ENG FB kontakt

24.04.2024

Strona główna Aktualności Wydarzenia Sukces firmy STUDER w roku finansowym 2023

Sukces firmy STUDER w roku finansowym 2023

07-03-2024

Pomimo globalnie trudnego otoczenia inwestycyjnego producent precyzyjnych szlifierek cylindrycznych firma STUDER ponownie zwiększył obroty. Zwłaszcza na kluczowych rynkach, takich jak USA i Chiny, sprzedaż rozwijała się pozytywnie. Azja – podobnie jak w latach poprzednich– była największym regionem zbytu, a za nią plasowały się Europa Środkowa i Ameryka Północna.

 

Konferencja prasowa Fritz STUDER AG w tym roku odbyła się w połowie lutego w siedzibie firmy w Steffisburgu. Zakończony rok finansowy 2023, szczególny, bo będący 111. rocznicą powstania firmy, był niezwykle udany – powiedział CEO STUDER Jens Bleher przed około 65 dziennikarzami z ponad 20 krajów.

 


Od lewej: CEO Jens Bleher, COO Stephan Stoll, CTO Daniel Huber, CSO Sandro Bottazzo

 

Konsekwentne inwestycje w rozwój produktów i infrastrukturę zakładu przyniosły efekty. Zrealizowaliśmy nasze zapowiedzi i wykorzystaliśmy czas, aby poprawić naszą pozycję na rynku i umocnić się na przyszłość – oświadczył Bleher. Mimo że rozwój zamówień przychodzących był słabszy na poszczególnych rynkach, takich jak Niemcy, Chiny i niektóre kraje azjatyckie, STUDER był w stanie zwiększyć udziały w rynku w wielu regionach świata. Bardzo satysfakcjonujący był nowy rekord sprzedaży w segmencie Customer Care. Osiągnęliśmy dobre wyniki w wielu krajach, a w niektórych odnotowaliśmy nowy rekord przyjętych zamówień – uzupełnił Sandro Bottazzo, CSO w STUDER.

 

Małe i średnie przedsiębiorstwa ufają STUDER

W podziale na segmenty klientów branża lotnicza ponownie wygenerowała największy wzrost nowych zamówień. Wyprzedziła zmagający się z problemami przemysł samochodowy i dostawców. Segment narzędzi pozostał poniżej oczekiwań. Największym indywidualnym segmentem, podobnie jak w poprzednim roku, była inżynieria precyzyjna, zdominowana przez producentów działających w systemie na zlecenie. Bardzo się cieszę, że nasze szlifierki cieszą się zaufaniem w małych i średnich przedsiębiorstwach i że ten segment pozostaje dla nas strategicznie ważny – oświadczył Bottazzo. Segmenty inżynierii mechanicznej oraz form i matryc również utrzymały swoje ważne pozycje. Dodatkowo bardzo zadowalający był rosnący popyt na precyzyjne szlifierki cylindryczne w branży półprzewodników.

 

Rekord sprzedaży w obsłudze klienta

Dla STUDER – międzynarodowego producenta precyzyjnych szlifierek cylindrycznych – w 2023 r. istotne pozostało utrzymanie szerokiego portfolio. Zamówienia na uniwersalne szlifierki cylindryczne CNC utrzymały się na dobrym poziomie. Największym powodzeniem cieszyły się: modele S33, a za nią favoritCNC, S31, S41 i favorit. Jeśli chodzi o szlifowanie cylindryczne elementów wewnętrznych, był to trzeci najlepszy rok pod względem zamówień przychodzących w historii firmy dla modelu S131 – powiedział Bottazzo. Również zamówienia na nową szlifierkę S100 przekroczyły oczekiwania.

 


STUDER S31 z systemem ładowania insertLoad

 


Detale ustawione pionowo w podajniku

 

Doskonale rozwijała się obsługa klienta. W tej dziedzinie udało nam się po raz drugi z rzędu ustanowić rekord finansowy – powiedział Bottazzo. Dotyczy to wszystkich obszarów działalności: od konserwacji i serwisu po części zamienne i modernizacje. Najbardziej zadowalający był postęp w Europie Wschodniej, gdzie STUDER świadczy obecnie usługi własnym wykwalifikowanym personelem w Czechach, na Słowacji, w Polsce i na Węgrzech.

Globalnie koncern uczestniczył w około 30 targach i dniach otwartych. Oprócz CIMT w Pekinie i EMO w Hanowerze ogromny sukces przyniósł dzień otwarty w UNITED GRINDING North America. Na EMO 2023 STUDER po raz pierwszy w historii był w stanie zaprezentować trzy rozwiązania automatyzacji z nowym systemem ładowania insertLoad oraz roboLoad i uniLoad podczas jednej imprezy.

W 2023 r. głównym celem STUDER pozostało rozwijanie i udoskonalanie najnowocześniejszych technologii szlifowania. Do produkcji komponentów związanych z elektromobilnością nadaje się zwłaszcza model S36 do wydajnego szlifowania seryjnego wałków. Teraz nasi klienci na S36 mogą bez ograniczeń korzystać ze wszystkich wariantów wrzecion i rozwiązań automatyzacji – powiedział CTO Daniel Huber.

Dzięki nowemu, mocnemu wrzecionu szlifierskiemu o mocy 25 kW (33 KM) możliwe jest stosowanie szerokich kół szlifierskich do 160 mm (6,3 cala). Nową opcją jest szlifowanie o wysokiej prędkości z kołami ściernymi CBN lub diamentowymi. Dzięki w pełni kompatybilnym systemom ładowania easyLoad i uniLoad klienci mogą całkowicie zautomatyzować swoją produkcję z użyciem modelu S36.

Huber był zadowolony z sukcesu nowej szlifierki cylindrycznej CNC do szlifowania otworów S100. Zajęła ona miejsce w segmencie maszyn podstawowych, analogicznie do modelu favoritCNC. Dzięki pracy nad tą szlifierką S100 jest teraz wyposażona w nowe, mocne wrzeciono do diamentowania ściernic (średnica 58 mm), którego zastosowanie jest również planowane w kolejnych modelach w przyszłości.

 


Uniwersalna szlifierka cylindryczna CNC do szlifowania otworów S100

 

Klienci mogą z niecierpliwością oczekiwać nowych funkcji w następcy popularnej szlifierki CNC favoritCNC, np. wyświetlania ustawienia kątowego głowicy szlifierskiej, popularnej funkcji QuickSet oraz trybu konwencjonalnego jako cyklu ręcznego szlifowania, który umożliwia efektywne ręczne szlifowanie części bez programowania.

 

Nowe funkcje dla C.O.R.E.

Szczególny nacisk na rozwój w 2023 r. położono również na C.O.R.E. – rewolucyjną architekturę sprzętową i programową UNITED GRINDING. Panel dotykowy C.O.R.E. już teraz pozwala na niezwykle intuicyjne użytkowanie, a wkrótce pojawi się niestandardowy interfejs, w którym operatorzy będą mogli zdefiniować i zapisać swoje miejsce pracy – wyjaśnił Huber. Kolekcjonowanie i analiza danych, a także nowe sensory i instrumenty, również były przedmiotem uwagi.

CTO przedstawił także prognozę na przyszłość. Opracowany przez STUDER system chłodzenia Smart-Jet® znacznie zmniejsza zapotrzebowanie na chłodziwo i energię w procesie szlifowania, ustanawiając nowe standardy w branży. Huber widzi duży potencjał w branży półprzewodników. Popyt na wysoko wydajne półprzewodniki rośnie ze względu na rozwój elektromobilności i fotowoltaiki. Model S41 CNC firmy STUDER z głowicą pomiarową w miejscu pracy X-ray ustanawia standard w produkcji płytek z monokrystalicznego krzemu i odnosi ogromny sukces na rynku. Długoterminowo tylko ci producenci maszyn, którzy oferują inteligentne oraz dedykowane i kompletne rozwiązania, wykorzystujące najnowszą technologię, mogą odnieść sukces – podsumował CTO, odnosząc się do działań rozwojowych z minionego roku.

 

STUDER zapewnia konkurencyjne czasy dostawy

COO STUDER Stephan Stoll zreferował sytuację Działu Operacyjnego. W 2023 r. asortyment produkowanych maszyn przesunął się w stronę bardziej złożonych systemów – powiedział. Dzięki aktywnemu zarządzaniu zaopatrzeniem i normalizacji globalnych łańcuchów dostaw zamówienia zostały zrealizowane na czas. Stoll pozytywnie ocenił wdrożenie wspólnej strategii produkcji w ramach grupy UNITED GRINDING, co przyniosło dobre wykorzystanie zasobów.

Kluczowe projekty operacyjne obejmowały inwestycje w zautomatyzowane narzędzia produkcyjne i najnowocześniejsze stanowiska testowe. STUDER jest jednym z niewielu producentów szlifierek, którzy produkują własne wysokiej jakości wrzeciona. Ekspertyza w tych strategicznie ważnych komponentach maszynowych została specjalnie rozbudowana. Przeprowadzono kompleksowe strukturalne i logistyczne inwestycje w Steffisburgu i w centrum kompetencji szlifowania wewnętrznego w Biel.

Istotną rolę odgrywa w firmie zrównoważony rozwój: Od lutego 2023 r. zakład w Steffisburgu jest podłączony do lokalnej sieci ciepłowniczej, dzięki czemu wszystkie budynki są ogrzewane w sposób przyjazny dla środowiska – wyjaśnił Stoll. Ponadto w dużej mierze zakończone zostały prace nad instalacją oświetlenia LED we wszystkich budynkach. Znacznie zmniejszyły się zużycie energii i emisja CO2.

Stoll przedstawił również prognozę na nadchodzący rok finansowy. Po znaczących inwestycjach z ostatnich lat nieuniknione jest teraz przeprojektowanie naszych procesów logistycznych i infrastruktury magazynowej – powiedział. Centrum tego projektu stanowi centralny węzeł logistyczny połączony bezpośrednio z magazynem kontenerowym. Wyższa wydajność zautomatyzowanego systemu magazynowania korzystnie wpłynie na produkcję maszyn i obsługę części zamiennych.

Podsumowując, Jens Bleher podkreślił ogromne znaczenie dobrze wykwalifikowanych pracowników z perspektywy firmy technologicznej. Był bardzo zadowolony z ich niedawnych sukcesów na prestiżowych mistrzostwach umiejętności zawodowych SwissSkills. W ubiegłym roku praktykanci ze STUDER zdobyli złote i srebrne medale. STUDER jest po raz trzeci z rzędu reprezentowany na WorldSkills. Jesteśmy dumni z tego, co potwierdza nasze rozległe zaangażowanie w szkolenia zawodowe – powiedział.

 

Monika Kaczmarek

Strona główna Aktualności Wydarzenia Sukces firmy STUDER w roku finansowym 2023

Zamów NEWSLETTER

Nasze propozycje

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.
Stanisław Adamczak

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych" to kompendium poświęcone tematyce pomiarów i analizy...

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych
Jacek Banasiak, Katarzyna Szymańska-Dębowska

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Układy dynamiczne" to podręcznik związany z analizą układów dynamicznych, którą można zastosować w różnych...

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka
Joel L. Schiff (Tłum.: W. Sikorski)

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Matematyczny wszechświat" to wciągająca opowieść, która odkrywa przed czytelnikami prawa matematyczne...

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach
Tomasz Trzepieciński

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach

Wydawnictwo Naukowe PWN

W książce Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach przedstawiono specyfikę zjawiska tarcia...

Nasi partnerzy