ENG FB kontakt

28.03.2024

Strona główna Aktualności Wydarzenia Robotyzacja w Polsce – perspektywy

Robotyzacja w Polsce – perspektywy

04-02-2022

Rośnie gęstość robotyzacji w Polsce, choć sprzedaż robotów spadła w wyniku pandemii o 19% (do 2147 jednostek) po rekordowych latach 2018–2019. Średnie roczne tempo wzrostu liczby działających robotów przemysłowych na świecie w latach 2015–2020 wyniosło 9% – w Polsce 16%. Najszybciej rosła sprzedaż robotów współpracujących – o 6%, podczas gdy cały rynek wzrósł jedynie o 0,5%. Roboty współpracujące (coboty) stanowią obecnie 5,7% globalnego rynku robotów przemysłowych.

 

 

Opublikowany przez Międzynarodową Federację Robotyki (IFR) raport o stanie robotyzacji za 2020 r. mówi o wzroście gęstości robotyzacji w Polsce do 52 jednostek na 10 000 pracowników w przemyśle oraz ponad 17 000 robotów przemysłowych pracujących w naszym kraju. Na świecie wzrost sprzedaży robotów wyniósł 0,5% rok do roku (383 545 sztuk), podczas gdy rynek robotów współpracujących zwiększył się o 6% (22 015 sztuk). W związku z przewidywaną globalną poprawą koniunktury gospodarczej IFR ocenia, że w 2021 r. sprzedaż robotów przemysłowych wzrosła o 13%, do łącznej liczby 435 000 jednostek, a w roku 2024 r. dojdzie do pół miliona.

 

Sprzedaż cobotów rośnie szybciej niż cały rynek

W 2020 r. liczba nowo wdrożonych robotów współpracujących na świecie wzrosła o 6% do 22 015 sztuk i stanowiły one 5,7% wszystkich sprzedanych robotów przemysłowych. W 2017 r. – kiedy IFR rozpoczęła prowadzenie tych statystyk – coboty miały zaledwie 2,8% udziału w rynku. IFR podkreśla, że poszerza się także zakres ich zastosowania w przedsiębiorstwach, a programowanie robotów współpracujących jest zdecydowanie łatwiejsze niż tradycyjnych robotów przemysłowych. Jeśli chodzi o prognozy, według IFR ożywienie gospodarcze po globalnej sytuacji wywołanej pandemią COVID-19 stwarza doskonałe warunki do dalszego rozwoju w tym segmencie.

 

2020 r. pokazał, jak ogromne zmiany mogą zajść na rynku w stosunkowo krótkim czasie. To sprzyja zadawaniu pytań, kwestionowaniu dotychczasowych sposobów działania i otwartości na nowe rozwiązania. Przedsiębiorstwa zdały sobie sprawę, jak korzystne może być lokalizowanie produkcji bliżej rynku zbytu i projektowanie linii produkcyjnych tak, żeby były gotowe na modyfikacje – wynikające choćby z braku komponentów lub zmian w strukturze popytu. Automatyzacja, wprowadzanie cobotów do produkcji, może w tym bardzo pomóc i przedsiębiorcy to dostrzegają. Pokazują to dane IFR i wyniki Universal Robots – w III kwartale 2021 r. odnotowaliśmy rekordowe przychody w wysokości 78 mln USD, co oznacza wzrost o 46% w porównaniu z zeszłorocznym przychodem za III kwartał i o 31% w porównaniu do okresu przed pandemią. To obrazuje skalę przyspieszenia segmentu robotyki współpracującej – mówi Pavel Bezucký, General Manager w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, Universal Robots.

 

 

Spadki w motoryzacji i elektronice, wzrosty w przemyśle spożywczym, metalowym i maszynowym

Ze względu na pandemię rok 2020 był wyjątkowo trudny dla wielu branż, co odbiło się na liczbie nowych robotów przemysłowych w naszym kraju. O 19% (do 2147 sztuk) spadła w 2020 r. liczba robotów zainstalowanych w Polsce. Do tej pory najwyższą sprzedaż odnotowano w 2018 r. (2651 jednostek), w 2019 r. wartość ta była na podobnym poziomie (2642 jednostek).

Popyt na roboty w przemyśle motoryzacyjnym w 2020 r. spadł o 42% do 568 sztuk. Dla tej branży był to jednak wyjątkowo trudny okres. Zarówno producenci samochodów, jak i dostawcy części doświadczyli dwucyfrowych spadków sprzedaży. W innych branżach ten obraz nie jest tak jednoznaczny – w branży tworzyw sztucznych i wyrobów chemicznych (obejmującej także farmację i kosmetyki) spadek instalacji nowych robotów wyniósł 9% (350 zainstalowanych jednostek). Popyt na roboty w branży spożywczej wzrósł o 36% (do 184 sztuk). Łącznie na przemysł spożywczy przypadło 9% wszystkich instalacji robotów przemysłowych w Polsce w 2020 r. Niewielkie wzrosty popytu odnotowano w przemyśle metalowym i maszynowym – wzrost o 4% do 263 jednostek.

W branży elektronicznej/elektrycznej zainstalowano 119 jednostek – o 38% mniej niż w poprzednim roku. Mimo tego w tym segmencie wartość ta była nadal znacznie wyższa niż w 2015 r. Łącznie w latach 2015–2020 odnotowano średnioroczną stopę wzrostu sprzedaży na poziomie 37%.

 

 

Gęstość robotyzacji w Polsce systematycznie pnie się w górę

Gęstość robotyzacji w polskim przemyśle stale rośnie, ale nadal utrzymuje się na dość niskim poziomie 52 robotów na 10 000 pracowników (na Słowacji – 175, w Czechach – 162, na Węgrzech – 120, w Rumunii – 28). Gęstość w kluczowym dla tego wskaźnika przemyśle motoryzacyjnym wzrastała u nas w kraju średnio o 9% każdego roku, ze 131 sztuk w 2015 r. do 206 sztuk na 10 000 pracowników w 2020 r. Wciąż jednak jest to niska liczba w porównaniu z danymi dla branży motoryzacyjnej w pozostałych krajach naszego regionu (na Słowacji – 803, w Czechach – 675, w Rumunii – 406 i na Węgrzech – 460). Gęstość robotyzacji w pozostałych branżach w Polsce wynosi 37 na 10 000 pracowników (podczas gdy w Czechach jest to 72, na Węgrzech – 66, na Słowacji – 47, a w Rumunii 16).

 

Oceniam, że Polska ma spore możliwości podniesienia produktywności dzięki robotyzacji. Katalizatorem zmian metod produkcji będzie niewątpliwie sytuacja na rynku pracy – wzrost kosztów pracy, a przede wszystkim realny brak pracowników. Z drugiej strony rośnie świadomość, a technologie takie jak roboty współpracujące dają możliwość robotyzacji firmom niezależenie od ich rozmiaru – dodaje Pavel Bezucký.

 

Sprzedaż: w Czechach, Rumunii i na Słowacji spadek, na Węgrzech wzrost, Niemcy bez zmian

Nie wszędzie w Europie odnotowano spadki nowych instalacji robotów przemysłowych, czego przykładem mogą być Niemcy, gdzie w 2020 r. przeprowadzono 22 302 instalacje, czyli prawie tyle samo, co w 2019 r. W regionie Europy Środkowo-Wschodniej – podobnie jak w Polsce – spadek liczby nowych robotów odnotowano w Czechach (25% nowych instalacji w 2020 r.) na Słowacji (27%) oraz w Rumunii (32%). Dzięki inwestycjom w sektorze automotive 21% wzrost zanotowały Węgry ze 1116 sprzedanymi robotami w 2020 r.

 

 

Źródło: Omega Communication, www.universal-robots.com/pl/

LITERATURA

“IFR World Robotics 2021 – Industrial Robots”. International Federation of Robotics, https://ifr.org/ifr-press-releases/news/robot-sales-rise-again.

Strona główna Aktualności Wydarzenia Robotyzacja w Polsce – perspektywy

Zamów NEWSLETTER

Nasze propozycje

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.
Stanisław Adamczak

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych" to kompendium poświęcone tematyce pomiarów i analizy...

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych
Jacek Banasiak, Katarzyna Szymańska-Dębowska

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Układy dynamiczne" to podręcznik związany z analizą układów dynamicznych, którą można zastosować w różnych...

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka
Joel L. Schiff (Tłum.: W. Sikorski)

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Matematyczny wszechświat" to wciągająca opowieść, która odkrywa przed czytelnikami prawa matematyczne...

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach
Tomasz Trzepieciński

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach

Wydawnictwo Naukowe PWN

W książce Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach przedstawiono specyfikę zjawiska tarcia...

Nasi partnerzy