ENG FB kontakt

14.08.2022

Strona główna Aktualności Wydarzenia Wzrost wydajności pracy z IPOsystem

Wzrost wydajności pracy z IPOsystem

13-11-2015

Sztuczna inteligencja nie jest już domeną twórców science-fiction. Inteligentne maszyny wkraczają w kolejne obszary, jeszcze bardziej usprawniając pracę ludzi. W Japonii działa kierujący magazynem „robot”, który podniósł efektywność pracy o 8%. Tymczasem w Polsce funkcjonują przedsiębiorstwa wykorzystujące znacznie bardziej zaawansowane narzędzie, które zarządza całym procesem produkcji. Wdrożenie IPOsystem pozwala uzyskać jeszcze większe korzyści, m.in. wzrost wydajności pracy o 20÷30%.

Sztuczna inteligencja to pojęcie, którego twórcą jest John McCarthy, amerykański informatyk, laureat Nagrody Turinga (określanej jako informatyczna Nagroda Nobla). Termin sformułowany w 1956 r. określał tworzenie maszyn, „o których działaniu dałoby się powiedzieć, że są podobne do ludzkich przejawów inteligencji”. Dzisiaj, niespełna 60 lat od czasu zdefiniowania sztucznej inteligencji, maszyny podnoszą komfort życia i pracy.

W Japonii, jednym z najbardziej rozwiniętych technologicznie krajów, powstał program zarządzający pracownikami magazynu. „Robot” na podstawie zgromadzonych w systemie IT danych, kieruje załogą; pełni więc rolę lidera, szefa zespołu. Program działa zgodnie z filozofią Kaizen, zakładającą stałe polepszanie i usprawnianie procesu zarządzania i produkcji na wszystkich szczeblach. Jego zastosowanie poprawiło efektywność pracy o 8%.

Biorąc pod uwagę dane dotyczące japońskiego oprogramowania, narzędzie opracowane przez polskich specjalistów z całą pewnością można nazwać rewolucją. Mowa o IPOsystem, który jest efektem 6-letniej pracy zespołu ekspertów rybnickiej firmy UIBS Teamwork. - Nasze narzędzie jest znacznie bardziej zaawansowane, a co za tym idzie - steruje procesami wielokrotnie bardziej skomplikowanymi - zapewnia Krzysztof Fiegler, dyrektor handlowy i współwłaściciel UIBS Teamwork. Jak dodaje, IPOsystem w porównaniu z japońskim oprogramowaniem zarządza nie tylko znacznie bardziej złożonym obszarem, ale pozwala także uzyskać większe korzyści.
- Wdrożenie IPOsystem zdecydowanie zwiększa wydajność pracy w obszarach produkcyjnych; to wzrost rzędu 20÷30%- podkreśla K. Fiegler.

Na czym polega innowacyjność rozwiązania? IPOsystem jest pierwszym i jedynym na świecie narzędziem Inteligentnej Fabryki. Narzędzie w bezpośredni i w pełni autonomiczny sposób (a więc bez udziału planistów i dozoru bezpośredniego) steruje wszystkimi procesami na halach produkcyjnych. - System w optymalny sposób samodzielnie decyduje o kolejności działań i doborze zasobów potrzebnych do zrealizowania poszczególnych czynności. Narzędzie autonomicznie zarządza pracą zarówno załogi, jak i maszyn. Co ważne, IPOsystem w czasie rzeczywistym uwzględnia wszelkie odstępstwa mające wpływ na realizację zadania. W przypadku zaistnienia zmiany, narzędzie potrzebuje dosłownie 5 sekund, aby skorygować harmonogram i dostosować go do bieżącej sytuacji. Wszystkie operacje są wykonywane samodzielnie, w sposób niezauważalny dla pracowników - wyjaśnia Krzysztof Fiegler.

IPOsystem współpracuje z systemami klasy ERP (Enterprise Resource Planning) i stanowi wsparcie dla Lean Management i filozofii Kaizen. Narzędzie pozwala zarządzać zarówno produkcją (jednostkową, ale także seryjną oraz masową), jak i montażem.

Przedsiębiorstwa wyposażone w IPOsystem działają już w Andrychowie, Kościanie oraz Gliwicach. W toku są kolejne implementacje innowacyjnego rozwiązania, jednocześnie twórcy IPOsystem przeprowadzają nowe analizy w przedsiębiorstwach zainteresowanych systemem.

Tekst: Anna Koza

 

Strona główna Aktualności Wydarzenia Wzrost wydajności pracy z IPOsystem

Nasze propozycje

Nikiel. Stopy specjalnego przeznaczenia
Zenon Pirowski

Nikiel. Stopy specjalnego przeznaczenia

Łukasiewicz – Krakowski Instytut Technologiczny

Najnowsza książka Zenona Pirowskiego to kompendium wiedzy o niklu i jego stopach. Przedstawiono w niej:...

Serwonapędy SIEMENS w praktyce inżynierskiej
Janusz Kwaśniewski, Ireneusz Dominik, Krzysztof Lalik, Mateusz Kozek

Serwonapędy SIEMENS w praktyce inżynierskiej

Wydawnictwo BTC

Książka w sposób metodyczny i przyjazny opisuje projektowanie serwonapędów bazujących na sterownikach...

Nowoczesne procesy obróbki skrawaniem
Red. naukowy Piotr Cichosz

Nowoczesne procesy obróbki skrawaniem

Wydawnictwo PWN

Przygotowana pod redakcją naukową prof. dr. hab. inż. Piotra Cichosza publikacja Nowoczesne procesy obróbki...

Analiza danych w systemach Internetu Rzeczy
Red. Łukasz Korus

Analiza danych w systemach Internetu Rzeczy

Akademicka Oficyna Wydawnicza Exit

Książka porusza takie zagadnienia, jak: dane w internecie rzeczy, filtracja danych pomiarowych z czujników...

Nasi partnerzy