ENG FB kontakt

19.05.2022

Strona główna Aktualności Wydarzenia W szwedzkiej gigafabryce Northvolt powstało pierwsze ogniwo litowo-jonowe

W szwedzkiej gigafabryce Northvolt powstało pierwsze ogniwo litowo-jonowe

04-02-2022

Pod koniec 2021 r. została uruchomiona gigafabryka Northvolt Ett w północnej Szwecji, w której wyprodukowano ogniwo litowo-jonowe. To wydarzenie otworzyło nowy rozdział dla branży bateryjnej w Europie, gdyż jest to pierwsze ogniwo w całości zaprojektowane, rozwinięte i wyprodukowane w gigafabryce należącej do europejskiej firmy. Ogniwa z gigafabryki Northvolt Ett będą trafiały do gdańskiego zakładu produkcyjnego, w którym będą wykorzystywane do budowy złożonych systemów bateryjnych.

Powstanie pierwszego ogniwa litowo-jonowego w Northvolt Ett to kamień milowy, do którego firma Northvolt dążyła od czasu ogłoszenia budowy fabryki w 2017 r. Ma ono format ogniwa pryzmatycznego i zeszło z linii produkcyjnej 28 grudnia. Uruchamianie oraz zwiększanie mocy produkcyjnych fabryki będzie kontynuowane w 2022 r., kiedy to rozpocznie się realizacja pierwszych komercyjnych dostaw do klientów.

 

Dzisiaj osiągnęliśmy moment przełomowy, do którego doszliśmy dzięki ciężkej pracy całego zespołu. Oczywiście pierwsze ogniwo to dopiero początek. W następnych latach będziemy istotnie zwiększać moce produkcyjne, aby umożliwić europejską transformację ku zdekarbonizowanej przyszłości – powiedział Peter Carlsson, współzałożyciel i CEO Northvolt.

 

To wydarzenie jest ważne nie tylko dla Northvolt w Szwecji, ale również dla oddziału naszej firmy w Polsce. W Gdańsku wytwarzamy kompletne systemy bateryjne, których najważniejszym komponentem są ogniwa. Rozpoczęcie produkcji w Northvolt Ett oznacza, że już wkrótce zaczniemy otrzymywać ze Szwecji dostawy ogniw produkowanych w sposób zrównoważony dla środowiska (z materiałów w części pochodzących z recyklingu) oraz w zakładzie zasilanym wyłącznie odnawialnymi źródłami energii – uzupełnił Robert Chryc-Gawrychowski, prezes Northvolt Poland.

 

Ogniwo bateryjne zostało zaprojektowane w Northvolt Labs – pilotażowej fabryce Northvoltu w szwedzkiej miejscowości Västerås, która rozpoczęła produkcję na początku 2020 r. W najbliższych latach możliwości produkcyjne gigafabryki Northvolt Ett wzrosną do 60 GWh/rok, aby zapewnić realizację kontaktów o wysokości 30 mld dol., zawartych z takimi kluczowymi klientami, jak: BMW, Fluence, Scania, Volkswagen, Volvo Cars i Polestar. To do tych klientów z branży motoryzacyjnej, przemysłowej oraz magazynowania energii Northvolt Ett będzie dostarczał ogniwa w różnych formatach od początku 2022 r.

 

 

Northvolt to europejski dostawca ogniw i systemów bateryjnych, wytwarzanych w sposób zrównoważony dla środowiska. Firma została założona w 2016 r. z misją budowy najbardziej ekologicznej baterii na świecie o minimalnym śladzie węglowym i najwyższych możliwościach recyklingu, aby zapewnić europejską transformację ku zdekarbonizownej przyszłości. Do tej pory Northvolt pozyskał kontrakty o wartości ponad 27 mld dol. od takich kluczowych klientów, jak: BMW, Fluence, Scania, Volkswagen Group i Volvo.

Od 2018 r. firma funkcjonuje w Polsce pod nazwą Northvolt Poland Sp. z o.o. Spółka została zawiązana, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na kompletne systemy bateryjne. W zakładzie w Gdańsku produkuje systemy magazynowania energii oraz moduły bateryjne zastępujące silniki spalinowe w maszynach wykorzystywanych w przemyśle. Obecnie firma Northvolt Poland zwiększa swoje zdolności produkcyjne, inwestując w Gdańsku 200 mln dol. w budowę wysoko zautomatyzowanego zakładu produkcyjnego o powierzchni 50 tys. m².

 

Źródło: northvolt.pl

Strona główna Aktualności Wydarzenia W szwedzkiej gigafabryce Northvolt powstało pierwsze ogniwo litowo-jonowe

Kalendarium wydarzeń

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd

Nasze propozycje

Hybrydowe metody obróbki materiałów konstrukcyjnych
Wit Grzesik, Adam Ruszaj

Hybrydowe metody obróbki materiałów konstrukcyjnych

Wydawnictwo Naukowe PWN

Publikacja Hybrydowe metody obróbki materiałów konstrukcyjnych jest uniwersalnym kompendium wiedzy na temat...

Teoria sterowania. Projektowanie układów regulacji
Jacek Kabziński

Teoria sterowania. Projektowanie układów regulacji

Wydawnictwo Naukowe PWN

Teoria sterowania jest elementarnym językiem, który pozwala zrozumieć i efektywnie projektować układy...

Inżynier – zawód przyszłości. Umiejętności i kompetencje inżynierskie w erze Przemysłu 4.0
Sandra Grabowska, Michalene Grebski, Wes Grebski, Radosław Wolniak

Inżynier – zawód przyszłości. Umiejętności i kompetencje inżynierskie w erze Przemysłu 4.0

CeDeWu

Wybór zawodu jest jedną z najważniejszych decyzji, jakie musi podjąć młody człowiek. Książka powstała z...

Cyfryzacja w zarządzaniu
Aleksandra Laskowska-Rutkowska (red.)

Cyfryzacja w zarządzaniu

CeDeWu

Cyfryzacja w zarządzaniu to oryginalne i pionierskie na polskim rynku wydawniczym opracowanie dotyczące...

Nasi partnerzy