ENG FB kontakt

25.05.2024

Strona główna Aktualności Wydarzenia Sukces tajwańskiej otwartej platformy obrabiarkowej na targach EMO Hannover 2023

Sukces tajwańskiej otwartej platformy obrabiarkowej na targach EMO Hannover 2023

24-10-2023

Ponad 46 przedstawicieli międzynarodowych mediów oraz 30 globalnych klientów wzięło udział w międzynarodowej tajwańskiej konferencji prasowej na targach EMO, na której zaprezentowano najnowsze trendy w produkcji przemysłowej tego kraju.

18 września rozpoczęła się w Niemczech największa na świecie wystawa obrabiarek – EMO Hannover 2023. W ramach promocji tajwańskich inteligentnych obrabiarek, zorganizowanej z inicjatywy Biura Handlu Zagranicznego Ministerstwa Spraw Gospodarczych przez Tajwańską Radę Rozwoju Handlu Zagranicznego (TAITRA), pierwszego dnia targów odbyły się konferencja prasowa oraz dyskusja panelowa. Największe zainteresowanie wzbudziło to, w jaki sposób tajwański przemysł obrabiarkowy odpowiada na potrzeby branży półprzewodników, pojazdów elektrycznych i sektora zrównoważonej energii. Takie wyzwania dowodzą kreatywności tajwańskich producentów w zakresie badawczo-rozwojowym i sprawności łańcuchów dostaw.

 

 

Jak tajwański łańcuch dostaw przyciąga uwagę świata

W 2022 roku wartość produkcji tajwańskich obrabiarek wyniosła około 3,93 mld dolarów, co dało siódmy wynik na świecie, a wartość eksportu wyniosła 3 mld dolarów, plasując Tajwan na piątym miejscu. Z okazji powrotu EMO Hannover na scenę, Simon Wang, prezes i dyrektor generalny TAITRA, poprowadził konferencję prasową poświęconą inteligentnym maszynom. Włączyły się w nią czołowe organizacje zaangażowane w tajwańskim przemyśle obrabiarkowym, w tym: Tajwańskie Stowarzyszenie Przemysłu Maszynowego (TAMI), Tajwańskie Stowarzyszenie Producentów Obrabiarek i Akcesoriów (TMBA), Tajwańskie Stowarzyszenie Inżynierii Narzędzi Skrawających (TACEA), Eleganckie Liderki w Przemyśle Maszynowym (ELIMI) oraz przedstawiciele magistratu miasta Taichung, gdzie ma siedzibę klaster przemysłowy.

Podczas dyskusji panelowej liderzy ci przedstawili możliwości tajwańskiego przemysłu w zakresie zaspokajania różnorodnych potrzeb. Przykładowo w branży półprzewodników może on dostarczać zaawansowane procesy oraz urządzenia peryferyjne do produkcji układów scalonych. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu takich fabryk jak TSMC, tajwańscy producenci – w tym Tongtai, Quaser, FFG czy HIWIN – potrafią sprostać międzynarodowemu zapotrzebowaniu zarówno w procesach bezpośrednich, jak i pośrednich. W odpowiedzi na gwałtowny wzrost popytu na pojazdy elektryczne Taichung stał się centrum produkcyjnym kluczowych komponentów, tworząc kompleksowy łańcuch dostaw, obejmujący części, moduły, integrację systemową, a nawet kompletne pojazdy. Znane marki pojazdów elektrycznych, w tym Tesla, wybrały producentów z Taichung jako swoich dostawców.

 

 

Zalety globalnego rynku i łańcuchów dostaw

Dyskusja ujawniła także strategie rynkowe Tajwanu i możliwości inteligentnej produkcji rozwinięte w ciągu ostatnich lat w warunkach niestabilności gospodarczej i zwiększonej niepewności na rynku pracy.

W obliczu trendu relokacji łańcuchów dostaw, dywersyfikacja rynków staje się koniecznością dla tajwańskiego przemysłu obrabiarek – powiedział Patrick Chen, przewodniczący TMBA. Podkreślił on, że niepewna sytuacja polityczna i gospodarcza na świecie wymusiła rezygnację z globalizacji i internacjonalizacji na rzecz skracania łańcuchów dostaw i oparcia się na lokalnych zasobach w zarządzaniu dostawami.

Odpowiedzią na restrukturyzację łańcuchów dostaw i relokację baz produkcyjnych był nie tylko wzrost nakładów inwestycyjnych tajwańskich producentów obrabiarek i akcesoriów, ale także przekształcanie własnych zasobów i testowanie nowych kierunków w międzynarodowych partnerstwach. Firma YCM nawiązała współpracę z TRIMILL w celu udoskonalenia kompleksowych rozwiązań dla branży form, samochodowej i lotniczej, firma FFG przejęła niemiecką grupę MAG, aby wzmocnić swoją obecność w sektorze motoryzacyjnym i na rynku europejskim, a firma Tongtai nabyła PCI-Scemm z Francji i ANGER z Austrii z myślą o współpracy technicznej i dzieleniu się kanałami rynkowymi.

David Chuang z TAMI podkreślił znaczenie kontynuowania przez producentów maszyn procesów unowocześniania i transformacji. Zarówno w dziale B+R, jak i produkcji dla branży półprzewodników, zielonej energii, pojazdów elektrycznych czy lotniczej kluczowa jest doskonałość techniczna maszyn i ekspertyz. Rozwój tych dziedzin napędza również postęp w branży narzędzi precyzyjnych, a bliska współpraca między branżami dowodzi jakości i konkurencyjności tajwańskiego przemysłu.

W tegorocznych targach EMO wzięło udział ponad 1750 wystawców z 42 krajów. W tym gronie Tajwan ze 144 wystawcami zajął czwarte miejsce wśród uczestniczących krajów. Zaprezentowali oni serię koncepcyjnych produktów przyszłości, m.in. w zakresie automatyzacji połączonej z zieloną produkcją, inteligentnego usprawniania procesów obróbki oraz integracji wysoko wydajnych inteligentnych komponentów peryferyjnych. Na scenie panelowej przedstawiciele Tajwanu podkreślali, że ich oferta inteligentnych maszyn ewoluowała od pojedynczych urządzeń w kierunku kompleksowych rozwiązań.

Podczas targów EMO 2023 Tajwan zaprezentował otwartą platformę, aby podkreślić swój udział w produkcji front-end półprzewodników, powszechnych protokołów komunikacji przemysłowej, ulepszonych komponentów i w zakresie innych innowacyjnych pomysłów zgodnych ze światowymi trendami. W przeciwieństwie do spowolnienia rozwoju gospodarczego na światowych rynkach, Tajwan po raz kolejny potwierdził swoją aktywną postawę w badaniu różnych zastosowań obrabiarek dla globalnych nabywców i mediów. To jeszcze bardziej wzmacnia jego pozycję w globalnym łańcuchu wartości, torując drogę do bardziej cyfrowej i ekologicznej produkcji przyszłości.

 

 

Strona główna Aktualności Wydarzenia Sukces tajwańskiej otwartej platformy obrabiarkowej na targach EMO Hannover 2023

Zamów NEWSLETTER

Kalendarium wydarzeń

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd

Nasze propozycje

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.
Stanisław Adamczak

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych" to kompendium poświęcone tematyce pomiarów i analizy...

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych
Jacek Banasiak, Katarzyna Szymańska-Dębowska

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Układy dynamiczne" to podręcznik związany z analizą układów dynamicznych, którą można zastosować w różnych...

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka
Joel L. Schiff (Tłum.: W. Sikorski)

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Matematyczny wszechświat" to wciągająca opowieść, która odkrywa przed czytelnikami prawa matematyczne...

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach
Tomasz Trzepieciński

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach

Wydawnictwo Naukowe PWN

W książce Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach przedstawiono specyfikę zjawiska tarcia...

Nasi partnerzy