ENG FB kontakt

27.09.2023

Strona główna Aktualności Wydarzenia Zautomatyzowane gratowanie i fazowanie oprawkami Tavzer Teknik

Zautomatyzowane gratowanie i fazowanie oprawkami Tavzer Teknik

06-03-2023

Proces automatyzacji i robotyzacji procesów wytwórczych postępuje od lat i dotyka kolejnych gałęzi przemysłu – jest nieodzownym elementem nowoczesnego procesu wytwarzania. Przyczyny tego są powszechnie znane: coraz większa dostępność i przystępność rozwiązań zautomatyzowanych, rosnące koszty pracy czy brak pracowników, ale również dokładność i powtarzalność oraz nieosiągalne dla człowieka tempo pracy automatów. Presja na automatyzację dotyczy zwłaszcza zadań niebezpiecznych, monotonnych czy wykonywanych w trudnych, nieprzyjaznych warunkach. Do takich prac można zaliczyć dużą grupę operacji manualnych związanych z szeroko rozumianym gratowaniem czy fazowaniem krawędzi przedmiotów obrobionych oraz polerowaniem.

O ile gratowanie i fazowanie „prostych” krawędzi elementów obrobionych mechanicznie na frezarce nie powinno stwarzać większych problemów (z uwagi na dokładne wykonanie i spozycjonowanie części), o tyle w przypadku odlewów, odkuwek, cienkościennych zespołów blaszanych czy elementów wycinanych strumieniem wody (waterjet) faktyczne położenie krawędzi poddawanej procesowi zatępiania nie jest znane i może się znacząco różnić od modelu CAD. Może to być przyczyną nierównomiernego sfazowania krawędzi – miejscami za mocno, miejscami w ogóle, a w skrajnych przypadkach – wywołać kolizję skutkującą uszkodzeniem narzędzia i obrabianego detalu. Co więcej, w ramach jednej serii zmienność wymiarowa może być na tyle duża, że nawet wprowadzenie korekty do trajektorii narzędzia nie pozwoli wyeliminować problemu.

W takiej sytuacji rozwiązaniem może być zastosowanie podatnej oprawki kompensacyjnej. Dzięki możliwości osiowego skrócenia lub wydłużenia narzędzia bądź promieniowego odchylenia pozwala ona na skompensowanie odchyłek i wywieranie stałego nacisku na element obrabiany, poprawiając jakość wykonanej fazy i chroniąc narzędzie przed uszkodzeniem. Do osiągnięcia określonej szerokości fazy, niezależnie od rodzaju materiału (od żeliwa poprzez stal, materiały trudnoobrabialne, aluminium po tworzywa sztuczne), istotna jest możliwość płynnej regulacji siły docisku narzędzia do przedmiotu obrabianego zarówno dla kierunku osiowego, jak i promieniowego. W połączeniu z programem CNC obrabiarki lub robota daje to dużą powtarzalność i wysoką jakość efektów pracy.

Dużą zaletą podatnych oprawek kompensacyjnych jest ich uniwersalność. Można je wykorzystać zarówno na obrabiarce CNC, jak i do stworzenia zrobotyzowanego stanowiska do gratowania, fazowania lub polerowania. Oprawka pozwala na efektywne i w pełni kontrolowane zastosowanie różnych narzędzi: fazowników, pilników obrotowych (np. stożkowych lub kulistych), trzpieniowych elementów ściernych ze sprasowanej włókniny, szczotek drucianych i nylonowych i innych materiałów ściernych – do tej pory nie stosowanych w automatycznych procesach obróbkowych.

Producentem tego typu rozwiązań jest firma Tavzer Teknik z siedzibą w Izmirze w Turcji. Do szczególnie interesujących rozwiązań w jej ofercie należy oprawka kompensacyjna TT-FLXUP10 pozwalająca na jednoczesną kompensację osiową i promieniową podczas pracy, co przydaje się zwłaszcza podczas fazowania narożników. W systemie zadbano o niezależną, płynną regulację w obydwu kierunkach. Dzięki temu można uzyskać równą szerokość fazy niezależnie od obrabianego materiału. Oprawka może pracować z dużą wartością obrotów i posuwu, a jej smukła konstrukcja ułatwia dojście do fazowanych krawędzi nawet przy ograniczonej ilości miejsca. W standardzie oprawka jest mocowana za trzpień o średnicy ⌀10/12/16/20 mm ze spłaszczeniem Weldon i pozwala na mocowanie narzędzi w tulejkach ER11. Dostępne są też warianty na tulejki ER16 lub ER20.

 

Oprawka TT-FLXUP10

 

Innym ciekawym rozwiązaniem jest oprawka TT-PN50 z wbudowanym wrzecionem pneumatycznym umożliwiającym gratowanie z wykorzystaniem ramienia robota, bez konieczności mocowania na nim osobnego wrzeciona elektrycznego.

 

Oprawka TT-PN50 z pneumatycznym wrzecionem do zastosowania na ramieniu robota

 

Podsumowując: podatne oprawki kompensacyjne dobrze się wpisują w trend eliminacji czynnika ludzkiego poprzez automatyzację i robotyzację operacji obróbkowych. Pozwalają na znoszenie istniejących ograniczeń oraz umożliwiają ich szersze i łatwiejsze zastosowanie. Można założyć, że rozwiązania tego typu będą coraz częściej stosowane w przyszłości.

 

Model oprawki TT-FLXUP10 TT-FLX10 TT-UP10 TT-D10 TT-UD20
TWO WAY
TT-PN50
Opis Oprawka z kompensacją promieniową i osiową przez skrócenie narzędzia Oprawka z kompensacją promieniową Oprawka z kompensacją osiową przez skrócenie narzędzia Oprawka z kompensacją osiową przez wydłużenie narzędzia Oprawka z kompensacją osiową przez skrócenie i wydłużenie narzędzia Oprawka z pneumatycznym wrzecionem z kompensacją promieniową
Kompensacja
osiowa
−5 mm −10 mm +10 mm +/− 10 mm
Kompensacja
promieniowa
Obroty robocze 3000÷8000 do 35 000
Posuw 2000÷4000 mm/min
Chwyt 10÷20 mm 10÷20 mm
Mocowanie
narzędzia
ER11/ER16/ER20

 

Nieodzownym elementem pozwalającym na osiągnięcie sukcesu w przedstawianym obszarze zabiegów technologicznych (obejmujących zatępianie, fazowanie i polerowanie) jest kompleksowe podejście do zagadnienia. Zakłada ono dobór systemu narzędziowego charakteryzującego się synergią oprawki o optymalnej charakterystyce i kompensacji i narzędzia skrawającego czy ściernego.

 

Zalety automatycznego gratowania i fazowania:

  • stabilność i bezpieczeństwo procesu,
  • lepsza jakość,
  • znaczący wzrost wydajności i efektywności kosztowej,
  • powtarzalność rezultatów, nawet przy zmiennej geometrii części,
  • łatwiejsze programowanie,
  • krótszy czas realizacji,
  • poprawa warunków pracy dla pracowników – brak narażenia na iskry, wióry i pył, czy możliwość zranienia.

 

Firma ITA jest wyłącznym i autoryzowanym dystrybutorem produktów Tavzer Teknik na rynku polskim. Obok oprawek oferuje wachlarz narzędzi gratujących i materiałów ściernych.

 

Maciej Drajerczak
product manager ds. narzędzi, ITA

 

Strona główna Aktualności Wydarzenia Zautomatyzowane gratowanie i fazowanie oprawkami Tavzer Teknik

Zamów NEWSLETTER

Nasze propozycje

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych
Jacek Banasiak, Katarzyna Szymańska-Dębowska

Układy dynamiczne w modelowaniu procesów przyrodniczych, społecznych, technologicznych

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Układy dynamiczne" to podręcznik związany z analizą układów dynamicznych, którą można zastosować w różnych...

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka
Joel L. Schiff (Tłum.: W. Sikorski)

Matematyczny wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka

Wydawnictwo Naukowe PWN

"Matematyczny wszechświat" to wciągająca opowieść, która odkrywa przed czytelnikami prawa matematyczne...

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach
Tomasz Trzepieciński

Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach

Wydawnictwo Naukowe PWN

W książce Tarcie i smarowanie w procesach kształtowania blach przedstawiono specyfikę zjawiska tarcia...

Algokracja. Jak i dlaczego sztuczna inteligencja zmienia wszystko?
Jarosław Królewski, Krzysztof Rybiński

Algokracja. Jak i dlaczego sztuczna inteligencja zmienia wszystko?

Wydawnictwo Naukowe PWN

Algokracja jest esejem o możliwościach współczesnego świata biznesu i nauki napędzanego technologiami, ale...

Nasi partnerzy