ENG FB kontakt

03.10.2024

Strona główna Aktualności Wydarzenia Nowe życie maszyny

Nowe życie maszyny

03-09-2024

Maszyny do szlifowania cylindrycznego firmy STUDER pracują wydajnie i precyzyjnie przez wiele lat. Gdy jednak przyjdzie czas, że ich parametry spadają, firma oferuje przeprowadzenie generalnego remontu, który tchnie nowe życie w stare szlifierki i zapewni im znów taką precyzję, jak w dniu dostawy. STUDER oferuje również wiele opcji rozbudowy i modernizacji maszyn.

 

 

Niezależnie od tego, czy chodzi o produkcję małoseryjną, czy wielkoseryjną – jeśli maszyny do szlifowania cylindrycznego działały na wysokim poziomie przez wiele lat, w pewnym momencie ich precyzja zaczyna się pogarszać. W przypadku intensywnego użytkowania, pracy z agresywnymi materiałami czy określonymi chłodziwami często dzieje się to nawet wcześniej.

Na szczęście można przywrócić maszynę do stanu, w jakim była w dniu dostawy, poprzez kompleksowy remont. Taka opcja może być opłacalna, zwłaszcza jeśli firma zamierza nadal obrabiać te same przedmioty i niekoniecznie potrzebuje modernizacji.

Koszt remontu wynosi około 50 do 60% ceny zakupu nowej maszyny – wyjaśnia Marcos Cotarelo, szef działu sprzedaży i obsługi klienta w firmie Fritz STUDER AG. Oprócz remontu wszystkich podzespołów, STUDER jest jedynym producentem maszyn, który całkowicie wymienia i odnawia prowadnice, zgodnie z oryginalnymi specyfikacjami, używając powłoki Granitan® S200. W konsekwencji po instalacji podzespołów geometria odpowiada nowej maszynie i oferuje tę samą precyzję oraz dokładność, jak w momencie zakupu urządzenia.

 

Przekształcanie starego w nowe

Kompleksowy remont to znacznie więcej niż zwykła naprawa. Maszyna jest transportowana do zakładu w szwajcarskim Thun, gdzie zostaje rozebrana na części do dokładnej inspekcji. Dzięki użyciu oryginalnych części oraz eksperckiej wiedzy pracowników STUDER można ponownie zagwarantować trwałą jakość i maksymalną precyzję. A to nie koniec – przegląd komponentów, czyszczenie obudowy przez piaskowanie, nowa warstwa farby czy specjalne powłoki oraz wymiana zużywających się części – to wszystko i o wiele więcej sprawia, że nawet 20-letnia maszyna może wyglądać i działać jak nowa. Klienci są często zaskoczeni i zachwyceni tą przemianą – otrzymują maszynę jak nową, z doskonałym stosunkiem ceny do jakości. Oprócz remontu całej szlifierki możliwy jest remont poszczególnych podzespołów, takich jak wrzeciono robocze, wrzeciono szlifierskie czy konik.

Zaletami globalnej firmy, jaką jest STUDER, są wieloletnie doświadczenie i wiedza na międzynarodowym poziomie. W końcu dostawa i zwrot maszyny szlifierskiej ważącej kilka ton, a także zarządzanie niezbędnymi pozwoleniami i formalnościami celnymi to nie lada wyzwanie.

Co roku remontami maszyn i podzespołów zajmuje się zespół ponad 25 pracowników. Ponadto specjaliści od produkcji nowych maszyn, elektroniki lub mechaniki, a także importu–eksportu, logistyki i odpraw celnych dbają o to, aby wszystko przebiegało sprawnie, niezależnie od tego, czy usługa jest realizowana w Europie, czy gdziekolwiek indziej na świecie. Pomagają oni uprościć złożone procesy logistyczne i techniczne związane z remontem maszyn, w tym dostawę i zwrot, a także uruchomienie po odnowieniu. Przed wysyłką wszystkie maszyny przechodzą test funkcji i geometrii w zakładzie firmy STUDER i otrzymują nowy certyfikat oryginalnego producenta.

 

Zaufane maszyny z nowymi możliwościami

Na czas remontu firmy mogą skorzystać z maszyny zastępczej, aby uniknąć przestojów w produkcji. Często się zdarza, że przy okazji klienci decydują się na modernizację lub rozszerzenie asortymentu części, które chcieliby produkować. Może to oznaczać modernizację głowicy pomiarowej, zamontowanie dodatkowego wrzeciona wewnętrznego, nowego chłodzenia wrzeciona, hydraulicznie obracanej jednostki do profilowania lub nowego wrzeciona roboczego – dostępnych opcji jest mnóstwo. Co ważne, remont maszyny może wprowadzić nowe funkcje do sprawdzonego systemu.

Pracownicy firmy STUDER potrzebują średnio od 12 do 14 tygodni na przeprowadzenie pełnego remontu. Po wykonaniu usługi firma udziela na maszyny rocznej gwarancji i zapewnia wsparcie zespołu serwisowego.

Znaczną poprawę wydajności produkcji osiąga się także dzięki dodaniu modułu automatyzacji. Pozwala to na automatyczne przetwarzanie przedmiotów na „starej” maszynie, a po uzupełnieniu podajnika pracownicy mogą się zająć innymi zadaniami. Dodatkowo aktualizacja oprogramowania może pozwolić na monitorowanie lub wykonywanie prac konserwacyjnych przez systemy pomocnicze.

Chociaż po remoncie maszyna może mieć nowe funkcje i wyglądać jak nowa, pozostaje tą samą maszyną, którą użytkownicy już znają. Oznacza to, że nie trzeba uczyć się jej obsługi. Wraz z efektywnością, jaką dodaje remont, jest to ważny argument, który czyni tę ofertę atrakcyjną dla wielu firm. Mogą one nadal i to przez długi czas korzystać ze znanej maszyny, ponieważ będzie ona miała taką samą żywotność, jak nowy system.

 

Maszyny do szlifowania cylindrycznego firmy STUDER – przed odnowieniem i po nim

 

 

  • Łoże maszyny: odnowione, wzór guzków frezowany, prowadnice odlane na nowo, podstawa pomalowana.
  • Obudowa elektryczna: wymiana części zużywających się w szafie elektrycznej.
  • Pneumatyka: nowe zawory, węże i filtry.
  • Hydraulika: nowy system hydrauliczny i smarowania, wymiana zaworów i węży.
  • Wrzeciono robocze: całkowicie odnowione.
  • Wrzeciono szlifierskie: całkowicie odnowione.
  • Konik: całkowicie odnowiony.
  • Osie: stół jak nowy, instalacja nowej śruby kulowej obiegowej i łożysk.
  • Obudowa maszyny: piaskowana, nowa warstwa wierzchnia, kolor zgodny z projektem STUDER lub preferencjami klienta.
  • System sterowania: zachowany istniejący kontroler.
  • Dostawa: zawsze z dokładnym pomiarem tolerancji geometrycznych nowej maszyny, w tym protokołami testów.
  • Maszyna zastępcza na życzenie.
  • Nowy oryginalny certyfikat CE.
  • Rozwiązania automatyzacyjne na życzenie.

 

Strona główna Aktualności Wydarzenia Nowe życie maszyny

Nasi partnerzy