ENG FB kontakt

16.04.2024

Strona główna Aktualności Wydarzenia W szwedzkiej gigafabryce Northvolt powstało pierwsze ogniwo litowo-jonowe

W szwedzkiej gigafabryce Northvolt powstało pierwsze ogniwo litowo-jonowe

04-02-2022

Pod koniec 2021 r. została uruchomiona gigafabryka Northvolt Ett w północnej Szwecji, w której wyprodukowano ogniwo litowo-jonowe. To wydarzenie otworzyło nowy rozdział dla branży bateryjnej w Europie, gdyż jest to pierwsze ogniwo w całości zaprojektowane, rozwinięte i wyprodukowane w gigafabryce należącej do europejskiej firmy. Ogniwa z gigafabryki Northvolt Ett będą trafiały do gdańskiego zakładu produkcyjnego, w którym będą wykorzystywane do budowy złożonych systemów bateryjnych.

Powstanie pierwszego ogniwa litowo-jonowego w Northvolt Ett to kamień milowy, do którego firma Northvolt dążyła od czasu ogłoszenia budowy fabryki w 2017 r. Ma ono format ogniwa pryzmatycznego i zeszło z linii produkcyjnej 28 grudnia. Uruchamianie oraz zwiększanie mocy produkcyjnych fabryki będzie kontynuowane w 2022 r., kiedy to rozpocznie się realizacja pierwszych komercyjnych dostaw do klientów.

 

Dzisiaj osiągnęliśmy moment przełomowy, do którego doszliśmy dzięki ciężkej pracy całego zespołu. Oczywiście pierwsze ogniwo to dopiero początek. W następnych latach będziemy istotnie zwiększać moce produkcyjne, aby umożliwić europejską transformację ku zdekarbonizowanej przyszłości – powiedział Peter Carlsson, współzałożyciel i CEO Northvolt.

 

To wydarzenie jest ważne nie tylko dla Northvolt w Szwecji, ale również dla oddziału naszej firmy w Polsce. W Gdańsku wytwarzamy kompletne systemy bateryjne, których najważniejszym komponentem są ogniwa. Rozpoczęcie produkcji w Northvolt Ett oznacza, że już wkrótce zaczniemy otrzymywać ze Szwecji dostawy ogniw produkowanych w sposób zrównoważony dla środowiska (z materiałów w części pochodzących z recyklingu) oraz w zakładzie zasilanym wyłącznie odnawialnymi źródłami energii – uzupełnił Robert Chryc-Gawrychowski, prezes Northvolt Poland.

 

Ogniwo bateryjne zostało zaprojektowane w Northvolt Labs – pilotażowej fabryce Northvoltu w szwedzkiej miejscowości Västerås, która rozpoczęła produkcję na początku 2020 r. W najbliższych latach możliwości produkcyjne gigafabryki Northvolt Ett wzrosną do 60 GWh/rok, aby zapewnić realizację kontaktów o wysokości 30 mld dol., zawartych z takimi kluczowymi klientami, jak: BMW, Fluence, Scania, Volkswagen, Volvo Cars i Polestar. To do tych klientów z branży motoryzacyjnej, przemysłowej oraz magazynowania energii Northvolt Ett będzie dostarczał ogniwa w różnych formatach od początku 2022 r.

 

 

Northvolt to europejski dostawca ogniw i systemów bateryjnych, wytwarzanych w sposób zrównoważony dla środowiska. Firma została założona w 2016 r. z misją budowy najbardziej ekologicznej baterii na świecie o minimalnym śladzie węglowym i najwyższych możliwościach recyklingu, aby zapewnić europejską transformację ku zdekarbonizownej przyszłości. Do tej pory Northvolt pozyskał kontrakty o wartości ponad 27 mld dol. od takich kluczowych klientów, jak: BMW, Fluence, Scania, Volkswagen Group i Volvo.

Od 2018 r. firma funkcjonuje w Polsce pod nazwą Northvolt Poland Sp. z o.o. Spółka została zawiązana, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na kompletne systemy bateryjne. W zakładzie w Gdańsku produkuje systemy magazynowania energii oraz moduły bateryjne zastępujące silniki spalinowe w maszynach wykorzystywanych w przemyśle. Obecnie firma Northvolt Poland zwiększa swoje zdolności produkcyjne, inwestując w Gdańsku 200 mln dol. w budowę wysoko zautomatyzowanego zakładu produkcyjnego o powierzchni 50 tys. m².

 

Źródło: northvolt.pl

Strona główna Aktualności Wydarzenia W szwedzkiej gigafabryce Northvolt powstało pierwsze ogniwo litowo-jonowe

Zamów NEWSLETTER

Nasze propozycje

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.
Stanisław Adamczak

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych" to kompendium poświęcone tematyce pomiarów i analizy...

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych
Jacek Banasiak, Katarzyna Szymańska-Dębowska

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Układy dynamiczne" to podręcznik związany z analizą układów dynamicznych, którą można zastosować w różnych...

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka
Joel L. Schiff (Tłum.: W. Sikorski)

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Matematyczny wszechświat" to wciągająca opowieść, która odkrywa przed czytelnikami prawa matematyczne...

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach
Tomasz Trzepieciński

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach

Wydawnictwo Naukowe PWN

W książce Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach przedstawiono specyfikę zjawiska tarcia...

Nasi partnerzy