ENG FB kontakt

22.10.2019

Strona główna Aktualności Wydarzenia Wzrosła liczba patentów przyznanych polskim wynalazcom przez Europejski Urząd Patentowy

Wzrosła liczba patentów przyznanych polskim wynalazcom przez Europejski Urząd Patentowy

18-03-2019

W 2016 r. liczba patentów przyznawanych polskim spółkom i instytutom naukowym przez Europejski Urząd Patentowy wzrosła o blisko 20%. Natomiast liczba zgłoszeń patentowych spadła o prawie 28%. Tak wynika z podsumowania 2018 r. przez Europejski Urząd Patentowy (EPO).

Z opublikowanego we wtorek raportu podsumowującego działalność EPO w 2018 r. wynika, że liczba zgłoszeń patentowych składanych do EPO przez polskich wynalazców, przedsiębiorstwa i ośrodki badawcze wzrosła w ubiegłym roku o 19,7% Polskie tempo wzrostu liczby zgłoszeń było jednym z największych w Europie i zdecydowanie przekraczało średnią dla 38 państw członkowskich EPO, która wyniosła +3,8%.

W sumie w ubiegłym roku wnioskodawcy z Polski złożyli do EPO 534 zgłoszeń patentowych (w 2017 r. było to 446 zgłoszeń). Motorem polskiej działalności patentowej były uczelnie wyższe. Pierwsze miejsce w rankingu polskich wnioskodawców zajął Uniwersytet Jagielloński z 12 zgłoszeniami patentowymi, dalsze miejsca to odpowiednio: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. (6 zgłoszeń), AGH (5 zgłoszeń) oraz ex aequo Politechnika Gdańska i Grupa Fakro (po 4 zgłoszenia).

Prawie jedna czwarta (24,2%) zgłoszeń napłynęła z Warszawy i okolic. Następne jeśli chodzi o liczbę zgłoszeń patentowych były: województwo małopolskie (16,9% wszystkich wniosków), pomorskie (9,8%), śląskie (8,8%) i dolnośląskie (8,3%).

Zdecydowana większość wniosków z Polski (71%) dotyczyła różnego rodzaju technologii, zwłaszcza transportu, inżynierii lądowej oraz procesów termicznych (każdy z tych sektorów stanowił po 7% wszystkich polskich zgłoszeń patentowych). 6% wszystkich wniosków dotyczyło produktów farmaceutycznych, a po 5%: technologii medycznych, biotechnologii oraz technologii komputerowych.

 

"Pod względem patentów 2018 rok był ponownie bardzo pozytywny dla Polski" – skomentował prezes EPO António Campinos w komunikacie prasowym. "Dzięki mocnemu wzrostowi przez dwa lata z rzędu możemy mówić o pozytywnym trendzie, który bazuje na dwucyfrowym wzroście w kilkunastu kluczowych sektorach technologicznych. To bardzo dobra wiadomość, ponieważ branże, które często wykorzystują prawa własności intelektualnej, w tym patenty, wspierają gospodarkę, szczególnie w kontekście zatrudnienia, handlu i stymulowania wzrostu. Wkład instytucji akademickich w działalność patentową w Polsce jest tu szczególnie widoczny" - zaznaczył.

 

Fot. Vlad Bagacian, Pexels

 

W ubiegłym roku do EPO wpłynęło ponad 174 tys. europejskich zgłoszeń patentowych - jest to wzrost o 4,6% w porównaniu z 2017 r. Liczba zgłoszeń z Chin wzrosła o 8,8% i jest to najniższy wynik od pięciu lat. W czołówce państw, z których wpłynęły zgłoszenia, plasują się Stany Zjednoczone (ok. ¼ wszystkich zgłoszeń), następnie są Niemcy, Japonia, Francja i Chiny. EPO odnotowało wzrost liczby zgłoszeń patentowych z większości państw europejskich - z wyjątkiem Francji i Finlandii.

 

Szczegółowe dane statystyczne oraz raport z działalności za 2018 rok dostępne są w rocznym raporcie EPO: www.epo.org/annual-report2018.

 

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Nasze propozycje

Autodesk Inventor 2020 PL/2020+. Podstawy metodyki projektowania. Wersja polska i angielska.
Andrzej Jaskulski

Autodesk Inventor 2020 PL/2020+. Podstawy metodyki projektowania. Wersja polska i angielska.

Wydawnictwo Naukowe PWN

Podręcznik jest przeznaczony dla osób, które chcą się efektywnie nauczyć podstaw projektowania...

AutoCAD 2020/LT 2020 (2013+). Podstawy projektowania parametrycznego i nieparametrycznego. Wersja polska i angielska.
Andrzej Jaskulski

AutoCAD 2020/LT 2020 (2013+). Podstawy projektowania parametrycznego i nieparametrycznego. Wersja polska i angielska.

Wydawnictwo Naukowe PWN

Podręcznik zawiera podstawowy kurs projektowania parametrycznego i nieparametrycznego 2D oraz drukowania...

Drony. Wprowadzenie. Technologie. Zastosowania.
Sarah E. Kreps

Drony. Wprowadzenie. Technologie. Zastosowania.

Wydawnictwo Naukowe PWN

Autorka – była oficer Sił Powietrznych USA, a obecnie pracownica naukowa i politolożka – omawia w...

Lutowanie w budowie maszyn
Jerzy Nowacki, Marcin Chudziński, Przemysław Zmitrowicz

Lutowanie w budowie maszyn

Wydawnictwo Naukowe PWN

Książka jest poświęcona lutowaniu – jednej z najstarszych metod spajania. Przedstawiono w niej...

Nasi partnerzy