ENG FB kontakt

05.12.2023

Strona główna Aktualności Wydarzenia Sukces tajwańskiej otwartej platformy obrabiarkowej na targach EMO Hannover 2023

Sukces tajwańskiej otwartej platformy obrabiarkowej na targach EMO Hannover 2023

24-10-2023

Ponad 46 przedstawicieli międzynarodowych mediów oraz 30 globalnych klientów wzięło udział w międzynarodowej tajwańskiej konferencji prasowej na targach EMO, na której zaprezentowano najnowsze trendy w produkcji przemysłowej tego kraju.

18 września rozpoczęła się w Niemczech największa na świecie wystawa obrabiarek – EMO Hannover 2023. W ramach promocji tajwańskich inteligentnych obrabiarek, zorganizowanej z inicjatywy Biura Handlu Zagranicznego Ministerstwa Spraw Gospodarczych przez Tajwańską Radę Rozwoju Handlu Zagranicznego (TAITRA), pierwszego dnia targów odbyły się konferencja prasowa oraz dyskusja panelowa. Największe zainteresowanie wzbudziło to, w jaki sposób tajwański przemysł obrabiarkowy odpowiada na potrzeby branży półprzewodników, pojazdów elektrycznych i sektora zrównoważonej energii. Takie wyzwania dowodzą kreatywności tajwańskich producentów w zakresie badawczo-rozwojowym i sprawności łańcuchów dostaw.

 

 

Jak tajwański łańcuch dostaw przyciąga uwagę świata

W 2022 roku wartość produkcji tajwańskich obrabiarek wyniosła około 3,93 mld dolarów, co dało siódmy wynik na świecie, a wartość eksportu wyniosła 3 mld dolarów, plasując Tajwan na piątym miejscu. Z okazji powrotu EMO Hannover na scenę, Simon Wang, prezes i dyrektor generalny TAITRA, poprowadził konferencję prasową poświęconą inteligentnym maszynom. Włączyły się w nią czołowe organizacje zaangażowane w tajwańskim przemyśle obrabiarkowym, w tym: Tajwańskie Stowarzyszenie Przemysłu Maszynowego (TAMI), Tajwańskie Stowarzyszenie Producentów Obrabiarek i Akcesoriów (TMBA), Tajwańskie Stowarzyszenie Inżynierii Narzędzi Skrawających (TACEA), Eleganckie Liderki w Przemyśle Maszynowym (ELIMI) oraz przedstawiciele magistratu miasta Taichung, gdzie ma siedzibę klaster przemysłowy.

Podczas dyskusji panelowej liderzy ci przedstawili możliwości tajwańskiego przemysłu w zakresie zaspokajania różnorodnych potrzeb. Przykładowo w branży półprzewodników może on dostarczać zaawansowane procesy oraz urządzenia peryferyjne do produkcji układów scalonych. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu takich fabryk jak TSMC, tajwańscy producenci – w tym Tongtai, Quaser, FFG czy HIWIN – potrafią sprostać międzynarodowemu zapotrzebowaniu zarówno w procesach bezpośrednich, jak i pośrednich. W odpowiedzi na gwałtowny wzrost popytu na pojazdy elektryczne Taichung stał się centrum produkcyjnym kluczowych komponentów, tworząc kompleksowy łańcuch dostaw, obejmujący części, moduły, integrację systemową, a nawet kompletne pojazdy. Znane marki pojazdów elektrycznych, w tym Tesla, wybrały producentów z Taichung jako swoich dostawców.

 

 

Zalety globalnego rynku i łańcuchów dostaw

Dyskusja ujawniła także strategie rynkowe Tajwanu i możliwości inteligentnej produkcji rozwinięte w ciągu ostatnich lat w warunkach niestabilności gospodarczej i zwiększonej niepewności na rynku pracy.

W obliczu trendu relokacji łańcuchów dostaw, dywersyfikacja rynków staje się koniecznością dla tajwańskiego przemysłu obrabiarek – powiedział Patrick Chen, przewodniczący TMBA. Podkreślił on, że niepewna sytuacja polityczna i gospodarcza na świecie wymusiła rezygnację z globalizacji i internacjonalizacji na rzecz skracania łańcuchów dostaw i oparcia się na lokalnych zasobach w zarządzaniu dostawami.

Odpowiedzią na restrukturyzację łańcuchów dostaw i relokację baz produkcyjnych był nie tylko wzrost nakładów inwestycyjnych tajwańskich producentów obrabiarek i akcesoriów, ale także przekształcanie własnych zasobów i testowanie nowych kierunków w międzynarodowych partnerstwach. Firma YCM nawiązała współpracę z TRIMILL w celu udoskonalenia kompleksowych rozwiązań dla branży form, samochodowej i lotniczej, firma FFG przejęła niemiecką grupę MAG, aby wzmocnić swoją obecność w sektorze motoryzacyjnym i na rynku europejskim, a firma Tongtai nabyła PCI-Scemm z Francji i ANGER z Austrii z myślą o współpracy technicznej i dzieleniu się kanałami rynkowymi.

David Chuang z TAMI podkreślił znaczenie kontynuowania przez producentów maszyn procesów unowocześniania i transformacji. Zarówno w dziale B+R, jak i produkcji dla branży półprzewodników, zielonej energii, pojazdów elektrycznych czy lotniczej kluczowa jest doskonałość techniczna maszyn i ekspertyz. Rozwój tych dziedzin napędza również postęp w branży narzędzi precyzyjnych, a bliska współpraca między branżami dowodzi jakości i konkurencyjności tajwańskiego przemysłu.

W tegorocznych targach EMO wzięło udział ponad 1750 wystawców z 42 krajów. W tym gronie Tajwan ze 144 wystawcami zajął czwarte miejsce wśród uczestniczących krajów. Zaprezentowali oni serię koncepcyjnych produktów przyszłości, m.in. w zakresie automatyzacji połączonej z zieloną produkcją, inteligentnego usprawniania procesów obróbki oraz integracji wysoko wydajnych inteligentnych komponentów peryferyjnych. Na scenie panelowej przedstawiciele Tajwanu podkreślali, że ich oferta inteligentnych maszyn ewoluowała od pojedynczych urządzeń w kierunku kompleksowych rozwiązań.

Podczas targów EMO 2023 Tajwan zaprezentował otwartą platformę, aby podkreślić swój udział w produkcji front-end półprzewodników, powszechnych protokołów komunikacji przemysłowej, ulepszonych komponentów i w zakresie innych innowacyjnych pomysłów zgodnych ze światowymi trendami. W przeciwieństwie do spowolnienia rozwoju gospodarczego na światowych rynkach, Tajwan po raz kolejny potwierdził swoją aktywną postawę w badaniu różnych zastosowań obrabiarek dla globalnych nabywców i mediów. To jeszcze bardziej wzmacnia jego pozycję w globalnym łańcuchu wartości, torując drogę do bardziej cyfrowej i ekologicznej produkcji przyszłości.

 

 

Strona główna Aktualności Wydarzenia Sukces tajwańskiej otwartej platformy obrabiarkowej na targach EMO Hannover 2023

Zamów NEWSLETTER

Nasze propozycje

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych
Jacek Banasiak, Katarzyna Szymańska-Dębowska

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Układy dynamiczne" to podręcznik związany z analizą układów dynamicznych, którą można zastosować w różnych...

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka
Joel L. Schiff (Tłum.: W. Sikorski)

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Matematyczny wszechświat" to wciągająca opowieść, która odkrywa przed czytelnikami prawa matematyczne...

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach
Tomasz Trzepieciński

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach

Wydawnictwo Naukowe PWN

W książce Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach przedstawiono specyfikę zjawiska tarcia...

Algokracja. Jak i dlaczego sztuczna inteligencja zmienia wszystko?
Jarosław Królewski, Krzysztof Rybiński

Algokracja. Jak i dlaczego sztuczna inteligencja zmienia wszystko?

Wydawnictwo Naukowe PWN

Algokracja jest esejem o możliwościach współczesnego świata biznesu i nauki napędzanego technologiami, ale...

Nasi partnerzy