ENG FB kontakt

18.04.2024

Strona główna Dla studentów Wydarzenia Politechnika Świętokrzyska nagradza pomysłowych biznesmenów

Politechnika Świętokrzyska nagradza pomysłowych biznesmenów

20-11-2018

Sieciowy sterownik do zastosowania w skalowalnych farmach drukarek 3D, specjalistyczne usługi dronem, projektowanie przyjaznych dla środowiska budynków oraz ekomyjnia – to najlepsze pomysły na biznes zgłoszone do konkursu organizowanego już po raz 15. przez Politechnikę Świętokrzyską.

 

Laureaci konkursu „Mój pomysł na biznes”

Laureaci konkursu „Mój pomysł na biznes”

 

„Mój pomysł na biznes” to konkurs dla innowacyjnych i przedsiębiorczych studentów, pracowników i absolwentów Politechniki Śląskiej. W tym roku zwyciężył Marek Pikuła – student Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej. Otrzymał pierwszą nagrodę za „Sent Technology, Dirac Farm – sieciowy sterownik do zastosowania w skalowalnych farmach drukarek 3D”. Pomysł laureata konkursu zakłada zaprojektowanie i wdrożenie zintegrowanego systemu sterowniczego Dirac Farm do zastosowania w farmach druku 3D. System pozwala na wysoką automatyzację procesu produkcji w ramach farm drukarek 3D, redukując koszty instalacji, zarządzania i późniejszych modernizacji systemu. Jury doceniło przede wszystkim innowacyjność pomysłu  i skupienie się na optymalizacji procesów i zwiększanie ich wydajności.

 

– Moje zainteresowanie tą dziedziną trwa już cztery lata. Zaczynaliśmy od zwykłych, biurowych drukarek, by w ostatnim czasie skupić się na rozwiązaniach profesjonalnych, z możliwością zastosowania w przemyśle. Chodzi oczywiście o druk 3D w formie zespołów – farm drukarek – mówi laureat I nagrody Marek Pikuła. – Nagroda ta dodaje nam pewności siebie i utwierdza w przekonaniu, że idziemy w dobrym kierunku. Poznaliśmy osoby zainteresowane współpracą, co daje nam nadzieję na praktyczne realizacje naszych koncepcji. Druk 3D ma olbrzymi potencjał. Chcielibyśmy przez kontynuowanie naszego projektu ten potencjał wykorzystać – dodaje laureat.

 

Drugą nagrodę przyznano Anicie Kornobis, studentce Wydziału Organizacji i Zarządzania, oraz Pawłowi Gaudynowi, studentowi Wydziału Transportu. Są oni autorami pomysłu „Droniarze – Specjalistyczne Usługi Dronem na lata 2019 – 2023”. Studenci planują świadczenie usług za pomocą bezzałogowych statków powietrznych, zwanych potocznie dronami. W pierwszych dwóch latach oferować będą usługi filmowania i fotografii lotniczej na imprezach okolicznościowych oraz wykonywania zdjęć nieruchomości. Następnie będą poszerzać zakres działalności o wykonywanie map i modeli 3D terenu, pomiary geodezyjne zwałowisk oraz badania geofizyczne terenu. Planują również wykonywać przeglądy instalacji i kominów oraz opryskiwać grunty orne. W miarę rozwoju firmy chcieliby również wprowadzić do oferty usługę ochrony rozległych obiektów przy wykorzystaniu bezzałogowych statków powietrznych sterowanych autonomicznie. Jury doceniło u autorów chęć łączenia swoich pasji z pracą i wysoką motywację do osiągania zadowalających wyników.

Na trzecim miejscu ex aequo znalazły się dwa pomysły: „Architecture LAB”, którego autorkami są dwie studentki Wydziału Architektury - Anna Toborek i Joanna Machera, i „Mobilna ekomyjnia” autorstwa dwojga studentów Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki - Nikoliny Poranek i Adriana Czajkowskiego. „Architecture LAB” dotyczy projektowania przyjaznych dla środowiska budynków energooszczędnych. Natomiast „Mobilna ekomyjnia”  zakłada umieszczenie na samochodzie ekologicznej i oszczędnej myjni pojemników na odpady.

 

„Mój pomysł na biznes”

Celem konkursu „Mój pomysł na biznes” jest pobudzenie innowacyjności i przedsiębiorczości wśród pracowników, studentów i absolwentów Politechniki Śląskiej. Projekty zgłaszane do konkursu opierają się o zrównoważone technologie, kreują nowe, innowacyjne produkty i usługi, a w fazie realizacji zapewniają tworzenie nowych miejsc pracy. Przedsiębiorstwa, które za sprawą konkursu, już zaistniały na rynku, wpływają na wzrost konkurencyjności i atrakcyjności inwestycyjnej całego regionu, a ponadto ich działania umożliwiają społeczeństwu dostęp do nowoczesnych technologii.

 

Źródło: Politechnika Świętokrzyska

Strona główna Dla studentów Wydarzenia Politechnika Świętokrzyska nagradza pomysłowych biznesmenów

Zamów NEWSLETTER

Nasze propozycje

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.
Stanisław Adamczak

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych" to kompendium poświęcone tematyce pomiarów i analizy...

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych
Jacek Banasiak, Katarzyna Szymańska-Dębowska

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Układy dynamiczne" to podręcznik związany z analizą układów dynamicznych, którą można zastosować w różnych...

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka
Joel L. Schiff (Tłum.: W. Sikorski)

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Matematyczny wszechświat" to wciągająca opowieść, która odkrywa przed czytelnikami prawa matematyczne...

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach
Tomasz Trzepieciński

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach

Wydawnictwo Naukowe PWN

W książce Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach przedstawiono specyfikę zjawiska tarcia...

Nasi partnerzy