ENG FB kontakt

15.06.2024

Strona główna Aktualności Wydarzenia Jakość jest priorytetem

Jakość jest priorytetem

05-01-2024

Od ponad 30 lat turecka firma SELSA dostarcza międzynarodowym klientom w przemyśle motoryzacyjnym wysokiej jakości komponenty. Teraz, dzięki pięciu nowym szlifierkom cylindrycznym firmy STUDER, znacząco poszerzyła swoje pole działania. Siedziba SELSA znajduje się w Bursie, na północnym zachodzie Turcji. Miasto to, położone nad Morzem Marmara, o znaczeniu historycznym i zamieszkane przez miliony ludzi, znajduje się około półtorej godziny jazdy samochodem od Stambułu i jest jednym z najważniejszych ośrodków przemysłowych w kraju, zwłaszcza dla branży motoryzacyjnej.

Cem Dizdar, dyrektor zarządzający SELSA, opowiada, że jego rodzina uciekła z byłej Jugosławii do Turcji podczas wojny. Wówczas nikomu by nie przyszło do głowy, że to wydarzenie doprowadzi do założenia jednej z czołowych firm w sektorze obróbki w kraju. Jego ojciec – inżynier mechanik wykształcony w Niemczech – założył firmę od podstaw w 1992 r. Wtedy tylko garstka ludzi pracowała na niewielkiej przestrzeni – obecnie około 280 wykwalifikowanych pracowników produkuje precyzyjne części dla międzynarodowej klienteli, przede wszystkim w sektorze motoryzacyjnym, w nowoczesnym zakładzie o powierzchni 7 tys. m2, działającym przez całą dobę. Ostatnio w produkcję włączono pięć uniwersalnych szlifierek cylindrycznych CNC od firmy STUDER.

Czy istnieje bardziej prestiżowa marka szlifierek niż STUDER? – pyta retorycznie Dizdar, uzasadniając zakup czterech maszyn favorit i jednej favorit CNC. – Nie chcieliśmy kompromisów pod względem jakości i precyzji przy tej inwestycji.

To, co zbudował i osiągnął mój ojciec, Selami Dizdar, przepełnia mnie dumą i wdzięcznością. Mamy doskonały zespół i dobrze skoordynowany system – ocenia. Jednak naturalne jest, że młodsze pokolenie ma nową perspektywę, a siła innowacji jest dzisiaj szczególnie istotna w branży motoryzacyjnej, która przechodzi gwałtowne zmiany. Przejście na silniki elektryczne czy coraz surowsze przepisy dotyczące emisji CO2 to tylko dwa przykłady. Dla dyrektora zarządzającego dywersyfikacja bazy klientów i skupienie się na wysokiej technologii to istotne cele strategiczne firmy. SELSA inwestuje około 4,7% swojego budżetu w badania i rozwój i jest kwalifikowana przez państwo tureckie jako ośrodek badawczo-rozwojowy w dziedzinie inżynierii mechanicznej.

Zakup pięciu uniwersalnych szlifierek cylindrycznych CNC od STUDER jest częścią tej strategii – wyjaśnia Dizdar. – Dokonaliśmy tej inwestycji w związku z nowym dużym zamówieniem dla międzynarodowego dostawcy pomp do układów kierowniczych i przekładni. Maszyny STUDER produkują obecnie około 700 tys. wałków napędowych do pomp sterujących rocznie. Otrzymaliśmy od klienta bardzo precyzyjne specyfikacje i ścisłe tolerancje dla złożonych geometrii. Maszyny STUDER umożliwiają efektywną masową produkcję technicznie wymagających elementów. Odegrały dużą rolę w otrzymaniu tego zamówienia i możliwości jego zrealizowania.

 


Park maszynowy z nowo nabytymi szlifierkami firmy STUDER

 

Ale jak doszło do zakupu pięciu maszyn STUDER? Odpowiedź zna Atilla Aydin, menedżer ds. sprzedaży STUDER w Turcji, który osobiście doradzał firmie SELSA: Bacznie przyglądaliśmy się wymaganiom geometrycznym elementów oraz pożądanym wolumenom produkcji i mieliśmy je sprawdzone przez naszych inżynierów i specjalistów – wyjaśnia. Zaawansowana technologia szlifowania, wysokiej jakości komponenty, stabilna termicznie rama maszyny wykonana z mineralnego odlewu Granitan® oraz prosta obsługa w oprogramowaniu StuderPictogramming – maszyna STUDER favorit zapewnia wysoką precyzję elementów i optymalne procesy operacyjne. Jest odpowiednia do uniwersalnego zastosowania zarówno w produkcji pojedynczej, jak i masowej. Działa z dużą prędkością i nie idzie na żadne kompromisy pod względem jakości i precyzji – opisuje Aydin. Dobra opłacalność maszyny przekłada się na unikalną wartość na rynku.

 


Od lewej: İsmail Hanedar (szef produkcji), Cem Dizdar (właściciel), Atilla Aydin (menedżer sprzedaży STUDER)

 

SELSA to nowoczesna międzynarodowa firma. Wartości takie jak zapewnienie jakości, bezpieczeństwo zawodowe i ochrona środowiska są integralną częścią kultury korporacyjnej, podobnie jak szacunek dla ludzi, niezależnie od płci, religii czy pochodzenia etnicznego. Dla Dizdara, partnerstwa biznesowe to więcej niż jednorazowe transakcje; ceni długoterminowe relacje oparte na zaufaniu. To świetne, że wyznajemy podobne wartości co STUDER – mówi dyrektor zarządzający.

Współpraca z producentem w zakresie optymalizacji procesów po uruchomieniu maszyn STUDER doprowadziła do stworzenia sali z kontrolowaną temperaturą pracy. To swego rodzaju małe laboratorium. Jesteśmy bardzo dumni z precyzji, jaką osiągamy podczas szlifowania wałków napędowych, a nasz klient jest zadowolony – podsumowuje Dizdar. Szkolenia dostarczone przez STUDER dla pracowników również przyczyniły się do podniesienia efektywności i jakości.

 


Wałek napędowy do pomp hydraulicznych układów kierowniczych

 

Turcja jest wyjątkowo atrakcyjna dla międzynarodowych firm ze względu na kompetencje i korzystne warunki produkcji, a ponadto zbliża się premiera pierwszej tureckiej marki samochodów elektrycznych. Mając możliwość produkcji wysoko zaawansowanych technicznie komponentów w dużych ilościach dzięki tym maszynom, mamy przewagę konkurencyjną i z niecierpliwością oczekujemy kontynuacji naszej współpracy ze STUDER – mówi Dizdar.

 


Od lewej: İsmail Hanedar (szef produkcji), Cem Dizdar (właściciel), Tayfun Keskin (szef kontroli jakości)

 

STUDER favorit w skrócie

  • Favorit to uniwersalna szlifierka cylindryczna CNC do produkcji jednostkowej i seryjnej krótkich i długich elementów roboczych.
  • Odległość między osiami wynosi: 400/650/1000/ /1600 mm, a wysokość osi wynosi 175 mm.
  • Elementy robocze o maksymalnej wadze 150 kg.
  • Możliwość szlifowania zewnętrznego i wewnętrznego w jednym ustawieniu.
  • Rama maszyny z mineralnego odlewu Granitan® S103 w dużym stopniu kompensuje krótkoterminowe wahania temperatury.
  • Bardzo proste programowanie dzięki StuderPictogramming.
  • Programowanie StuderWIN (opcjonalne) do tworzenia programów szlifowania i obróbkowych na zewnętrznym komputerze PC.
  • Możliwość dostosowania do szerokiej gamy zadań szlifowania poprzez wybór z wielu opcji, takich jak: system pomiarowy, system wyważania, detekcja kontaktu i pozycjonowanie podłużne.

 

Żródło: STUDER

 

Strona główna Aktualności Wydarzenia Jakość jest priorytetem

Zamów NEWSLETTER

Nasze propozycje

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.
Stanisław Adamczak

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych" to kompendium poświęcone tematyce pomiarów i analizy...

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych
Jacek Banasiak, Katarzyna Szymańska-Dębowska

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Układy dynamiczne" to podręcznik związany z analizą układów dynamicznych, którą można zastosować w różnych...

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka
Joel L. Schiff (Tłum.: W. Sikorski)

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Matematyczny wszechświat" to wciągająca opowieść, która odkrywa przed czytelnikami prawa matematyczne...

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach
Tomasz Trzepieciński

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach

Wydawnictwo Naukowe PWN

W książce Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach przedstawiono specyfikę zjawiska tarcia...

Nasi partnerzy