ENG FB kontakt

24.06.2018

Strona główna Aktualności Wydarzenia W drogę z wysokowydajnymi tworzywami sztucznymi: rower od firmy igus do łatwego i niezawodnego przemieszczania się

W drogę z wysokowydajnymi tworzywami sztucznymi: rower od firmy igus do łatwego i niezawodnego przemieszczania się

02-11-2017

25 łożysk ślizgowych w jednym rowerze górskim – rower od igus to przykład niezawodnej wszechstronności w najbardziej wymagających warunkach.

 

Rower to popularny środek transportu, niezależnie czy wykorzystywany jest w życiu codziennym, na utwardzonych drogach, czy jako sprzęt sportowy na otwartym terenie. Przy eksploatacji roweru, nie tylko brud, kurz, wilgoć, ale również wyboisty teren poddają jego elementy przeciążeniom. Przedstawiając swój rower, na targach Eurobike 2017, firma igus zaprezentowała jak trwałe są produkowane przez nią łożyska oraz jak zróżnicowane rozwiązania jest w stanie zaproponować branży rowerowej - rower zbudowany z włókna węglowego, na indywidualne zamówienie, z zainstalowanymi 25 łożyskami ślizgowymi, które udowodniły swoją wydajność w innych rzeczywistych aplikacjach.

Rower wykonany z włókien węglowych, na indywidualne zamówienie z zainstalowanymi 25 łożyskami iglidur.

Rys. 1. Rower wykonany z włókien węglowych, na indywidualne zamówienie z zainstalowanymi 25 łożyskami iglidur.

 

Każdy ambitny rowerzysta zna te realia: wyboiste drogi, deszcz, kurz, brud i błoto. Długiej przejażdżce, po wyboistych terenach zawsze towarzyszą bóle mięśni i stawów. Również rower narażony jest na wiele wstrząsów. Nacisk oraz przeciążenia poszczególnych jego części są ogromne. Istotną rolę w sprostaniu tym wpływom i wydłużeniu żywotności sprzętu odgrywają właściwości materiałowe elementów zainstalowanych w rowerze górskim. Łożyska ślizgowe firmy igus, specjalisty motion plastics, udowodniły swoją skuteczność w aplikacjach takich jak zawieszenie widełek, regulowane wsporniki siodła, amortyzatory, pedały czy przerzutki. W jednym rowerze górskim, firma igus, prezentuje całkowity potencjał ukryty w 25 łożyskach ślizgowych: rower od igus - to przykład wszechstronności i trwałości łożysk od igus.

 

Mniejsza waga, dłuższe przerwy pomiędzy konserwacją oraz dłuższa żywotność

Łożyska ślizgowe iglidur wykonane są z lekkiego i wysokowydajnego tworzywa sztucznego, czym przyczyniają się do zmniejszenia masy. Ich zoptymalizowane właściwości trybologiczne obniżają wskaźniki zużycia automatycznie wydłużając żywotność oraz czas pracy. Ponadto, łożyska ślizgowe są odporne na wpływy środowiskowe, takie jak brud, kurz oraz wilgoć, nie wymagają smarowania dzięki czemu nie zatrzymują brudu. Zmniejsza to również związane z utrzymanie okresy konserwacji oraz wysiłek. Co jest równie ważne, to fakt, że łożyska te są bardziej ekonomiczne niż ich metalowe odpowiedniki, a przy tym są odporne na uderzenia oraz obciążenia. Stosując wysokowydajne tworzywa sztuczne dry-tech obserwuje się oszczędności w zakresie masy, prac konserwacyjnych oraz ceny.

 

Źródło: igus GmbH

Nasze propozycje

Rysunek techniczny w mechanice i budowie maszyn
Paweł Romanowicz

Rysunek techniczny w mechanice i budowie maszyn

Wydawnictwo Naukowe PWN

To nowoczesna publikacja dotycząca zagadnienia istotnego dla każdego inżyniera – sporządzania i...

Podstawy konstrukcji maszyn. Ćwiczenia
Ryszard Knosala, Aleksander Gwiazda, Andrzej Baier, Piotr Gendarz

Podstawy konstrukcji maszyn. Ćwiczenia

Wydawnictwo Naukowe PWN

Publikacja jest skierowana m.in. do studentów mechaniki i budowy maszyn, automatyki i robotyki,...

Internet of Things. Nowy paradygmat rynku
Łukasz Sułkowski, Dominika Kaczorowska-Spychalska (redakcja naukowa)

Internet of Things. Nowy paradygmat rynku

Difin

Książka przedstawia istotę IoT w sposób interdyscyplinarny. Pokazuje, jak Internet Rzeczy modyfikuje...

Elastyczna automatyzacja wytwarzania. Obrabiarki i systemy obróbkowe
Jerzy Honczarenko

Elastyczna automatyzacja wytwarzania. Obrabiarki i systemy obróbkowe

Wydawnictwo Naukowe PWN

W książce omówiono stosowane formy organizacji produkcji, zagadnienia automatyzacji produkcji oraz...

Nasi partnerzy