ENG FB kontakt

19.11.2018

Strona główna Dla studentów Wydarzenia SmartMoto Challenge 2018: LEM Thunder najlepszy!

SmartMoto Challenge 2018: LEM Thunder najlepszy!

03-09-2018

Wrocławska edycja zawodów SmartMoto Challenge już za nami. Udany występ zanotowali przedstawiciele Politechniki Wrocławskiej, których elektryczny motocykl – LEM Thunder – okazał się najlepszy w klasie 30 kW. W rywalizacji pojazdów o mocy 8 kW zwyciężył zespół z Politechniki Śląskiej ze swoim pojazdem eRacing.

 

Zawody SmartMoto Challenge 2018 - rywalizacja na Wzgórzu Kilimandżaro

Zawody SmartMoto Challenge 2018 - rywalizacja na Wzgórzu Kilimandżaro (fot. Krzysztof Mazur)

 

Było to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce. Dotychczas zawody SmartMoto Challenge odbywały się jedynie w Barcelonie i Moskwie. Głównymi organizatorami wrocławskiej imprezy byli członkowie Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych z PWr.

Do trzydniowej rywalizacji zgłosiło się siedem motocykli z trzech polskich i jednej rosyjskiej uczelni. PWr reprezentowały dwa pojazdy: LEM Falcon i LEM Thunder. Zawody na kampusie Politechniki Wrocławskiej rozpoczęły się od konkurencji statycznych. Członkowie drużyn musieli przedstawić przed jury biznesplan swojego projektu oraz opowiedzieć o jego konstrukcji.

Najwięcej punktów w tych konkurencjach – w obu klasach – zdobyli studenci z moskiewskiego uniwersytetu RUDN. Równolegle trwały też pierwsze testy przyspieszenia, które przeprowadzono na Pasażu Studentów. Tutaj bardzo dobrze spisał się LEM Thunder, który w swojej klasie okazał się najszybszy (czas 5,16 s). Natomiast w rywalizacji pojazdów o mocy 8 kW ponownie najlepsi byli Rosjanie (5,01 s), a LEM Falcon zajął trzecie miejsce (5.62 s).

 

LEM Thunder na zawodach SmartMoto Challenge 2018

LEM Thunder na zawodach SmartMoto Challenge 2018 (fot. Krzysztof Mazur)

 

W niedzielę na popularnym wrocławskim Wzgórzu Kilimandżaro motocykle ścigały się już na specjalnie przygotowanej trasie. Zaplanowano trzy konkurencje: enduro (jak najszybsze pokonanie jednego okrążenia), slalom oraz wyścig na dystansie 10 okrążeń.

Najwięcej punktów w tym dniu zdobył LEM Thunder, który zwyciężył zarówno w czasówce, jak i wyścigu. Dzięki temu studenci Politechniki Wrocławskiej awansowali na pierwsze miejsce i z dorobkiem 728 punktów wygrali klasyfikację klasy 30 kW. Drugą lokatę zajęli przedstawiciele Uniwersytetu RUDN (669 pkt), a trzecią krakowskiej AGH (529 pkt).

W klasie 8 kW walka o zwycięstwo również trwała do ostatniej konkurencji. Ostatecznie zwyciężyli świetnie radzący sobie na torze studenci zespołu eRacing Politechniki Śląskiej (684 pkt), przed prowadzącymi po dwóch dniach zawodów Rosjanami (548 pkt) oraz teamem e-Moto z AGH (432 pkt). eRacing to jednoślad zbudowany na bazie motocyklu crossowego, wyposażony w akumulatory litowo-jonowe. Pojazd został stworzony przez studentów z Politechniki Śląskiej specjalnie na zawody we Wrocławiu.

 

eRacing

eRacing (Źródło: http://racing.polsl.pl)

 

Imprezie SmartMoto Challenge 2018 towarzyszył dwudniowy Festiwal Elektromobilności, w trakcie którego swoje usługi i produkty prezentowały firmy z branży automotive. Odwiedzający kampus Politechniki Wrocławskiej mogli m.in. spróbować jazdy teslą czy innymi elektrycznymi pojazdami, a także poznać wiele ciekawych rozwiązań związanych na przykład ze stacjami ładowania elektrycznych samochodów. Z myślą o najmłodszych organizatorzy przygotowali punkt gier i zabaw.

Źródło: Politechnika Wrocławska

Nasze propozycje

Podstawy skrawania materiałów konstrukcyjnych. Wydanie III zmienione i uaktualnione
Wit Grzesik

Podstawy skrawania materiałów konstrukcyjnych. Wydanie III zmienione i uaktualnione

Wydawnictwo Naukowe PWN

Publikacja ta stanowi bogate kompendium wiedzy o procesie skrawania i jego zastosowaniach w przemyśle. W...

Autodesk Inventor Professional 2019PL / 2019+ / Fusion 360. Metodyka projektowania
Andrzej Jaskulski

Autodesk Inventor Professional 2019PL / 2019+ / Fusion 360. Metodyka projektowania

Wydawnictwo Naukowe PWN

Podręcznik jest przeznaczony dla osób, które chcą się nauczyć projektowania wyrobów (obejmującego...

AutoCAD 2019/LT 2019/Web/Mobile+. Kurs projektowania parametrycznego i nieparametrycznego 2D i 3D
Andrzej Jaskulski

AutoCAD 2019/LT 2019/Web/Mobile+. Kurs projektowania parametrycznego i nieparametrycznego 2D i 3D

Wydawnictwo Naukowe PWN

Podręcznik zawiera kompletny kurs projektowania parametrycznego i nieparametrycznego 2D/3D oraz drukowania...

Bezpieczeństwo układów hydraulicznych i pneumatycznych
Ryszard Dindorf, Jakub Takosoglu, Piotr Woś

Bezpieczeństwo układów hydraulicznych i pneumatycznych

Wydawnictwo Politechniki Świętokrzyskiej

W monografii kompleksowo opisano zagadnienia związane z bezpieczeństwem układów hydraulicznych i...

Nasi partnerzy