ENG FB kontakt

18.08.2018

Strona główna Aktualności Wydarzenia Zautomatyzowane frezowanie w produkcji sprzętu medycznego

Zautomatyzowane frezowanie w produkcji sprzętu medycznego

14-09-2017

Firma Fetzer Medical GmbH & Co. KG, jako dostawca rynku OEM, produkuje różne narzędzia chirurgiczne i elementy sprzętu medycznego według specyfikacji klientów. Wykorzystuje przy tym „dopasowane idealnie”, a mimo to uniwersalne i elastyczne centra obróbcze Hermle.

Komora robocza 5-osiowego centrum obróbczego C 22 U ze stołem obrotowym wychylnym NC o średnicy 320 mm, na którym jest zainstalowany wielopunktowy system mocowania.

Zdj. 1 Komora robocza 5-osiowego centrum obróbczego C 22 U ze stołem obrotowym wychylnym NC o średnicy 320 mm, na którym jest zainstalowany wielopunktowy system mocowania.

 

Od idei do gotowego produktu lub All in one inclusive Labeling!“ – tak brzmi kredo firmy Fetzer Medical. Na kanwie wieloletniej rodzinnej tradycji w dziedzinie projektowania i produkcji narzędzi chirurgicznych i sprzętu medycznego Peter Fetzer podjął decyzję o założeniu firmy. Było to w 2008 roku. Jego celem była działalność wyłącznie jako niezależnego dostawcy na rynku OEM. Aby stworzyć wszystkie niezbędne do tego podstawy personalne i techniczne, Fetzer rozpoczął szeroki program inwestycyjny, certyfikacyjny i kwalifikacyjny. Od początku stosowano technologię obróbki 5-osiowej. Miało to na celu zapewnienie elastyczności realizacji zamówień i krótkich terminów dostaw przy wysokiej różnorodności produktów i ilości.” Do produkcji są stosowane wszystkie najważniejsze materiały, łącznie z tytanem. Fetzer Medical dostarcza swoim klientom gotowe do użycia produkty, od prototypów i pojedynczych sztuk, po produkowane seryjnie komponenty i kompletne urządzenia. Firma, zatrudniająca obecnie 45 wysoko wykwalifikowanych specjalistów, posiada najnowocześniejsze maszyny. Lwią część produkcji (75%)stanowi skomplikowana obróbka frezarska i wiercenie, do której Fetzer Medical stosuje od samego początku 5-osiowe centra obróbcze firmy Maschinenfabrik Berthold Hermle AG D-78559 Gosheim.

 

Od ręcznego wytwarzania pojedynczych części do produkcji przemysłowej

Bernd Zepf, dyrektor produkcji w firmie Fetzer Medical, tak powiedział o decyzji zakupu maszyn Hermle: „Maszyny Hermle o masywnej i sztywnej budowie Gantry, koncepcji z trzema osiami narzędzia i dwoma osiami obrabianego przedmiotu, o optymalnym kącie natarcia narzędzia oraz bardzo dobrej dostępności stanowią idealne rozwiązanie do kompleksowej obróbki 5-osiowej w jednym lub dwóch mocowaniach. Ponadto nasi pracownicy - i również ja - mieliśmy już wcześniej dobre doświadczenia z maszynami Hermle, ich sterowaniem i programowaniem, stosunkowo łatwą obsługą oraz kompetentnym serwisem zapewniającym najkrótsze czasy reakcji. Doświadczenia te ułatwiły nam natychmiastowe wejście w obróbkę 5-osiową, na co zdecydowaliśmy się w roku 2008, kupując 5-osiowe centrum obróbcze CNC typu C 40 U firmy Hermle.”

Od lewej: Sascha Riesinger – dyrektor sprzedaży, Jürgen Stickel – prezes zarządu, Bernd Zepf – dyrektor produkcji, wszyscy z firmy Fetzer Medical GmbH & Co. KG z Tuttlingen.

Zdj. 2 Od lewej: Sascha Riesinger – dyrektor sprzedaży, Jürgen Stickel – prezes zarządu, Bernd Zepf – dyrektor produkcji, wszyscy z firmy Fetzer Medical GmbH & Co. KG z Tuttlingen.

 

Ze względu na coraz większą liczbę zamówień konieczne było zwiększenie mocy przerobowych, zakupiono zatem kilka kolejnych, częściowo wysoko zautomatyzowanych centrów obróbczych Hermle. W efekcie firma Fetzer Medical zapewnia dziś terminową produkcję OEM na pięciu maszynach. O ile pierwsze zakupione 5-osiowe centrum obróbcze C 40 U umocniło kompetencje produkcyjne i zwiększyło know-how producenta, dziś maszyna ta jest stosowana głównie do produkcji wstępnej oraz obróbki prototypów, wzorów i niewielkich serii. Ponadto dwa dalsze 5-osiowe centra obróbcze typu C 22 U są wyposażone w 11-paletowy zmieniacz/zasobnik palet typu PW 150 i są wykorzystywane do automatycznej elastycznej produkcji różnych elementów w seriach do 300 sztuk.

 

Walidowane i certyfikowane: procesy produkcyjne na centrach obróbczych Hermle

Kolejny stopień automatyzacji stanowi 5-osiowe centrum obróbcze C 12 U połączone ze stanowiskiem robota RS 05, służące do produkcji modułowych nożyczek. Park maszyn Hermle uzupełnia dodatkowo centrum obróbcze CNC typu C 800 V, pozwalające na elastyczne wykonywanie uniwersalnych prac w zakresie przygotowania produkcji, np. wykonywanie powierzchni referencyjnych oraz produkcję przyrządów. Wszystkie zainstalowane tu centra obróbcze Hermle opierają się na tej samej koncepcji oraz filozofii sterowania i obsługi, co zapewnia bardzo wysokie bezpieczeństwo oraz dobrą znajomość maszyn przez operatorów, a tym samym wysoki stopień ich akceptacji. Pozwala to na zwiększenie produktywności maszyn, które mogą pracować zarówno w trybie jednozmianowym, bądź jak wspomniane powyżej centra obróbcze wyposażone w zasobnik palet i system robota do automatycznego załadunku maszyny mogą działać samodzielnie bez operatora również w nocy lub weekendy.

8-miejscowy zasobnik palet do zmieniacza palet PW 250. Razem ze zmieniaczem palet i mocowaniem palety na stole 5-osiowego centrum obróbczego C 22 U w systemie znajduje się łącznie 11 palet.

Zdj. 3. 8-miejscowy zasobnik palet do zmieniacza palet PW 250. Razem ze zmieniaczem palet i mocowaniem palety na stole 5-osiowego centrum obróbczego C 22 U w systemie znajduje się łącznie 11 palet.

 

Poza tymi twardymi faktami należy wspomnieć również o miękkich faktach, niezwykle istotnych w wymagającej produkcji narzędzi chirurgicznych i sprzętu medycznego. Ze względu na to, że zgodnie z wymaganiami instytucji UE i USA urządzenia do produkcji i kontroli jakości sprzętu chirurgicznego i medycznego wymagają kompleksowej walidacji i certyfikacji, dużą zaletę pod względem certyfikatów na rynek USA stanowi fakt, że wiele amerykańskich firm medycznych stosuje walidowane już centra obróbcze Hermle. Dzięki temu procedura walidacji dla Fetzer Medical była znacznie prostsza i szybsza, co pozwoliło na skrócenie okresu od momentu powstania koncepcji produktu do wprowadzenia go na rynek.

 

Źródło: Hermle

Nasze propozycje

Bezpieczeństwo układów hydraulicznych i pneumatycznych
Ryszard Dindorf, Jakub Takosoglu, Piotr Woś

Bezpieczeństwo układów hydraulicznych i pneumatycznych

Wydawnictwo Politechniki Świętokrzyskiej

W monografii kompleksowo opisano zagadnienia związane z bezpieczeństwem układów hydraulicznych i...

Ziarna i mikroziarna diamentowe. Rodzaje ścierniw i przykłady zastosowania
Andrzej Bakoń, Adam Barylski

Ziarna i mikroziarna diamentowe. Rodzaje ścierniw i przykłady zastosowania

Wydawnictwo Politechniki Gdańskiej

W książce przedstawiono podstawowe informacje z zakresu właściwości mechanicznych, termicznych,...

Rysunek techniczny w mechanice i budowie maszyn
Paweł Romanowicz

Rysunek techniczny w mechanice i budowie maszyn

Wydawnictwo Naukowe PWN

To nowoczesna publikacja dotycząca zagadnienia istotnego dla każdego inżyniera – sporządzania i...

Podstawy konstrukcji maszyn. Ćwiczenia
Ryszard Knosala, Aleksander Gwiazda, Andrzej Baier, Piotr Gendarz

Podstawy konstrukcji maszyn. Ćwiczenia

Wydawnictwo Naukowe PWN

Publikacja jest skierowana m.in. do studentów mechaniki i budowy maszyn, automatyki i robotyki,...

Nasi partnerzy