ENG FB kontakt

15.06.2024

Strona główna Aktualności Wydarzenia Siemens i Microsoft wprowadzają asystenta AI, który zwiększa wydajność procesów

Siemens i Microsoft wprowadzają asystenta AI, który zwiększa wydajność procesów

06-12-2023

Nowe rozwiązanie Siemens Industrial Copilot to generatywny, oparty na sztucznej inteligencji asystent, który ma usprawnić współpracę człowieka z maszyną i skrócić czas wykonywania zadań. Firmy Siemens i Microsoft będą współpracować w celu stworzenia kolejnych narzędzi typu copilot dla sektora produkcyjnego, infrastrukturalnego, transportowego oraz opieki zdrowotnej. Jednym z pierwszych klientów, który wdrożył asystenta Siemens Industrial Copilot, jest spółka Schaeffler AG z branży motoryzacyjnej.

Microsoft i Siemens zwiększają zakres swojej współpracy w dziedzinie generatywnej sztucznej inteligencji. Wprowadzają na rynek narzędzie Siemens Industrial Copilot, czyli asystenta wykorzystującego sztuczną inteligencję, którego głównym zadaniem jest usprawnienie współpracy człowieka z maszyną w procesach produkcyjnych. Kolejnym efektem współpracy jest integracja służącej do zarządzania cyklem życia produktu platformy Siemens Teamcenter z aplikacją Microsoft Teams, co ma przybliżyć realizację wizji przemysłowego metawersum. To rozwiązanie ułatwi współpracę projektantów, pracowników pierwszej linii oraz pozostałych zespołów odpowiedzialnych za poszczególne działania.

 

 

Dzięki nowym rozwiązaniom z zakresu sztucznej inteligencji mamy wyjątkową okazję do zwiększenia tempa innowacji w sektorze przemysłowym. Nasza wieloletnia współpraca z firmą Siemens wchodzi na wyższy poziom. Postępy w dziedzinie sztucznej inteligencji oraz chmury obliczeniowej, jakich dokonuje Microsoft, łączymy z doświadczeniem Siemensa w branży przemysłowej – komentuje Satya Nadella, prezes i dyrektor generalny Microsoft.

 

Realizujemy z firmą Microsoft wspólną wizję, która zakłada wzmocnienie pozycji klientów poprzez wdrażanie generatywnej sztucznej inteligencji. Nasze działania zrewolucjonizują sposób, w jaki firmy projektują, wytwarzają i rozwijają swoje produkty. Upowszechnienie współpracy człowieka z maszyną pozwala inżynierom przyspieszyć procesy opracowywania nowych rozwiązań, zwiększając jednocześnie poziom innowacyjności i rozwiązując problemy związane z niedoborem wykwalifikowanych kadr – dodaje Roland Busch, prezes zarządu Siemens AG.

 

 

Copilot pozwoli zaoszczędzić czas

Narzędzie Siemens Industrial Copilot pozwoli użytkownikom na szybkie generowanie, optymalizowanie i debugowanie złożonego kodu wykorzystywanego w procesach automatyzacji, a także skróci czas symulacji. Copilot pobiera informacje dotyczące automatyzacji i symulacji procesów z Siemens Xcelerator – otwartej cyfrowej platformy biznesowej – i opracowuje je, korzystając z rozwiązania Azure OpenAI stworzonego przez Microsoft. Klienci zachowują pełną kontrolę nad swoimi danymi, które nie są wykorzystywane do trenowania źródłowych modeli AI.

Siemens Industrial Copilot zwiększy produktywność i wydajność branży przemysłowej w całym cyklu życia produktów. Narzędzie potrafi generować szczegółowe instrukcje dla personelu serwisowego i przedstawiać je w zrozumiałym języku. Z kolei inżynierowie zyskują szybki dostęp do narzędzi symulacyjnych.

 

 

Pierwsze wdrożenia

Siemens i Microsoft przewidują, że wykorzystujące sztuczną inteligencję copiloty już wkrótce będą pomagać profesjonalistom w różnych sektorach gospodarki. Wdrożenie narzędzia jest planowane w wielu branżach produkcyjnych, takich jak motoryzacja, opakowania czy budowa maszyn. Jednym z pierwszych podmiotów, który już stosuje generatywną sztuczną inteligencję, jest spółka Schaeffler AG – dostawca technologii i usług motoryzacyjnych.

Nowe rozwiązania pomagają inżynierom z firmy Schaeffler w tworzeniu kodów do programowania systemów automatyki przemysłowej, np. robotów. Ponadto firma zamierza wdrożyć narzędzie Siemens Industrial Copilot z myślą o zwiększeniu efektywności swej działalności operacyjnej, aby skrócić przestoje, a także – na późniejszym etapie – stosować narzędzie u swoich klientów.

 

 

Ułatwienia w wirtualnej współpracy

W grudniu 2023 r. Siemens udostępni Microsoft Teams platformę Teamcenter. Narzędzie to wykorzystuje najnowsze osiągnięcia w dziedzinie generatywnej sztucznej inteligencji do łączenia funkcji realizowanych w całym cyklu projektowania i wytwarzania produktów, umożliwiając wydajniejszą wymianę informacji pomiędzy pracownikami.

Dodatkowe szczegóły dotyczące rozwiązania Siemens Industrial Copilot zostały zaprezentowane na targach SPS w Norymberdze w listopadzie 2023 r.

 

Źródło: Siemens

Strona główna Aktualności Wydarzenia Siemens i Microsoft wprowadzają asystenta AI, który zwiększa wydajność procesów

Zamów NEWSLETTER

Nasze propozycje

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.
Stanisław Adamczak

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych" to kompendium poświęcone tematyce pomiarów i analizy...

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych
Jacek Banasiak, Katarzyna Szymańska-Dębowska

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Układy dynamiczne" to podręcznik związany z analizą układów dynamicznych, którą można zastosować w różnych...

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka
Joel L. Schiff (Tłum.: W. Sikorski)

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Matematyczny wszechświat" to wciągająca opowieść, która odkrywa przed czytelnikami prawa matematyczne...

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach
Tomasz Trzepieciński

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach

Wydawnictwo Naukowe PWN

W książce Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach przedstawiono specyfikę zjawiska tarcia...

Nasi partnerzy