ENG FB kontakt

07.12.2023

Strona główna Aktualności Wydarzenia Rozwiązania narzędziowe dla e-mobilności

Rozwiązania narzędziowe dla e-mobilności

03-12-2022

Producent narzędzi skrawających MAPAL spodziewa się w najbliższych latach znaczącego wzrostu zapotrzebowania na rozwiązania narzędziowe przeznaczone do obróbki części do pojazdów elektrycznych. Obecnie działania firmy koncentrują się na opracowaniu rozwiązań do obróbki komponentów o dużych wymogach jakościowych i dużym wolumenie produkcyjnym. Aby jak najlepiej dopasować swoje rozwiązania do potrzeb klientów, specjaliści z firmy MAPAL proponują trzy typy pakietów narzędziowych: BASIC, PERFORMANCE oraz EXPERT.

Podział pakietów narzędziowych na BASIC, PERFORMANCE i EXPERT znacznie ułatwia i przyspiesza dobór rozwiązania narzędziowego do specyfiki zadania obróbkowego.

 

 

Trzy sposoby uzyskania gotowego komponentu

Rozwiązania z grupy BASIC to przede wszystkim narzędzia standardowe przeznaczone do obróbki prototypów (prototypownia) i produkcji małoseryjnej. Koszt nabycia takich narzędzi jest stosunkowo niewielki, a ich zastosowanie – bardzo wszechstronne. W początkowej fazie wdrażania procesu obróbki konstrukcja obrabianego przedmiotu nierzadko ulega zmianom. Wówczas bardzo przydatna okazuje się wspomniana wszechstronność rozwiązania typu BASIC. Jeżeli to tylko możliwe, wariant BASIC pomija stosowanie w procesie narzędzi specjalnych.

Rozwiązanie typu PERFORMANCE jest z kolei ukierunkowane na produkcję seryjną specyficznych detali, głównie z zastosowaniem narzędzi specjalnych. W tym wariancie detal jest obrabiany za pomocą narzędzi stopniowych i kombinowanych, znacznie wydajniej niż ma to miejsce w przypadku rozwiązania typu BASIC.

Rozwiązanie z pakietu PERFORMANCE umożliwia bardziej efektywną i stabilną obróbkę w produkcji seryjnej, lecz nie spełnia jeszcze najwyższych wymogów jakości i produktywności. Te bowiem gwarantują dopiero rozwiązania typu EXPERT.

Rozwiązania z grupy EXPERT to zestawy narzędzi niezbędnych do efektywnej i wydajnej obróbki wysokiej jakości określonych detali w jak najkrótszym czasie. Są to zwykle narzędzia wielostopniowe i wieloostrzowe. Przykładem rozwiązania typu EXPERT jest zestaw narzędzi do obróbki stojana silnika elektrycznego, który z powodzeniem udało się firmie MAPAL wprowadzić na rynek. Zestaw ten stanowi duże osiągnięcie w zakresie produktywności i jakości.

Oprócz zestawu narzędzi EXPERT firma MAPAL oferuje do obróbki stojana także rozwiązania narzędziowe typu BASIC i PERFORMANCE – w zależności od potrzeb użytkownika.

 

Zestaw narzędzi PERFORMANCE do obróbki obudowy stojana silnika elektrycznego

 

Produkcja części o wysokich wymogach jakościowych, przeznaczonych do samochodów elektrycznych

Oprócz narzędzi do obróbki elementów elektrycznego układu napędowego MAPAL koncentruje swoją uwagę na pozostałych częściach z zakresu e-mobilności. Należą do nich sprężarka ślimakowa do chłodzenia silnika elektrycznego i obudowy wysoko wydajnych układów elektronicznych i akumulatorów. Produkcja drugiego typu elementów wymaga wielu operacji frezowania. W tym wypadku MAPAL także może zaoferować rozwiązania narzędziowe dostępne w trzech wariantach: BASIC, PERFORMANCE i EXPERT.

Do prototypowania i produkcji jednostkowej z powodzeniem można użyć najprostszych narzędzi standardowych. Kolejny poziom zaawansowania obróbki stanowią wielostopniowe narzędzia pełnowęglikowe, umożliwiające szybszą i stabilniejszą pracę. W obszarze rozwiązań PERFORMANCE znajdą z kolei zastosowanie narzędzia ze specjalnie dobranymi powłokami lub narzędzia uzbrojone w płytki z polikrystalicznego diamentu, pozwalające uzyskać znacznie wyższą trwałość.

Dobór rozwiązania narzędziowego jest zawsze wynikiem dialogu pomiędzy firmą MAPAL a klientem. Ponieważ proces prototypowania przeprowadzany jest często przez firmy specjalizujące się w tej dziedzinie, zwykle rozmowa z klientem dotyczy rozwiązań przeznaczonych do obróbki seryjnej, a więc wariantu PERFORMANCE (jeżeli spełnia warunki jakościowe i wydajnościowe).

Zaletą wariantu PERFORMANCE jest niskie zapotrzebowanie na moc obrabiarki. Ma to duże znaczenie, gdy klient zamierza przezbroić linię produkcyjną na potrzeby produkcji komponentów z obszaru e-mobilności. Oczywiście w razie potrzeby, np. w przypadku nacisku na koszt jednostkowy, użytkownik zawsze może skorzystać z rozwiązań dostępnych w pakiecie EXPERT.

Otwarta rozmowa z klientem jest dla MAPAL bardzo ważnym elementem współpracy. To właśnie ona ułatwia znalezienie optymalnego rozwiązania uwzględniającego indywidualne potrzeby klienta i specyfikę jego procesu produkcyjnego.

 

Zestaw narzędzi EXPERT do obróbki obudowy stojana silnika elektrycznego

 

Strona główna Aktualności Wydarzenia Rozwiązania narzędziowe dla e-mobilności

Zamów NEWSLETTER

Nasze propozycje

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.
Stanisław Adamczak

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych" to kompendium poświęcone tematyce pomiarów i analizy...

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych
Jacek Banasiak, Katarzyna Szymańska-Dębowska

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Układy dynamiczne" to podręcznik związany z analizą układów dynamicznych, którą można zastosować w różnych...

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka
Joel L. Schiff (Tłum.: W. Sikorski)

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Matematyczny wszechświat" to wciągająca opowieść, która odkrywa przed czytelnikami prawa matematyczne...

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach
Tomasz Trzepieciński

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach

Wydawnictwo Naukowe PWN

W książce Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach przedstawiono specyfikę zjawiska tarcia...

Nasi partnerzy