ENG FB kontakt

24.04.2024

Strona główna Aktualności Wydarzenia Konkurencyjność małych i średnich firm w dobie cyfrowej

Konkurencyjność małych i średnich firm w dobie cyfrowej

07-03-2024

Firma Dassault Systèmes przedstawiła wyniki badania analizującego trendy, które pozwalają startupom oraz małym i średnim firmom prześcignąć większe organizacje posiadające bardziej ugruntowane procesy oraz struktury korporacyjne. Sztuczna inteligencja, kompetencje w zakresie cyberbezpieczeństwa i cyfrowe platformy wzmacniają konkurencyjność mniejszych firm – jak wynika z badania zrealizowanego przez CITE Research.

Ankieta przeprowadzona wśród 1000 pracowników sektora technologicznego w Stanach Zjednoczonych i Europie (w Wielkiej Brytanii, we Francji, w Niemczech i we Włoszech) pokazuje trendy w zakresie sztucznej inteligencji, transformacji cyfrowej, ale także identyfikuje luki kompetencyjne. Respondenci zwrócili uwagę na sztuczną inteligencję, obawy związane z cyberbezpieczeństwem oraz koszty transformacji cyfrowej, przy jednoczesnym deficycie kompetencji, który wpływa m.in. na czas wprowadzania produktów na rynek i przychody. Wyniki badań wskazują na możliwości, z jakich mniejsze firmy mogą skorzystać dzięki sztucznej inteligencji, odpowiednim umiejętnościom i platformom cyfrowym.

Niewykorzystane możliwości sztucznej inteligencji, umiejętności w zakresie IT i cyberbezpieczeństwa oraz dostępność platform cyfrowych to niektóre z tematów wyłaniających się z ankiety. Badanie zostało wykonane przez niezależną firmę badawczą CITE Research.

Respondenci zostali zapytani m.in. o to, jak postrzegają narzędzia sztucznej inteligencji w miejscu pracy, o obawy związane z kwestiami cyberbezpieczeństwa, konsekwencje braku umiejętności w zakresie IT i cyberbezpieczeństwa, a także o poziom transformacji cyfrowej firm, w których pracują. Oto kluczowe wnioski wyłaniające się z raportu:

● Sztuczna inteligencja radykalnie zmieni przemysł i społeczeństwo, ale ze względu na niewykorzystane możliwości i początkowe niezrozumienie pełnych korzyści z niej płynących, to startupy oraz małe i średnie firmy zyskają przewagę, wykorzystując kluczowe możliwości obliczeniowe.

● 84% firm zezwala na używanie sztucznej inteligencji, a 68% korzystało już z chatbotów, ale to inne, ważniejsze funkcje – takie jak projektowanie wspomagane maszynowo, integracje i uczenie maszynowe – mogą znacząco zwiększyć wydajność użytkowników.

● 64% respondentów zgadza się, że coraz trudniej jest znaleźć pracowników posiadających umiejętności niezbędne do konkurowania na rynku. 73% ankietowanych jest zaniepokojonych kwestiami cyberbezpieczeństwa, ale tylko 40% badanych firm dysponuje pracownikami wyposażonymi w umiejętności pozwalające zagospodarować ten obszar.

● Wśród konsekwencji braku umiejętności w zakresie cyberbezpieczeństwa w badaniu wymieniono: wyższe koszty produktów i usług, kwestie bezpieczeństwa, wolniejszy czas wprowadzania produktów na rynek i niższe przychody. Ujawnia to obszary, w których mniejsze firmy mogą poprawić swoje działanie dzięki zestawom odpowiednich kompetencji.

● 87% organizacji widzi przestrzeń do rozwoju procesów cyfrowej transformacji. Ponad jedna trzecia dużych firm postrzega koszty wdrożenia i konieczność zdobycia umiejętności zarządzania transformacją cyfrową jako bariery w jej przeprowadzeniu, co daje szansę mniejszym firmom na zdobycie kluczowych możliwości poprzez wykorzystanie platform cyfrowych.

Chcieliśmy zbadać tematy, które aktualnie wpływają na naszą społeczność SOLIDWORKS i 3DEXPERIENCE Works. Trendy wyłaniające się z tej ankiety podkreślają wyjątkowe korzyści, na jakie mogą liczyć mniejsze firmy, jeśli postawią na elastyczność, innowacyjność i współpracę – powiedział Gian Paolo Bassi, Senior Vice President 3DEXPERIENCE Works, Dassault Systèmes. – Nasze aplikacje SOLIDWORKS, będące częścią portfolio 3DEXPERIENCE Works na platformie 3DEXPERIENCE, umożliwiają użytkownikom wykorzystanie mocy wirtualnych bliźniaków do osiągnięcia tych korzyści i odniesienia sukcesu we wszystkich aspektach ich działalności.

Wyniki badania znajdują odzwierciedlenie w dyskusjach, warsztatach i kontaktach nawiązywanych podczas czterodniowego 3DEXPERIENCE World – corocznego wydarzenia Dassault Systèmes skierowanego do społeczności 3DEXPERIENCE Works i SOLIDWORKS. W 2024 r. odbyło się ono w Dallas, w połowie lutego.

 


Fot.: Joshua Gandara/Unsplash

 

Badanie: CITE Research, w imieniu Dassault Systèmes, przeprowadziło ankietę online wśród 1000 pracowników sektora technologicznego w USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i Włoszech. Ankieta została przeprowadzona w okresie od 18 grudnia 2023 r. do 2 stycznia 2024 r.

 

Źródło: Dassault Systèmes

Strona główna Aktualności Wydarzenia Konkurencyjność małych i średnich firm w dobie cyfrowej

Zamów NEWSLETTER

Nasze propozycje

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.
Stanisław Adamczak

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych" to kompendium poświęcone tematyce pomiarów i analizy...

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych
Jacek Banasiak, Katarzyna Szymańska-Dębowska

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Układy dynamiczne" to podręcznik związany z analizą układów dynamicznych, którą można zastosować w różnych...

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka
Joel L. Schiff (Tłum.: W. Sikorski)

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Matematyczny wszechświat" to wciągająca opowieść, która odkrywa przed czytelnikami prawa matematyczne...

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach
Tomasz Trzepieciński

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach

Wydawnictwo Naukowe PWN

W książce Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach przedstawiono specyfikę zjawiska tarcia...

Nasi partnerzy