ENG FB kontakt

19.06.2019

Strona główna Dla studentów Wydarzenia SmartMoto Challenge 2018: LEM Thunder najlepszy!

SmartMoto Challenge 2018: LEM Thunder najlepszy!

03-09-2018

Wrocławska edycja zawodów SmartMoto Challenge już za nami. Udany występ zanotowali przedstawiciele Politechniki Wrocławskiej, których elektryczny motocykl – LEM Thunder – okazał się najlepszy w klasie 30 kW. W rywalizacji pojazdów o mocy 8 kW zwyciężył zespół z Politechniki Śląskiej ze swoim pojazdem eRacing.

 

Zawody SmartMoto Challenge 2018 - rywalizacja na Wzgórzu Kilimandżaro

Zawody SmartMoto Challenge 2018 - rywalizacja na Wzgórzu Kilimandżaro (fot. Krzysztof Mazur)

 

Było to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce. Dotychczas zawody SmartMoto Challenge odbywały się jedynie w Barcelonie i Moskwie. Głównymi organizatorami wrocławskiej imprezy byli członkowie Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych z PWr.

Do trzydniowej rywalizacji zgłosiło się siedem motocykli z trzech polskich i jednej rosyjskiej uczelni. PWr reprezentowały dwa pojazdy: LEM Falcon i LEM Thunder. Zawody na kampusie Politechniki Wrocławskiej rozpoczęły się od konkurencji statycznych. Członkowie drużyn musieli przedstawić przed jury biznesplan swojego projektu oraz opowiedzieć o jego konstrukcji.

Najwięcej punktów w tych konkurencjach – w obu klasach – zdobyli studenci z moskiewskiego uniwersytetu RUDN. Równolegle trwały też pierwsze testy przyspieszenia, które przeprowadzono na Pasażu Studentów. Tutaj bardzo dobrze spisał się LEM Thunder, który w swojej klasie okazał się najszybszy (czas 5,16 s). Natomiast w rywalizacji pojazdów o mocy 8 kW ponownie najlepsi byli Rosjanie (5,01 s), a LEM Falcon zajął trzecie miejsce (5.62 s).

 

LEM Thunder na zawodach SmartMoto Challenge 2018

LEM Thunder na zawodach SmartMoto Challenge 2018 (fot. Krzysztof Mazur)

 

W niedzielę na popularnym wrocławskim Wzgórzu Kilimandżaro motocykle ścigały się już na specjalnie przygotowanej trasie. Zaplanowano trzy konkurencje: enduro (jak najszybsze pokonanie jednego okrążenia), slalom oraz wyścig na dystansie 10 okrążeń.

Najwięcej punktów w tym dniu zdobył LEM Thunder, który zwyciężył zarówno w czasówce, jak i wyścigu. Dzięki temu studenci Politechniki Wrocławskiej awansowali na pierwsze miejsce i z dorobkiem 728 punktów wygrali klasyfikację klasy 30 kW. Drugą lokatę zajęli przedstawiciele Uniwersytetu RUDN (669 pkt), a trzecią krakowskiej AGH (529 pkt).

W klasie 8 kW walka o zwycięstwo również trwała do ostatniej konkurencji. Ostatecznie zwyciężyli świetnie radzący sobie na torze studenci zespołu eRacing Politechniki Śląskiej (684 pkt), przed prowadzącymi po dwóch dniach zawodów Rosjanami (548 pkt) oraz teamem e-Moto z AGH (432 pkt). eRacing to jednoślad zbudowany na bazie motocyklu crossowego, wyposażony w akumulatory litowo-jonowe. Pojazd został stworzony przez studentów z Politechniki Śląskiej specjalnie na zawody we Wrocławiu.

 

eRacing

eRacing (Źródło: http://racing.polsl.pl)

 

Imprezie SmartMoto Challenge 2018 towarzyszył dwudniowy Festiwal Elektromobilności, w trakcie którego swoje usługi i produkty prezentowały firmy z branży automotive. Odwiedzający kampus Politechniki Wrocławskiej mogli m.in. spróbować jazdy teslą czy innymi elektrycznymi pojazdami, a także poznać wiele ciekawych rozwiązań związanych na przykład ze stacjami ładowania elektrycznych samochodów. Z myślą o najmłodszych organizatorzy przygotowali punkt gier i zabaw.

Źródło: Politechnika Wrocławska

Nasze propozycje

Strukturalne aspekty odkształcania metali
Karol Przybyłowicz

Strukturalne aspekty odkształcania metali

Wydawnictwo WNT

W książce zawarto jakościowy opis procesów zachodzących podczas plastycznego odkształcania metali z...

Podstawy mechaniki ciał stałych i płynów
Andrzej Flaga

Podstawy mechaniki ciał stałych i płynów

Wydawnictwo Naukowe PWN

Najważniejszą zaletą niniejszej monografii jest przedstawienie w ramach jednego opracowania głównych...

Wytrzymałość materiałów. Zbiór zadań z rozwiązaniami
Roman Gieleta

Wytrzymałość materiałów. Zbiór zadań z rozwiązaniami

Redakcja Wydawnictw WAT

Podręcznik jest zbiorem rozwiązanych zadań z podstawowych działów wytrzymałości materiałów. Jest...

Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy
Grzegorz Lindenberg

Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy

Wydawnictwo Otwarte

Autor opisuje, na czym polega rewolucja w genetyce, jak działa i co dziś potrafi sztuczna inteligencja....

Nasi partnerzy