ENG FB kontakt

29.04.2024

Strona główna Aktualności Wydarzenia EMO Hannover zaprezentuje międzynarodowe technologie przemysłowe

EMO Hannover zaprezentuje międzynarodowe technologie przemysłowe

28-06-2023

EMO Hannover – wiodące światowe targi technologii produkcji – odbędą się w Hanowerze w Niemczech w dniach 18–23 września 2023 r. Na wystawie będzie można zobaczyć najnowocześniejsze rozwiązania w międzynarodowej technice produkcji i poznać kierunki jej rozwoju. Jesteśmy przekonani, że te targi mogą się w istotny sposób przyczynić do rozwoju przemysłu w Polsce – powiedział Markus Heering, dyrektor zarządzający organizatora EMO, czyli VDW (Niemieckiego Stowarzyszenia Producentów Obrabiarek), podczas konferencji prasowej 6 czerwca 2023 r. Polska jest jednym z blisko 40 krajów, w których odbędzie się EMO World Tour.

 

 

W tym roku spodziewany jest w Polsce wzrost PKB. Wzrost ten będzie generowany głównie przez górnictwo, przemysł przetwórczy i turystykę. Wymienione sektory gospodarki są silnie zorientowane na eksport. Przemysł generuje około 20% wyniku gospodarczego. Ponadto większość środków na inwestycje zostanie skierowana do branż: elektrotechnicznej, motoryzacyjnej, budowy maszyn i wyrobów metalowych.

Dla budowy stabilnego i nowoczesnego przemysłu kluczowe są nowoczesne obrabiarki i systemy produkcyjne. Na targach EMO w Hanowerze osoby reprezentujące polski przemysł, rząd i instytucje promujące inwestycje mogą uzyskać precyzyjne informacje na temat technologii, jakie można zastosować podczas realizacji planowanych projektów – wyjaśnił Heering.

Na ostatnich targach EMO Hannover 2019 pojawiło się ponad 2000 ekspertów z Polski. Łącznie targi odwiedziło około 116,7 tys. osób ze 149 krajów. Aż 51% z nich przybyło spoza Niemiec.

 

 

Rozwiązania z zakresu technologii produkcji umożliwiają transformację przemysłu

Technologie produkcyjne są czynnikiem stymulującym i napędzającym postęp techniczny w produkcji przemysłowej. Są one niezbędne dla stworzenia nowoczesnego i konkurencyjnego przemysłu w każdym kraju. Produktywność, jakość i elastyczność znajdują się na szczycie listy priorytetów. Wprowadzanie cyfryzacji stanowi dodatkowy impuls w realizacji wszystkich trzech celów.

Technologie produkcyjne są rozwiązaniem dla istniejących wyzwań po stronie klienta: zmieniający się popyt, szybszy rozwój produktów, mniejsze rozmiary partii, bardziej elastyczna produkcja. Procesy stają się bardziej wydajne i zrównoważone, przepływy pracy – bardziej elastyczne, pojawiają się nowe strategie wartości dodanej i modele biznesowe – powiedział Heering, obrazując efekty wymienionych zjawisk. Przemysł również musi produkować w zmieniających się warunkach ze względu na nowe priorytety polityczne, nowe prawa lub globalne porozumienia, takie jak Zielony Ład (Green Deal) w Europie.

„Innovate Manufacturing” to hasło przewodnie EMO Hannover. Z jednej strony oznacza zachętę dla klientów do inwestowania w nowe technologie. Z drugiej strony motywuje producentów do prezentowania swoich najnowszych rozwiązań.

 

 

Future Insights to reakcja na wyzwania stojące przed branżą

Technologie produkcyjne znajdują się w samym centrum procesu transformacji przemysłowej, ale jednocześnie stanowią część proponowanych rozwiązań. Temat przewodni EMO Hannover 2023 obejmuje tzw. Future Insights (wiedzę o przyszłości, spojrzenie w przyszłość).

The Future of Business koncentruje się na nowych rynkach, nowych modelach biznesowych, możliwościach i potencjale kultury innowacji w firmie, wprowadzaniu zwinnych (agilnych) metod i rozwoju wiedzy metodologicznej, zmianach w strukturach i metodach pracy. W tym zakresie EMO Hannover jest główną platformą know-how, nie tylko dla technologii, ale także dla organizacji, strategii i metod w przedsiębiorstwach.

The Future of Connectivity odnosi się do trendów związanych z przemysłem 4.0, przemysłowym internetem rzeczy (IIoT), cyfrowymi modelami biznesowymi, konserwacją predykcyjną, uczeniem maszynowym, łącznością, interoperacyjnością i sztuczną inteligencją, aplikacjami rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej. Obecnie IT i inżynieria oprogramowania są kluczowymi czynnikami dla technik produkcji, a eksploracja danych jest szansą dla nowych modeli biznesowych. Konektywność jest podstawą do tworzenia wertykalnych sieci w obrębie przedsiębiorstwa, a także horyzontalnych sieci z dostawcami i klientami w całym łańcuchu wartości. EMO Hannover 2023 zaprezentuje oba te aspekty, proponując nową ekspozycję skupiającą się na IoT w produkcji. W ten sposób chcemy zgromadzić wszystkie aspekty cyfrowej fabryki – deklarował Heering.

 

 

Otwarte standardy interfejsów do komunikacji między różnymi maszynami, urządzeniami i oprogramowaniem są podstawą networkingu. W Niemczech rozwój globalnego języka produkcji opartego na protokole OPC UA jest realizowany od kilku lat i jednocześnie promowany na arenie międzynarodowej pod marką umati. Cieszy się dużym zainteresowaniem na świecie. Podczas targów EMO Hannover 2023 zademonstrowane zostanie na żywo, przy udziale różnych producentów i systemów, działanie sieci od poziomu hali produkcyjnej po strukturę IT, wraz ze sposobami optymalizacji produkcji w oparciu o dane.

The Future of Sustainability in Production podejmie natomiast zagadnienie integracji zrównoważonego rozwoju – jeden z najbardziej palących obecnie problemów, już na etapie planowania inwestycji. Na targach zostaną zaprezentowane podejścia prewencyjne, rozwiązania i koncepcje dotyczące oszczędzania zasobów i neutralnego dla klimatu planowania produkcji i budowy fabryk, gospodarki o obiegu zamkniętym, tworzenia wartości w obiegu zamkniętym, energooszczędnej produkcji, zrównoważonych łańcuchów dostaw i projektowania bezpiecznych miejsc pracy – zapowiedział Heering, opisując rolę i zaangażowanie EMO Hannover. Obok licznych indywidualnych wystawców oferujących różnorodne rozwiązania strefa Future of Sustainability in Production prezentuje produkcję i łączy podejście naukowe z jego praktycznym zastosowaniem. Głównym obszarem zainteresowania jest tu efektywność energetyczna, temat dotychczas raczej pomijany, który ma jednak wielki potencjał.

 

 

Udział w targach zgłosiło już prawie 1600 wystawców z 42 krajów, w tym wiele firm z krajów będących czołowymi dostawcami do Polski, czyli z Niemiec, Włoch, Chin, Belgii i Tajwanu. Poza tym pojawi się wiele interesujących rozwiązań technicznych, które mogą mieć istotne znaczenie dla przyszłości firm. EMO Hannover jest właściwą platformą do ich bezpośredniego porównania i oceny, a w razie potrzeby do znalezienia kompetentnych partnerów, ze względu na szeroką reprezentację w całym łańcuchu wartości dodanej i prezentację pełnego globalnego asortymentu – podsumował Heering.

 

 

Źródło: Deutsche Messe

Strona główna Aktualności Wydarzenia EMO Hannover zaprezentuje międzynarodowe technologie przemysłowe

Zamów NEWSLETTER

Nasze propozycje

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.
Stanisław Adamczak

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych" to kompendium poświęcone tematyce pomiarów i analizy...

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych
Jacek Banasiak, Katarzyna Szymańska-Dębowska

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Układy dynamiczne" to podręcznik związany z analizą układów dynamicznych, którą można zastosować w różnych...

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka
Joel L. Schiff (Tłum.: W. Sikorski)

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Matematyczny wszechświat" to wciągająca opowieść, która odkrywa przed czytelnikami prawa matematyczne...

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach
Tomasz Trzepieciński

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach

Wydawnictwo Naukowe PWN

W książce Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach przedstawiono specyfikę zjawiska tarcia...

Nasi partnerzy