ENG FB kontakt

29.02.2024

Strona główna Aktualności Wydarzenia Technologie tworzone w Polsce, z których korzysta świat

Technologie tworzone w Polsce, z których korzysta świat

Emerson otwiera nową przestrzeń biurową i rozwija ośrodek R&D

06-03-2023

Emerson Automation Solutions to globalna korporacja z amerykańskim kapitałem, która tworzy rozwiązania z obszaru automatyki, monitoringu i sterowania dla szerokiego grona klientów przemysłowych. I to właśnie w Polsce specjaliści z firmy pracują nad rozwojem nietypowych, potrzebnych na rynku technologii i rozwiązań w ścisłej współpracy z pozostałymi oddziałami w USA i Niemczech. Development Center Emersona jest zlokalizowane w Warszawie. Rozwiązania, które są tu tworzone i rozwijane, znajdują zastosowanie na całym świecie. Firma zatrudnia prawie 200 specjalistów i dalej rekrutuje, żeby rozwijać dział R&D, a niedawno powiększyła powierzchnię biurową o 2000 m2.

 

 

Słysząc o działach badawczo-rozwojowych organizacji (research and development center, R&D center), można mieć mylne wyobrażenie sterylnego laboratorium, w którym naukowcy w białych fartuchach tworzą nowe leki czy układy scalone. Oczywiście dla niektórych branż będzie to skojarzenie zgodne z rzeczywistością. Jednak ośrodki R&D to często miejsca współpracy i wymiany wiedzy specjalistów z różnych dziedzin – inżynierów, programistów, mechatroników, matematyków czy naukowców, którzy wspólnie tworzą nowe rozwiązania, rozwijają produkty i testują je w warunkach laboratoryjnych. Jak pokazuje badanie przeprowadzone przez Deloitte („Corporate Research & Development Report 2022”), to właśnie dostęp do wykwalifikowanej i doświadczonej kadry jest najczęściej wskazywanym czynnikiem skłaniającym firmy do zwiększania inwestycji w obszarze R&D.

Development Center Emersona obejmuje dwa główne obszary – DeltaV Technology, gdzie współtworzony jest system DCS o nazwie DeltaV, oraz Reliability Solutions, gdzie tworzone są różne rozwiązania sprzętowo-software’owe do monitorowania niezawodności urządzeń i predykcji awarii. W gronie prawie 200 specjalistów, którzy tu pracują, są eksperci z zakresu firmware, middleware i software development, UX/UI, cyberbezpieczeństwa, mobile, data analytics, testów i DevOps, a rozwijane rozwiązania działają na urządzeniach mobilnych, urządzeniach embedded, komputerach PC, serwerach i w chmurze.

 

 

Nasze centrum R&D świadczy usługi dla wielu krajów – eksportujemy polską myśl techniczną na Europę i świat. To, co nas wyróżnia, to fakt, że ośrodek jest częścią globalnej sieci. Nasi badacze mają szansę współpracować z pozostałymi ośrodkami z Niemiec i Stanów Zjednoczonych oraz korzystać z wieloletniego i globalnego doświadczenia firmy – wyjaśnił Tomasz Kosik, dyrektor generalny w Emerson Automation Solutions, odpowiedzialny za region Polski, Ukrainy i krajów bałtyckich.

 

Kompleksowe tworzenie innowacji

Warszawskie biuro Emersona korzysta z dobrze zaopatrzonego laboratorium, które wspiera pracę każdego pracownika ośrodka R&D. Umożliwia sprawdzenie tego, jak działają rozwijane rozwiązania, na unikalnym i wyspecjalizowanym sprzęcie. W ten sposób końcowy produkt przestaje być jedynie odległym konceptem.

Jednym z obszarów działalności R&D jest praktyczna implementacja przemysłowego internetu rzeczy (Industrial Internet of Things, IIoT). Tu powstają rozwiązania umożliwiające nadzór nad maszynami istotnymi dla procesu produkcji i ich diagnostykę. Rozwój produktów dostarczanych klientom obejmuje zarówno tworzenie i udoskonalanie urządzeń, takich jak czujniki bezprzewodowe i systemy akwizycji danych, jak również tworzenie i rozwój oprogramowania umożliwiającego analizę danych, wykrywanie symptomów uszkodzeń, anomalii zachowania maszyn oraz identyfikację problemów.

Ważnym aspektem działalności naszego ośrodka R&D są także patenty. Mamy dwóch doktorów, którzy na stałe pracują nad kolejnymi patentami, a łącznie nasi pracownicy zdobyli ich już ponad 20 tys. Dla specjalistów IT praca z nami to drzwi do świata nowoczesnego przemysłu – dodał Tomasz Kosik.

Innowacyjne rozwiązania znajdują uznanie także u konkurencji. Firma Bentley-Nevada ogłosiła niedawno (dam.bakerhughes.com/m/12a3f63b077c9a3b/original/Q2-2022-Conditioning-Monitoring-Article.pdf), że dzięki wygaśnięciu po 25 latach patentu na technologię PeakVue będzie ją stosować w swoich rozwiązaniach. Emerson rozwinął wspomnianą technologię i opatentował PeakVue Plus, które jest implementowane w wielu urządzeniach diagnostycznych.

 

 

Rozwiązania szyte na miarę rynkowych potrzeb

Dzięki kilkudziesięcioletniej obecności firmy Emerson na rynku polskim pracownicy R&D mają dostęp do unikatowych danych diagnostycznych z takich źródeł, jak elektrownie, rafinerie czy zakłady produkcyjne. Rozmowy z klientami, partnerami i ośrodkami badawczymi umożliwiają realizację prac badawczo-rozwojowych wynikających z rzeczywistych potrzeb przemysłu. Ośrodek współpracuje także z polskimi uczelniami. Obecnie realizowane są m.in. płatne praktyki studenckie w obszarze sieci neuronowych kierowanych.

Intensywnie rozwijające się Development Center firmy Emerson jest przykładem miejsca, które łączy różnorodne kompetencje z badaniami naukowymi, wiedzą rynkową i globalnym doświadczeniem. Wykwalifikowani pracownicy z wielu dziedzin tworzą tu innowacje, które z powodzeniem są wykorzystywane na całym świecie.

 

 

Źródło: Emerson

Strona główna Aktualności Wydarzenia Technologie tworzone w Polsce, z których korzysta świat

Zamów NEWSLETTER

Kalendarium wydarzeń

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd

Nasze propozycje

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.
Stanisław Adamczak

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych" to kompendium poświęcone tematyce pomiarów i analizy...

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych
Jacek Banasiak, Katarzyna Szymańska-Dębowska

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Układy dynamiczne" to podręcznik związany z analizą układów dynamicznych, którą można zastosować w różnych...

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka
Joel L. Schiff (Tłum.: W. Sikorski)

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Matematyczny wszechświat" to wciągająca opowieść, która odkrywa przed czytelnikami prawa matematyczne...

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach
Tomasz Trzepieciński

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach

Wydawnictwo Naukowe PWN

W książce Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach przedstawiono specyfikę zjawiska tarcia...

Nasi partnerzy