ENG FB kontakt

02.02.2023

Strona główna Aktualności Wydarzenia Rozwiązania narzędziowe dla e-mobilności

Rozwiązania narzędziowe dla e-mobilności

03-12-2022

Producent narzędzi skrawających MAPAL spodziewa się w najbliższych latach znaczącego wzrostu zapotrzebowania na rozwiązania narzędziowe przeznaczone do obróbki części do pojazdów elektrycznych. Obecnie działania firmy koncentrują się na opracowaniu rozwiązań do obróbki komponentów o dużych wymogach jakościowych i dużym wolumenie produkcyjnym. Aby jak najlepiej dopasować swoje rozwiązania do potrzeb klientów, specjaliści z firmy MAPAL proponują trzy typy pakietów narzędziowych: BASIC, PERFORMANCE oraz EXPERT.

Podział pakietów narzędziowych na BASIC, PERFORMANCE i EXPERT znacznie ułatwia i przyspiesza dobór rozwiązania narzędziowego do specyfiki zadania obróbkowego.

 

 

Trzy sposoby uzyskania gotowego komponentu

Rozwiązania z grupy BASIC to przede wszystkim narzędzia standardowe przeznaczone do obróbki prototypów (prototypownia) i produkcji małoseryjnej. Koszt nabycia takich narzędzi jest stosunkowo niewielki, a ich zastosowanie – bardzo wszechstronne. W początkowej fazie wdrażania procesu obróbki konstrukcja obrabianego przedmiotu nierzadko ulega zmianom. Wówczas bardzo przydatna okazuje się wspomniana wszechstronność rozwiązania typu BASIC. Jeżeli to tylko możliwe, wariant BASIC pomija stosowanie w procesie narzędzi specjalnych.

Rozwiązanie typu PERFORMANCE jest z kolei ukierunkowane na produkcję seryjną specyficznych detali, głównie z zastosowaniem narzędzi specjalnych. W tym wariancie detal jest obrabiany za pomocą narzędzi stopniowych i kombinowanych, znacznie wydajniej niż ma to miejsce w przypadku rozwiązania typu BASIC.

Rozwiązanie z pakietu PERFORMANCE umożliwia bardziej efektywną i stabilną obróbkę w produkcji seryjnej, lecz nie spełnia jeszcze najwyższych wymogów jakości i produktywności. Te bowiem gwarantują dopiero rozwiązania typu EXPERT.

Rozwiązania z grupy EXPERT to zestawy narzędzi niezbędnych do efektywnej i wydajnej obróbki wysokiej jakości określonych detali w jak najkrótszym czasie. Są to zwykle narzędzia wielostopniowe i wieloostrzowe. Przykładem rozwiązania typu EXPERT jest zestaw narzędzi do obróbki stojana silnika elektrycznego, który z powodzeniem udało się firmie MAPAL wprowadzić na rynek. Zestaw ten stanowi duże osiągnięcie w zakresie produktywności i jakości.

Oprócz zestawu narzędzi EXPERT firma MAPAL oferuje do obróbki stojana także rozwiązania narzędziowe typu BASIC i PERFORMANCE – w zależności od potrzeb użytkownika.

 

Zestaw narzędzi PERFORMANCE do obróbki obudowy stojana silnika elektrycznego

 

Produkcja części o wysokich wymogach jakościowych, przeznaczonych do samochodów elektrycznych

Oprócz narzędzi do obróbki elementów elektrycznego układu napędowego MAPAL koncentruje swoją uwagę na pozostałych częściach z zakresu e-mobilności. Należą do nich sprężarka ślimakowa do chłodzenia silnika elektrycznego i obudowy wysoko wydajnych układów elektronicznych i akumulatorów. Produkcja drugiego typu elementów wymaga wielu operacji frezowania. W tym wypadku MAPAL także może zaoferować rozwiązania narzędziowe dostępne w trzech wariantach: BASIC, PERFORMANCE i EXPERT.

Do prototypowania i produkcji jednostkowej z powodzeniem można użyć najprostszych narzędzi standardowych. Kolejny poziom zaawansowania obróbki stanowią wielostopniowe narzędzia pełnowęglikowe, umożliwiające szybszą i stabilniejszą pracę. W obszarze rozwiązań PERFORMANCE znajdą z kolei zastosowanie narzędzia ze specjalnie dobranymi powłokami lub narzędzia uzbrojone w płytki z polikrystalicznego diamentu, pozwalające uzyskać znacznie wyższą trwałość.

Dobór rozwiązania narzędziowego jest zawsze wynikiem dialogu pomiędzy firmą MAPAL a klientem. Ponieważ proces prototypowania przeprowadzany jest często przez firmy specjalizujące się w tej dziedzinie, zwykle rozmowa z klientem dotyczy rozwiązań przeznaczonych do obróbki seryjnej, a więc wariantu PERFORMANCE (jeżeli spełnia warunki jakościowe i wydajnościowe).

Zaletą wariantu PERFORMANCE jest niskie zapotrzebowanie na moc obrabiarki. Ma to duże znaczenie, gdy klient zamierza przezbroić linię produkcyjną na potrzeby produkcji komponentów z obszaru e-mobilności. Oczywiście w razie potrzeby, np. w przypadku nacisku na koszt jednostkowy, użytkownik zawsze może skorzystać z rozwiązań dostępnych w pakiecie EXPERT.

Otwarta rozmowa z klientem jest dla MAPAL bardzo ważnym elementem współpracy. To właśnie ona ułatwia znalezienie optymalnego rozwiązania uwzględniającego indywidualne potrzeby klienta i specyfikę jego procesu produkcyjnego.

 

Zestaw narzędzi EXPERT do obróbki obudowy stojana silnika elektrycznego

 

Strona główna Aktualności Wydarzenia Rozwiązania narzędziowe dla e-mobilności

Zamów NEWSLETTER

Kalendarium wydarzeń

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd

Nasze propozycje

Rysunek techniczny maszynowy dla automatyków i mechatroników
Marek Macko

Rysunek techniczny maszynowy dla automatyków i mechatroników

Wydawnictwo Naukowe PWN

Jest to uniwersalny podręcznik syntetycznie prezentujący różne formy zapisu konstrukcji – mechanicznych,...

Internet Rzeczy i jego przemysłowe zastosowania
Paweł Buchwald, Grzegorz Granosik, Aleksander Gwiazda

Internet Rzeczy i jego przemysłowe zastosowania

Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne

Książka przybliża dzisiejszą rewolucję IoT. Zawiera też wiele przykładów zastosowania IoT do rozwiązywania...

Matka wynalazku. Jak uprzedzenia hamują postęp
Katrine Marçal

Matka wynalazku. Jak uprzedzenia hamują postęp

Wydawnictwo Czarne

Szwedzka dziennikarka Katrine Marçal błyskotliwie i ze swadą rozkłada na czynniki pierwsze stulecia...

Piotr Sobczyk: Hydraulika i pneumatyka. Zbiór zadań z rozwiązaniami
Piotr Sobczyk

Piotr Sobczyk: Hydraulika i pneumatyka. Zbiór zadań z rozwiązaniami

Wydawnictwo PWN

Wydawnictwo Naukowe PWN przedstawia zaktualizowane i poszerzone wydanie popularnego zbioru zadań. Obok...

Nasi partnerzy