanego już po raz 15. przez Politechnikę Świętokrzyską.

 

Laureaci konkursu „Mój pomysł na biznes”

Laureaci konkursu „Mój pomysł na biznes”

 

„Mój pomysł na biznes” to konkurs dla innowacyjnych i przedsiębiorczych studentów, pracowników i absolwentów Politechniki Śląskiej. W tym roku zwyciężył Marek Pikuła – student Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej. Otrzymał pierwszą nagrodę za „Sent Technology, Dirac Farm – sieciowy sterownik do zastosowania w skalowalnych farmach drukarek 3D”. Pomysł laureata konkursu zakłada zaprojektowanie i wdrożenie zintegrowanego systemu sterowniczego Dirac Farm do zastosowania w farmach druku 3D. System pozwala na wysoką automatyzację procesu produkcji w ramach farm drukarek 3D, redukując koszty instalacji, zarządzania i późniejszych modernizacji systemu. Jury doceniło przede wszystkim innowacyjność pomysłu  i skupienie się na optymalizacji procesów i zwiększanie ich wydajności.

 

– Moje zainteresowanie tą dziedziną trwa już cztery lata. Zaczynaliśmy od zwykłych, biurowych drukarek, by w ostatnim czasie skupić się na rozwiązaniach profesjonalnych, z możliwością zastosowania w przemyśle. Chodzi oczywiście o druk 3D w formie zespołów – farm drukarek – mówi laureat I nagrody Marek Pikuła. – Nagroda ta dodaje nam pewności siebie i utwierdza w przekonaniu, że idziemy w dobrym kierunku. Poznaliśmy osoby zainteresowane współpracą, co daje nam nadzieję na praktyczne realizacje naszych koncepcji. Druk 3D ma olbrzymi potencjał. Chcielibyśmy przez kontynuowanie naszego projektu ten potencjał wykorzystać – dodaje laureat.

 

Drugą nagrodę przyznano Anicie Kornobis, studentce Wydziału Organizacji i Zarządzania, oraz Pawłowi Gaudynowi, studentowi Wydziału Transportu. Są oni autorami pomysłu „Droniarze – Specjalistyczne Usługi Dronem na lata 2019 – 2023”. Studenci planują świadczenie usług za pomocą bezzałogowych statków powietrznych, zwanych potocznie dronami. W pierwszych dwóch latach oferować będą usługi filmowania i fotografii lotniczej na imprezach okolicznościowych oraz wykonywania zdjęć nieruchomości. Następnie będą poszerzać zakres działalności o wykonywanie map i modeli 3D terenu, pomiary geodezyjne zwałowisk oraz badania geofizyczne terenu. Planują również wykonywać przeglądy instalacji i kominów oraz opryskiwać grunty orne. W miarę rozwoju firmy chcieliby również wprowadzić do oferty usługę ochrony rozległych obiektów przy wykorzystaniu bezzałogowych statków powietrznych sterowanych autonomicznie. Jury doceniło u autorów chęć łączenia swoich pasji z pracą i wysoką motywację do osiągania zadowalających wyników.

Na trzecim miejscu ex aequo znalazły się dwa pomysły: „Architecture LAB”, którego autorkami są dwie studentki Wydziału Architektury - Anna Toborek i Joanna Machera, i „Mobilna ekomyjnia” autorstwa dwojga studentów Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki - Nikoliny Poranek i Adriana Czajkowskiego. „Architecture LAB” dotyczy projektowania przyjaznych dla środowiska budynków energooszczędnych. Natomiast „Mobilna ekomyjnia”  zakłada umieszczenie na samochodzie ekologicznej i oszczędnej myjni pojemników na odpady.

 

„Mój pomysł na biznes”

Celem konkursu „Mój pomysł na biznes” jest pobudzenie innowacyjności i przedsiębiorczości wśród pracowników, studentów i absolwentów Politechniki Śląskiej. Projekty zgłaszane do konkursu opierają się o zrównoważone technologie, kreują nowe, innowacyjne produkty i usługi, a w fazie realizacji zapewniają tworzenie nowych miejsc pracy. Przedsiębiorstwa, które za sprawą konkursu, już zaistniały na rynku, wpływają na wzrost konkurencyjności i atrakcyjności inwestycyjnej całego regionu, a ponadto ich działania umożliwiają społeczeństwu dostęp do nowoczesnych technologii.

 

Źródło: Politechnika Świętokrzyska

Nasze propozycje

Autodesk Inventor 2020 PL/2020+. Podstawy metodyki projektowania. Wersja polska i angielska.
Andrzej Jaskulski

Autodesk Inventor 2020 PL/2020+. Podstawy metodyki projektowania. Wersja polska i angielska.

Wydawnictwo Naukowe PWN

Podręcznik jest przeznaczony dla osób, które chcą się efektywnie nauczyć podstaw projektowania...

AutoCAD 2020/LT 2020 (2013+). Podstawy projektowania parametrycznego i nieparametrycznego. Wersja polska i angielska.
Andrzej Jaskulski

AutoCAD 2020/LT 2020 (2013+). Podstawy projektowania parametrycznego i nieparametrycznego. Wersja polska i angielska.

Wydawnictwo Naukowe PWN

Podręcznik zawiera podstawowy kurs projektowania parametrycznego i nieparametrycznego 2D oraz drukowania...

Drony. Wprowadzenie. Technologie. Zastosowania.
Sarah E. Kreps

Drony. Wprowadzenie. Technologie. Zastosowania.

Wydawnictwo Naukowe PWN

Autorka – była oficer Sił Powietrznych USA, a obecnie pracownica naukowa i politolożka – omawia w...

Lutowanie w budowie maszyn
Jerzy Nowacki, Marcin Chudziński, Przemysław Zmitrowicz

Lutowanie w budowie maszyn

Wydawnictwo Naukowe PWN

Książka jest poświęcona lutowaniu – jednej z najstarszych metod spajania. Przedstawiono w niej...

Nasi partnerzy