ENG FB kontakt

19.06.2019

Strona główna Aktualności Wydarzenia Polska jest modelem rozwoju cyfrowego

Polska jest modelem rozwoju cyfrowego

Steve Wozniak odwiedził Polskę

07-12-2018

Uznany na całym świecie konstruktor i projektant komputerów, współzałożyciel Apple opowiedział o swojej pasji w ramach projektu Polskiej Fundacji Narodowej 100×100.

Amerykański inżynier i wynalazca, Steve Wozniak, w 1976 roku wraz ze Steve’em Jobsem założył Apple Computer Inc. Wozniak zaprojektował i skonstruował maszyny uznane za pierwsze komputery osobiste – Apple i Apple II, co okazało się przełomowym wydarzeniem na rynku technologicznym. W 1985 roku za swoje osiągnięcia otrzymał od Ronalda Reagana, ówczesnego Prezydenta Stanów Zjednoczonych, National Medal of Technology – najwyższe wyróżnienie przyznawane czołowym amerykańskim innowatorom.

 

 

Steve od ponad 30 lat jest ikoną i filantropem z Doliny Krzemowej. W 2000 roku został wprowadzony do Panteonu Wynalazców i otrzymał prestiżową nagrodę Heinz Award for Technology, The Economy and Employment (nagroda przyznawana za szczególne zasługi w rozwoju rynku technologicznego, gospodarki i zatrudnienia) za samodzielne zaprojektowanie pierwszego komputera osobistego i przekierowanie swojej życiowej pasji do matematyki i elektroniki w kierunku inspirowania uczniów szkół podstawowych i nauczycieli.

 

 

Steve „Woz” przez lata zaangażowany był w różne przedsięwzięcia biznesowe i filantropijne. Koncentrował się na osiąganiu nowych możliwości w dziedzinie IT i kształtowaniu młodych umysłów poprzez praktyczne nauczanie i pobudzanie kreatywności. Finansowo wspierał Los Gatos School District zapewniając możliwość pracy na najnowocześniejszym sprzęcie. Założył Electronic Frontier Foundation, był również fundatorem założycielskim Tech Museum, Silicon Valley Ballet i Children's Discovery Museum w San Jose. W 2014 roku został odznaczony Medalem Hoover – prestiżowym wyróżnieniem przyznawanym za "wyjątkowe zasługi inżynierów dla ludzkości", a także wprowadzony do „Industry Week Manufacturing Hall of Fame”.

Na spotkaniu Steve Wozniak poruszył tematy nie tylko związane z branżą IT i światem komputerowym, ale również motywował młodych inżynierów do podążania za swoimi pasjami i marzeniami. Powiedział również zgromadzonym gościom, czym tak naprawdę jest dla niego szczęście oraz zastanawiał się nad ewentualnymi nowinkami technologicznymi, które mogą zmienić świat.

Serię spotkań „100x100” zainaugurował w Warszawie Mika Hakkinen, mistrz świata Formuły 1, zaangażowany przez PFN w promocję wizerunku Polski za granicą. Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości PFN nawiązuje współpracę ze 100 wybitnymi, znanymi na całym świecie postaciami życia publicznego – są to artyści, aktorzy, sportowcy, intelektualiści, przedsiębiorcy oraz liderzy opinii. „100x100” ma na celu promocję Polski za granicą poprzez zaangażowanie wpływowych i rozpoznawalnych na świecie osób – ambasadorów, którzy zechcą promować nasz kraj zagranicą.

 

Źródło: PFN

Nasze propozycje

Strukturalne aspekty odkształcania metali
Karol Przybyłowicz

Strukturalne aspekty odkształcania metali

Wydawnictwo WNT

W książce zawarto jakościowy opis procesów zachodzących podczas plastycznego odkształcania metali z...

Podstawy mechaniki ciał stałych i płynów
Andrzej Flaga

Podstawy mechaniki ciał stałych i płynów

Wydawnictwo Naukowe PWN

Najważniejszą zaletą niniejszej monografii jest przedstawienie w ramach jednego opracowania głównych...

Wytrzymałość materiałów. Zbiór zadań z rozwiązaniami
Roman Gieleta

Wytrzymałość materiałów. Zbiór zadań z rozwiązaniami

Redakcja Wydawnictw WAT

Podręcznik jest zbiorem rozwiązanych zadań z podstawowych działów wytrzymałości materiałów. Jest...

Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy
Grzegorz Lindenberg

Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy

Wydawnictwo Otwarte

Autor opisuje, na czym polega rewolucja w genetyce, jak działa i co dziś potrafi sztuczna inteligencja....

Nasi partnerzy