ENG FB kontakt

05.03.2024

Strona główna Aktualności Relacje Roboty współpracujące – Przemysł 4.0

Roboty współpracujące – Przemysł 4.0

25-04-2018

Między 11 a 12 kwietnia 2018 r. w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów PIAP miało miejsce wydarzenie „Roboty współpracujące – Przemysł 4.0”, pod honorowym patronatem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z możliwościami implementacji kobotów Universal Robots do współczesnych potrzeb rynkowych, które są wyznaczane przez takie czynniki, jak wydajność, elastyczność, cena, terminy dostaw oraz wiele innych.

 

Roboty współpracujące – Przemysł 4.0, PIAP

Roboty współpracujące – Przemysł 4.0, PIAP

 

Praktyczne aspekty współpracy między człowiekiem a robotem

Firma Elmark Automatyka, współorganizator konferencji, przygotowała dwa stanowiska, na których prezentowała praktyczne możliwości współpracy, łatwo programowalnych robotów kolaborujących Universal Robots z dodatkowymi urządzeniami. Na pierwszym z nich połączono robota UR5, o zasięgu roboczym 850 mm i udźwigu 5 kg, z systemem wizyjnym PIM60 firmy SICK. Takie rozwiązanie eliminuje wiele problemów występujących w przemyśle, a wiążących się z koniecznością właściwego pozycjonowania elementów w produkcji tak, aby robot był w stanie precyzyjnie je pochwycić. Średniej wielkości robot Universal Robots, wyposażony w kamerę o rozdzielczości 640 px 480 px, precyzyjnie docierał do ustawianych na stole przez uczestników konferencji elementów, przenosząc je do wskazanych miejsc. Tego typu rozwiązania znajdują zastosowania zarówno w prostych aplikacjach typu pick&place, jak i w bardziej skomplikowanych, polegających np. na paletyzacji elementów.

 

Bezpieczeństwo pracy z kobotami

Koboty są przeznaczone do współpracy z ludźmi, a ich aplikacje nie niosą za sobą zagrożenia dla zdrowia i bezpieczeństwa człowieka. Czasami jednak zachodzi potrzeba wyznaczenia stref bezpieczeństwa, w których obecność człowieka powinna wywołać blokowanie pracy robota. To zagadnienie prezentowano na drugim stanowisku przygotowanym przez firmę Elmark Automatyka, gdzie zaprezentowano laserowy skaner microScan3 Core firmy SICK o czasie reakcji 70 ms i możliwości wyznaczenia do ośmiu stref bezpieczeństwa. Stosując ten skaner, podpięty do specjalnych wejść bezpieczeństwa w skrzynce sterowniczej robota UR3, przedstawiono możliwość błyskawicznego spowolnienia lub zatrzymania pracy robota, w przypadku wykrycia obecności człowieka. Dzięki takiemu rozwiązaniu istnieje możliwość zapewnienia pełnego bezpieczeństwa pracowników, nawet w przypadku wyposażenia robota Universal Robots w narzędzie o ostrych krawędziach. Integracja robota ze skanerem jest bardzo intuicyjna i nie zajmuje dużo czasu. Na kolejnym stanowisku, wykonanym w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów PIAP wspólnie z firmą Sick, zaprezentowana została idea kooperacji urządzeń, takich jak waga wraz z systemem pomiarowym – model MDA 800 oraz dwóch robotów Universal Robots – modele UR10 oraz UR3. Stanowisko symulowało automatyczny proces przyjęć magazynowych na podstawie rejestrowanych odczytów, takich jak masa, dokładne wymiary detalu oraz zdjęcie zrobione za pomocą kamery umieszczonej na przesuwnej ramie urządzenia. Robot UR10 wyposażony w specjalistyczny chwytak podciśnieniowy firmy PIAB pobierał detal i przenosił go bezpośrednio na wagę, gdzie detal był odkładany. Drugi robot UR3, wyposażony w chwytak firmy SCHUNK, po otrzymaniu sygnału „gotowości” od poprzedniego robota, dokonywał pomiaru przez przesunięcie ramy urządzenia, która jest wyposażona w kurtyny pomiarowe. Po wykonanym pomiarze dane wysyłane są przez zakładową sieć internetową bezpośrednio do osób zajmujących się nadzorem nad urządzeniem.

W ostatniej aplikacji został wykorzystany robot UR3 wraz z przeznaczonym do robotów Uniwersal Robots chwytakiem firmy SCHUNK model JL1. Ta prosta, może trochę zabawna aplikacja, wyzwalana przez wbudowany w robota czujnik siły, pokazywała ciekawą reakcję robotów. W momencie, gdy człowiek pchnął robota lub chwytak z siłą przekraczającą tę określoną wcześniej w konfiguracji, robot rozpoczynał cykl ruchów zapisanych w programie. Podczas tej demonstracji podawał krówkę z logo firmy SCHUNK.

Wszystkie prezentowane stanowiska cieszyły się dużą popularnością wśród uczestników wydarzenia. Organizatorzy już zapowiadają kolejne edycje spotkań poświęconych implementacji robotów.

 

Źródło: Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP

Strona główna Aktualności Relacje Roboty współpracujące – Przemysł 4.0

Zamów NEWSLETTER

Nasze propozycje

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.
Stanisław Adamczak

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych" to kompendium poświęcone tematyce pomiarów i analizy...

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych
Jacek Banasiak, Katarzyna Szymańska-Dębowska

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Układy dynamiczne" to podręcznik związany z analizą układów dynamicznych, którą można zastosować w różnych...

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka
Joel L. Schiff (Tłum.: W. Sikorski)

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Matematyczny wszechświat" to wciągająca opowieść, która odkrywa przed czytelnikami prawa matematyczne...

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach
Tomasz Trzepieciński

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach

Wydawnictwo Naukowe PWN

W książce Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach przedstawiono specyfikę zjawiska tarcia...

Nasi partnerzy