FB kontakt

23.01.2018

Strona główna Aktualności Wydarzenia Przemysł w fazie rewolucji - Międzynarodowe Targi Utrzymania Ruchu, Planowania i Optymalizacji Produkcji Maintenance

Przemysł w fazie rewolucji - Międzynarodowe Targi Utrzymania Ruchu, Planowania i Optymalizacji Produkcji Maintenance

03-04-2017

W połowie marca 2017 r. media obiegła informacje o zatrzymaniu linii produkcyjnej w bawarskiej fabryce samochodów marki BMW. Tym razem zawinił czynnik ludzki - dwóch pracowników nie było skłonnych do pracy (prawdopodobnie znajdowali się pod wpływem alkoholu i środków odurzających). Nie zmienia to jednak faktu, że krótki przestój linii kosztował niemieckiego giganta ok. 1 mln euro! Dzisiejszy przemysł to w pełni zautomatyzowane i nowoczesne linie produkcyjne. Wymagają stałej kontroli, bieżących przeglądów, a od osób je obsługujących specjalistycznej i często aktualizowanej wiedzy. Odpowiedzią na wyzwania skomplikowanych systemów produkcji oraz coraz większe wymagania stawiane inżynierom utrzymania ruchu są Międzynarodowe Targi Utrzymania Ruchu, Planowania i Optymalizacji Produkcji Maintenance. W tym roku 8. edycja jedynych tego typu targów w Polsce odbędzie się w EXPO Kraków w dniach 18-19 października 2017 r.

W centrum uwagi

Wystawa cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem specjalistów z wielu różnych dziedzin przemysłu. Według badań organizatora Targi Maintenance przykuwają uwagę przedstawicieli dziewięciu różnych branż! Najliczniej reprezentowani są specjaliści z branży spożywczej, metalurgicznej/obróbki metali i chemicznej. Nie brakuje także fachowców z sektorów budowlanego, wydobywczego, kosmetyczno-farmaceutycznego czy motoryzacyjnego. Nie powinno to dziwić – bez względu na charakter produkcji we wszystkich zakładach przemysłowych do prawidłowego funkcjonowania maszyn i urządzeń przykłada się ogromną wagę. Potwierdza to przekrój gości, biorących udział w Targach Maintenance. Aż 28 % stanowią kierownicy produkcji, utrzymania ruchu i działów zakupów. Na drugim miejscu znajdują się specjaliści ds. technicznych i mechanicznych, stanowiąc 18% wszystkich Zwiedzających. Równie licznie reprezentowani są bezpośredni decydenci – dyrektorzy zarządzający i do spraw produkcji.

Czwarta rewolucja przemysłowa

Na przestrzeni ostatnich 200 lat przemysłem tąpnęło kilka rewolucyjnych zmian. Zaczęło się od wynalezienia maszyny parowej, dzięki której możliwa była mechanizacja pracy. Kolejny przełom przypada na drugą połowę XIX i początki XX stulecia. Postęp technologiczny umożliwił produkcję masową. Wtedy też wynaleziono m.in. żarówkę, maszynę do pisania, tramwaj czy samochód. Trzecią rewolucję stanowiło wprowadzenie automatyzacji do procesów technologicznych. Obecnie mówi się o czwartej rewolucji, określanym terminem Przemysł 4.0. Mimo że stanowi ona kontynuację rozwoju technologicznego z ostatnich kilku dekad, to wprowadza wiele rewolucyjnych zmian. Dla rodzimego przemysłu jest szansą na wyraźne zwiększenie konkurencyjności i wręcz skokowe zmniejszenie dystansu do najbardziej rozwiniętych gospodarek świata. Dlatego wychodząc naprzeciw potrzebom nowoczesnego przemysłu organizatorzy Targów stworzyli Strefę „Przemysł 4.0”. Nietrudno oprzeć się wrażeniu, że koncepcja Przemysłu 4.0 stała się obecnie jednym z najgorętszych tematów dotyczących automatyzacji, robotyzacji czy utrzymania ruchu. Nowoczesne systemy wytwarzania, inteligentne czujniki, systemy mechatroniczne i informatyczne wyposażone w globalną łączność, autonomiczne pojazdy, systemy RFID czy szybkie prototypowanie, drukowanie 3D – to tylko wybrane zagadnienia, które zostaną zaprezentowane w postaci konkretnych rozwiązań technologicznych w Strefie „Przemysł 4.0” na Targach Maintenance.

Wiedza z najwyższej półki

Technologia pędzi w zadziwiającym tempie. Aby za nią nadążyć konieczne jest pozyskiwanie nowej wiedzy i trzymanie ręki na pulsie branżowych innowacji. Uczymy się przez całe życie, a ten kto się nie rozwija – cofa się. Dlatego też co roku tak dużym zainteresowaniem cieszą się warsztaty i seminaria workShops, organizowane bezpośrednio na hali wystawienniczej. W tym roku po raz kolejny uczestnicy targów będą mogli wziąć bezpłatnie udział w prezentacjach, prowadzonych przez specjalistów z branży. Na szczególną uwagę zasługuje konferencja Jesienna Szkoła Utrzymania Ruchu. W trakcie szkolenia eksperci o wieloletnim doświadczeniu w zarządzaniu, organizacji oraz szkoleniu działów utrzymania ruchu i produkcji podzielą się wiedzą z zakresu dobrych praktyk inżynierskich. W tym roku konferencję podzielono na 4 bloki tematyczne:

  • Efektywność Utrzymania Ruchu
  • Redukcja Kosztów Utrzymania Ruchu
  • Predykcja w Utrzymaniu Ruchu
  • Przemysł 4.0.

8. edycja Targów Maintenance cieszy się olbrzymim zainteresowaniem wystawców. Na nieco ponad 6 miesięcy przed jej inauguracją powierzchnia wystawiennicza jest w 85% zarezerwowana! Organizatorzy biorą pod uwagę możliwość otwarcia drugiej hali.

Więcej informacji na: www.mtc.krakow.pl, www.symas.krakow.pl

  

Organizator:

www.targi.krakow.pl

Miejsce:

www.expo.krakow.pl

Nasze propozycje

Autodesk Inventor Professional 2018PL/2018+/Fusion 360. Metodyka projektowania.
Andrzej Jaskulski

Autodesk Inventor Professional 2018PL/2018+/Fusion 360. Metodyka projektowania.

Wydawnictwo Naukowe PWN

Jest to podręcznik do nauki projektowania wyrobów (z uwzględnieniem symulacji, obliczeń MES i analiz...

Robotyzacja procesów produkcyjnych
Wojciech Kaczmarek, Jarosław Panasiuk

Robotyzacja procesów produkcyjnych

Wydawnictwo Naukowe PWN

Kolejna książka z serii ROBOTYKA, która w przystępny sposób przedstawia praktyczne wykorzystanie...

AutoCAD 2018/LT2018/360+. Kurs projektowania parametrycznego i nieparametrycznego 2D i 3D
Andrzej Jaskulski

AutoCAD 2018/LT2018/360+. Kurs projektowania parametrycznego i nieparametrycznego 2D i 3D

Wydawnictwo Naukowe PWN

Podręcznik zawiera kompletny kurs projektowania parametrycznego i nieparametrycznego 2D/3D oraz drukowania...

Środowiska programowania robotów
Wojciech Kaczmarek, Jarosław Panasiuk

Środowiska programowania robotów

Wydawnictwo Naukowe PWN

To pierwsza książka z przygotowanego przez wydawnictwo naukowe PWN cyklu ROBOTYKA, wprowadzająca...

Nasi partnerzy