ENG FB kontakt

02.10.2022

Strona główna Aktualności Wydarzenia Wszystkie europejskie zakłady produkcyjne NSK korzystają z „zielonej” energii

Wszystkie europejskie zakłady produkcyjne NSK korzystają z „zielonej” energii

11-01-2022

Firma NSK podpisała umowę z producentem energii elektrycznej uzyskiwanej za pomocą turbin wiatrowych, która zapewnia dostawę „zielonej” energii dla dwóch zakładów produkcyjnych w Wielkiej Brytanii, w Newark (zakładu produkcji łożysk przemysłowych i prowadnic liniowych) oraz w Peterlee (zakładu produkcji łożysk samochodowych). Stanowi to potwierdzenie, że dostawca pozyskuje na potrzeby zakładów NSK w Wielkiej Brytanii ekologiczną energię ze źródeł odnawialnych.

Dzięki tym kontraktom wszystkie pięć europejskich zakładów produkcyjnych NSK – w tym Munderkingen w Niemczech oraz polskie oddziały w Kielcach i Wałbrzychu – korzysta obecnie z zielonej energii elektrycznej, podobnie jak europejska siedziba firmy i centrum technologiczne w niemieckim Ratingen. Ten pozytywny rozwój jest jednym z wielu kroków podejmowanych przez NSK w celu zmniejszenia wpływu swojej działalności na środowisko i stanowi część europejskiego celu firmy, jakim jest osiągnięcie neutralnego węglowo działania zakładów produkcyjnych (1. i 2. zakres emisji) do 2030 r.

 

Wszystkie europejskie zakłady produkcyjne NSK zaopatrują się w zieloną energię elektryczną – w tym największa fabryka w Kielcach

 

Wykorzystanie zielonej energii ma istotny wpływ na ograniczenie emisji szkodliwych dla klimatu. Kiedy w 2019 r. kielecka fabryka – największy zakład NSK w Europie – całkowicie przeszła na energię elektryczną ze źródeł odnawialnych, poskutkowało to w kolejnym roku redukcją emisji CO2 o około 65 tys. ton.

 

Eddie Ward, Quality and Environmental Systems Manager, EQA (European Quality Assurance) z oddziału NSK Europe, podkreśla: Chociaż dwie brytyjskie fabryki generują mniejsze zużycie energii elektrycznej niż zakład w Kielcach, spodziewamy się rocznej redukcji na poziomie 10 tys. ton zgłoszonych emisji CO2, co nadal stanowi istotny spadek. Pomoże to również osiągnąć nasze cele w zakresie zrównoważonego rozwoju, a także przyczyni się do walki z globalnym ociepleniem.

 

Oprócz pozyskiwania zielonej energii 23 zakłady NSK na całym świecie pozyskują na miejscu energię słoneczną i wiatrową, redukując emisję CO2 o około 3 tys. ton rocznie. Działalność ta jest odzwierciedleniem ambicji firmy, aby nieustannie zmniejszać zużycie energii w swoich fabrykach i biurach. Już w 2008 r. firma NSK wprowadziła KPI (kluczowy wskaźnik efektywności – Key Performance Indicator), określający wpływ każdego nowego produktu na środowisko: był to tzw. współczynnik Neco.

 

Dzięki temu czynnikowi wykorzystujemy wskaźniki ekoefektywności, aby kompleksowo i ilościowo oceniać produkty pod względem przyjazności dla środowiska. Celem firmy jest opracowywanie nowych produktów o wartości współczynnika Neco 1,2 lub wyższej. W 2020 r. osiągnęliśmy ten rezultat dzięki sześciu nowym, przyjaznym dla środowiska produktom, obejmującym łożyska, prowadnice liniowe, siłowniki i smary. Działania te są kontynuowane w przypadku wszystkich naszych nowych rozwiązań produktowych – mówi Eddie Ward.

 

NSK Europe Ltd. jest europejskim oddziałem japońskiej firmy NSK produkującej łożyska, z siedzibą w Tokio. Firma została założona w 1916 r. i zatrudnia około 30,4 tys. osób na świecie. Produkty i rozwiązania oferowane przez tego dostawcę dla firm przemysłowych i motoryzacyjnych można znaleźć wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się elementy związane z ruchem. Oprócz prawie wszystkich typów łożysk tocznych, portfolio firmy obejmuje zespoły łożyskowe w obudowach, technologię liniową, łożyska piast kół, łożyska przekładni i silnika oraz układy kierownicze. Firma dąży do perfekcji we wszystkich swoich działaniach biznesowych. Jej celem jest bycie liderem w swojej branży pod względem jakości, do czego dąży poprzez ciągły proces doskonalenia, rozwoju optymalnego produktu, optymalizację procesów produkcyjnych i proklienckie nastawienie procedur obsługi. W roku podatkowym 2020 ponad 4,35 tys. pracowników NSK Europe Ltd. wygenerowało sprzedaż przekraczającą 792 mln euro.

 

Źródło: www.nskeurope.pl

Strona główna Aktualności Wydarzenia Wszystkie europejskie zakłady produkcyjne NSK korzystają z „zielonej” energii

Nasze propozycje

Hybrid Manufacturing Processes. Physical Fundamentals, Modelling and Rational Applications
Wit Grzesik, Adam Ruszaj

Hybrid Manufacturing Processes. Physical Fundamentals, Modelling and Rational Applications

Springer

This book explores, in a systematic way, various modes of hybridization for both conventional and...

Nikiel. Stopy specjalnego przeznaczenia
Zenon Pirowski

Nikiel. Stopy specjalnego przeznaczenia

Łukasiewicz – Krakowski Instytut Technologiczny

Najnowsza książka Zenona Pirowskiego to kompendium wiedzy o niklu i jego stopach. Przedstawiono w niej:...

Serwonapędy SIEMENS w praktyce inżynierskiej
Janusz Kwaśniewski, Ireneusz Dominik, Krzysztof Lalik, Mateusz Kozek

Serwonapędy SIEMENS w praktyce inżynierskiej

Wydawnictwo BTC

Książka w sposób metodyczny i przyjazny opisuje projektowanie serwonapędów bazujących na sterownikach...

Nowoczesne procesy obróbki skrawaniem
Red. naukowy Piotr Cichosz

Nowoczesne procesy obróbki skrawaniem

Wydawnictwo PWN

Przygotowana pod redakcją naukową prof. dr. hab. inż. Piotra Cichosza publikacja Nowoczesne procesy obróbki...

Nasi partnerzy