ENG FB kontakt

17.01.2022

Strona główna Aktualności Wydarzenia Targi 3D SOLUTIONS – druk 3D jako uniwersalne rozwiązanie dla przemysłu

Targi 3D SOLUTIONS – druk 3D jako uniwersalne rozwiązanie dla przemysłu

20-07-2020

Od kilku lat trwa intensywny rozwój druku 3D. W ostatnich miesiącach było głośno o wykorzystaniu wytwarzania addytywnego w produkcji przyłbic ochronnych i respiratorów potrzebnych w walce z pandemią. To jednak nie wyczerpuje możliwości druku 3D. Nowości w tej branży znajdą się na listopadowych targach 3D SOLUTIONS, które odbywają się jednocześnie z targami ITM INDUSTRY EUROPE. Już dziś wystawcy zdradzają nam rynkowe trendy.

 

 

Podczas targów 3D Solutions – które odbędą się w dniach 3–6 listopada – firmy zaprezentują szeroki wachlarz produktów i rozwiązań w obszarze druku 3D. Do dyspozycji zwiedzających będą: pokazy drukarek i skanerów 3D oraz wydruków, konsultacje i możliwość zapoznania się z technologią na żywo. Będzie można wziąć udział w warsztatach oraz skorzystać ze specjalnych ścieżek zwiedzania. Z uwagi na odbywające się w tym samym czasie targi ITM INDUSTRY EUROPE szczególny nacisk będzie położony na zastosowanie technologii przyrostowych w przemyśle.

 

Możliwości druku 3D

 

Trendy w druku 3D są nakreślone od dłuższego czasu i właściwie się nie zmieniają. Druk 3D oczywiście zaczyna być wykorzystywany jako alternatywa dla technologii ubytkowych w szeroko rozumianym przemyśle, a oszczędność czasu i rachunek ekonomiczny działają na korzyść firm, które mają w swoim parku maszynowym drukarki 3D i stosują proces druku 3D w rapid prototypingu czy do produkcji niskoseryjnej. Jedyna zmiana, jaka zaszła na korzyść druku 3D – i jest ona wynikiem epidemii COVID-19 – to wykorzystanie technologii przyrostowych jako elementu łańcucha dostaw.

W czasie lockdownu, którego byliśmy świadkami, dzięki drukarkom 3D mogliśmy uzupełniać zapasy tego, co nie dotarło do nas z Azji bądź innych części świata. W czasie pandemii były to np. elementy przyłbic i respiratorów. To wszystko pokazuje, jak uniwersalna jest to technologia i co dzięki niej możemy osiągnąć – ocenia Mateusz Nowakowski, new business development director UBOT.

 

Na rynku widoczna jest tendencja wykraczania druku 3D poza prototypowanie. Potwierdza to Jakub Sokołowicz, właściciel firmy INVIZION.

 

Opracowanie trwałych i stabilnych materiałów do wytwarzania przyrostowego pozwala wykorzystać drukowanie 3D w produkcji skomplikowanych i precyzyjnych elementów, np. części turbin gazowych. Zastosowanie w kontroli jakości skanerów 3D gwarantuje zgodność geometrii wyprodukowanego elementu z modelem CAD. Taki proces przynosi wiele korzyści, ponieważ produkt druku 3D nie wymaga wiele obróbki, krótszy jest czas optymalizacji procesu produkcyjnego i samej produkcji, brak kosztów przygotowania narzędzi, form i rdzeni – jak w przypadku konwencjonalnej produkcji metodą odlewniczą. Dodatkowo druk 3D jest znacznie bardziej oszczędny energetycznie. Oferowane przez INVIZION ręczne skanery 3D ScanTech doskonale się sprawdzają w kontroli jakości produktów druku 3D. Umożliwiają precyzyjną i niezwykle szybką weryfikację jakości części, bez potrzeby posiadania specjalistycznego stanowiska pomiarowego, dużej przestrzeni pomiarowej czy specjalnego przygotowania powierzchni elementów – przekonuje.

 

Z kolei Mateusz Sobczak, właściciel AM SOLUTIONS SYSTEMS, twierdzi, że zastosowanie druku 3D może być nieocenione przy niskoseryjnej produkcji, w przypadku której coraz częściej zastępuje się tradycyjne metody wytwórcze ultra szybkimi technologiami druku 3D.

 

Druk 3D: ekologiczny proces produkcji

Wystawcy są zgodni, że przed drukiem 3D nadal są wielkie perspektywy i coraz więcej branż może skorzystać na rozwoju technologii przyrostowych. Nie należy też zapominać o czynniku ekologicznym.

 

Najbliższe lata przyniosą spadek kosztów produktów druku 3D i zdecydowany wzrost wykorzystania go w przemyśle. Skomplikowane i trudne w produkcji elementy coraz częściej będą drukowane. Korzyści, jakie przynosi możliwość wytworzenia praktycznie gotowej części na jednej maszynie, nie da się pominąć, a minimalna ilość energii wykorzystanej w całym procesie oraz odpadów, jakie generuje druk 3D, pozytywnie wpłynie na ekologię procesów produkcyjnych, która dla wielu krajów jest kluczowa. Dodatkowo w kombinacji z optycznymi metodami kontroli jakości będzie można tanio i szybko zweryfikować geometrię wydrukowanej części, zapewniając najwyższą jakość, i zminimalizować reklamacje – przewiduje Jakub Sokołowicz.

 

Podobny optymizm widać także u innych wystawców targów 3D SOLUTIONS.

 

Możliwości są ogromne. Prognozuję kilkukrotny wzrost zarówno globalnego, jak i polskiego rynku druku 3D na przestrzeni najbliższych kilku lat – mówi Mateusz Sobczak.

 

Z kolei Mateusz Nowakowski zwraca uwagę na wzrost znaczenia druku 3D w przemyśle.

 

Skorzystają na pewno firmy usługowe posiadające urządzenia przeznaczone dla przemysłu, z dużym polem roboczym i obsługujące szerokie spektrum materiałów w zależności od potrzeb klienta końcowego – ocenia.

 

Nie do przecenienia są zalety skanowania 3D. Przedstawienie całych, nawet trudnych geometrycznie powierzchni z dokładnością na poziomie setnych części milimetra pozwala dostrzec więcej i lepiej reagować, podnosząc jakość produktów i redukując koszty.

 

Miniaturyzacja, intuicyjność obsługi i większa dostępność przystępnych cenowo skanerów 3D sprzyjają upowszechnieniu metrologii 3D, pozwalając na jej wykorzystanie w mniejszych przedsiębiorstwach, o ograniczonym budżecie i kadrze, która musi realizować różne zadania. Mobilne i lekkie skanery 3D ScanTech – oferowane przez INVIZION – pozwalają np. na pomiary w ciasnych przestrzeniach, ponieważ nie potrzebują ciężkich i dużych statywów. Tym samym uzupełniają luki w metrologii, dają możliwość pomiaru wnętrza kabin, na dużych maszynach produkcyjnych czy we wnętrzach większych drukarek 3D. Z kolei druk 3D będzie coraz szerzej wykorzystywany w branżach precyzyjnych, gdzie dużą korzyścią jest skrócenie łańcucha produkcyjnego z zachowaniem jakości produktu. Drukowane elementy będą stosowane w produkcji turbin gazowych, elementów silników samochodowych, a także w silnikach lotniczych – przekonuje Jakub Sokołowicz.

 

Flagowe produkty i nowości liderów rynku

 

Pokażemy nową linię drukarek z linii biznesowej oraz nasze flagowe maszyny dla przemysłu, tj. P800D oraz P440 – zdradza plany firmy UBOT Mateusz Nowakowski.

 

INVIZION wprowadza na Polski rynek rewolucyjne, profesjonalne skanery 3D firmy ScanTech. Zamierzamy zaprezentować jedyny na świecie skaner 3D z wbudowaną fotogrametrią i dwoma obszarami pomiarowymi. To urządzenie jest obsługiwane jedną ręką i umożliwia precyzyjny pomiar części o rozmiarach od kilku milimetrów do kilkunastu metrów. Pokażemy skaner do pomiarów bez punktów referencyjnych i skaner dający możliwość pomiarów 3D wraz z teksturą HD i kolorem. Wszystkie rozwiązania są niesamowicie poręczne, mobilne, intuicyjne w użyciu, z krótkim czasem wdrożenia. Pozwalają na pomiary bez specjalnego przygotowywania powierzchni czarnych lub połyskujących oraz zapewniają dokładności pomiarowe i rozdzielczości na poziomie do 0,01 mm – mówi Jakub Sokołowicz.

 

Na stoisku firmy INVIZION zostanie także zaprezentowany nowoczesny spray do matowienia powierzchni, w którego składzie nie ma rakotwórczych substancji, ziarno jest bardzo małe, a nałożona warstwa samoczynnie odparowuje. Jego zastosowanie pozwoli na pomiar delikatnych części i ponowne wykorzystanie zmatowionej części, redukując liczbę odpadów.

 

Pokażemy najszybszą drukarkę na świecie Nexa 3D – mówi Mateusz Sobczak z AM SOLUTIONS SYSTEMS. Urządzenie drukuje w innowacyjnej technologii LSPC z prędkością 1 cm na minutę z zachowaniem dokładności i tolerancji wymiarowej formowania wtryskowego. Dodatkowo zaprezentujemy możliwości drukarek 3D firmy Markforged. Są to urządzenia, które wytwarzają elementy z kompozytów (wydruki wzmacniane m.in. ciągłym włóknem węglowym i Kevlarem) Technologia Markforged pozwala uzyskać elementy o większej wytrzymałości niż aluminium przy znacznej redukcji masy.

 

Czterodniowe wydarzenie 3D SOLUTIONS (3–6 listopada 2020 r.) odbędzie się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w tym samym terminie co targi technologii przemysłowych ITM Industry Europe. Jednocześnie będzie można wziąć udział w targach Logistyki, Magazynowania i Transportu Modernlog, Subcontracting oraz Forum Odlewniczym Focast.

 

Więcej na: www.3dsolutions.mtp.pl

Strona główna Aktualności Wydarzenia Targi 3D SOLUTIONS – druk 3D jako uniwersalne rozwiązanie dla przemysłu

Nasze propozycje

Hybrydowe metody obróbki materiałów konstrukcyjnych
Wit Grzesik, Adam Ruszaj

Hybrydowe metody obróbki materiałów konstrukcyjnych

Wydawnictwo Naukowe PWN

Publikacja Hybrydowe metody obróbki materiałów konstrukcyjnych jest uniwersalnym kompendium wiedzy na temat...

Teoria sterowania. Projektowanie układów regulacji
Jacek Kabziński

Teoria sterowania. Projektowanie układów regulacji

Wydawnictwo Naukowe PWN

Teoria sterowania jest elementarnym językiem, który pozwala zrozumieć i efektywnie projektować układy...

Inżynier – zawód przyszłości. Umiejętności i kompetencje inżynierskie w erze Przemysłu 4.0
Sandra Grabowska, Michalene Grebski, Wes Grebski, Radosław Wolniak

Inżynier – zawód przyszłości. Umiejętności i kompetencje inżynierskie w erze Przemysłu 4.0

CeDeWu

Wybór zawodu jest jedną z najważniejszych decyzji, jakie musi podjąć młody człowiek. Książka powstała z...

Cyfryzacja w zarządzaniu
Aleksandra Laskowska-Rutkowska (red.)

Cyfryzacja w zarządzaniu

CeDeWu

Cyfryzacja w zarządzaniu to oryginalne i pionierskie na polskim rynku wydawniczym opracowanie dotyczące...

Nasi partnerzy