ENG FB kontakt

08.12.2022

Strona główna Aktualności Wydarzenia Sukces targów BI-MU 2022

Sukces targów BI-MU 2022

Monika Kaczmarek   |   31-10-2022

 

Od 12 do 15 października odbywała się w Mediolanie 33. edycja targów BI-MU. Targi organizowane są co dwa lata, a ich tematyka obejmuje maszyny do cięcia i formowania metalu oraz obróbki przyrostowej, roboty, cyfryzację i automatyzację produkcji, technologie wspomagające oraz podwykonawstwo.

33. edycja wystawy, zorganizowana przez EFIM-ENTE FIERE ITALIANE MACCHINE i promowana przez włoskie stowarzyszenie producentów obrabiarek, robotów i systemów automatyki – UCIMU-SISTEMI PER PRODURRE, cieszyła się ogromną popularnością. Targi odwiedziło ponad 42 tys. gości (w tym 5% z zagranicy). Równocześnie odbywały się targi technologii obróbki drewna – Xylexpo. Zwiedzający mieli możliwość swobodnego przemieszczanie się między oboma wydarzeniami.

 

 

Prawie 700 wystawców, z czego 37% z zagranicy, zaprezentowało swoje produkty na powierzchni 65 tys. m2 w czterech halach.

Wśród gości znaleźli się przedsiębiorcy i dziennikarze z całego świata: z Australii, Bośni i Hercegowiny, Brazylii, Kanady, Chorwacji, Indii, Meksyku, Polski, Rumunii, ze Słowenii, z Turcji, USA, Uzbekistanu i Wietnamu – zaproszeni w ramach misji gospodarczej organizowanej przez UCIMU-SISTEMI PER PRODURRE we współpracy z ICE – Włoską Agencją Handlu oraz Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Współpracy Międzynarodowej.

Dzięki uprzejmości Biura ICE – Sekcji Promocji Ambasady Włoch w Warszawie – mieliśmy przyjemność uczestniczyć w międzynarodowych targach BI-MU i zweryfikować najnowsze rozwiązania z zakresu obróbki skrawaniem. Mogliśmy się zapoznać z najnowszymi technologiami w procesach obróbki mechanicznej, automatyzacji oraz robotyki. Podczas spotkań B2B mieliśmy bezpośrednią okazję porozmawiać o współpracy z wiodącymi producentami urządzeń przemysłowych przeznaczonych dla sektorów związanych z naszym obszarem zainteresowań.

W szczególności mogliśmy zobaczyć wzrost znaczenia automatyzacji produkcji, nowe rozwiązania do przemocowania detali oraz porozmawiać z wiodącymi producentami maszyn. Mamy nadzieję wziąć udział w kolejnych edycjach targów – powiedział Bartłomiej Urban z firmy Poltra. Firma ma wieloletnie doświadczenie w optymalizacji procesów produkcyjnych w zakresie obróbki skrawaniem (toczenia i frezowania i szlifowania) oraz automatyzacji załadunku detali do obrabiarek CNC i jest producentem narzędzi skrawających.

Na targach BI-MU 2022 poznaliśmy ofertę producentów maszyn skrawających i oprzyrządowania, którzy do tej pory nie byli znani naszej firmie. Kontakty zdobyte na targach zaowocowały już dwoma spotkaniami z dostawcami 5-osiowych centrów obróbkowych, i nie wykluczone, że nawiążemy z nimi współpracę.

 

 

Targi BIMU dzięki swej wielkości i różnorodności pozwalają na zapoznanie się z najnowszymi trendami i rozwiązaniami w branży obróbki skrawaniem oraz kontakt z nowymi producentami i dostawcami, dzięki czemu możemy stale rozwijać swój biznes – stwierdził Michał Wróblewski z MAM Rzeszów – firmy zajmującej się produkcją precyzyjnych komponentów dla branży lotniczej i dostawą narzędzi do obróbki skrawaniem.

Alfredo Mariotti, dyrektor generalny UCIMU-SISTEMI PER PRODURRE, podsumował z satysfakcją, że: Tak zatłoczonych korytarzy i tak pełnych stoisk wystawienniczych nie widzieliśmy już od wielu edycji. To znak, że propozycja BI-MU spotkała się z aprobatą opinii publicznej, mimo niepewności sytuacji, na którą wpływa wiele problemów – przede wszystkim kryzys energetyczny. I dodał: Pierwsze zebrane przez nas opinie wystawców są zdecydowanie pozytywne, zarówno pod względem liczby, jak i jakości zebranych kontaktów. Biorąc pod uwagę liczbę odwiedzających w porównaniu z edycją z 2018 roku, ostatnią przed pandemią, targi były zdecydowanie bardziej udane.

Organizatorzy targów zaproponowali pięć obszarów innowacji dla pięciu tematów technologicznych:

  • RobotHeart – sponsorowany przez SIRI, Włoskie Stowarzyszenie Robotyki i Automatyki, poświęcony światu robotyki;
  • piùAdditive – sponsorowany przez AITA-ITALIAN ASSOCIATION OF ADDITIVE TECHNOLOGIES i skoncentrowany na technologiach addytywnych;
  • BI-MU DIGITAL – obejmujący świat ICT i technologie łączności;
  • METROLOGY & TESTING – skoncentrowany na testowaniu, pomiarze i kontroli maszyn i systemów;
  • BI-MU LOGISTICS – skierowany do branży logistyki dla przemysłu mechanicznego.

Ponadto goście uczestniczyli w spotkaniach tematycznych, organizowanych w ramach areny BI-MUpiù. Organizatorzy z pomocą wystawców zaaranżowali ponad 60 wystąpień, w których wzięło udział 1,9 tys. uczestników oraz około 12,5 tys. użytkowników online – dzięki transmisji na żywo dostępnej na stronie głównej serwisu bimu.it. Z tego 3 tys. użytkowników pozostawało online od 30 minut do dwóch godzin.

 

 

Około dwudziestu spotkań zorganizowanych w obszarze più-Additive również przyciągnęło setki specjalistów. Byli oni zainteresowani poznaniem produkcji addytywnej oraz jej różnorodnych zastosowań.

Doroczna konferencja I-RIM – Włoskiego Instytutu Robotyki i Inteligentnych Maszyn – zgromadziła około stu uczestników, w tym naukowców, pasjonatów i ekspertów, zaangażowanych w działalność badawczą skoncentrowaną na robotyce przemysłowej.

W ramach Akademii UCIMU około 3,5 tys. uczniów odwiedziło wystawę w towarzystwie swoich nauczycieli. Ponadto 300 kolejnych uczniów wzięło udział w zwiedzaniu z przewodnikami, którzy prezentowali cechy, wartości oraz mocne strony sektora.

Kolejna edycja targów BI-MU odbędzie się w dniach 9–12 października 2024. Więcej informacji na: bimu.it.

Monika Kaczmarek

 

Strona główna Aktualności Wydarzenia Sukces targów BI-MU 2022

Nasze propozycje

Wiek paradoksów. Czy technologia nas ocali?
Natalia Hatalska

Wiek paradoksów. Czy technologia nas ocali?

Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK

Natalia Hatalska pozwala inaczej niż dotychczas spojrzeć na to, czym jest życie w XXI w., odkryć i...

Hybrid Manufacturing Processes. Physical Fundamentals, Modelling and Rational Applications
Wit Grzesik, Adam Ruszaj

Hybrid Manufacturing Processes. Physical Fundamentals, Modelling and Rational Applications

Springer

This book explores, in a systematic way, various modes of hybridization for both conventional and...

Nikiel. Stopy specjalnego przeznaczenia
Zenon Pirowski

Nikiel. Stopy specjalnego przeznaczenia

Łukasiewicz – Krakowski Instytut Technologiczny

Najnowsza książka Zenona Pirowskiego to kompendium wiedzy o niklu i jego stopach. Przedstawiono w niej:...

Serwonapędy SIEMENS w praktyce inżynierskiej
Janusz Kwaśniewski, Ireneusz Dominik, Krzysztof Lalik, Mateusz Kozek

Serwonapędy SIEMENS w praktyce inżynierskiej

Wydawnictwo BTC

Książka w sposób metodyczny i przyjazny opisuje projektowanie serwonapędów bazujących na sterownikach...

Nasi partnerzy