ENG FB kontakt

02.02.2023

Strona główna Aktualności Wydarzenia Codzienni asystenci przyszłości – ekonomiczna automatyzacja

Codzienni asystenci przyszłości – ekonomiczna automatyzacja

03-12-2022

Człowiek, maszyna – czy jedno i drugie? Roboty humanoidalne nie są już science fiction. Firma igus prowadzi badania nad robotyką humanoidalną, a podczas Hannover Messe 2022 zaprezentowała prototyp humanoidalnego robota motion plastics, który łączy zalety wysoko wydajnych tworzyw sztucznych i ekonomicznej automatyzacji.

Roboty stały się integralną częścią życia. Od czasu ogłoszenia przejścia do Przemysłu 4.0 coraz więcej zadań jest automatyzowanych i pojawiają się nowe formy robotyki. Roboty mogą również ułatwić codzienne czynności. Funkcjonalny i przyjazny humanoid, który ma cechy ludzkie, może wspierać człowieka w życiu prywatnym.

Odnotowano stały postęp w badaniach i rozwoju robotyki humanoidalnej. Zespół badawczy z Politechniki w Chemnitz opracowuje e-skin – wrażliwą na dotyk elektroniczną skórę, która może jeszcze bardziej upodobnić roboty humanoidalne do ludzi. Firma igus opracowała własną wizję humanoidalnego robota – motion plastics.

 

Dzięki ReBeL i asortymentowi drytech były już dostępne komponenty, aby umożliwić robotowi poruszanie się. Robot humanoidalny to projekt, nad którym pracowaliśmy z ekspertami robotyki z TruPhysics, start-upu ze Stuttgartu, którzy złożyli go m.in. z naszych komponentów motion plastics. Jest on dostępny pod nazwą Robert M3 – informuje Alexander Mühlens, kierownik działu technologii automatyzacji i robotyki w firmie igus.

 

Lekki, bezobsługowy i opłacalny humanoid

Aby zapewnić długą, bezproblemową żywotność, bez konieczności konserwacji, zastosowane w robotach trybopolimery igus są bezsmarowe. Jednocześnie wysoko wydajne tworzywa sztuczne zapewniają lekkość konstrukcji – robot motion plastics waży zaledwie 78 kg przy wysokości do 2,7 metra i rozpiętości 1,5 metra. Wyposażono go w samobieżny AGV (automatycznie sterowany pojazd), teleskopowy korpus i głowę ze zintegrowanym ekranem i awatarem do interaktywnej komunikacji. Kolejnym komponentem jest igus ReBeL – robot usługowy z funkcjami cobota, używany jako ramiona robota. W pełni zintegrowana trybo-przekładnia falowa z silnikiem, enkoderem wartości bezwzględnej, systemem kontroli siły i sterownikiem jest głównym elementem tego zestawu. Robot motion plastics porusza się w tempie chodu i ma nośność 2 kg na ramię. Jest kontrolowany jako rozwiązanie typu open source za pośrednictwem systemu operacyjnego robota (ROS). Dzieje się tak, ponieważ cała gama produktów do ekonomicznej automatyzacji igus może być zmapowana w systemie ROS.

 

Zakupy, gotowanie, pranie, koszenie trawników – humanoidalne roboty mogą stać się towarzyszami na całe życie. Robot motion plastics to ekonomiczny prototyp firmy igus

 

Nie tylko maszyna, ale towarzysz na całe życie

 

Widzimy duży potencjał w robotach humanoidalnych. Ale nasz świat budują ludzie dla ludzi. Więc zamiast po prostu używać pojedynczych części automatyki, sensowne jest studiowanie humanoidów i androidów. Pytanie brzmi: kiedy rynek będzie na nie gotowy – mówi Alexander Mühlens.

 

Roboty podobne do ludzi mogą wykonywać zarówno niebezpieczne, jak i proste oraz monotonne zadania. W środowisku zawodowym ich praca może wykraczać poza zwykłe pick & place. W gospodarstwie domowym bot może zastąpić kilka robotów: może odkurzać, kosić trawnik, chodzić na zakupy, gotować, robić pranie, a nawet opiekować się chorymi. Byłby nie tylko maszyną, ale towarzyszem, który mógłby zapewnić ludziom wsparcie przez długi czas.

 

Do tej pory produkcja takiego robota wiązała się z wysokimi kosztami, ale ze względu na możliwą długą żywotność, opłaci się to w dłuższej perspektywie – wyjaśnia Mühlens. Naszym celem jest wykorzystanie elementów ruchomych z tworzyw sztucznych do zademonstrowania prostych, opłacalnych rozwiązań dla robotyki humanoidalnej – dodaje.

 

Źródło: igus GmbH

Strona główna Aktualności Wydarzenia Codzienni asystenci przyszłości – ekonomiczna automatyzacja

Zamów NEWSLETTER

Kalendarium wydarzeń

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd

Nasze propozycje

Rysunek techniczny maszynowy dla automatyków i mechatroników
Marek Macko

Rysunek techniczny maszynowy dla automatyków i mechatroników

Wydawnictwo Naukowe PWN

Jest to uniwersalny podręcznik syntetycznie prezentujący różne formy zapisu konstrukcji – mechanicznych,...

Internet Rzeczy i jego przemysłowe zastosowania
Paweł Buchwald, Grzegorz Granosik, Aleksander Gwiazda

Internet Rzeczy i jego przemysłowe zastosowania

Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne

Książka przybliża dzisiejszą rewolucję IoT. Zawiera też wiele przykładów zastosowania IoT do rozwiązywania...

Matka wynalazku. Jak uprzedzenia hamują postęp
Katrine Marçal

Matka wynalazku. Jak uprzedzenia hamują postęp

Wydawnictwo Czarne

Szwedzka dziennikarka Katrine Marçal błyskotliwie i ze swadą rozkłada na czynniki pierwsze stulecia...

Piotr Sobczyk: Hydraulika i pneumatyka. Zbiór zadań z rozwiązaniami
Piotr Sobczyk

Piotr Sobczyk: Hydraulika i pneumatyka. Zbiór zadań z rozwiązaniami

Wydawnictwo PWN

Wydawnictwo Naukowe PWN przedstawia zaktualizowane i poszerzone wydanie popularnego zbioru zadań. Obok...

Nasi partnerzy