ENG FB kontakt

02.10.2022

Strona główna Aktualności Wydarzenia Robotyzacja w Polsce – perspektywy

Robotyzacja w Polsce – perspektywy

04-02-2022

Rośnie gęstość robotyzacji w Polsce, choć sprzedaż robotów spadła w wyniku pandemii o 19% (do 2147 jednostek) po rekordowych latach 2018–2019. Średnie roczne tempo wzrostu liczby działających robotów przemysłowych na świecie w latach 2015–2020 wyniosło 9% – w Polsce 16%. Najszybciej rosła sprzedaż robotów współpracujących – o 6%, podczas gdy cały rynek wzrósł jedynie o 0,5%. Roboty współpracujące (coboty) stanowią obecnie 5,7% globalnego rynku robotów przemysłowych.

 

 

Opublikowany przez Międzynarodową Federację Robotyki (IFR) raport o stanie robotyzacji za 2020 r. mówi o wzroście gęstości robotyzacji w Polsce do 52 jednostek na 10 000 pracowników w przemyśle oraz ponad 17 000 robotów przemysłowych pracujących w naszym kraju. Na świecie wzrost sprzedaży robotów wyniósł 0,5% rok do roku (383 545 sztuk), podczas gdy rynek robotów współpracujących zwiększył się o 6% (22 015 sztuk). W związku z przewidywaną globalną poprawą koniunktury gospodarczej IFR ocenia, że w 2021 r. sprzedaż robotów przemysłowych wzrosła o 13%, do łącznej liczby 435 000 jednostek, a w roku 2024 r. dojdzie do pół miliona.

 

Sprzedaż cobotów rośnie szybciej niż cały rynek

W 2020 r. liczba nowo wdrożonych robotów współpracujących na świecie wzrosła o 6% do 22 015 sztuk i stanowiły one 5,7% wszystkich sprzedanych robotów przemysłowych. W 2017 r. – kiedy IFR rozpoczęła prowadzenie tych statystyk – coboty miały zaledwie 2,8% udziału w rynku. IFR podkreśla, że poszerza się także zakres ich zastosowania w przedsiębiorstwach, a programowanie robotów współpracujących jest zdecydowanie łatwiejsze niż tradycyjnych robotów przemysłowych. Jeśli chodzi o prognozy, według IFR ożywienie gospodarcze po globalnej sytuacji wywołanej pandemią COVID-19 stwarza doskonałe warunki do dalszego rozwoju w tym segmencie.

 

2020 r. pokazał, jak ogromne zmiany mogą zajść na rynku w stosunkowo krótkim czasie. To sprzyja zadawaniu pytań, kwestionowaniu dotychczasowych sposobów działania i otwartości na nowe rozwiązania. Przedsiębiorstwa zdały sobie sprawę, jak korzystne może być lokalizowanie produkcji bliżej rynku zbytu i projektowanie linii produkcyjnych tak, żeby były gotowe na modyfikacje – wynikające choćby z braku komponentów lub zmian w strukturze popytu. Automatyzacja, wprowadzanie cobotów do produkcji, może w tym bardzo pomóc i przedsiębiorcy to dostrzegają. Pokazują to dane IFR i wyniki Universal Robots – w III kwartale 2021 r. odnotowaliśmy rekordowe przychody w wysokości 78 mln USD, co oznacza wzrost o 46% w porównaniu z zeszłorocznym przychodem za III kwartał i o 31% w porównaniu do okresu przed pandemią. To obrazuje skalę przyspieszenia segmentu robotyki współpracującej – mówi Pavel Bezucký, General Manager w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, Universal Robots.

 

 

Spadki w motoryzacji i elektronice, wzrosty w przemyśle spożywczym, metalowym i maszynowym

Ze względu na pandemię rok 2020 był wyjątkowo trudny dla wielu branż, co odbiło się na liczbie nowych robotów przemysłowych w naszym kraju. O 19% (do 2147 sztuk) spadła w 2020 r. liczba robotów zainstalowanych w Polsce. Do tej pory najwyższą sprzedaż odnotowano w 2018 r. (2651 jednostek), w 2019 r. wartość ta była na podobnym poziomie (2642 jednostek).

Popyt na roboty w przemyśle motoryzacyjnym w 2020 r. spadł o 42% do 568 sztuk. Dla tej branży był to jednak wyjątkowo trudny okres. Zarówno producenci samochodów, jak i dostawcy części doświadczyli dwucyfrowych spadków sprzedaży. W innych branżach ten obraz nie jest tak jednoznaczny – w branży tworzyw sztucznych i wyrobów chemicznych (obejmującej także farmację i kosmetyki) spadek instalacji nowych robotów wyniósł 9% (350 zainstalowanych jednostek). Popyt na roboty w branży spożywczej wzrósł o 36% (do 184 sztuk). Łącznie na przemysł spożywczy przypadło 9% wszystkich instalacji robotów przemysłowych w Polsce w 2020 r. Niewielkie wzrosty popytu odnotowano w przemyśle metalowym i maszynowym – wzrost o 4% do 263 jednostek.

W branży elektronicznej/elektrycznej zainstalowano 119 jednostek – o 38% mniej niż w poprzednim roku. Mimo tego w tym segmencie wartość ta była nadal znacznie wyższa niż w 2015 r. Łącznie w latach 2015–2020 odnotowano średnioroczną stopę wzrostu sprzedaży na poziomie 37%.

 

 

Gęstość robotyzacji w Polsce systematycznie pnie się w górę

Gęstość robotyzacji w polskim przemyśle stale rośnie, ale nadal utrzymuje się na dość niskim poziomie 52 robotów na 10 000 pracowników (na Słowacji – 175, w Czechach – 162, na Węgrzech – 120, w Rumunii – 28). Gęstość w kluczowym dla tego wskaźnika przemyśle motoryzacyjnym wzrastała u nas w kraju średnio o 9% każdego roku, ze 131 sztuk w 2015 r. do 206 sztuk na 10 000 pracowników w 2020 r. Wciąż jednak jest to niska liczba w porównaniu z danymi dla branży motoryzacyjnej w pozostałych krajach naszego regionu (na Słowacji – 803, w Czechach – 675, w Rumunii – 406 i na Węgrzech – 460). Gęstość robotyzacji w pozostałych branżach w Polsce wynosi 37 na 10 000 pracowników (podczas gdy w Czechach jest to 72, na Węgrzech – 66, na Słowacji – 47, a w Rumunii 16).

 

Oceniam, że Polska ma spore możliwości podniesienia produktywności dzięki robotyzacji. Katalizatorem zmian metod produkcji będzie niewątpliwie sytuacja na rynku pracy – wzrost kosztów pracy, a przede wszystkim realny brak pracowników. Z drugiej strony rośnie świadomość, a technologie takie jak roboty współpracujące dają możliwość robotyzacji firmom niezależenie od ich rozmiaru – dodaje Pavel Bezucký.

 

Sprzedaż: w Czechach, Rumunii i na Słowacji spadek, na Węgrzech wzrost, Niemcy bez zmian

Nie wszędzie w Europie odnotowano spadki nowych instalacji robotów przemysłowych, czego przykładem mogą być Niemcy, gdzie w 2020 r. przeprowadzono 22 302 instalacje, czyli prawie tyle samo, co w 2019 r. W regionie Europy Środkowo-Wschodniej – podobnie jak w Polsce – spadek liczby nowych robotów odnotowano w Czechach (25% nowych instalacji w 2020 r.) na Słowacji (27%) oraz w Rumunii (32%). Dzięki inwestycjom w sektorze automotive 21% wzrost zanotowały Węgry ze 1116 sprzedanymi robotami w 2020 r.

 

 

Źródło: Omega Communication, www.universal-robots.com/pl/

LITERATURA

“IFR World Robotics 2021 – Industrial Robots”. International Federation of Robotics, https://ifr.org/ifr-press-releases/news/robot-sales-rise-again.

Strona główna Aktualności Wydarzenia Robotyzacja w Polsce – perspektywy

Nasze propozycje

Hybrid Manufacturing Processes. Physical Fundamentals, Modelling and Rational Applications
Wit Grzesik, Adam Ruszaj

Hybrid Manufacturing Processes. Physical Fundamentals, Modelling and Rational Applications

Springer

This book explores, in a systematic way, various modes of hybridization for both conventional and...

Nikiel. Stopy specjalnego przeznaczenia
Zenon Pirowski

Nikiel. Stopy specjalnego przeznaczenia

Łukasiewicz – Krakowski Instytut Technologiczny

Najnowsza książka Zenona Pirowskiego to kompendium wiedzy o niklu i jego stopach. Przedstawiono w niej:...

Serwonapędy SIEMENS w praktyce inżynierskiej
Janusz Kwaśniewski, Ireneusz Dominik, Krzysztof Lalik, Mateusz Kozek

Serwonapędy SIEMENS w praktyce inżynierskiej

Wydawnictwo BTC

Książka w sposób metodyczny i przyjazny opisuje projektowanie serwonapędów bazujących na sterownikach...

Nowoczesne procesy obróbki skrawaniem
Red. naukowy Piotr Cichosz

Nowoczesne procesy obróbki skrawaniem

Wydawnictwo PWN

Przygotowana pod redakcją naukową prof. dr. hab. inż. Piotra Cichosza publikacja Nowoczesne procesy obróbki...

Nasi partnerzy