ENG FB kontakt

27.03.2023

Strona główna Aktualności Wydarzenia Najwyższej jakości nowa generacja maszyn do produkcji narzędzi skrawających – MX7 ULTRA firmy ANCA

Najwyższej jakości nowa generacja maszyn do produkcji narzędzi skrawających – MX7 ULTRA firmy ANCA

06-10-2022

Nowa maszyna MX7 ULTRA umożliwia produkcję dużych partii frezów walcowo-czołowych i innych narzędzi skrawających z najwyższą dokładnością. Wielkość rzędu kilku mikronów jest niewidoczna dla ludzkiego oka, ale dzięki przejściu z mikrometrów na nanometry ANCA może zaoferować wyjątkową jakość narzędzi skrawających na rynku. Połączenie nowego oprogramowania, sprzętu i nowych funkcji zapewnia niezrównane wykończenie powierzchni i kontrolę bicia, a tym samym niezmienność partii od pierwszego do tysięcznego narzędzia. Dzięki nanometrycznej rozdzielczości osi wydajność maszyny MX7 ULTRA pozwala utrzymać dokładność kształtu linii w zakresie poniżej ±0,002 mm dla dowolnego profilu, również w przypadku frezów z czołem kulistym lub zaokrągleniem naroża.

 

Pat Boland, współzałożyciel firmy ANCA, powiedział: MX7 ULTRA jest znaczącym osiągnięciem w konstrukcji maszyn precyzyjnych i przyniesie duże korzyści naszym klientom. Jestem bardzo dumny z zespołu ANCA, który opracował MX ULTRA. Inżynieria dostarczyła znaczących osiągnięć we wszystkich aspektach projektowania i zastosowań obrabiarek, które rynek dostrzeże w doskonałej wydajności szlifowania naszych najnowszych produktów.

 

Maszyna ULTRA to prawdziwy przełom na rynku. To kulminacja nadzwyczajnej technologii ANCA, dogłębnej wiedzy na temat branży i doświadczenia klientów w procesach szlifowania – uzupełnia Thomson Mathew, menedżer produktu ANCA dla serii MX i oprogramowania.

 

Maszyna MX7 ULTRA:

  • układ sterowania z nanometryczną dokładnością,
  • nowy algorytm sterowania serwomechanizmami zapewniający płynność przejazdu,
  • usprawnienia systemu i elementów mechanicznych poprawiające sztywność,
  • pomiar w trakcie procesu, wyważanie i kompensacja bicia zapewniające niezmienną dokładność,
  • motor temperature control (MTC) – kompensacja rozszerzalności cieplnej wrzeciona szlifierskiego,
  • specjalistyczne szkolenia na temat sposobów szlifowania zaawansowanych narzędzi skrawających.

 

W przeciwieństwie do konkurencji ANCA to przedsiębiorstwo zintegrowane pionowo. Daje to istotną przewagę dzięki temu, że zespół ANCA może opracować i wytwarzać swoje maszyny od podstawy po osłony – wraz z elementami sterowania i systemami napędowymi, oprogramowaniem do projektowania i symulacji, jak również oprogramowaniem do monitorowania maszyny. Dzięki dostępnym technologiom podczas opracowywania nowych rozwiązań inżynierowie i projektanci mogą traktować całą maszynę jak pojedynczy system.

 

Chcieliśmy stworzyć technologię, która pozwala wytwarzać najwyższej jakości narzędzia skrawające wykraczające poza obecne standardy rynkowe, zarówno pod względem dokładności, jak i trwałości. Wprowadziliśmy nanometryczną rozdzielczość osi, która stanowi nowość na rynku narzędzi skrawających. Jest to doskonały przykład integracji pionowej ANCA, ponieważ sami możemy dostosować lub opracować nowy algorytm dla naszych napędów, który sprosta wymaganiom nowego rozwiązania.

Narzędzia skrawające, takie jak frezy walcowo-czołowe z czołem kulistym, zaokrągleniem naroża, o profilu baryłkowym i podwójnym zaokrągleniu naroża, są szeroko stosowane w branży produkcji matryc i form, lotniczej i wytwarzania energii. Jakość wykończenia powierzchni, dokładność i bicie to czynniki krytyczne dla parametrów i trwałości we wszystkich zastosowaniach – a nasi klienci oczekują gwarancji, że pierwsze wytworzone narzędzie będzie dokładnie takie samo jak setne i tysięczne. Maszyna MX7 ULTRA pozwala wytwarzać najwyższej jakości narzędzia skrawające dostosowane do wszystkich potrzeb klienta, spełniające wymagania wszystkich branży – wyjaśnia Thomson.

Dzięki ponad 50-letniej ekspertyzie ANCA jest specjalistą w dziedzinie narzędzi skrawających i chce przekazywać zdobytą wiedzę poprzez najlepsze praktyki szlifowania. Jako część doświadczenia ULTRA, wykwalifikowani inżynierowie ds. aplikacji zapewniają szkolenia i edukację naszych klientów, które zagwarantują, że maszyna wytwarza najwyższej jakości narzędzia od pierwszego dnia – dodaje.

 

Opracowanie tak zaawansowanego rozwiązania do szlifowania wysokiej jakości narzędzi to rezultat wielu lat prac badawczo-rozwojowych oraz doskonałości technicznej. Są to jedne z najbardziej wyjątkowych innowacji, które faktycznie zmienią rynek narzędzi skrawających.

 

 

Wyjątkowe parametry maszyny MX7 ULTRA

Większa kontrola prędkości, przyspieszenia lub zwalniania z ograniczeniem nagłych zmian prędkości ruchu maszyny. W celu zwiększenia sztywności osi C maszyna MX7 ULTRA łączy rozwiązania nanometrycznej i mikrometrycznej rozdzielczości osi liniowych i obrotowych, parametrów dostosowania, usprawnień systemu i istotnych zmian mechanicznych.

Ultra szybka reakcja na czynniki wewnętrzne lub zewnętrzne. Nowy algorytm kontroli serwomechanizmów ANCA zapewnia wyjątkowo płynny ruch osi z zastosowaniem wyjątkowego algorytmu i pomiarów w skali nanometrycznej realizowanych przez układ sterowania. Pozwala to na utworzenie bardziej precyzyjnych krawędzi skrawających i wyeliminowanie mikroskopowych wiórów, zapewniając najwyższą wydajność podczas faktycznej obróbki materiałów.

Krótszy czas cyklu lub wyższa produktywność wysokiej jakości narzędzi skrawających. Wyjątkowy algorytm to klucz do wydajności maszyny, zapewniają nadzwyczajne parametry pracy. Oferuje ona ultra wysoką sprawność działania serwomechanizmu bez użycia skomplikowanych i kosztownych systemów mechanicznych.

Ograniczony czas konfiguracji i liczba odpadów. Zaawansowane oprogramowanie zostało opracowane przez firmę ANCA w celu zapewnienia spójności dużych partii. LaserUltra to część pakietu MX7 Ultra, pozwalającego utrzymać niezmienność i dokładność procesów szlifowania, obejmującego pomiary w trakcie procesu i kompensację zużycia ściernicy oraz innych czynników zewnętrznych podczas szlifowania dużych partii. Możliwości analogowe maszyny pozwalają utrzymać dokładność kształtu linii na poziomie poniżej +/-0,002 mm dla dowolnego profilu, również w przypadku narzędzi z czołem kulistym lub zaokrągleniem naroża.

Zwiększona trwałość ściernicy i lepsza jakość narzędzi. Właściwości użytkowe narzędzia i ściernicy można dodatkowo zoptymalizować w oprogramowaniu iBalance, które zapewnia ustawienie optymalnej pozycji szlifowania i prędkości obrotowej podczas monitorowania drgań i wyważania pakietów ściernic na maszynie. Prawidłowo wyważone pakiety ściernic zapewniają najwyższej jakości wykończenie powierzchni i ograniczają zużycie ściernic ze względu na wyeliminowanie ich drgań.

Niezmienna jakość gotowego narzędzia. Kolejną istotną funkcję pakietu MX7 ULTRA stanowi możliwość pomiaru całkowitego bicia narzędzia oraz jego kompensacji w oprogramowaniu iGrind. Podczas obrotu frezu walcowo-czołowego istotne jest, aby każdy jego ząb skrawał materiał w tym samym punkcie wzdłuż przedmiotu obrabianego, co wydłuża trwałość narzędzia oraz podnosi wydajność obróbki. Każde narzędzie w partii może być mierzone i kompensowane pod kątem bicia, zapewniając, że cała partia mieści się w granicach tolerancji 0,002 mm. Jest to kolejne rozwiązanie, które gwarantuje, że ostatni frez walcowo-czołowy będzie tak samo dobry jak pierwszy.

Stała stabilność termiczna wrzeciona. Kontrola temperatury silnika (MTC) to zgłoszona do opatentowania innowacja wbudowana w oprogramowanie układowe napędu wrzeciona silnika. Inteligentny algorytm sterowania aktywnie zarządza i utrzymuje temperaturę wrzecion z silnikiem w MX7 ULTRA. Znacznie skrócony czas nagrzewania maszyny oznacza, że produkcja może się rozpocząć wcześniej, gdy maszyna osiągnie stabilność termiczną. Poprawia to produktywność i wykorzystanie maszyny. Stała stabilność termiczna wrzeciona w czasie, niezależnie od zmian obciążenia, prędkości obrotowej lub temperatury chłodziwa, znacznie poprawia stabilność wymiarową wyników szlifowania.

Procesy po zakończeniu szlifowania. Mniej chropowata i bardziej precyzyjna krawędź skrawająca oraz lepsze wykończenie powierzchni dzięki połączeniu funkcji, m.in. kontroli w skali nanometrycznej, zapewniają wsparcie we wszystkich procesach po zakończeniu szlifowania, takich jak przygotowanie krawędzi i powlekanie. Cieńsza i prawidłowo przygotowana krawędź charakteryzuje się wyższą stabilnością, ograniczając prawdopodobieństwo wykruszania, z jednoczesnym zmniejszeniem chropowatości powierzchni, która zwiększa tarcie pomiędzy narzędziem i przedmiotem obrabianym.

 

Źródło: ANCA

Strona główna Aktualności Wydarzenia Najwyższej jakości nowa generacja maszyn do produkcji narzędzi skrawających – MX7 ULTRA firmy ANCA

Zamów NEWSLETTER

Nasze propozycje

Elementy robotyki dla początkujących
Mordechai Ben-Ari, Francesco Mondada

Elementy robotyki dla początkujących

Helion

W książce gruntownie wyjaśniono reguły robotyki, pokazano także, w jaki sposób przechodzi się od...

Rysunek techniczny maszynowy dla automatyków i mechatroników
Marek Macko

Rysunek techniczny maszynowy dla automatyków i mechatroników

Wydawnictwo Naukowe PWN

Jest to uniwersalny podręcznik syntetycznie prezentujący różne formy zapisu konstrukcji – mechanicznych,...

Internet Rzeczy i jego przemysłowe zastosowania
Paweł Buchwald, Grzegorz Granosik, Aleksander Gwiazda

Internet Rzeczy i jego przemysłowe zastosowania

Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne

Książka przybliża dzisiejszą rewolucję IoT. Zawiera też wiele przykładów zastosowania IoT do rozwiązywania...

Nasi partnerzy