ENG FB kontakt

04.10.2022

Strona główna Aktualności Wydarzenia Drukarki Graften One w rękach naukowców

Drukarki Graften One w rękach naukowców

08-12-2017

Drukarki Graften One w rękach naukowców

 

Oficjalna premiera Graften One miała miejsce w połowie 2017 roku podczas Pucharu Europy w Wyścigach Motocyklowych, niemniej jednak kilka egzemplarzy trafiło w ręce olsztyńskich naukowców wcześniej, bo już rok temu. Jak zmieniły one pracę kadry Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i czy sam flagowiec Graftenu spełnił oczekiwania tak wymagającego środowiska? Odpowiedź na te i inne interesujące pytania znajdziecie poniżej.

 

 

Przy wykorzystaniu drukarek Graften One powstało na Wydziale Nauk Technicznych wiele imponujących wynalazków. Niestety o najbardziej spektakularnych nie możemy teraz pisać, ze względu na rozpoczętą procedurę zdobywania patentów. Jedynym projektem, o którego istnieniu pozwolono nam wspomnieć jest przygotowany przez studentów prototyp falochronów produkujących elektryczność. O jego wyjątkowości stanowi fakt, iż wygrał niedawno nagrodę główną w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez EDP Renováveis - największego portugalskiego potentata w branży energii odnawialnej. Projekt ten również został zgłoszony w Urzędzie Patentowym, dlatego nie wolno nam objaśnić jego zasady działania. Jak zaznaczono, przy jego budowie drukarka Graften One odegrała bardzo ważną rolę.

Sale dydaktyczne wydziału, w których korzysta się z drukarek Graften One pełne są przeróżnych, mniej lub bardziej skomplikowanych wydruków. Kilka z nich przedstawiamy poniżej.

 

Prototyp urządzenia do transportu materiałów sypkich

Jest to projekt studencki zrealizowany w ramach przedmiotu „Projektowanie z wykorzystaniem szybkiego prototypowania”. Studenci IV roku Mechaniki i budowy maszyn w ramach przedmiotu mają za zadanie rozwiązywać problemy inżynierskie. Jednym z takich wyzwań był wówczas szybki transport materiału sypkiego na określoną wysokość. Zgodnie z zasadami studenci przygotowują fizyczne “demonstratory technologii”. „Demonstratory” są opracowywane według własnych projektów, wykorzystując dostępny w pracowniach park maszynowy, w skład którego wchodzą między innymi drukarki 3D Graften One, tokarki i frezarki CNC.

 

 

Dydaktyczny model przedstawiający zasadę działania łożysk magnetycznych

Model został stworzony przez studentki Wydziału Nauk Technicznych głównie dzięki użyciu drukarek 3D Graftenu. Istotą tej pomocy naukowej jest możliwość przedstawienia zasady działania i korzyści płynących z zastosowania łożysk magnetycznych przy łożyskowaniu wałów.

 

 

Prototyp wciągarki zbudowany przy wykorzystaniu zębatki rowerowej

Prototyp wciągarki udowodnił, że pomysłowość i kreatywność studentów nie zna granic.

 

 

Opinia o drukarkach 3D Graften One

“Dzięki takiej formule zajęć, gdzie studenci muszą rozwiązywać realne problemy, czerpią oni z nich wiele korzyści, ponieważ ich praca nie polega tylko na opracowaniu samej dokumentacji technicznej stanowiska, lecz stworzeniu fizycznego modelu. Dzięki wykorzystaniu dostępnego parku maszynowego, a w szczególności drukarek 3D, studenci mogą stworzyć potrzebne detale w przeciągu jednego dnia przy minimum kosztów i braku odpadów. To kompletnie nowe możliwości w edukacji” - zaznacza mgr inż. Bartosz Moczulak z Katedry Mechaniki i Podstaw Konstrukcji Maszyn WNT Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego

Drukarki 3D olsztyńskiego producenta znalazły szerokie zastosowanie na rodzimym uniwersytecie. Zdalne sterowanie przez chmurę drukarki, możliwość wyboru 1 lub 2 głowic drukujących (do 400°C), podgrzewana platforma robocza, uniwersalny obszar pracy M1: 20x18x20cm, zaawansowana technologicznie obudowa, dokładność druku do 0,06 mm czy multimedialny tablet w zestawie sprawiły, że te drukarki 3D stały się niezbędnym urządzeniem wykorzystywanym zarówno w procesie naukowym, jak i dydaktycznym olsztyńskiego uniwersytetu.

 

 

“Szybkość i precyzja wydruku, otwarte środowisko pracy dające możliwość zastosowania szerokiego zakresu ustawień, opcja drukowania dwoma głowicami i różnymi rodzajami filamentów to niezwykle ważne cechy które zapewniło naszemu zespołowi używanie tych drukarek 3D. Co dla nas równie ważne, po roku użytkowania ani jedno z tych urządzeń nie wymagało serwisu mimo tak długiego i intensywnego użytkowania” - dodaje mgr inż. Bartosz Moczulak.

 

Tunele aerodynamiczne i druk 3D

W zakamarkach WNT znaleźć można także tunele aerodynamiczne. Jak się okazało, przy pracy również z tą aparaturą zastosowanie technologii druku 3D pozwoliło znacznie zaoszczędzić czas i pieniądze. poniżej mały tunel dymny z Laboratorium Mechaniki Płynów. Służy on do określania rozkładu ciśnień, przebiegu strugi wokół modeli konstrukcji lotniczych, turbin wiatrowych czy innych profili maszyn przepływowych. Dzięki drukarkom Graften One można teraz jednego dnia zrealizować wiele konfiguracji badań, sprawdzając różne kąty natarcia profili.

 

 

Mobilne studia druku 3D

Ale to jeszcze nie wszystko, gdzie olsztyński Uniwersytet wykorzystuje drukarki Graften One. Wydział Nauk Technicznych jako najważniejsza tego rodzaju instytucja w północno wschodniej Polsce organizuje regularnie wyjazdy, warsztaty czy pokazy propagujące nowoczesne technologie wśród mieszkańców regionu (w szczególności tych najmłodszych). Głównie są to wizyty w szkołach, a nawet przedszkolach, parkach naukowo - technologicznych, czy imprezach edukacyjnych i plenerowych. Technologia druku 3D pozostaje ciągle dla wielu osób czymś niezwykłym i zdumiewającym. Możliwość stworzenia dowolnego projektu w przeciągu niedługiego czasu wprawiła w osłupienie niejednego obserwatora prezentacji tych drukarek 3D. UWM, będący orędownikiem nowych możliwości w edukacji staje się niezwykle ważną instytucją zwiększającą świadomość technologiczną lokalnych społeczności regionu.

 

 

 

Skąd wzięły się drukarki Graften One na wydziale WNT Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego?

“Jesienią 2016 roku po dwóch latach intensywnych prac nad projektem Graften One byliśmy niemalże gotowi do wejścia na rynek. Mimo to, nie chcieliśmy robić tego w pośpiechu by przez przypadek nie powielić błędu, jaki zdarza się wielu startupom technologicznym. Postanowiliśmy najpierw przeprowadzić beta testy na dużą skalę, aby dostarczyć na rynek sprawdzony i niezawodny sprzęt. Potrzebowaliśmy do tego realnych, wymagających klientów. Jednym z nich został Wydział Nauk Technicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, który poszukiwał wówczas dostawców drukarek 3D. Rywalizację o te dostawy wygraliśmy z kilkoma potężnymi i uznanymi w branży markami. Było dla nas niezwykle motywujące” - mówi Daniel Mańkowski, właściciel firmy Graften.

Drukarki Graften One na UWM obsługiwane są ciągle przez niezliczoną ilość zmieniających się użytkowników. Nie byłoby to możliwe bez odpowiedniego, przyjaznego użytkownikowi oprogramowania.

„Drukarki Graften One od czasu beta testów przeszły tak niewielkie, kosmetyczne modyfikacje jak udostępnienie wszystkich możliwości komunikacji (USB WiFi LAN MicroSD) czy dodatkowe wyciszenie które sprawia, że drukarka pracuje niemalże bezszelestnie. Żaden z betatesterów nie zgłosił nam żadnych poważniejszych uwag.” - podsumowuje Wojciech Kiński, współtwórca projektu.

Jak zdradza sam producent, firma prowadzi właśnie prace nad specjalnym oprogramowaniem, mającym rozwiązywać główne bolączki i problemy farm drukarek. Główną funkcjonalnością nowego oprogramowania będzie możliwość zarządzania „Modułowym Systemem Drukującym” (budowanym z drukarek Graften One) z jednego urządzenia sterującego.

 

Źródło: Graften

Strona główna Aktualności Wydarzenia Drukarki Graften One w rękach naukowców

Nasze propozycje

Hybrid Manufacturing Processes. Physical Fundamentals, Modelling and Rational Applications
Wit Grzesik, Adam Ruszaj

Hybrid Manufacturing Processes. Physical Fundamentals, Modelling and Rational Applications

Springer

This book explores, in a systematic way, various modes of hybridization for both conventional and...

Nikiel. Stopy specjalnego przeznaczenia
Zenon Pirowski

Nikiel. Stopy specjalnego przeznaczenia

Łukasiewicz – Krakowski Instytut Technologiczny

Najnowsza książka Zenona Pirowskiego to kompendium wiedzy o niklu i jego stopach. Przedstawiono w niej:...

Serwonapędy SIEMENS w praktyce inżynierskiej
Janusz Kwaśniewski, Ireneusz Dominik, Krzysztof Lalik, Mateusz Kozek

Serwonapędy SIEMENS w praktyce inżynierskiej

Wydawnictwo BTC

Książka w sposób metodyczny i przyjazny opisuje projektowanie serwonapędów bazujących na sterownikach...

Nowoczesne procesy obróbki skrawaniem
Red. naukowy Piotr Cichosz

Nowoczesne procesy obróbki skrawaniem

Wydawnictwo PWN

Przygotowana pod redakcją naukową prof. dr. hab. inż. Piotra Cichosza publikacja Nowoczesne procesy obróbki...

Nasi partnerzy