ENG FB kontakt

16.02.2019

Strona główna Aktualności Wydarzenia Wynalazki z Politechniki Krakowskiej docenione na targach INTARG 2018

Wynalazki z Politechniki Krakowskiej docenione na targach INTARG 2018

21-07-2018

Dwa wynalazki opracowane na Politechnice Krakowskiej zdobyły medale Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG 2018.

Zespoły złożone z pracowników naukowych i studentów Politechniki Krakowskiej opracowały - nagrodzone srebrnym medalem targów - kleje kompozytowe do osadzania kotew budowlanych, a także wielowarstwowe panele kompozytowe do zastosowań militarnych, które zostały uhonorowane brązowym medalem.

 

Medale INTARG 2018 dla wynalazków z PK / fot. Tomasz M. Majka

Medale INTARG 2018 dla wynalazków z PK / fot. Tomasz M. Majka

 

Twórcami „srebrnego” rozwiązania są: prof. dr hab. inż. Krzysztof Pielichowski i dr inż. Tomasz M. Majka z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej, dr inż. Aleksander Byrdy z Wydziału Inżynierii Lądowej oraz Magdalena Lewicka i Izabela Zeman - studentki WIiTCh. Nowy konstrukcyjny klej żywiczny ma stanowić zamiennik powszechnie stosowanych klejów na bazie cementów szybkowiążących. Rozwiązanie wykazuje przydatność w temperaturze -10 stopni Celsjusza i zapewnia bardzo wysokie parametry przyczepności do większości materiałów budowlanych. Klej umożliwi realizację prac budowlanych w warunkach obniżonej temperatury przy zapewnieniu szybkiego czasu montażu i wysokiej wytrzymałości spojenia stali z podłożem betonowym.

Nagrodzone brązowym medalem wielowarstwowe panele kompozytowe do zastosowań militarnych zostały opracowane przez zespół z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej PK, w składzie: prof. dr hab. inż. Krzysztof Pielichowski, dr inż. Tomasz M. Majka i inż. Piotr Stachak. Prezentowane podczas INTARG 2018 płyty „OCTA” są zdolne do zatrzymania pocisku kaliber 9 mm o prędkościach wylotowych sięgających ponad 400 m/s. Panele z powodzeniem mogą znaleźć zastosowanie w osobistych kamizelkach kuloodpornych, a także służyć jako osłony pojazdów (rozmiary paneli mogą być dostosowane do konstrukcji pojazdu).

 

INTARG

Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG mają charakter interdyscyplinarny. Uczestniczą w nich instytucje nauki, przedsiębiorstwa innowacyjne, klastry technologiczne oraz start-upy z Polski i zagranicy. Wystawcy prezentują nowe rozwiązania dla różnych gałęzi przemysłu, jak również przedmioty codziennego użytku. Organizatorka targów Barbara Haller-Illg, poinformowała, że na tegorocznej edycji zaprezentowano ponad 200 wynalazków z 14 krajów świata - z Europy, Azji, Afryki i Ameryki Północnej. Wśród wynalazków prezentowanych na targach były m.in.: urządzenie katapultujące i zabezpieczające przed zatonięciem czarne skrzynki w samolotach w razie katastrofy nad morzem czy oceanem; opona zachowująca warunki trakcyjne mimo przestrzelenia; reaktor termojądrowy nazywany fuzorem – akcelerator cząstek zdolny do przeprowadzenia fuzji deuteru, który może być wykorzystywany do testowania urządzeń pomiarowych; czy pojazd łączący w sobie cechy roweru i nordic walking, przypominający z wyglądu segway.

Wydarzenie odbyło się pod koniec czerwca br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

 

Film z poprzedniej edycji targów INTARG

 

Źródło: na podstawie informacji prasowych Politechniki Krakowskiej oraz PAP Nauka w Polsce

Nasze propozycje

Wytrzymałość materiałów. Zbiór zadań z rozwiązaniami
Roman Gieleta

Wytrzymałość materiałów. Zbiór zadań z rozwiązaniami

Redakcja Wydawnictw WAT

Podręcznik jest zbiorem rozwiązanych zadań z podstawowych działów wytrzymałości materiałów. Jest...

Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy
Grzegorz Lindenberg

Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy

Wydawnictwo Otwarte

Autor opisuje, na czym polega rewolucja w genetyce, jak działa i co dziś potrafi sztuczna inteligencja....

Podstawy skrawania materiałów konstrukcyjnych. Wydanie III zmienione i uaktualnione
Wit Grzesik

Podstawy skrawania materiałów konstrukcyjnych. Wydanie III zmienione i uaktualnione

Wydawnictwo Naukowe PWN

Publikacja ta stanowi bogate kompendium wiedzy o procesie skrawania i jego zastosowaniach w przemyśle. W...

Autodesk Inventor Professional 2019PL / 2019+ / Fusion 360. Metodyka projektowania
Andrzej Jaskulski

Autodesk Inventor Professional 2019PL / 2019+ / Fusion 360. Metodyka projektowania

Wydawnictwo Naukowe PWN

Podręcznik jest przeznaczony dla osób, które chcą się nauczyć projektowania wyrobów (obejmującego...

Nasi partnerzy