ENG FB kontakt

16.04.2024

Strona główna Aktualności Wydarzenia Nowy raport Międzynarodowej Federacji Robotyki:„World Robotics 2023”

Nowy raport Międzynarodowej Federacji Robotyki:„World Robotics 2023”

03-11-2023

Światowa branża robotyki przechodzi fazę rozwoju. Z danych IFR (International Federation of Robotics – Międzynarodowej Federacji Robotyki) wynika, że w 2022 r. zainstalowano ponad pół miliona nowych robotów, co stanowi o 5% więcej niż odnotowano w roku poprzednim. Azja miała w tym największy udział, stanowiąc 73% konsumpcji; następne były Europa z 15% i Ameryka z 10% udziałem.

Tylko Chiny odpowiadają za 52% światowego popytu. Z tego wynika, że automatyzacja jest tu najszybciej rozwijana, ale interesujące wyniki są również odnotowywane w innych krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych i we Włoszech. W 2022 r. w Stanach Zjednoczonych liczba nowych instalacji wzrosła o 10% w porównaniu z poprzednim rokiem, co było wynikiem inwestycji w sektorze motoryzacyjnym.

W Europie w 2022 r. zainstalowano 71 tys. nowych robotów. W Niemczech było to 36% nowych instalacji, choć zanotowano niewielki spadek w porównaniu z rokiem poprzednim. Z kolei Włochy skonsumowały 16% ogółu w regionie, zwiększając konsumpcję o 8% w porównaniu z 2021 r.

Rok 2023 również prezentuje się pozytywnie: spodziewamy się wzrostu zapotrzebowania na robotykę o 7%, co odpowiada około 590 tys. nowych jednostek. Trend ten powinien być kontynuowany w 2024 r., kiedy prognozowane jest osiągnięcie sprzedaży na poziomie 600 tys. jednostek.

 

 

Jakie są główne kierunki innowacji w robotyce?

Według Mariny Bill prezes IFR są to: przyjazność użytkowania, cyfryzacja i zrównoważony rozwój. To bez wątpienia trzy główne trendy, które najbardziej wpływają – i nadal będą wpływać w najbliższej przyszłości – na sektor robotyki. Zwłaszcza pierwszy z nich dotyczy dostępności i przyjazności dla użytkownika robotów, tak aby mogli nimi zarządzać i kierować nawet mniej doświadczeni operatorzy.

Drugi trend, czyli cyfryzacja, jest niezbędny dla sektora już dzisiaj. Roboty są teraz częścią połączonego ekosystemu cyfrowego, który obejmuje: obliczenia w chmurze, duże ilości danych, 5G oraz sztuczną inteligencję i przynosi korzyści pod względem kosztów, szybkości i różnorodności zastosowań.

Wreszcie zrównoważony rozwój: roboty znacząco przyczyniają się do zwiększenia konkurencyjności przedsiębiorstw, a zwłaszcza do optymalizacji kosztów materiałowych i energetycznych. W nadchodzących latach możemy oczekiwać licznych innowacji i postępu w tej dziedzinie!

 

Nowe roboty w 2022 r.
553 000 sztuk (+5%)

Liczba robotów pracujących na świecie
3 900 000 sztuk (+12%)

 

 

Jak wygląda wdrażanie sztucznej inteligencji i robotyki w przemyśle produkcyjnym?

Sztuczna inteligencja jest kluczowym elementem współczesnego zintegrowanego ekosystemu cyfrowego, a jej rozwiązania są cennymi narzędziami do maksymalizacji wykorzystania robotów w fabrykach. Spadek liczby ludności, trudności w znalezieniu i dostępności wykwalifikowanego personelu, a także możliwość wystąpienia nieprzewidywalnych sytuacji, takich jak pandemia w 2020 r., sprawiają, że te technologie stają się coraz bardziej niezbędne.

Robotyka i sztuczna inteligencja idą ze sobą coraz bardziej w parze, ponieważ mogą stanowić interesującą odpowiedź na potrzebę przywrócenia części produkcji w krajach tradycyjnych, a także na rozwijanie działalności małych i średnich przedsiębiorstw. Dzięki sztucznej inteligencji te firmy mogą szybciej i bardziej świadomie podążać ścieżką rozwoju cyfrowego. W celu ułatwienia „skoku” w innowacje IFR uruchomiła właśnie projekt GO4ROBOTICS – cyfrową platformę dla nowych użytkowników o niewielkim doświadczeniu, oferującą wsparcie, wytyczne i pomoc w zrozumieniu oraz jak najlepszym wykorzystaniu najnowszych rozwiązań w tych dziedzinach.

 

 

Źródło: IFR – International Federation of Robotics

Strona główna Aktualności Wydarzenia Nowy raport Międzynarodowej Federacji Robotyki:„World Robotics 2023”

Zamów NEWSLETTER

Nasze propozycje

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.
Stanisław Adamczak

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych" to kompendium poświęcone tematyce pomiarów i analizy...

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych
Jacek Banasiak, Katarzyna Szymańska-Dębowska

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Układy dynamiczne" to podręcznik związany z analizą układów dynamicznych, którą można zastosować w różnych...

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka
Joel L. Schiff (Tłum.: W. Sikorski)

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Matematyczny wszechświat" to wciągająca opowieść, która odkrywa przed czytelnikami prawa matematyczne...

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach
Tomasz Trzepieciński

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach

Wydawnictwo Naukowe PWN

W książce Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach przedstawiono specyfikę zjawiska tarcia...

Nasi partnerzy