ENG FB kontakt

09.09.2024

Strona główna Aktualności Wydarzenia INDEX Open House 2024 – nowa lokalizacja i nowe maszyny

INDEX Open House 2024 – nowa lokalizacja i nowe maszyny

Monika Kaczmarek   |   23-05-2024

Grupa INDEX ze swoimi markami INDEX i TRAUB od ponad 110 lat zalicza się do wiodących światowych producentów tokarek CNC, jedno- i wielowrzecionowych produkcyjnych automatów tokarskich, automatów tokarskich wzdłużnych, centrów tokarsko-frezarskich oraz dostawców związanych z nimi usług.

 

 

Tegoroczne Dni Otwarte Grupy INDEX odbyły się na początku kwietnia, po raz pierwszy w nowym Centrum Obsługi Klienta INDEX w Deizisau niedaleko Stuttgartu w Niemczech. Jak co roku odwiedzający mogli się spodziewać interesującego programu obejmującego: obrabiarki w akcji, rozwiązania automatyzacji w najróżniejszych konfiguracjach, a także prezentacje i rozmowy z ekspertami z działu zarządzania przemysłem oraz specjalistami w dziedzinie technologii i automatyzacji.

 

Centra tokarsko-frezarskie do elastycznej i wysoko produktywnej obróbki mają specjalne znaczenie. Na przykładzie centrum tokarsko-frezarskiego firma zademonstrowała, jak może wyglądać w pełni zautomatyzowane rozwiązanie produkcyjne. Eksperci w dziedzinie obróbki wzbogacili maszynę o moduł robota iXcenter, który można rozbudowywać z dwóch stron za pomocą kolejnych modułów. To rozwiązanie automatyzacyjne było dodatkowo wyposażone w stację kontrolno-pomiarową, która w połączeniu z oprogramowaniem pomiarowym i interfejsem w pętli zamkniętej INDEX pozwala na automatyzację procesu kontroli.

 

Obrabiarka G320 także uzyskała nowe, zewnętrzne rozszerzenie magazynu narzędzi INDEX iXtools, które można skonfigurować dla dowolnego centrum tokarsko-frezarskiego INDEX. iXtools to kompleksowe rozszerzenie zintegrowanego magazynu narzędzi maszyny, które oferuje nieograniczony dostęp do aż 396 dodatkowych narzędzi.

Inne maszyny prezentowane na wystawie, takie jak INDEX G220 pokazany po raz pierwszy w wersji długiej, INDEX G200.2 z iXcenter czy TRAUB TNX200, prezentowały szeroką gamę opcji tokarsko-frezarskich dostępnych w firmie INDEX. Na wystawie nie mogło zabraknąć także tokarek uniwersalnych. Tokarka TRAUB TNA500 jest obecnie dostępna również w wersji o maksymalnej długości toczenia do 1200 mm, a także z 18 stacjami narzędziowymi, co jeszcze rozszerza możliwości obróbki.

 

Kompaktowa, precyzyjna, szybka – koncepcja automatów tokarskich marki TRAUB z przesuwnym i stałym wrzeciennikiem jest dopasowana do zadań realizowanych na co dzień przez użytkowników. Tym, co imponuje w kompaktowym modelu TRAUB TNL32, jest nie tylko jego niezwykle wysoka dynamika, lecz również bardzo mała powierzchnia. Zaprezentowano też automaty tokarskie z przesuwnym/stałym wrzeciennikiem – TRAUB TNL20 i TRAUB TNL12. Od 2020 r. można łatwo przezbroić automat TNL12 ze stałym wrzeciennikiem na przesuwny z tuleją prowadzącą, podobnie jak wyższe modele.

 

Automaty tokarskie INDEX zostały opracowane z myślą o szybkiej i zoptymalizowanej pod względem kosztów produkcji typowych elementów toczonych, jak również złożonych geometrycznie detali. Elastyczność technologii CNC w połączeniu z szybkością pracy automatów klasycznych pozwala na ekonomiczną produkcję małych i średnich serii. To samo dotyczy aktualnej wersji ABC, która wyróżnia się zwłaszcza górną głowicą rewolwerową. Oprócz ruchu w osi Y oferuje elektroniczną oś indeksującą, regulację wysokości i możliwość montażu podwójnych oprawek narzędziowych.

 

Automat tokarski INDEX C200 jest znany z wysokiej wydajności obróbki prętów i podobnie jak INDEX ABC jest dostępny ze sterowaniem Siemens lub Fanuc. Zaprezentowano również INDEX C200 z automatyzacją INDEX iXcenter.

Wielowrzecionowy automat tokarski INDEX MS24-6, wyposażony w magazyn załadunku prętów MBL, oferuje sześć wrzecion. Poza tym ta wersja maszyny pozwala na zastosowanie nieco większej średnicy pręta niż jej poprzedniczka, MS22-6, ale pozostaje kompaktowa i wyposażona w mnóstwo funkcji. Biorąc pod uwagę malejącą wielkość partii, coraz ważniejsza staje się w produkcji koncepcja zoptymalizowanego przezbrajania. Istotnym elementem jest system szybkiego mocowania oprawek INDEX ze zintegrowanym ząbkowaniem W na suporcie poprzecznym.

 

Podczas Dni Otwartych swoją ofertę zaprezentowało również 18 firm partnerskich. Najwięcej miejsca zajęli One Click Metal (w którym firma INDEX jest większościowym udziałowcem) i Makino. One Click Metal zaprezentował przykłady kompleksowych rozwiązań w zakresie druku 3D z metalu małych i średnich komponentów, a japoński producent obrabiarek premium Makino – z którym INDEX nawiązał współpracę w ramach globalnego partnerstwa dystrybucyjnego – zaprezentował 5-osiowe poziome centrum obróbkowe N2-5XA.

 

Oprócz odkrywania maszyn INDEX i TRAUB uczestnicy mieli możliwość ugruntowania swojej wiedzy na ważne tematy techniczne. Dni Otwarte obfitowały w prezentacje i rozmowy z ekspertami w dziedzinie frezowania, łuszczenia i szlifowania kół zębatych, a także automatyzacji, zaopatrzenia, remontów i zarządzania produkcją. Była również możliwość zobaczenia hal produkcyjnych i przekonania się, w jaki sposób powstają obrabiarki.

 

W trakcie wystawy odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiciele firmy przekazali aktualne informacje na temat rozwoju biznesu, nowych maszyn i usług oraz prognoz na bieżący rok. Pod koniec maja planowane jest otwarcie polskiego oddziału firmy INDEX.

 

Monika Kaczmarek

 

  W roku przypadającym na 110-lecie działalności firmy INDEX Dni Otwarte po raz pierwszy odbyły się w nowej siedzibie w Deizisau. Jest to lokalizacja stworzona z myślą o tej imprezie, gdzie od teraz wydarzenie będzie się odbywać cyklicznie. To tutaj będzie również rozwijany dział wdrażania nowych technologii i testów obróbki z myślą o indywidualnych potrzebach klientów – powiedział Radosław Wyszyński Sales Manager Poland w firmie INDEX. Dni Otwarte pełnią bardzo ważną, jeżeli nie najważniejszą rolę w kalendarzu wystawowym INDEX Werke. Mamy możliwość zaprezentować pełne portfolio produkowanych obrabiarek, począwszy od wielorewolwerowych tokarek produkcyjnych, przez automaty tokarskie i centra tokarsko-frezarskie, na automatach wielowrzecionowych kończąc. Dodatkowym atutem jest interakcja z każdym odwiedzającym nas klientem. Zapewnia to najlepsze zrozumienie indywidualnych potrzeb oraz natychmiastowe znajdowanie odpowiedzi w trakcie dyskusji z ekspertami w bliskiej odległości od finalnie oferowanej maszyny. INDEX to od wielu lat nie tylko producent tokarek, ale również kompletnych systemów automatyzacji oraz kontroli procesu w pętli zamkniętej. Rozwiązania te cieszą się co raz większą popularnością również na polskim rynku, czego dowodem są kompletne instalacje z robotem oraz systemem pomiarowym wykonane w ostatnich latach. Wraz z otwarciem oddziału INDEX w Polsce pod koniec maja klienci będą mogli liczyć na jeszcze lepsze wsparcie na swoim lokalnym rynku. Więcej szczegółów zaprezentujemy na targach MACH-TOOL w Poznaniu, na naszym stoisku numer 23 w hali 3. Zapraszamy!

 

Strona główna Aktualności Wydarzenia INDEX Open House 2024 – nowa lokalizacja i nowe maszyny

Zamów NEWSLETTER

Nasze propozycje

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.
Stanisław Adamczak

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych" to kompendium poświęcone tematyce pomiarów i analizy...

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych
Jacek Banasiak, Katarzyna Szymańska-Dębowska

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Układy dynamiczne" to podręcznik związany z analizą układów dynamicznych, którą można zastosować w różnych...

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka
Joel L. Schiff (Tłum.: W. Sikorski)

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Matematyczny wszechświat" to wciągająca opowieść, która odkrywa przed czytelnikami prawa matematyczne...

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach
Tomasz Trzepieciński

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach

Wydawnictwo Naukowe PWN

W książce Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach przedstawiono specyfikę zjawiska tarcia...

Nasi partnerzy