ENG FB kontakt

25.04.2024

Strona główna Aktualności Wydarzenia Wyjść naprzeciw równouprawnieniu kobiet w branżach STEM

Wyjść naprzeciw równouprawnieniu kobiet w branżach STEM

Poznaj opinię prezes Sandvik Coromant w Międzynarodowym Dniu Kobiet

08-03-2023

Temat przewodni tegorocznego Międzynarodowego Dnia Kobiet (IWD) to Wyjść naprzeciw równouprawnieniu – z naciskiem na dawanie każdemu równych szans na sukces. Jako firma inwestująca w swój personel, Sandvik Coromant lider w dziedzinie obróbki skrawaniem – podkreśla doświadczenie prezes Sandvik Coromant, Helen Blomqvist.

Jedną z najważniejszych misji IWD jest tworzenie inkluzywnych kultur pracowniczych, w których kobiece kariery rozwijają się prężnie i osiągnięcia kobiet są celebrowane. Tegoroczna kampania skupia się na równouprawnieniu i na tym, że zapewnienie równych szans już nie wystarczy. Jak zatem osiągnąć równouprawnienie?

W firmie Sandvik Coromant odsetek kobiet na stanowiskach kierowniczych wynosi obecnie 43%. Jest to wartość powyżej szacowanej średniej branżowej, która wynosi 38% według Chartered Management Institute (CMI). Jeśli jednak przyjrzymy się branży produkcyjnej jako całości, staje się oczywiste, że droga do osiągnięcia prawdziwej równości pozostaje daleka. Zgodnie z opublikowanym niedawno raportem Manufacturing Institute, kobiety stanowią jedynie 29% personelu produkcyjnego.

Co zdumiewające, okazuje się również, że 63% kobiet chcących rozpocząć pracę w tym sektorze zmaga się z wyzwaniami wynikającymi z jego braku elastyczności, a niemal połowę zniechęcają problemy z opieką nad dziećmi, co dotyczy zaledwie 8% mężczyzn.

Wydaje się zatem, że kobiety dążące do sukcesu w branży wytwórczej nadal napotykają trudności, które rzadko dotykają mężczyzn w tej sytuacji. Jeśli w branży ma zapanować faktyczna równość, należy zdać sobie sprawę z nieuświadomionych uprzedzeń wymierzonych w określone grupy i znaleźć sposoby poradzenia sobie z nimi. Przede wszystkim jednak firmy muszą zrozumieć, że różnorodność w zatrudnianiu to nie tylko sposób na zaspokojenie zapotrzebowania. To także sposób na osiągnięcie realnych i wymiernych korzyści biznesowych.

 

Czas, by działać

Według raportu Wall Street Journal poświęconego różnorodności i inkluzywności w firmach z indeksu giełdowego S&P 500, „zróżnicowane i inkluzywne kultury sprawiają, że firmy zyskują przewagę nad konkurentami”. Ponadto opublikowany jeszcze przed pandemią raport agencji McKinsey Delivering Through Diversity wykazywał, że firmy z pierwszego kwartyla rankingów udanego wdrażania różnorodności płci w swoich zespołach kierowniczych miały o 21% większe szanse na osiągnięcie ponadprzeciętnej rentowności. W przypadku różnorodności etnicznej i kulturowej różnica ta wynosi 33%.

Mimo wysiłków zmierzających do zwiększenia różnorodności, wiele firm nadal robi za mało w tym kierunku. W styczniu 2023 roku firma Gartner opublikowała badanie, w którym wymieniono pięć najważniejszych wyzwań stojących przed liderami w dziedzinie różnorodności, równości i inkluzywności (DEI). Z badania wynikało, że większość liderów DEI nie bierze na siebie odpowiedzialności za osiągnięcie wyników w kwestii różnorodności, natomiast jedna trzecia sądzi, że nie mają władzy umożliwiającej rzeczywiste zmiany.

Jest oczywiste, że firmy muszą robić wielkie kroki naprzód, aby faktycznie osiągnąć korzyści płynące ze zróżnicowania zespołów. Jednym ze sposobów, by inspirować do tworzenia bardziej zrównoważonego środowiska pracowniczego, jest promowanie głosów kobiet, które są już częścią branży. Firma Sandvik Coromant przeprowadziła rozmowę ze swoją prezes, Helen Blomqvist.

 

Poznaj panią prezes

Ponieważ Helen Blomqvist zaczęła pracę w Sandvik Coromant przed 20 laty jako inżynier w dziale badawczym, można powiedzieć, że skutecznie pokonywała kolejne szczeble kariery, zanim została prezesem firmy w 2020 roku. Wiele złożyło się na doświadczenie Helen jako inżyniera, a wszystkie jej osiągnięcia były okazją do nauki. „Traktuję informację zwrotną jako dar, a nie krytykę. Nigdy nie przestaję się uczyć, i każdy w Sandvik Coromant może mnie czegoś nauczyć” – wyjaśnia.

„Aby zapewnić sprawiedliwe i równe szanse wszystkim członkom organizacji, trzeba stale uczyć się, że możemy zrobić coś lepiej. W firmie Sandvik Coromant mamy system regularnej informacji zwrotnej, w ramach którego pracownicy mogą anonimowo zgłaszać swoje odczucia dotyczące pracy na danym stanowisku. Z przeprowadzonej przez nas ostatnio ankiety wynika, że 82% badanych czuje, że może być sobą w pracy, natomiast 83% jest dumnych, że pracuje w Sandvik Coromant. To dobre wskaźniki, ale zawsze możemy spisywać się lepiej”.

Dla Helen, która wierzy, że kultura szkoleń stymuluje ciekawość i rodzi innowacje, ważne jest zapewnianie możliwości rozwijania umiejętności i osobistego rozwoju. „Ważną częścią równouprawnienia jest zapewnienie możliwości rozwoju i sprawienie, by każdy miał w pracy poczucie pewności siebie, sukcesu i szczęścia” – dodaje.

„W firmie Google wdrożono inicjatywę 20% czasu, którą od zawsze podziwiam. Chodzi o to, że pracownicy mogli poświęcić część tygodnia pracy na pracę badawczą, skupioną na kreatywności i poznawaniu obszarów spoza ich normalnego zakresu odpowiedzialności. W ten sposób powstała usługa Google Mail, nie licząc innych ważnych produktów.

„Choć nie inwestuję aż tyle czasu w inne aktywności, próbuję dawać przykład i przeznaczam 90 minut mojego czasu tygodniowo na własne szkolenia. Zarówno uczestnictwo w sesji szkoleniowej, jak i rozmowa z jednym z naszych specjalistów od produktów, jest dla mnie okazją do nauczenia się czegoś nowego. Oczywiście promowanie kultury szkoleń nie jest jedynym sposobem osiągnięcia równouprawnienia w miejscu pracy, a czyny zawsze przekonują bardziej niż słowa. Jednak możliwość stworzenia przestrzeni rozwoju, odbywającego się w tempie dobranym do możliwości jednostki i dopasowanego do jej mocnych stron, odgrywa ogromną rolę w formowaniu bardziej zróżnicowanego personelu”.

Fakty mówią same za siebie: branża musi zachęcić kobiety, by zaczęły realizować się w środowisku produkcyjnym. Takie wydarzenia, jak Międzynarodowy Dzień Kobiet, odgrywają kluczową rolę w przedstawianiu opcji dostępnych kobietom, których nie mogą powstrzymywać stereotypy. Ale – co chyba ważniejsze – to upowszechnianie historii tych kobiet w branży, które pokonały przeszkody i stworzyły prawdziwe innowacje, jest kluczem do formowania kolejnego pokolenia bohaterów branży wytwórczej.

 

Helen Blomqvist, prezes Sandvik Coromant

 

Źródło: Sandvik Coromant

Strona główna Aktualności Wydarzenia Wyjść naprzeciw równouprawnieniu kobiet w branżach STEM

Zamów NEWSLETTER

Nasze propozycje

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.
Stanisław Adamczak

Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych. Zarysy kształtu – Falistość – Mikro- i nanochropowatość.

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Metrologia geometryczna powierzchni technologicznych" to kompendium poświęcone tematyce pomiarów i analizy...

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych
Jacek Banasiak, Katarzyna Szymańska-Dębowska

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Układy dynamiczne" to podręcznik związany z analizą układów dynamicznych, którą można zastosować w różnych...

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka
Joel L. Schiff (Tłum.: W. Sikorski)

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Matematyczny wszechświat" to wciągająca opowieść, która odkrywa przed czytelnikami prawa matematyczne...

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach
Tomasz Trzepieciński

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach

Wydawnictwo Naukowe PWN

W książce Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach przedstawiono specyfikę zjawiska tarcia...

Nasi partnerzy