ENG FB kontakt

16.03.2025

Strona główna Aktualności Wydarzenia Czy Polacy stworzą „Żołnierza Przyszłości”?

Czy Polacy stworzą „Żołnierza Przyszłości”?

Egzoszkielet – wynalazek ze zgłoszeniem patentowym i nagrodą Prezydenta RP

10-03-2025

Gdy w 2012 r. młodzi inżynierowie z Politechniki Warszawskiej rozpoczęli pracę nad pierwszym polskim egzoszkieletem, nikt nie przypuszczał, że ich wynalazek zyska międzynarodowe uznanie i nagrodę Prezydenta RP. Po latach badań, testów i iteracji technologicznych ExoFrame stało się firmą, której rozwiązania rewolucjonizują zarówno przemysł, jak i sektor wojskowy. W procesie ochrony i komercjalizacji wynalazku znaczącą rolę odegrała ścisła współpraca z rzecznikiem patentowym.

Związana z Politechniką Warszawską spółka ExoFrame opracowuje technologię wspomagania siły fizycznej „żołnierza przyszłości” w prestiżowym projekcie współfinansowanym przez European Defense Found. Kilka miesięcy temu Prezes zarządu, Adam Zawadzki odebrał statuetkę XXII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP w kategorii specjalnej Badania+Rozwój.

Współczesne egzoszkielety wywodzą się z projektów wojskowych. Jednak szerokie i trwałe zastosowanie znalazły one także na rynku cywilnym. Bez wątpienia wymagania funkcjonalne obu tych rynków są zbliżone. Egzoszkielety mogą być wykorzystywane na przykład w logistyce przeładunkowej czy przy używaniu ciężkich narzędzi. Aktualnie tego typu rozwiązania są szczególnie promowane i wspierane ze względów na trudną sytuację geopolityczną na świecie.

 

Co jest istotą wynalazku Polaków?

ExoFrame pracuje nad egzoszkieletami, które są ściśle dopasowane do ciała człowieka i umożliwiają swobodny, anatomiczny ruch. Podejście to jest realizowane za pomocą inteligentnych rozwiązań mechanicznych stawów i mechanizmów kompensacyjnych, które są proste i wytrzymałe, a jednocześnie są w stanie naśladować złożone ruchy ludzkich stawów.

Prowadzone przez firmę badania poruszają kilka głównych aspektów. Ergonomia badana jest przy wykonywaniu różnych czynności, np. w magazynach, a ponadto testy odbywają się w warunkach bardziej ekstremalnych, takich jak place do uprawiania parkouru. To, w jakim stopniu rozwiązanie odciąża układ mięśniowo-szkieletowy czy stopień odciążenia zależą od wykonywanej czynności oraz dynamiki poruszania się operatora, ale wykorzystane materiały minimalizują masę i bezwładność konstrukcji, skupiając się na wyborze rozwiązań lekkich i stosunkowo tanich, jak aluminium i tworzywa sztuczne.

Istotą tego rozwiązania i nowością, która przyczyniła się do podjęcia decyzji o dokonaniu zgłoszenia patentowego, jest to, że poza jego ergonomią egzoszkielet pozwala na wykonywanie pracy bez obciążania ciała człowieka, co sprawia, że jego użytkowanie jest wygodniejsze i bezpieczniejsze przez dłuższy czas. Dzięki specjalnemu rozwiązaniu obciążenia nie są przekazywane bezpośrednio na ciało, co pozwala uniknąć zmęczenia czy urazów.

 

Kluczowa decyzja: Ochrona wynalazku na wczesnym etapie

Z biegiem lat firma rozwinęła swój know-how, który plasuje się obecnie w czołówce światowych technologii. Ochrona praw własności intelektualnej jest nieodzownym krokiem w rozwoju innowacyjnej firmy, której głównym kapitałem jest wiedza. Ochrona patentowa zapobiega zawłaszczeniu wynalazku przez konkurencję, co przyczynia się do budowania przewagi rynkowej i zwiększa wartość firmy, tworząc parasol ochronny.

 


Łukasz Zagórski, rzecznik patentowy

 

Gdy liczy się czas. Sprawne zgłoszenie patentowe

Czas w świecie innowacji ma kluczowe znaczenie. ExoFrame, mając świadomość ryzyka, jakie niesie zbyt późne zgłoszenie wynalazku do ochrony, skorzystało z kompleksowej obsługi rzecznika patentowego. Dzięki temu już na wczesnym etapie projektu dokonało zgłoszenia patentowego na kluczowy wynalazek, tj. inteligentny staw kolanowy, który minimalizuje obciążenie mięśni operatora. Rzecznik zadbał o właściwe sformułowanie zgłoszenia, minimalizując ryzyko późniejszych komplikacji formalnych, a także zaproponował możliwe strategie ochrony wynalazku na innych terytoriach i wytłumaczył procedury dotyczące zgłoszeń patentowych. To pozwoliło ExoFrame zabezpieczyć swoją technologię i rozpocząć rozmowy z pierwszymi inwestorami.

 

Nagroda i uznanie. Jak ochrona patentowa pomogła zdobyć rynek

Inwestorzy i klienci widzieli, że ExoFrame podchodzi do innowacji profesjonalnie. Efekt? W 2024 r. firma zdobyła prestiżową Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP w kategorii B+R. Ostatecznym dowodem sukcesu jest zainteresowanie technologią i rozwiązaniami międzynarodowych graczy i udział w prestiżowym programie European Defense Fund.

Mając już przyznanych kilka patentów i duże doświadczenie we współpracy z rzecznikami patentowymi, uważamy, że to jest najlepsza droga przeprowadzenia procesu patentowego. Wzajemne zrozumienie potrzeb i sprawna komunikacja z rzecznikiem patentowym są kluczowe. Jako inżynierowie doskonale rozumiemy się nawzajem, co znacząco ułatwia współpracę. Mamy wspólne podejście do technicznych aspektów wynalazków, a dobrze rozumiejąc technologię, łatwiej jest wyjaśnić, na czym polega unikalność naszego rozwiązania, a także jak najlepiej je chronić. Nasza współpraca opiera się na pełnej otwartości na wymianę pomysłów, co sprawia, że proces patentowy przebiega sprawnie i bez zbędnych opóźnień. – mówi Adam Zawadzki, Prezes zarządu ExoFrame.

 

Podsumowanie: Co dała współpraca z rzecznikiem patentowym?

Dzięki współpracy z rzecznikiem patentowym ExoFrame:

  • skutecznie zabezpieczyło swoją technologię, unikając ryzyka jej skopiowania przez konkurencję,
  • przyspieszyło proces opracowania dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia w Urzędzie Patentowym, zyskując przewagę nad konkurencją,
  • zwiększyło swoją wiarygodność w oczach inwestorów,
  • zyskało solidną podstawę do rozwoju na rynku krajowym i międzynarodowym.

Historia wcześniejszych wynalazków ExoFrame pokazuje, że innowacja bez odpowiedniej ochrony staje się łatwym łupem dla konkurencji. Rozwiązania, które kiedyś nie zostały zgłoszone do Urzędu Patentowego, zostały skopiowane przez konkurencję. W tej sytuacji nie było właściwych narzędzi do walki z nieuczciwymi konkurentami. W związku z tymi doświadczeniami firma ExoFrame zdecydowała, że wszystkie kluczowe wynalazki będą zgłaszane do Urzędu Patentowego, aby uzyskać właściwą ochronę. Współpraca z doświadczonym rzecznikiem patentowym to nie koszt, a inwestycja w przyszłość i bezpieczeństwo technologiczne firmy.

 

Plany ekspansji na rynek europejski

Zainteresowanie technologią jest spore i egzoszkielety powoli wchodzą do użytku w szczególności w przedsiębiorstwach produkcyjnych. W dobie przemysłu 5.0 ukierunkowanego na harmonijną współpracę człowieka i technologii egzoszkielety wydają się być „strzałem w dziesiątkę”. Coraz więcej firm to widzi, co świadczy o coraz większej świadomości rynku.

Obecnie w firmie ExoFrame trwają prace nad dalszym udoskonalaniem technologii, w tym wdrożeniami (Proof of Concept) u zainteresowanych firm. Jak wspomina Pan Adam Zawadzki, Prezes zarządu ExoFrame:

Równocześnie rozwijamy ofertę, dodając kolejne funkcjonalne moduły, które zwiększą wszechstronność naszego rozwiązania. Wzrost zainteresowania zagranicznych firm utwierdza nas w przekonaniu, że nadchodzi czas na ekspansję międzynarodową, w szczególności na rynek europejski. Europa, będąc jednym z najbardziej rozwiniętych regionów przemysłowych, nadal opiera się w dużej mierze na wykorzystaniu zasobów ludzkich, co sprawia, że nasze rozwiązanie, które zmniejsza obciążenie pracowników, ma duży potencjał. Dodatkowo, biorąc pod uwagę rosnące ryzyko konfliktów militarnych, potrzeba technologii, które zwiększają efektywność i bezpieczeństwo, staje się jeszcze większa. Dlatego ważna jest współpraca z rzecznikiem patentowym, który poprowadzi zgłaszającego przez procedurę zgłoszeń polskich i europejskich, a także zagranicznych oraz dopilnuje wszelkich formalności. Ponadto istotna jest także współpraca z zaufanymi i sprawdzonymi pełnomocnikami przed zagranicznymi urzędami patentowymi.

 

Komentarz exoframe do nagrody Prezydenta RP

Nasza firma została zgłoszona przez Politechnikę Warszawską, ale nie byliśmy przekonani, że mamy jakiekolwiek szanse. Tak na prawdę to zapomnieliśmy w ogóle o tym zgłoszeniu do chwili, gdy zadzwonił telefon z kancelarii Pana Prezydenta. Była to dla nas niesamowita niespodzianka i nobilitacja być nominowanymi, w szczególności będąc w tak znakomitym gronie świetnie prosperujących spółek. Gdy się okazało, że jesteśmy również laureatami, byliśmy i wciąż jesteśmy ogromnie dumni, że doceniono nasze wieloletnie prace i chęci stworzenia następnej rozpoznawalnej na świecie polskiej firmy oferującej produkty „made in Poland” – Adam Zawadzki, Prezes zarządu ExoFrame.

 

Łukasz Zagórski, rzecznik patentowy, JWP Rzecznicy Patentowi

 

Strona główna Aktualności Wydarzenia Czy Polacy stworzą „Żołnierza Przyszłości”?

Nasi partnerzy