ENG FB kontakt

02.10.2022

Strona główna Aktualności Wydarzenia W szwedzkiej gigafabryce Northvolt powstało pierwsze ogniwo litowo-jonowe

W szwedzkiej gigafabryce Northvolt powstało pierwsze ogniwo litowo-jonowe

04-02-2022

Pod koniec 2021 r. została uruchomiona gigafabryka Northvolt Ett w północnej Szwecji, w której wyprodukowano ogniwo litowo-jonowe. To wydarzenie otworzyło nowy rozdział dla branży bateryjnej w Europie, gdyż jest to pierwsze ogniwo w całości zaprojektowane, rozwinięte i wyprodukowane w gigafabryce należącej do europejskiej firmy. Ogniwa z gigafabryki Northvolt Ett będą trafiały do gdańskiego zakładu produkcyjnego, w którym będą wykorzystywane do budowy złożonych systemów bateryjnych.

Powstanie pierwszego ogniwa litowo-jonowego w Northvolt Ett to kamień milowy, do którego firma Northvolt dążyła od czasu ogłoszenia budowy fabryki w 2017 r. Ma ono format ogniwa pryzmatycznego i zeszło z linii produkcyjnej 28 grudnia. Uruchamianie oraz zwiększanie mocy produkcyjnych fabryki będzie kontynuowane w 2022 r., kiedy to rozpocznie się realizacja pierwszych komercyjnych dostaw do klientów.

 

Dzisiaj osiągnęliśmy moment przełomowy, do którego doszliśmy dzięki ciężkej pracy całego zespołu. Oczywiście pierwsze ogniwo to dopiero początek. W następnych latach będziemy istotnie zwiększać moce produkcyjne, aby umożliwić europejską transformację ku zdekarbonizowanej przyszłości – powiedział Peter Carlsson, współzałożyciel i CEO Northvolt.

 

To wydarzenie jest ważne nie tylko dla Northvolt w Szwecji, ale również dla oddziału naszej firmy w Polsce. W Gdańsku wytwarzamy kompletne systemy bateryjne, których najważniejszym komponentem są ogniwa. Rozpoczęcie produkcji w Northvolt Ett oznacza, że już wkrótce zaczniemy otrzymywać ze Szwecji dostawy ogniw produkowanych w sposób zrównoważony dla środowiska (z materiałów w części pochodzących z recyklingu) oraz w zakładzie zasilanym wyłącznie odnawialnymi źródłami energii – uzupełnił Robert Chryc-Gawrychowski, prezes Northvolt Poland.

 

Ogniwo bateryjne zostało zaprojektowane w Northvolt Labs – pilotażowej fabryce Northvoltu w szwedzkiej miejscowości Västerås, która rozpoczęła produkcję na początku 2020 r. W najbliższych latach możliwości produkcyjne gigafabryki Northvolt Ett wzrosną do 60 GWh/rok, aby zapewnić realizację kontaktów o wysokości 30 mld dol., zawartych z takimi kluczowymi klientami, jak: BMW, Fluence, Scania, Volkswagen, Volvo Cars i Polestar. To do tych klientów z branży motoryzacyjnej, przemysłowej oraz magazynowania energii Northvolt Ett będzie dostarczał ogniwa w różnych formatach od początku 2022 r.

 

 

Northvolt to europejski dostawca ogniw i systemów bateryjnych, wytwarzanych w sposób zrównoważony dla środowiska. Firma została założona w 2016 r. z misją budowy najbardziej ekologicznej baterii na świecie o minimalnym śladzie węglowym i najwyższych możliwościach recyklingu, aby zapewnić europejską transformację ku zdekarbonizownej przyszłości. Do tej pory Northvolt pozyskał kontrakty o wartości ponad 27 mld dol. od takich kluczowych klientów, jak: BMW, Fluence, Scania, Volkswagen Group i Volvo.

Od 2018 r. firma funkcjonuje w Polsce pod nazwą Northvolt Poland Sp. z o.o. Spółka została zawiązana, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na kompletne systemy bateryjne. W zakładzie w Gdańsku produkuje systemy magazynowania energii oraz moduły bateryjne zastępujące silniki spalinowe w maszynach wykorzystywanych w przemyśle. Obecnie firma Northvolt Poland zwiększa swoje zdolności produkcyjne, inwestując w Gdańsku 200 mln dol. w budowę wysoko zautomatyzowanego zakładu produkcyjnego o powierzchni 50 tys. m².

 

Źródło: northvolt.pl

Strona główna Aktualności Wydarzenia W szwedzkiej gigafabryce Northvolt powstało pierwsze ogniwo litowo-jonowe

Nasze propozycje

Hybrid Manufacturing Processes. Physical Fundamentals, Modelling and Rational Applications
Wit Grzesik, Adam Ruszaj

Hybrid Manufacturing Processes. Physical Fundamentals, Modelling and Rational Applications

Springer

This book explores, in a systematic way, various modes of hybridization for both conventional and...

Nikiel. Stopy specjalnego przeznaczenia
Zenon Pirowski

Nikiel. Stopy specjalnego przeznaczenia

Łukasiewicz – Krakowski Instytut Technologiczny

Najnowsza książka Zenona Pirowskiego to kompendium wiedzy o niklu i jego stopach. Przedstawiono w niej:...

Serwonapędy SIEMENS w praktyce inżynierskiej
Janusz Kwaśniewski, Ireneusz Dominik, Krzysztof Lalik, Mateusz Kozek

Serwonapędy SIEMENS w praktyce inżynierskiej

Wydawnictwo BTC

Książka w sposób metodyczny i przyjazny opisuje projektowanie serwonapędów bazujących na sterownikach...

Nowoczesne procesy obróbki skrawaniem
Red. naukowy Piotr Cichosz

Nowoczesne procesy obróbki skrawaniem

Wydawnictwo PWN

Przygotowana pod redakcją naukową prof. dr. hab. inż. Piotra Cichosza publikacja Nowoczesne procesy obróbki...

Nasi partnerzy