ENG FB kontakt

03.10.2024

Strona główna Aktualności Wydarzenia Fritz Studer AG: perspektywy są obiecujące

Fritz Studer AG: perspektywy są obiecujące

Podsumowanie roku 2022 i plany na rok bieżący

Monika Kaczmarek   |   06-03-2023

Fritz Studer AG – światowy producent precyzyjnych szlifierek cylindrycznych – zaprosił w lutym 60 dziennikarzy z całego świata na coroczną konferencję prasową w siedzibie firmy w Steffisburgu w Szwajcarii. Przedstawiciele koncernu ogłosili, że w 2022 r. znacznie zwiększyła się sprzedaż, a perspektywy na 2023 r. wyglądają równie obiecująco przy dużym portfelu zamówień.

 

Od lewej: Stephan Stoll, Jens Bleher, Sandro Bottazzo i Daniel Huber

 

Firma Studer poinformowała, że z powodzeniem poradziła sobie z wyzwaniami związanymi z łańcuchem dostaw, przed którymi stanęli wszyscy producenci obrabiarek w zeszłym roku, i – co imponujące – przez cały czas utrzymywała konkurencyjne i niezawodne terminy dostaw. Było to możliwe dzięki podejściu do łańcucha dostaw opartemu na ryzyku, które stosuje od kilku lat, a które polega na minimalizowaniu zależności od jednego źródła tam, gdzie to możliwe.

Dyrektor generalny Studer, Jens Bleher, otwierając konferencję prasową, powiedział: Dokładnie 111 lat temu Fritz Studer założył swoją firmę tutaj, w Steffisburgu, i od tego czasu jako pionier szlifowania cylindrycznego przedstawiał niezliczone innowacje techniczne. To długa, wspaniała tradycja, którą będziemy kontynuować w przyszłości.

Był to trzeci najlepszy rok w historii naszej firmy pod względem liczby zamówień, a oczekiwania zostały znacznie przekroczone we wszystkich regionach sprzedaży. Niektóre kraje, np. Turcja, odnotowały nawet najwyższą liczbę zamówień w historii firmy Studer. Podsumowując, po raz kolejny udało nam się umocnić naszą pozycję na najważniejszych rynkach świata i zwiększyć w nich udział – dodał Sandro Bottazzo, CSO Studer.

W 2022 r. prawie wszystkie rynki międzynarodowe odnotowały wzrost zamówień, z czego 37% pochodziło od nowych klientów. Ponadto grudzień ubiegłego roku był drugim najlepszym miesiącem w historii firmy, a zwłaszcza w sektorze lotniczym i energetycznym. Segmenty produkcji narzędzi, form i maszyn pozostały stabilne, podczas gdy segment inżynierii precyzyjnej wraz z małymi i średnimi dostawcami oraz producentami kontraktowymi pozostał największym pojedynczym sektorem.

Z mniej optymistycznych wiadomości: sektor motoryzacyjny odnotował spadek, co szczególnie wpłynęło na popyt na maszyny produkcyjne. Jednakże nasze dobre pozycjonowanie i szerokie portfolio bardzo pomagają przezwyciężać takie problemy – zauważył Bottazzo.

 

 

Bogate portfolio

Sukces firmy Studer opiera się na szerokim portfolio maszyn, które spełniają różnorodne wymagania klientów. W ubiegłym roku ogromnym powodzeniem cieszyły się szlifierki uniwersalne oraz do wałków i otworów. Bestsellerem po raz kolejny była wszechstronna, uniwersalna szlifierka cylindryczna S33 CNC, przeznaczona do obróbki małych i dużych przedmiotów zarówno w produkcji jednostkowej, jak i seryjnej. Niewiele ustępowały jej bardziej zaawansowane popularne modele: S31 i S41.

W sprzedaży szlifierek do wałków Studer osiągnął drugi najlepszy roczny wynik w swojej historii. Kolejnym obszarem, który osiągnął rekordowy poziom, była opatentowana przez firmę technologia WireDress.

Jak stwierdził Bottazzo: Wszystkie obszary działalności związanej z obsługą klienta również radziły sobie bardzo dobrze, a usługi serwisowe i konserwacja maszyn ustanowiły nowe rekordy. W 2023 r. nadal będziemy rozwijać obszary obsługi klienta, aby zapewnić jeszcze lepszą wydajność i być jeszcze bliżej naszych klientów.

Rok 2022 przyniósł także liczne nowości i poszerzenie asortymentu produktów. Daniel Huber, dyrektor techniczny w firmie Studer, zauważył: Dzięki naszym wyjątkowym produktom – innowacyjnym rozwiązaniom dostosowanym do konkretnych zastosowań – możemy jeszcze lepiej zaspokajać potrzeby klientów. Na rynku chińskim pojawiła się np. uniwersalna szlifierka do wałków KC33 CNC najnowszej generacji, a także ecoGrinder – klienci mają teraz do dyspozycji ekonomiczne rozwiązanie podstawowe – i znalazły one już wielu nabywców w tym kraju.

 

 

Koncepcja monitorowania zużycia energii

Jak poinformował Huber: W 2022 r. prezentowaliśmy innowacje na niemal wszystkich dużych targach. Miał na myśli przede wszystkim maszynę produkcyjną S36 pokazaną w ramach GrindingHub 2022 w Stuttgarcie. Szlifierka wypełnia lukę w ofercie między S11 a S22 i jest szczególnie dobrze przystosowana do zastosowań w elektromobilności – jest dostępna z opcją innowacyjnej koncepcji monitorowania zużycia energii. Z kolei podczas BIMU w Mediolanie wprowadzono na rynek nową S100 – standardowe rozwiązanie w dziedzinie uniwersalnych szlifierek CNC do otworów z możliwością szlifowania zewnętrznego.

Rewolucyjna i obejmująca wiele marek architektura sprzętu i oprogramowania United Grinding Group znajduje zastosowanie w coraz większej liczbie maszyn. C.O.R.E. oferuje inteligentne połączenie kilku maszyn w sieć, dowolnie konfigurowalną i przyjazną dla użytkownika obsługę oraz kompleksowe monitorowanie stanu maszyny i procesu obróbki. C.O.R.E. ma nowoczesny, wielkoformatowy wyświetlacz dotykowy z intuicyjną obsługą i licznymi opcjami wizualizacji dla bardziej wydajnej produkcji. W 2022 r. Studer był już w stanie przekonwertować na C.O.R.E. cztery typy maszyn. W nadchodzącym roku będzie kontynuował takie dostosowanie w odniesieniu do pozostałych modeli szlifierek.

Tylko producenci, którzy oferują inteligentne maszyny z intuicyjną obsługą, cyfrowymi systemami wspomagania i monitorowania, opcjami automatyzacji, a także wydajnym zarządzaniem procesami, odniosą sukces w przyszłości – stwierdził Huber.

Regularne i systematyczne inwestycje we wszystkich obszarach są częścią filozofii firmy Studer. Jesteśmy przekonani, że dzięki temu nasze rozwiązania utrzymają konkurencyjność, a maszyny Studer „Made in Switzerland” będą miały mocną pozycję na rynku światowym w dłuższej perspektywie – podsumował Stoll.

Po przeprojektowaniu i modernizacji montażu w ciągu ostatnich kilku lat skupiono się na produkcji komponentów i podzespołów. W 2022 r. kilka projektów przyczyniło się do zapewnienia, że zasoby produkcyjne firmy pozostają najnowocześniejsze, ze szczególnym naciskiem na automatyzację i cyfryzację. W nadchodzącym roku odnowione i rozbudowane zostaną rozwiązania do produkcji wałów wrzecionowych, a do 2025 r. planowana jest kompleksowa modernizacja rozwiązań do infrastruktury magazynowo-logistycznej.

 

Monika Kaczmarek

Strona główna Aktualności Wydarzenia Fritz Studer AG: perspektywy są obiecujące

Nasi partnerzy