ENG FB kontakt

02.10.2022

Strona główna Aktualności Relacje SCAN FORUM 2018 – zautomatyzowane rozwiązania skanowania 3D w przemyśle

SCAN FORUM 2018 – zautomatyzowane rozwiązania skanowania 3D w przemyśle

20-04-2018

W dniach 14–15 marca 2018 r. w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu odbyło się seminarium „Zautomatyzowane rozwiązania skanowania 3D w przemyśle” – w skrócie SCAN FORUM 2018. Seminarium zorganizowane przez firmy ITA, FANUC i Comtec 3D było doskonałą okazją do zapoznania się z teorią i praktyką automatycznej digitalizacji przedmiotów za pomocą systemów skanowania 3D. Formuła spotkania z ekspertami, połączonego z praktycznymi warsztatami, bardzo dobrze się sprawdziła i zaowocowała żywą dyskusją na temat metrologii, robotyzacji i wykorzystania oprogramowania pomiarowego na potrzeby Przemysłu 4.0.

Pierwszego dnia seminarium, po powitaniu uczestników przez przedstawicieli organizatorów – Kazimierza Pollaka (ITA), Krzysztofa Pawlaka (Comtec 3D) i Jakuba Bańcera (FANUC) – rozpoczęły się prezentacje tematyczne. Dr Maciej Szelewski (ITA) przedstawił rolę metrologii w gospodarce i życiu codziennym, jej rozwój i znaczenie na tle kolejnych przemian gospodarczych – od pierwszej rewolucji przemysłowej do obecnej, czwartej – oraz wizję Metrologii 4.0 w ramach koncepcji Przemysłu 4.0. Mateusz Matuszak (ITA) omówił najnowsze rozwiązania skanerów laserowych firmy Creaform. Przytoczył korzyści z wdrożenia technologii skanowania laserowego i zaprezentował zautomatyzowane rozwiązania skanerów HandySCAN-R oraz MetraSCAN-R, w tym najnowsze, dotyczące specjalnej, wielozadaniowej stacji kontrolującej zautomatyzowany proces skanowania (R-Series PRODUCTIVITY STATION).

W trakcie demonstracji uczestnicy mogli zobaczyć, jak odbywa się skanowanie za pomocą urządzeń laserowych. Krzysztof Pawlak (Comtec 3D) zademonstrował innowacyjne oprogramowanie Metrolog X4 firmy Metrologic Group – wiodącego niezależnego dostawcy oprogramowania inspekcyjnego 3D i rozwiązań sprzętowych – przeznaczonego do skanerów 3D i innych urządzeń pomiarowych pracujących w technice współrzędnościowej. Szczegółowo omówił aplikację Metrolog X4 i-Robot – rozwiązanie opracowane pod kątem wszystkich typów robotów przemysłowych pracujących na linii produkcyjnej. Oprogramowanie to sprawdza się w wielu przypadkach, zwłaszcza gdy wymagane są elastyczność i duża wydajność oraz bardzo dobre parametry dokładnościowe. Proces programowania pokazano na przykładzie systemu pomiarowego zbudowanego z robota firmy FANUC oraz laserowej głowicy skanującej MetraSCAN-R.

W tej aplikacji robot zapewnia uchwyt dla laserowej głowicy skanującej, a niepewność pomiaru całego systemu pomiarowego jest determinowana przez oddzielny optyczny układ śledzący położenie skanera laserowego w przestrzeni, wyposażony w dwie kamery pracujące w podczerwieni. Jakub Bańcer (FANUC) przedstawił innowacyjne rozwiązania japońskiej firmy FANUC, w tym: niezawodne i dobrze znane żółte roboty przemysłowe, które sprawdzają się w każdych warunkach, oraz zgodne z najnowszymi trendami w robotyce, zielone roboty współpracujące, które idealnie wpisują się w koncepcję Przemysłu 4.0.

 

 

Ciekawostką jest to, że zarówno konstrukcja, jak i możliwości robotów współpracujących są identyczne jak w przypadku żółtych robotów przemysłowych, a tym, co wyróżnia zielone roboty są ograniczone prędkości przesuwów oraz bardzo czuły sensor dotyku (ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa w bezpośredniej integracji robot–człowiek).

 

 

Damien Plougastel (Creaform) zaprezentował firmę Creaform i jej innowacyjne produkty oraz wiele wdrożeń w przemyśle lotniczym i motoryzacyjnym, polegających na zautomatyzowaniu pomiarów z wykorzystaniem skanującej głowicy laserowej MetraSCAN-R. Była mowa m.in. o połączeniu pomiarów stykowych części na CMM i bezstykowych z użyciem skanującej głowicy laserowej na robocie. Pierwszy dzień zakończył się nieoficjalnym, wieczornym spotkaniem, które również było okazją do wymiany myśli na temat automatyzacji procesów skanowania i nie tylko.

 

 

Drugi dzień zaczął się od wystąpienia prof. Michała Wieczorowskiego (Politechnika Poznańska, ITA), poświęconego błędom i niepewności w digitalizacji 3D. Podczas tej prezentacji – która zyskała uznanie uczestników seminarium – zostały poruszone problemy związane z teorią pomiarów i digitalizacji oraz praktycznymi uwarunkowaniami odwzorowania kształtów, a także zagadnienia normalizacyjne w świetle prac Komitetu Technicznego ISO TC 213. Następnie w podgrupach odbyły się zajęcia praktyczne na czterech stanowiskach. Były to:

  • ręczny skaner HandySCAN na robocie współpracującym firmy FANUC – uczestnicy przekonali się, jak na co dzień można wykorzystać lekki, ręczny laserowy skaner 3D przez zamocowanie go w specjalnie zaprojektowanym uchwycie robota, aby zautomatyzować proces skanowania;
  • połączenie pomiarów stykowych i bezstykowych – uczestnicy poznali w praktyce, jak przeprowadza się pomiary przenośną współrzędnościową maszyną pomiarową HandyPROBE w połączeniu z laserową głowicą skanującą MetraSCAN (pomiary hybrydowe). Cały system pomiarowy był nadzorowany przez jedno oprogramowanie pomiarowe Metrolog X4;
  • przygotowanie procesu zautomatyzowanego systemu skanowania w trybie offline – podczas tych warsztatów pokazano, jak w praktyce wygląda proces tworzenia programu pomiarowego w trybie offline, tzn. poza maszyną, w oprogramowaniu Silma X4. Użytkownik, bazując na modelu CAD, przygotowuje kompletny program pomiarowy łącznie z wykrywaniem kolizji i generowaniem raportów pomiarowych;
  • wykorzystanie zautomatyzowanego systemu skanowania w procesie pomiarów inline – to stanowisko cieszyło się największym zainteresowaniem. Uczestnicy obserwowali na żywo zautomatyzowany proces skanowania z użyciem laserowej głowicy MetraSCAN-R na robocie FANUC pod kontrolą oprogramowania Metrolog X4 i-Robot.

 

Do samego końca trwały żywe dyskusje dotyczące prezentowanych rozwiązań. Uczestnicy potwierdzali konieczność organizowania tego typu spotkań i zgłaszali chęć udziału w kolejnych edycjach.

 

Źródło: ITA

Strona główna Aktualności Relacje SCAN FORUM 2018 – zautomatyzowane rozwiązania skanowania 3D w przemyśle

Nasze propozycje

Hybrid Manufacturing Processes. Physical Fundamentals, Modelling and Rational Applications
Wit Grzesik, Adam Ruszaj

Hybrid Manufacturing Processes. Physical Fundamentals, Modelling and Rational Applications

Springer

This book explores, in a systematic way, various modes of hybridization for both conventional and...

Nikiel. Stopy specjalnego przeznaczenia
Zenon Pirowski

Nikiel. Stopy specjalnego przeznaczenia

Łukasiewicz – Krakowski Instytut Technologiczny

Najnowsza książka Zenona Pirowskiego to kompendium wiedzy o niklu i jego stopach. Przedstawiono w niej:...

Serwonapędy SIEMENS w praktyce inżynierskiej
Janusz Kwaśniewski, Ireneusz Dominik, Krzysztof Lalik, Mateusz Kozek

Serwonapędy SIEMENS w praktyce inżynierskiej

Wydawnictwo BTC

Książka w sposób metodyczny i przyjazny opisuje projektowanie serwonapędów bazujących na sterownikach...

Nowoczesne procesy obróbki skrawaniem
Red. naukowy Piotr Cichosz

Nowoczesne procesy obróbki skrawaniem

Wydawnictwo PWN

Przygotowana pod redakcją naukową prof. dr. hab. inż. Piotra Cichosza publikacja Nowoczesne procesy obróbki...

Nasi partnerzy