ENG FB kontakt

05.03.2024

Strona główna Aktualności Wydarzenia Firma Rumet rozwija się dzięki cobotom

Firma Rumet rozwija się dzięki cobotom

06-12-2023

W firmie Rumet – produkującej armaturę mosiężną – automatyzacja umożliwiła zwiększenie mocy produkcyjnych, standaryzację i podniesienie jakości wyrobów. Wdrożenie 11 robotów współpracujących pozwoliło na podniesienie wydajności od 65% do 300% w zależności od stanowiska i realizację nowych zleceń. Wsparcie integracji, szkolenia oraz doradztwo techniczne zapewniła firma ProCobot.

Rumet to polska firma z siedzibą w Ostrołęce zajmująca się produkcją kształtek mosiężnych do instalacji sanitarnych, elementów instalacji fotowoltaicznych, obróbką skrawaniem i galwanizacją. Przedsiębiorstwo na drodze rozwoju napotkało wyzwania w postaci niedoboru wykwalifikowanych pracowników produkcyjnych oraz potrzeby zapewnienia wysokiej, powtarzalnej jakości wyrobów. Jednak największą bolączką była konieczność ograniczania przyjmowania nowych zleceń spowodowana wyczerpaniem mocy produkcyjnych. Odpowiedzią okazała się automatyzacja i wdrożenie cobotów UR. Pierwsze dwa zostały uruchomione w 2015 roku do obsługi maszyn transferowych. Obecnie flota 11 cobotów obsługuje czynności związane z załadunkiem maszyn CNC oraz maszyn transferowych zajmujących się obróbką skrawaniem kształtek.

 

Zdecydowaliśmy się na coboty Universal Robots ze względu na łatwość ich wdrożenia i obsługi, wszechstronność i zdolność dopasowania się do zmiennych potrzeb w naszym zakładzie. Produkując części dla innych podmiotów, musimy być gotowi na realizację zamówień o różnym asortymencie i wolumenie. Coboty UR pomagają nam wchodzić w nowe współprace i oferować niezmiennie wysoką jakość produktów – powiedział Radosław Rudzik, właściciel Rumetu.

 

Zastosowanie cobotów rozwiązało również problemy z pozyskaniem nowych pracowników, a tym już zatrudnionym można było powierzyć bardziej ambitne zadania.

Roboty współpracujące przejęły proste, powtarzalne czynności, dzięki czemu dotychczasowi operatorzy obrabiarek mogli się zająć bardziej skomplikowanymi pracami. Przed wprowadzeniem robotów współpracujących jeden pracownik musiał sobie poradzić z równoczesną obsługą dwóch maszyn.

 

Obecnie dwie osoby na zmianie wystarczą, by zaprogramować i nadzorować pracę ośmiu cobotów współpracujących z tokarkami CNC, a trzecia zajmuje się programowaniem i obsługą dwóch cobotów współpracujących z maszynami transferowymi – powiedział Radosław Rudzik. – „Odzyskaliśmy” wykwalifikowanych pracowników ku zadowoleniu obu stron. Specjaliści wykonują lżejszą, bardziej odpowiedzialną, ciekawszą i lepiej płatną pracę, a firma może przyjmować więcej zamówień i się rozwijać – dodał.

 

Wdrożenie cobotów w Rumecie zaowocowało wzrostem wydajności. Firma szacuje, że w zależności od stanowiska i obrabianego elementu wyniósł on od 65% do nawet 300%. Efektywności produkcji dodatkowo sprzyjają łatwość przezbrojenia cobota, co zajmuje specjalistom z Rumetu od 2 do 4 godzin, oraz możliwość wykorzystania chwytaków wyposażonych w przystosowane do danego elementu palce. Te ostatnia bowiem pracownicy samodzielnie projektują i drukują w zakładzie na drukarce 3D. Wszystko to znacząco poprawiło potencjał firmy i umożliwiło jej szybki rozwój. W czerwcu został uruchomiony nowy dział firmy – galwanizernia.

 

Rumet to przykład przedsiębiorstwa, które postawiło na automatyzację, by się rozwijać – podsumował Daniel Niepsuj, Area Sales Manager w Universal Robots. – To już wyraźny trend, który obserwujemy w Polsce. Przy coraz bardziej wymagającym i konkurencyjnym rynku, a także biorąc pod uwagę pogłębiające się zmiany demograficzne, które wyraźnie wpływają na rynek pracy, przejście w stronę produkcji opartej na paradygmatach przemysłu 4.0 jest coraz powszechniejszą praktyką. Robotyzacja współpracująca jest jednak czymś idącym dalej, w stronę przemysłu 5.0, gdyż zachowuje aspekt ludzki produkcji. Jest to zgodne z filozofią Universal Robots – dążymy do świata, w którym ludzie pracują z robotami, a nie jak roboty – dodał.

 

Universal Robots jest wiodącym producentem robotów współpracujących (cobotów) wykorzystywanych w wielu branżach oraz w edukacji. Założona w 2005 r. duńska firma Universal Robots z siedzibą w Odense dąży do stworzenia świata, w którym ludzie pracują z robotami, a nie jak roboty. Jej misja jest prosta: „Automatyzacja dla każdego. Wszędzie”.

Od momentu wprowadzenia na rynek pierwszego na świecie komercyjnego cobota w 2008 r. Universal Robots rozwinął portfolio produktów o szerokim zasięgu i ładowności oraz sprzedał ponad 75 tys. cobotów na świecie. Wokół technologii cobotów rozwinął się rozległy ekosystem tworzący innowacje, zapewniający klientom wybór spośród szerokiej gamy komponentów, zestawów i rozwiązań do każdego zastosowania.

 

Źródło: www.universal-robots.com

Galeria

Strona główna Aktualności Wydarzenia Firma Rumet rozwija się dzięki cobotom

Zamów NEWSLETTER

Nasze propozycje

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.
Stanisław Adamczak

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych" to kompendium poświęcone tematyce pomiarów i analizy...

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych
Jacek Banasiak, Katarzyna Szymańska-Dębowska

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Układy dynamiczne" to podręcznik związany z analizą układów dynamicznych, którą można zastosować w różnych...

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka
Joel L. Schiff (Tłum.: W. Sikorski)

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Matematyczny wszechświat" to wciągająca opowieść, która odkrywa przed czytelnikami prawa matematyczne...

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach
Tomasz Trzepieciński

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach

Wydawnictwo Naukowe PWN

W książce Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach przedstawiono specyfikę zjawiska tarcia...

Nasi partnerzy