ENG FB kontakt

02.10.2022

Strona główna Aktualności Relacje Dni Otwarte OKUMA w Japonii

Dni Otwarte OKUMA w Japonii

Irena Dziwiszek   |   13-05-2014

W dn. 12÷15 listopada 2013 r. odbywała się w Japonii wystawa obrabiarek Okuma Machine Fair OMF 2013. Impreza, organizowana przez koncern OKUMA Corporation, była połączona z Dniami Otwartymi, w czasie których zaprezentowano m.in. nowości z targów EMO Hannover 2013. W nowoczesnych fabrykach wytwarzających obrabiarki sterowane numerycznie na potrzeby globalnego rynku goście mogli zwiedzić nowootwartą halę produkcyjno-montażową DS1 (Dream Site 1) wybudowaną w Oguchi, a także oddaną do eksploatacji w 2007 r. halę K5 w Kani.

    Dużym zainteresowaniem cieszyło się też GCS Center – showroom, gdzie wyeksponowano najnowsze produkty i premierowe innowacje opracowane przez inżynierów zatrudnionych w OKUMA Corporation. Prezentowano w nim 26 obrabiarek 5-osiowych i wielozadaniowych, pionowych i poziomych centrów, tokarek CNC i szlifierek.
    O bogatej, 115-letniej historii firmy przypomniała ekspozycja w muzeum Memorial Gallery, gdzie umieszczono wybrane, kluczowe produkty Okumy – ponad 20 obrabiarek: od maszyny do produkcji makaronów, poprzez pierwszą tokarkę, do współczesnych obrabiarek. Wśród nich znalazła się słynna LB15 – pierwsza tokarka ze sterowaniem CNC, która zdobyła światową popularność.
    Na konferencji prasowej zorganizowanej dla dziennikarzy magazynów branżowych z Europy prezydent Yoshimaro Hanaki podkreślił, że dążeniem firmy jest monozukuri – „sztuka wytwarzania wyrobów lepszych niż kiedykolwiek”, produkcja obrabiarek w Japonii i umocnienie pozycji firmy na rynkach światowych. Nie bez znaczenia jest tu fakt, że główne zespoły do obrabiarek: napędy, silniki, enkodery, wrzeciona i sterowniki CNC produkowane są w fabrykach OKUMA. Najbliższym celem jest zwiększenie udziału sprzedaży obrabiarek do krajów europejskich do 17% całej produkcji.

Nowa fabryka w Kani

    W lutym 2007 r. zakończono budowę piątej hali produkcyjno-montażowej K5 w fabryce Okuma w Kani. Decyzję o jej powstaniu podjęto w wyniku rosnącego popytu na obrabiarki w wielu sektorach gospodarki globalnej, w szczególności w przemyśle maszynowym i ciężkim oraz w sektorze lotniczym. Nowoczesne linie technologiczne w hali K5 pozwoliły zwiększyć wolumen produkcji i skrócić czas wprowadzania na rynek centrów dwukolumnowych, które powstają w ramach w pełni zintegrowanych procesów produkcyjnych, dzięki czemu szybciej trafiają do odbiorców.
    Hala K5 to ponad 20 000 m2 (165 x 125 m) powierzchni produkcyjno-montażowej spełniającej najwyższe wymagania zarówno w zakresie bezpieczeństwa, jak i jakości. W budynku zainstalowano system automatycznej kontroli temperatury oraz liczne urządzenia dźwignicowe (sufitowe i naścienne). Zarówno wielkość hali, jak i jej wyposażenie sprawiają, że jest to centrum wytwórcze przeznaczone do produkcji nowoczesnych obrabiarek wielkogabarytowych.
    Hala została zintegrowana z fabryką K4 ukończoną w marcu 2006 r. Efekt synergii obu obiektów pozwala w pełni wykorzystać i zoptymalizować moce przerobowe. Dzięki temu OKUMA Corporation zrealizowała cel stworzenia kompleksowego centrum produkcyjnego, w którym możliwa stała się realizacja dwukolumnowych centrów obróbkowych od etapu wytwarzania ich komponentów po etap montażu końcowego.

Nowa fabryka DS1 (Dream Site 1) w Oguchi

    W sierpniu 2012 r. Okuma rozpoczęła restrukturyzację głównego zakładu w Oguchi. Cztery stare budynki produkcyjne i montażowe mają zostać przebudowane na trzy budynki, z których każdy będzie przeznaczony do zintegrowanej produkcji określonych rodzajów maszyn. Cała inwestycja została zaplanowana na 3 lata (do 2015 r.) i ma kosztować ok. 20 mld yenów.
    Pierwsza część inwestycji została oddana do eksploatacji w maju 2013 r. Jest to budynek DS1 o powierzchni 23 600 m2, w którym pomieszczono cały proces wytwarzania obrabiarek wielozadaniowych i tokarek o średnich i dużych gabarytach: od produkcji części, poprzez montaż podzespołów i montaż finalny, po ekspedycję.
    Supernowoczesna fabryka DS1 to jeden z kluczowych elementów tworzonej przez OKUMA Corporation fabryki przyszłości wyposażonej w zaawansowane centra obróbkowe i innowacyjne technologie automatyzacji. Koncepcja ta z jednej strony stanowi ukłon w stronę wymagań współczesnego rynku, z drugiej zaś jest kontynuacją tradycji firmy, dla której wiedza i kompetencje mają najwyższy priorytet.
    Również w tym obiekcie zadbano o zapewnienie parametrów jakościowych – zarówno w hali produkcyjnej, jak i montażowej utrzymywana jest stała, optymalna temperatura powietrza oraz komponentów. Dzięki temu możliwa stała się niespotykana dotąd precyzja w wytwarzaniu obrabiarek.
    Halę DS1 wyposażono w 500 ogniw fotowoltaicznych umieszczonych na ścianach budynku oraz w 3800 ogniw zamontowanych na dachu. Obiekt stał się w ten sposób elektrownią słoneczną generującą energię na poziomie do 1037 kW. Dodatkowe ekopanele zlokalizowane pod panelami słonecznymi przyczyniają się do znaczącej redukcji emisji CO2 do atmosfery.
    W budynku zadbano też o optymalną izolację cieplną dzięki zastosowaniu w ścianach obiektu innowacyjnego systemu. Pozostałe, istotne rozwiązania to m. in. oświetlenie wykorzystujące technologię LED oraz systemy klimatyzacji z elektryczną pompą ciepła i kompresorem powietrza z nowoczesnym falownikiem. Specjalny namiot miechowy hamuje niekontrolowany napływ powietrza z zewnątrz do hali w czasie przeładunku, co pozwala na dodatkową oszczędność energii. Dzięki zastosowaniu wspomnianych technologii w DS1 udało się zredukować koszty energii – w tym poboru z sieci elektrycznej – o 30%.
    Hala produkcyjna wyposażona została w 40 zespołów wysoko wydajnych obrabiarek firmy Okuma, w tym wielkie centra dwukolumnowe, poziome centra obróbkowe, obrabiarki wielozadaniowe i szlifierki, a także FMS, roboty, automatyczne podajniki i in. Pracują one w systemie 24/7/365, gwarantując najwyższą wydajność, nieprzerwaną produkcję oraz pełne wykorzystanie mocy przerobowych.
    Uruchomienie produkcji obrabiarek w nowej hali DS1 pozwoli skrócić czasy dostawy, zredukuje koszty oraz zwiększy konkurencyjność firmy na rynku globalnym.

Irena Dziwiszek

Strona główna Aktualności Relacje Dni Otwarte OKUMA w Japonii

Nasze propozycje

Hybrid Manufacturing Processes. Physical Fundamentals, Modelling and Rational Applications
Wit Grzesik, Adam Ruszaj

Hybrid Manufacturing Processes. Physical Fundamentals, Modelling and Rational Applications

Springer

This book explores, in a systematic way, various modes of hybridization for both conventional and...

Nikiel. Stopy specjalnego przeznaczenia
Zenon Pirowski

Nikiel. Stopy specjalnego przeznaczenia

Łukasiewicz – Krakowski Instytut Technologiczny

Najnowsza książka Zenona Pirowskiego to kompendium wiedzy o niklu i jego stopach. Przedstawiono w niej:...

Serwonapędy SIEMENS w praktyce inżynierskiej
Janusz Kwaśniewski, Ireneusz Dominik, Krzysztof Lalik, Mateusz Kozek

Serwonapędy SIEMENS w praktyce inżynierskiej

Wydawnictwo BTC

Książka w sposób metodyczny i przyjazny opisuje projektowanie serwonapędów bazujących na sterownikach...

Nowoczesne procesy obróbki skrawaniem
Red. naukowy Piotr Cichosz

Nowoczesne procesy obróbki skrawaniem

Wydawnictwo PWN

Przygotowana pod redakcją naukową prof. dr. hab. inż. Piotra Cichosza publikacja Nowoczesne procesy obróbki...

Nasi partnerzy