ENG FB kontakt

26.04.2024

Strona główna Aktualności Wydarzenia Codzienni asystenci przyszłości – ekonomiczna automatyzacja

Codzienni asystenci przyszłości – ekonomiczna automatyzacja

03-12-2022

Człowiek, maszyna – czy jedno i drugie? Roboty humanoidalne nie są już science fiction. Firma igus prowadzi badania nad robotyką humanoidalną, a podczas Hannover Messe 2022 zaprezentowała prototyp humanoidalnego robota motion plastics, który łączy zalety wysoko wydajnych tworzyw sztucznych i ekonomicznej automatyzacji.

Roboty stały się integralną częścią życia. Od czasu ogłoszenia przejścia do Przemysłu 4.0 coraz więcej zadań jest automatyzowanych i pojawiają się nowe formy robotyki. Roboty mogą również ułatwić codzienne czynności. Funkcjonalny i przyjazny humanoid, który ma cechy ludzkie, może wspierać człowieka w życiu prywatnym.

Odnotowano stały postęp w badaniach i rozwoju robotyki humanoidalnej. Zespół badawczy z Politechniki w Chemnitz opracowuje e-skin – wrażliwą na dotyk elektroniczną skórę, która może jeszcze bardziej upodobnić roboty humanoidalne do ludzi. Firma igus opracowała własną wizję humanoidalnego robota – motion plastics.

 

Dzięki ReBeL i asortymentowi drytech były już dostępne komponenty, aby umożliwić robotowi poruszanie się. Robot humanoidalny to projekt, nad którym pracowaliśmy z ekspertami robotyki z TruPhysics, start-upu ze Stuttgartu, którzy złożyli go m.in. z naszych komponentów motion plastics. Jest on dostępny pod nazwą Robert M3 – informuje Alexander Mühlens, kierownik działu technologii automatyzacji i robotyki w firmie igus.

 

Lekki, bezobsługowy i opłacalny humanoid

Aby zapewnić długą, bezproblemową żywotność, bez konieczności konserwacji, zastosowane w robotach trybopolimery igus są bezsmarowe. Jednocześnie wysoko wydajne tworzywa sztuczne zapewniają lekkość konstrukcji – robot motion plastics waży zaledwie 78 kg przy wysokości do 2,7 metra i rozpiętości 1,5 metra. Wyposażono go w samobieżny AGV (automatycznie sterowany pojazd), teleskopowy korpus i głowę ze zintegrowanym ekranem i awatarem do interaktywnej komunikacji. Kolejnym komponentem jest igus ReBeL – robot usługowy z funkcjami cobota, używany jako ramiona robota. W pełni zintegrowana trybo-przekładnia falowa z silnikiem, enkoderem wartości bezwzględnej, systemem kontroli siły i sterownikiem jest głównym elementem tego zestawu. Robot motion plastics porusza się w tempie chodu i ma nośność 2 kg na ramię. Jest kontrolowany jako rozwiązanie typu open source za pośrednictwem systemu operacyjnego robota (ROS). Dzieje się tak, ponieważ cała gama produktów do ekonomicznej automatyzacji igus może być zmapowana w systemie ROS.

 

Zakupy, gotowanie, pranie, koszenie trawników – humanoidalne roboty mogą stać się towarzyszami na całe życie. Robot motion plastics to ekonomiczny prototyp firmy igus

 

Nie tylko maszyna, ale towarzysz na całe życie

 

Widzimy duży potencjał w robotach humanoidalnych. Ale nasz świat budują ludzie dla ludzi. Więc zamiast po prostu używać pojedynczych części automatyki, sensowne jest studiowanie humanoidów i androidów. Pytanie brzmi: kiedy rynek będzie na nie gotowy – mówi Alexander Mühlens.

 

Roboty podobne do ludzi mogą wykonywać zarówno niebezpieczne, jak i proste oraz monotonne zadania. W środowisku zawodowym ich praca może wykraczać poza zwykłe pick & place. W gospodarstwie domowym bot może zastąpić kilka robotów: może odkurzać, kosić trawnik, chodzić na zakupy, gotować, robić pranie, a nawet opiekować się chorymi. Byłby nie tylko maszyną, ale towarzyszem, który mógłby zapewnić ludziom wsparcie przez długi czas.

 

Do tej pory produkcja takiego robota wiązała się z wysokimi kosztami, ale ze względu na możliwą długą żywotność, opłaci się to w dłuższej perspektywie – wyjaśnia Mühlens. Naszym celem jest wykorzystanie elementów ruchomych z tworzyw sztucznych do zademonstrowania prostych, opłacalnych rozwiązań dla robotyki humanoidalnej – dodaje.

 

Źródło: igus GmbH

Strona główna Aktualności Wydarzenia Codzienni asystenci przyszłości – ekonomiczna automatyzacja

Zamów NEWSLETTER

Nasze propozycje

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.
Stanisław Adamczak

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych" to kompendium poświęcone tematyce pomiarów i analizy...

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych
Jacek Banasiak, Katarzyna Szymańska-Dębowska

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Układy dynamiczne" to podręcznik związany z analizą układów dynamicznych, którą można zastosować w różnych...

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka
Joel L. Schiff (Tłum.: W. Sikorski)

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Matematyczny wszechświat" to wciągająca opowieść, która odkrywa przed czytelnikami prawa matematyczne...

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach
Tomasz Trzepieciński

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach

Wydawnictwo Naukowe PWN

W książce Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach przedstawiono specyfikę zjawiska tarcia...

Nasi partnerzy